İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Önder Kuru

Ama hocam siz yüzde 10 demişsiniz benzin lpg farkı, yoğunluklarını ve verecekleri torku düşünürsek bence lpg 1 litre ile en fazla 7-8 km yol yapar gibi.

Bu değişir, yukarıda verdiğim değerler 12000 km'lik sıralı sistem kit kullanım tecrübeleri dir. Bazen 1 litre ile 7-8 km bazen 9-10 km yapıyorum. Ölçümlerde %6 gördüğümde oldu %20'de. Ayrıca karşılaştırma yol bilgisayarı değerleri ile lpgde gerçekleşen fiziki tüketimle yapılmıştır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Ersin Özkaya

benim benzinde kısa mesafade cok yakıyor. geçen baktım yol biilgisayarına 19 gösteriyor.cok yuksek geldi. zaten biraz sert kullanırsam sehir içi hemen ibre düşüyor.sizde de böylemi? lpg de cok iyi yakıtı. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

dun sıfırlamıstım sayacı şimdi baktım, 14.9 gösteriyor yine cok galiba.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

dun sıfırlamıstım sayacı şimdi baktım, 14.9 gösteriyor yine cok galiba.

Hocam yolunuzun üstünde rampa var muhtemelen. Bir de kış şartları yakıtı maalesef arttırıyor :(

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Hocam yolunuzun üstünde rampa var muhtemelen. Bir de kış şartları yakıtı maalesef arttırıyor :(

evet ufak bi rampa var. zaten bulundugum yerin her yeri rampa malesef. eger biraz sert kullanayım hemen dusuyor ibre :(

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Tarik Tulgar

Arkadaşlar merhaba

2011 focus comfort hb 45bin kmde

maşukiye-gebze

gidilen yol            =    77 km

benzin fiyat          =    4.95

alınan benzin       =    22 tl

ortalama hız         =    75km/h

ortalama tüketim  =    5.7 lt        yol bilgisayarı=5.6 lt

muayeneden once lpg taktırmayı düşünüyorum. yılda 10bin km yapıyorum. hangi marka tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaşlar merhaba

2011 focus comfort hb 45bin kmde

maşukiye-gebze

gidilen yol            =    77 km

benzin fiyat          =    4.95

alınan benzin       =    22 tl

ortalama hız         =    75km/h

ortalama tüketim  =    5.7 lt        yol bilgisayarı=5.6 lt

muayeneden once lpg taktırmayı düşünüyorum. yılda 10bin km yapıyorum. hangi marka tavsiye edersiniz?

Geçen ay BRC taktırdım. Çok memnunum. Tabi bu işlerd emarkadan ziyade ehil bir usta çok önemli. Kocaeli civarında usta tavsiye edecek olan vardır heralde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ersin Özkaya

Yaz aynının gelmesi ile kısın 15 olan ort. deger simdi 10.5 gibi. kısa mesafede kullanımda tabi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Volkan Ceneviz

2006 focus aracım benzinde çok yakıyor felaket denecek kadar. tam litre olarak hesaplayamadım göstergeden takip ettim. ateşleme bobin değişti. bujiler değişmişti. tüpte kullanıyoruz  genelde fakat arada benzine alıyorum benzinde kullanmak istiyorum yakıt çoklugundan dolayı kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Önal
(düzenlendi)

Focus benzinli manuel  ile uzun yola çıkmayı planlıyorum  üçbin devirde gitmekle birde üçbinbeşyüzde gitmek far edermi yakıt tasarufunda  en ideali kaçla gitmek şimdiden tşkler.

tarihinde Ali Önal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Focus benzinli manuel  ile uzun yola çıkmayı planlıyorum  üçbin devirde gitmekle birde üçbinbeşyüzde gitmek far edermi yakıt tasarufunda  en ideali kaçla gitmek şimdiden tşkler.

İllaki fark eder. ben uzun yolda 110 sabitleiyp gelirken 900 km  180 tl ile gelirken aynı yolu 130 a sabitleyip geldiğimde 220 tl ye gelmiştim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Evren

2008 focus 1.6 115hp benzinli aracımla Ankara-İzmir arası yolculuk yaptım. Bagaj ve arka koltuklar doluydu. Ortalama 110km hızla gittim 6.0 gibi bi rakam gördüm ve çok şaşırdım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Özgür İncigülcan

2008 focus 1.6 115hp benzinli aracımla Ankara-İzmir arası yolculuk yaptım. Bagaj ve arka koltuklar doluydu. Ortalama 110km hızla gittim 6.0 gibi bi rakam gördüm ve çok şaşırdım :D

Aynı değeri ben yakaladım.Arkadaşlar inanmıyordu.Bunu okuduğuma sevindim =)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Süleyman Kaya87

Uzun vadede yakıt ortalama grafiğim.

Son dönemde belirgin bir düşüş var. Rutin bakımları dışında sadece debriyaj bilyası değişti. Acaba ondan mı?

278f3b32ad96ba6a397f877b41a81312.jpg

2006 model 1.6 Focus Benzin +LPG 115 beygir Manuel

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Erkan

Focus 2.5 115 Hp lik aracımın uzun yolda en az kaç lt yakacağını ve bir depo benzin ile en fazla  kaç km gideceğini hep merak etmişimdir. Uzun süredir aklımda olan bu soruların cevabını geçen hafta yaptığım Bursa (MKPaşa) - Antalya -  Bursa (MKPaşa) yolculuğu ile cevaplamış bulunmaktayım.

Yapılan km 608 * 2 = 1216 Km   tüketilen benzin 60 lt, ortalama tüketim 5 lt ortalama hız 77 Km. Dolu deponun boşalıp kırmızı ışığın yanması 910 Km de oldu ve daha 80 Km menzil gösteriyordu. Detaylara gelince;  yolculuğu yalnız yaptım ve yük yoktu. Klima hiç kullanılmadı, hızım genel olarak 80 - 90 Km arası ve çok nazik bir şekilde kullandım. 

Yapılan yolculuktan çıkarılan sonuç: Araç en az benzin tüketimini 5. vites 2000 - 2500 devir arasında tüketmekte. Bu nedenle düşük tüketim için en ideal olan sürat 80 km civarı . Aracı uzun yolda mümkün mertebe kendi ağırlığı ile gaza fazla yüklenmeden ve oldukça sabırlı kullanmak gerekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

doğrudur, 70 km ile gidilebilirse daha da az yakar. 

önümüzdeki yıllarda hepimiz öyle kullanacağız.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Adem Öztürk

Focus 2.5 115 Hp lik aracımın uzun yolda en az kaç lt yakacağını ve bir depo benzin ile en fazla  kaç km gideceğini hep merak etmişimdir. Uzun süredir aklımda olan bu soruların cevabını geçen hafta yaptığım Bursa (MKPaşa) - Antalya -  Bursa (MKPaşa) yolculuğu ile cevaplamış bulunmaktayım.

Yapılan km 608 * 2 = 1216 Km   tüketilen benzin 60 lt, ortalama tüketim 5 lt ortalama hız 77 Km. Dolu deponun boşalıp kırmızı ışığın yanması 910 Km de oldu ve daha 80 Km menzil gösteriyordu. Detaylara gelince;  yolculuğu yalnız yaptım ve yük yoktu. Klima hiç kullanılmadı, hızım genel olarak 80 - 90 Km arası ve çok nazik bir şekilde kullandım. 

Yapılan yolculuktan çıkarılan sonuç: Araç en az benzin tüketimini 5. vites 2000 - 2500 devir arasında tüketmekte. Bu nedenle düşük tüketim için en ideal olan sürat 80 km civarı . Aracı uzun yolda mümkün mertebe kendi ağırlığı ile gaza fazla yüklenmeden ve oldukça sabırlı kullanmak gerekiyor. 

iyi hoş ama bizde bu sabır nerede uzun yola çıktıkmı maksimum 110,dan aşağı inmiyoruz buda çok zor bizim ortalamamız 130 uzun yollarda buna bile tahammül edemiyoruz çünkü yol bitmiyor, bide sürekli ensağda gitmek zorunda kalıyorsun orda bile arkandaki sellektör korna uyarılarından senin dediğin verilerde kullanmak çok zor, keşke benzin ucuz olsada şu dizelin ağır bakımlarından ve motor gürültüsünden kurtulsak, gerçi asfalt sesi onuda bastırıyorda bizim kasalarda.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Macit Aliyev

Benim araç 1,6 otomatik 2011 model sehir içi + çevre yolu ortalama 320 km için 30 litre lpg kullanıyor: yani 100 kmde 9,4 litre lpg yakıyor. Otomatik olmasına rağmen çok iyi yakıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...