İçeriğe Yönlendir

Çözüldü: Benzinde 2.000 Devir Altında Boğulma/stop Etme/tekleme

Furkan Avcı
Çözüme git Furkan Avcı tarafından,

Recommended Posts

Furkan Avcı

Ben bunu bildiğim için çok nadir çeyrek altına düşürmem ve benim araçta LPG geçince benzin pompasını kesici var. Hediye olarak takmıştı LPG ustası.

Peki yolda giderken LPG'den benzine geçme durumu olursa anında devreye giriyor mu? Yoksa bir kesiklik oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Peki yolda giderken LPG'den benzine geçme durumu olursa anında devreye giriyor mu? Yoksa bir kesiklik oluyor mu?

Hiç farketmiyorum. direk geçiyor onu nasıl yaptığına anlam veremiyorum.

Hİç sarsılmadan  geçiyor

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Furkan geçmiş olsun .problemi çözdüğüne sevindim.insallah bir daha olmaz........ :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan usta oldun maşallah güle güle kullan.

Teşekkürler abi.

Etrafta usta olmayınca, olmak zorunda kaldım abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Tüfekçi

Eyvallah sağolasın hocam.

BOSCH marka (Polonya üretimi) pompa 300 TL + İşçilik bedava + kontağı çevirince arabanın çalışması paha biçilemez  :kutlama:

Bu arada imkan varsa bu işi depo boş iken yapın, akşam kafayı buldum bulacaktım  :blink:

abi pompa şamandıra bir mi ? şamandıra arızlandı galiba bizim de? benzin alıyom alıyom ibr eyükselmiyor.  rezerve bilmem ne diyor ekran :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Erhan

Teşekkürler abim, ilk baştan beri senin tahmin doğruymuş.

Eyvallah hocam, aman diyim çeyrek depoda kalma yarımın üzerinde bırak, nasılsa depoda duruyor bir gün lazım olur.

Sağolasın Sani.

Teşekkür ederim.

Sanirim bu uygulama cok dogru degil.

Benimde pompa bozulmustu ve degistirmistim. Ancak depo full bile olsa arac gazli oldugu icin benzini cekip surekli geri birakacak arastirdigim kadariyla pompa bu sekilde calisiyor. Surekli cekilen ve geri birakilan benzin git geller sonucu kalitesini oldukca dusuruyor ve kaybediyor. Bu isin bana en mantikli gelen cozumu ya gaz rolesi takmak ya da uzun yolda araci arasira benzinde kullanmak gibi geliyor. Daha demeyimliler ve farkli fikirliler varsa duzeltsin.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Pınar

Şu an buna benzer bir sorun bende de var. Genelde LPG de yapsa da, sanki benzinde de yapıyormuş gibi geliyor. Ama LPG kadar bariz ve sürekli değil.

Şu an araçta LPG kalibrasyonu bozuk, zengin karışım hatası var. Ancak burda zavoli LPG ye kalibrasyon yapacak adam gibi bir usta bulamadım.Bir süredir benzinde kullanıyorum. Temmuzda Ankara'ya gidince kalibrasyon yaptıracağım.

Sorun şu şekilde: Araç LPG de 2000 devire kadar gaz yemiyor, nazlanarak gidiyor,sonrasında hiç sıkıntı yok.

Bunu benzinde yapmıyor gibi!Yani arasıra benzer durum var sanki.Ama emin değilim,psikolojik midir anlamadım.

Şu an şüphelendiğim ateşleme sistemi. Buji ve kabloları değiştirmem gerek mi?

Ya da kalibrasyonu yaptırına kadar beklemeli miyim?

@Mehmet Ozyurek bir fikrin var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Mehmet Pınar yazdı:

Sorun şu şekilde: Araç LPG de 2000 devire kadar gaz yemiyor, nazlanarak gidiyor,sonrasında hiç sıkıntı yok.

Bunu benzinde yapmıyor gibi!Yani arasıra benzer durum var sanki.Ama emin değilim,psikolojik midir anlamadım.

Soğuk sıcak değişiyor mu. ?

Şu an benzinde kullanıyorum dediğine göre, sorun pek kalibrasyon sorununa benzemiyor.

Subap yada ateşleme sorunu bence.. 

İlk önce buji ve kablosunu değiştir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Soğuk sıcak değişiyor mu. ?

Şu an benzinde kullanıyorum dediğine göre, sorun pek kalibrasyon sorununa benzemiyor.

Subap yada ateşleme sorunu bence.. 

İlk önce buji ve kablosunu değiştir. 

Soğuk sıcak farketmiyor.Burada adam gibi bir usta yok.Götürsem bir yere eminim hemen conta yanık diyecekler.Benzinde kullanma sebebim lpg kalibrasyonunu yaptırmamış olmam.Arıza ışığı sönmüştü,bir yerde ayar yaptılar.Zaten ne olduysa ondan sonra oldu.Bir kaç yer gezdim,bizde Zavoli programı yok dediler.Bende elletmedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Mehmet Pınar yazdı:

Soğuk sıcak farketmiyor.

Buji kablosu diyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

LPG zaten 3 sene önce takılmış.

Subaplara sıkıntı vermemiştir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
On 6/29/2017 at 13:54, Mehmet Pınar yazdı:

Şu an buna benzer bir sorun bende de var. Genelde LPG de yapsa da, sanki benzinde de yapıyormuş gibi geliyor. Ama LPG kadar bariz ve sürekli değil.

Şu an araçta LPG kalibrasyonu bozuk, zengin karışım hatası var. Ancak burda zavoli LPG ye kalibrasyon yapacak adam gibi bir usta bulamadım.Bir süredir benzinde kullanıyorum. Temmuzda Ankara'ya gidince kalibrasyon yaptıracağım.

@Mehmet Ozyurek bir fikrin var mı?

Bana da LPG kalibrasyonu gibi geliyor, benzer bir problem bende de vardı bir zamanlar, Landirenzo nun programını buldum ve kablosunu satın aldım.

Tüm kalibrasyonu kendim yaptım 2.500 devirin altındaki katsayıları %10 oranında ayrıca arttırmıştım.

yaklaşık 10.000 kmlik LTFT değerim %3, 3000 devir ve %57 yükte STFT değerim ise %0.8.

Özetle tavsiyem LPG kalibrasyonu (araç durduğu yerde değil yolda yapan usta bulursanız yakasına yapışın bırakmayın :) )  yaptırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Buji ve kablo takımı siparişini verdim. Daha sonra LPG kalibrasyonu yapılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...