İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Manuel)

Levent Kuzu
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Tahir İlter

manuel şanzıman benimki

vitesler den bazen 3 e bazen 5 e girmiyor. takılıyor. ikinci kez üçüncü kez deneyip vitese takıyorum

yağdan olabilir mi?

Vites halatı veya tablasından olabilir.Yağ ile ilgisi olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Simsiyah olması gayet normal ki, özellikle diesel motorlarda motor yaği bile ilk 500km.de siyahlaşır..

çabuk ısınan yağ diye bir tabir yoktur, kısa zamanda absorde olan yağ iyi yağdır..

Ama manuel vites'te şanzuman yağı'nı değiştirmek gereksiz

Kısa zamanda simsiyah olan motor yağıdır yalnız, dizel olması şanzıman yağının siyahlaşmasında hiç etkili değildir, çabuk ısınan yağ diye birşey olmadığı vs. konusunda haklısın, yağı inceltmediğin sürece sana çare olmaz, bu seferde şanzıman zarar görebilir, kısaca bunun çözümü yoktur.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

slm arkadaşlar bende 2009 ford focus otomatik vites titanyum x aldım 85000 km de şanzuman yağının değişip değişmediğini öğrenemedim aldığım kişiden oda bilmiyor bende riske atmak istemiyorum, otomatik vitesli araçlarda şanzuman yağı ne kadar önemli ve kaç km yada yılda değiştirilmelidir. teşekkürler şimdiden

yetkili servisin dediği,otomatik şanzuman yağını 40binde bir değiştirin.

ben geçen sene 2 tane otomatik focus aldım sattım,ikisinde de alır almaz şanzuman yağını değiştirdim.(biri 94 bin diğeri 75bin km de idi)

bence siz de binecekseniz değiştirin.kafanız rahat eder."acaba" diyeceğinize "iyi ki" dersiniz

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Kısa zamanda simsiyah olan motor yağıdır yalnız, dizel olması şanzıman yağının siyahlaşmasında hiç etkili değildir, çabuk ısınan yağ diye birşey olmadığı vs. konusunda haklısın, yağı inceltmediğin sürece sana çare olmaz, bu seferde şanzıman zarar görebilir, kısaca bunun çözümü yoktur.

Bende Motor yağından bahsetmişim zaten Abi... Sen ne anladın ki ?

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Fazlı Özdemir

Benim manuel Focus 93.000'e geldi. Yakında baskı balata değişimi yaptırmayı düşünüyorum. Debriyaj biraz yukarıda kavrıyor. Baskı balata ile birlikte şanzıman yağını değiştirmeme gerek var mı?

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ali Eren Alper

Araç lifte alınır, bildiğim kadarıyla sol ön tarafta bir kutunun içinde şanzıman yağ tapası var açılıp, akıtılıyor ve yerine pompayla yeni yağ konuyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Muhammet Selman Nesne

merhambalar bailıktada belirttiğim gibi 2004 model benzinli manuel vites aracımın şanzuman yağını değiştirmek istiyorum yeri nerdedir nasıl değiştirilir veya kontrol edilir kaç km de bir değiştirmek gerekir biraz uzun oldu sanırım :)  şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için ..

Yorum bağlantısı

merhambalar bailıktada belirttiğim gibi 2004 model benzinli manuel vites aracımın şanzuman yağını değiştirmek istiyorum yeri nerdedir nasıl değiştirilir veya kontrol edilir kaç km de bir değiştirmek gerekir biraz uzun oldu sanırım :)  şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için ..

Merhaba Muhammet Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Muhammet Selman Nesne

Merhaba Muhammet Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

teşekkürler kerem bey :)  birde tecrübeli büyüklerimizden  cevap veren olsa tadından yenmez :biggrin:

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

2001 model manuel vitesli Mercedes C200 aracımın 195bin kmde şanzuman yağını değiştirdim. Çıkan yağın rengi çok çok koyu sarı idi. Yeni yağ ise açık sarı idi. Çıkan eski yağın içinde minik kum gibi demir talaşları da çıktı. Bu parçacıklar şanzuman tapasındaki mıknatıs tarafından tutulmuştu.

Kullandığım manuel vites şanzuman yağı: Castrol Syntrans V FE 75W-80

ngnbLM.jpg

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mustafa Keskin

Konuyu canlandıralım. Şanzıman yağı alacağım, 2013 Opel Corsa D 1.2 Manuel 63,000 kilometre için. Yurtdışı dolum olan ve benim araca uygun hangi markayı seçmeliyim?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...