İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

Kullanacağınız yağ dexron II,dexron III de spesifikler arasında ama tam sentetik olduğu için Diğerini kullanmanız daha iyi olur...

Şanzımanınız cd4e dir ve sadece vites konum sensörü farklıdır.o farklılıkta triptronik olmasını sağlar.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Benim aracım da 110 bin km yi geçti. Şanzuman yağı değişmesi gerektiğini söyleyen olmadı. Yağı değiştirmek gerekli mi?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Rıdvan Bey ,bir an önce yağınızı değiştirmelisiniz...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Rıdvan Bey ,bir an önce yağınızı değiştirmelisiniz...

Tamam hemen değiştireyim. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Cvt yağı da farklı ve oldukça pahalı, bu konuda da sorular var, onu da yazabilirmisiniz, (Ben sağlama alıp serviste değiştirmiştim o ayrı) Marka ve tipini bilmek lazım değil mi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

2004 dizel mondeoda jatco şanzuman var jatcoda yağ değişim kilometresi yok yani ömürlük

CVT şanzumanlarda 40,000 de bir filitre ile beraber

benzinli mondeolarda CD4E yağ değişim kilometresi yok yani ömürlük

benzinli focuslarda 4F27E 40.000 km de bir filitre ile beraber

düz vitesli şanzumanlardada ömürlük tür

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Hiç bir şey ömürlük olmadığı gibi şanzıman yağlarıda değildir...

Sanırım şanzıman yağlarını boşa üretmişler. :) . sorunun cevabı dexron II dir. yada kitapçığın koduyla yazarsak,

ESP-M2C-166H ...ve muadilleri...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Ben servise sordum 50K da değiştirmeniz lazım dı dediler.Ben 100k da değiştirdim.

İyi de ben 75.000 km ye kadar düzenli olarak hep serviste bakım yaptırdım. Şanzuman yağından söz eden hiç olmadı.

Yalnız bir ara Auto Show dergisinde Onno Usta'nın yazılarından, Fordlar'da otomatik şanzuman yağını değiştirmek için şanzumanın komple dağıtılıp toplanması gerektiğini okuduğumu hatırlıyorum :blush:

Yorum bağlantısı
Tayfun Karakuş
Kullanacağınız yağ dexron II,dexron III de spesifikler arasında ama tam sentetik olduğu için Diğerini kullanmanız daha iyi olur...

Şanzımanınız cd4e dir ve sadece vites konum sensörü farklıdır.o farklılıkta triptronik olmasını sağlar.

cd4e benzinli araçlarda galiba benimki dizel ve geçen yıl şanzımanı değiştirdim , üzerini özelikle okudum jatco yazıyor idi

cd4e aynı zamanda jatco demekse bilmiyorum ???

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

cd4e şanzıman gibi 4 ileridir. tek farkı konum sensörüdür. Şanzıman filitresi değişmez ,ama yağı muhakkak değişir. Ustamın ısrarlı söylemi budur...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
İyi de jatco 5 ileri.

Ustaya 5. vitesi soracam bakalım nereye kaçmış. :D:D

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
İyi de ben 75.000 km ye kadar düzenli olarak hep serviste bakım yaptırdım. Şanzuman yağından söz eden hiç olmadı.

Yalnız bir ara Auto Show dergisinde Onno Usta'nın yazılarından, Fordlar'da otomatik şanzuman yağını değiştirmek için şanzumanın komple dağıtılıp toplanması gerektiğini okuduğumu hatırlıyorum :bravo:

Benzinlide yağı değil de filtreyi değiştirmek için öyle yapmak lazım. Yağ kolay.
Belgelere bakalım, yazalım. Jatco yu çalışmadım :bravo: .

Çağlar Bey baktınız mı

İyice kafam karıştı. Jatco ne demek, robotize ne demek, şaşırdım :bravo:

2007 TDCI Tiptronik Ghia da şanzuman yağını değiştirecek miyim, değiştirmeyecek miyim, muallakta kaldım :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Şanzımanı kendi aramızda tartışalım ama siz kesinlikle yağınızı değişeceksiniz. Sonsuz yağ diye bir şey olmaz...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bey baktınız mı

İyice kafam karıştı. Jatco ne demek, robotize ne demek, şaşırdım :)

2007 TDCI Tiptronik Ghia da şanzuman yağını değiştirecek miyim, değiştirmeyecek miyim, muallakta kaldım :fiuw:

jatco marka, vites robotize ;) Yağ değişimi sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Çağlar Bey baktınız mı

İyice kafam karıştı. Jatco ne demek, robotize ne demek, şaşırdım ;)

2007 TDCI Tiptronik Ghia da şanzuman yağını değiştirecek miyim, değiştirmeyecek miyim, muallakta kaldım :unknw:

CVT revizyonu yapan servislere bi telefon açın sorun.Onlar daha iyi bilir kaç km periyotta değiştiğini.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
her 60 000 km degişmesini fabrika tavsiye ediyor.

Gerçi birçoğu 60.000 gelmeden değişiyor ;)

Yorum bağlantısı
Tayfun Karakuş
şanzıman yagı numarası WSS-M2C922-A1

yaşar ustam fordun yağ kodu var zaten

benim aradığım başka marka muadil yağ

ford yetkilii servisi 45 tl + kdv işçiliksiz yağ fiyatı diyor litresine yaklaşıkda 9 litre gider diyor

işçiliği felan filan 650 tl civarında fiyat istiyorlar

eğer aynı görevi görecek ise bu mobil , castrol ,elf , total gibi markların otomatik vites yağları daha uygun fiyatlarda , onlar ile değiştirelim istiyorum yağı

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Banada serviste bu fiyata yakın bir şey söylemişlerdi.Siz bunlara aldırmayın.İnanın benim kadar araştırmamışsınızdır. İstanbuldan Ankaradan beri bütün servislere telefonla ulaştım ve sordum.Hiçbirinin dediği birbirini tutmadı.Ve sonunda yağın dexron II olduğunu anladım fiyatıda 15 lira (litresi).Ben eksilme esnasında dexron III koymuştum .Dexron III tam sentetik yağdır ve fiyatı 16 lira ve 20 lira arasında fiyatı değişir. Zaten en fazla 6 litre koyabilisinizki oda bayağı sabır ister.Bir saate yakın akması için beklerseniz.

Türbindeki yağ zaten boşalmayacak ive filitredede 1 litreye yakın yağda kalacağı için size en pahalısından

20 x6 =120 liraya mal olacak. çok canınızı sıkmayın beni dinleyin ve yağınızı gönül rahatlığı ile değiştirin.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
yaşar ustam fordun yağ kodu var zaten

benim aradığım başka marka muadil yağ

ford yetkilii servisi 45 tl + kdv işçiliksiz yağ fiyatı diyor litresine yaklaşıkda 9 litre gider diyor

işçiliği felan filan 650 tl civarında fiyat istiyorlar

eğer aynı görevi görecek ise bu mobil , castrol ,elf , total gibi markların otomatik vites yağları daha uygun fiyatlarda , onlar ile değiştirelim istiyorum yağı

litresi 30 tl yagı getirecekler. yagı bir görüyüm ondan sonra konuşuruz

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
dexron II yada Dexron III tercihi neye göre bide sentetetik olup olmaması ne yi değiştirirki ?

Yapdığım araştırmada cd4e şanzımala ilgili ingilizce bilgiler vardı ve çevirdiğimde bu şanzımana kesinlikler tam sentetik yağı kullanmayın yazıyordu.Ama ben eksildiğinde yaklaşık1,5 lt tam sentetik yağı eklemiştim.Hiçbir sıkıntı yaratmadı o ayrı konu.

Sizin şanzıman daha yeni bir teknoloji olduğuna göre tam sentetik kullanabilirisni sanırım...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Şanzımanı kendi aramızda tartışalım ama siz kesinlikle yağınızı değişeceksiniz. Sonsuz yağ diye bir şey olmaz...

aracımın Servis Kılavuzunu Buldum. Uzun Süreli Bakımlar diye bir bölüm var. Şanzıman konusunda şöyle yazıyor:

4F27E-5F31J

Her 45.000 km veya 3 yılda bir yağ ve filtre yenilenmelidir.

CD4E-AW81-40

CFT23-CVT

Her 120.000km veya 6 yılda bir yağ yenilenmelidir.

Sanıyorum ben şanzıman yağını henüz değiştirmeyeceğim :shok:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

CD4E nin filitresi yenilenemez...Tabi şanzıman dağıtılmazsa...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
aracımın Servis Kılavuzunu Buldum. Uzun Süreli Bakımlar diye bir bölüm var. Şanzıman konusunda şöyle yazıyor:

4F27E-5F31J

CD4E-AW81-40

CFT23-CVT

Her 120.000km veya 6 yılda bir yağ yenilenmelidir.

Sanıyorum ben şanzıman yağını henüz değiştirmeyeceğim ;)

CD4E nin filitresi yenilenemez...Tabi şanzıman dağıtılmazsa...

Servis Kılavuzunda yazan bu. Zaten bir ara forumda da sormuştum da tam bir cevap alamamıştım. Auto Show Dergisinde Onno Usta, mondeolar'ın otomatik viteslerinin yağ değişimi için şanzımanı komple dağıtmak gerekiyor diye yazıyordu. Demek bundanmış

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...