İçeriğe Yönlendir

Ka - Kapıları Anahtarla Açılmıyor

Can Göze

Recommended Posts

Can Göze
(düzenlendi)

Arkadaşlarar geçen fark ettim hep alarmla açiyorum birkez anahtarla açayim dedim açmiyo.Dönüyo sağa sola ama açmiyo. 2 kapida anlayamadim. Sizde nasil?

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Lütfen büyük küçük harf ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.
Yorum bağlantısı

Arkadaşlarar geçen fark ettim hep alarmla açiyorum birkez anahtarla açayim dedim açmiyo.Dönüyo sağa sola ama açmiyo. 2 kapida anlayamadim. Sizde nasil?

Uzun süre kilide anahtar sokmadıysanız kilit artık tembelleşmiştir. WD40 alıyorsunuz,anahtar deliğinin içine bolca boca ediyorsunuz,anahtarı kilide sokup açma kapama alıştırması yapıyorsunuz,bir süre sonra kendine gelecektir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

anahtarın metali ve kontak kilidi biribirine alışır ve aşındırır, kapılar daha yeni kalır, bir kilitçiye gidin, alıştırsın

Yorum bağlantısı
İlker Turan

herkese selamlar formunuza uzun zamandır üyeyim yazmak bugüne kısmet oldu. Çok samimi ve içten olduğunuz için herkese teşekkürler. Can bey aynı sorun benim ford ka dada vardı. WD 40 ile sağ kapıyı açabildim fakat sol kapı ve bagajı açamadım . Çözüm olarak kilitleri söktüm ve güzelce açıp temizledim artık çalışıyor. Sorun oksitlenmiş olan metal aksamın anahtar ile açmaya çalışılması sonucu dökülerek segman arasında tampon oluşturması.Oldukça basit bir işlem biraz mantık yürüterek hasarsız bir sökme işlemi ile halledebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Can Göze

dun yaptirdim  wd 40 cozmedi kapi icinde kapi motorunun oldugu kilitle beraber parcayi soktuk baya bi ugrastirdi orda minicik bir yay var o yay kırılmıs o kırılınca asağı gelmi mekanizma ve kapi acmiyo tekrar kitleme yapiyor oraya uygun yay taktik duzeldi surucu tarafindan da artik anahtarla kapi kitliyor aciyor ama yolcu tarafi kitliyo acmiyo acaba ozelligi mi yok neyse o kapiyi sokmedim daha yoruldum cunku gecen gun birde icerde kapi daki el tutma kollari usten kirik 2 kapida cam kaldırma butonun ora cekince geliyo inceden ama alttan vidali da onlar japonlu bende :)

birde surucu koltuk ayar yuvarlagi kirik bende ondan bulabilirmiyiz bi sitede gordum ama fiesta diyodu acaba uyarmi yahu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Göze

Sağ kapıdan da araç anahtarla kitlenebiliyor olmalıydı.

sağ kapıdan kilitleniyor ama acılmıyor soldan hepsi oluyo

Yorum bağlantısı
İlker Turan

Benimkinde de tam tersi sağdan kilitle aç ama soldan sadece kilitleme fonksiyonu çalışıyordu yani özellik değil arıza.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

ortak sıkıntılardan biri,  benimde sol kapı kilitliyor ama açmıyor sağda sorun yok normal bir şekilde açıyor

Yorum bağlantısı
Can Göze

o kapıyıda actıracam da hem temizlensin mekanizma hem bakılsin yavas yavas hallediyoruz bu arada koltuk yatirma yuvarlagından nerde buluruz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal

ortak sıkıntılardan biri,  benimde sol kapı kilitliyor ama açmıyor sağda sorun yok normal bir şekilde açıyor

Aynı sorun bende de var barış. Aslında kış'a kadar gayet güzel bir şekilde hem uzaktan kumanda, hemde sol kapı kilidi çalışıyordu. Önce kumanda gitti. Dedim frekans kaymıştır,yaza doğru aracı bakıma soktuğumda gösteririm dedim. Sonra kara kış geldi Kütahya'ya :) Kapı sol taraftan merkezi şekilde kilitleme yapıyor fakat açarken çok fazla çaba sarf etmek gerekiyordu mekanizmayı çevirmek için. Çok zorluyordu,takılıyordu falan. Dedim donuyor herhalde. Kış çıksın düzelir. Ama maalesef şu anda sadece kilitleme yapıyor. Aracı sol kapı üzerinden açamıyorum. Denemekten artık anahtarın demir kısmı kendi plastiğinin içinde döner oldu. Dün yeni anahtar yaptırdım artık. Ustaya da götürdüm 60 TL dedi, kıyamadım. Sağ kapıda ise merkezi kilit özelliği yok benim. Sağ kapı sadece kendini açıp kilitliyor , içten ve dıştan. Ama sol kapı, dıştan kilitleniyor (merkezi) fakat hiç açılmıyor, anahtarı döndüremiyorsun bile, içten ise kendini kilitliyor, merkezi açıyor. Çok mu karışık anlattım? :D

o kapıyıda actıracam da hem temizlensin mekanizma hem bakılsin yavas yavas hallediyoruz bu arada koltuk yatirma yuvarlagından nerde buluruz?

Can sana ne kadara mal oldu? Acaba bende de aynı sorun mu var ki?

Bu arada eğer imkanın varsa sen kendin uydur birşeyler. Ama internette buldum bir tane. Linkini veriyorum.

http://www.yedekparcaford.com/?urun-4173-KA-KOLTUK-YATIRMA-DUGMESi-1996-2001-FORD.html

Sevgiler herkese,iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Can Göze

Aynı sorun bende de var barış. Aslında kış'a kadar gayet güzel bir şekilde hem uzaktan kumanda, hemde sol kapı kilidi çalışıyordu. Önce kumanda gitti. Dedim frekans kaymıştır,yaza doğru aracı bakıma soktuğumda gösteririm dedim. Sonra kara kış geldi Kütahya'ya :) Kapı sol taraftan merkezi şekilde kilitleme yapıyor fakat açarken çok fazla çaba sarf etmek gerekiyordu mekanizmayı çevirmek için. Çok zorluyordu,takılıyordu falan. Dedim donuyor herhalde. Kış çıksın düzelir. Ama maalesef şu anda sadece kilitleme yapıyor. Aracı sol kapı üzerinden açamıyorum. Denemekten artık anahtarın demir kısmı kendi plastiğinin içinde döner oldu. Dün yeni anahtar yaptırdım artık. Ustaya da götürdüm 60 TL dedi, kıyamadım. Sağ kapıda ise merkezi kilit özelliği yok benim. Sağ kapı sadece kendini açıp kilitliyor , içten ve dıştan. Ama sol kapı, dıştan kilitleniyor (merkezi) fakat hiç açılmıyor, anahtarı döndüremiyorsun bile, içten ise kendini kilitliyor, merkezi açıyor. Çok mu karışık anlattım? :D

Can sana ne kadara mal oldu? Acaba bende de aynı sorun mu var ki?

Bu arada eğer imkanın varsa sen kendin uydur birşeyler. Ama internette buldum bir tane. Linkini veriyorum.

http://www.yedekparcaford.com/?urun-4173-KA-KOLTUK-YATIRMA-DUGMESi-1996-2001-FORD.html

Sevgiler herkese,iyi forumlar.

dostum ben izmirde yıllardır gittiğim elektirikçime gittim komple dagıttı kapı mekanızmasını biraz ulasması zor cok pis ve kırlı cıktı temizlendi calısıyo benden 20tl aldı :) ama orda hem motor var hem kılıt mekanızma ayrı parca ust uste duruyo motor satılıyor pıyasa 80tl civari mekanizma da 40 falan ama kolay kolay bozulmuyo icleri aciliyo tamir oluyor gideceğin tamirci camci kapi kilit lere bakan bi yer olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Arda Bahadır

Koltuk yatırma yuvarlağı sorunu bende de var. 14 yaşında araba, plastik zaman içinde yumuşamış boşa dönüyor, içindeki metal dili tutmuyor. Ben de orjinali aramayı bıraktım. Metal mekanizmaya oturacak bir parça uydurup, plastik yuvarlağı yapıştırmayı planlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Kerim Karagün

ben kerem arkadaşlar herkese selam.benim 98 model fort ka nın bu aralar hem kumandayla hemde anahtarla kapılar açılmıyor.kumandanın açma tuşuna basıyorm kapı mekanizmesi kendiliginden hemen açıp kapanıyor.anahtarla denedim oda açmıyor.neden anlamadın yolcu kapısından 5 veya 6 defa kumandaya bastıktan sonra sag kapı açıyor ordan direkysona geçiyorum.kapıyı kapatana kadar merkezi kilit çalışıp duruyor.acaba kumandamı arzalı yoksa kapı otomatigimi arzalı

lütfen acil cevap bekliyorum herkezden. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ben kerem arkadaşlar herkese selam.benim 98 model fort ka nın bu aralar hem kumandayla hemde anahtarla kapılar açılmıyor.kumandanın açma tuşuna basıyorm kapı mekanizmesi kendiliginden hemen açıp kapanıyor.anahtarla denedim oda açmıyor.neden anlamadın yolcu kapısından 5 veya 6 defa kumandaya bastıktan sonra sag kapı açıyor ordan direkysona geçiyorum.kapıyı kapatana kadar merkezi kilit çalışıp duruyor.acaba kumandamı arzalı yoksa kapı otomatigimi arzalı

lütfen acil cevap bekliyorum herkezden. 

Kapı switchlerinden biri arızalı muhtemelen. Kilit içindeydi diye hatırlıyorum switch'i. Kilitçiye göstermenizde fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Sakalli

sırt ayar plastiği ve koltuk yatırma kolu birbirine karışmış yukarıda. Sırt ayar plastiğinin yerine  alüminyumdan parçaya 9 x 13mm yuva açtım ve Metrik 5 diş açarak setskur vida ile sıktım. Çok sağlam ömürlük hatta. koltuk yatırma kolu ise orijinalini aldım aksaray mert otodan.

Yorum bağlantısı
Kerim Karagün

evet sani bey.tam dediginiz gibi kapı switci arızalı çıktı yaptırdım.ama 70 tl aldılar.100 tl dediler ama 70 tl.verdim 20 tl oto lektirikçi, aldı 50 tl de anahtarcı aldı.şu an sıkını yokhepside çalışıyor.hem kumanda hemde anahtar kapıları açıyor.acaba sizce masraf çokmu aldılar.benden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

ortak sıkıntılardan biri, benimde sol kapı kilitliyor ama açmıyor sağda sorun yok normal bir şekilde açıyor

Bende de yapıyordu fakat çoook uzun zaman sonra keşfettim ki anahtarı soktuğumuz deliğin biraz boşluğu var. Anahtarı yukarı kanırtarak hafifçe zorladığınız zaman hem açıyor hem kitliyor. Barış hocam ne var ne yok :)

sırt ayar plastiği ve koltuk yatırma kolu birbirine karışmış yukarıda. Sırt ayar plastiğinin yerine alüminyumdan parçaya 9 x 13mm yuva açtım ve Metrik 5 diş açarak setskur vida ile sıktım. Çok sağlam ömürlük hatta. koltuk yatırma kolu ise orijinalini aldım aksaray mert otodan.

Alper dostum, şu sırt ayar plastiği mevzusunu fotograflayabilir misin, bu nasıl bi uygulama anlamadım :) tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Sakalli

Burak dostum işte olduğum için resmini çekemiyorum şuan, fakat perspektifini çizdim az çok yardımcı olacaktır diye umuyorum. Kendi yerini de çekeceğim en kısa zamanda.

2wf1t77.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Burak dostum işte olduğum için resmini çekemiyorum şuan, fakat perspektifini çizdim az çok yardımcı olacaktır diye umuyorum. Kendi yerini de çekeceğim en kısa zamanda.

Dostum şaka gibisin :) m5 kılavuz çektim diyosun bide 9x13 mm boşaltma yaptım diyosun aluminyum parçayı nerden buldun yoksa sanayide mi yaptırdın çok fantastik ötesi bi çözüm hayatta aklıma gelmezdi :) tebrikler iyi ki ford ka almışsın böle orjinal çözümlerini görmüş oluyoruz bölece :) setskur olayını da düşünmen güzel. Eline sağlık güzel fikir verdi. gerçeğinin fotosunu da paylaş muhakkak merak ettim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...