İçeriğe Yönlendir

Focus II - Enjektör Dibinde Yağ Birkimi Sorunu

Kemal Yüce

Recommended Posts

Kemal Yüce

Bugün baktım enjektör diplerine sıfır yağ. Güzel iş çıkardık

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Umut Karataş

Bugün baktım enjektör diplerine sıfır yağ. Güzel iş çıkardık

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Aksoy

umut bey merhaba; aynı olay bendede gerçekleşti yaptırdım.şimdilik kaçak yok fakat size ne kadara mal oldu bu iş?

Yorum bağlantısı
Umut Karataş

umut bey merhaba; aynı olay bendede gerçekleşti yaptırdım.şimdilik kaçak yok fakat size ne kadara mal oldu bu iş?

Saplamalar ucuz, yetkili servisten almıştım. 8 tanesine 20-30 arası bir şey vermiştim. Teflon zaten para değil. Enjektörleri sökme takma da 50 lira. Çözümü bulana kadar çektiğim sıkıntıya paha biçilemez:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Yüce

Gönderilen Resim

Arkadaslar daha öncesinda hallettigimi düşündüğüm enjektör diplerindeki yag sorunu az da olsa yine nüks etti.acaba sebebi resimde belirtilen yerdeki yağ olabilirmi.yag emme monifold diplerinden enj oluklarina sızarmi

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Normaldir turbonun emdiği yağ buharıdır o...Manifold oringleri kaçırıyor diye tahminde bulunmuştuk,enjektörden demiştiniz tekrar mı aynı durum oluştu

Yorum bağlantısı
Kemal Yüce

Evet enj saplamalarıni degistirdik yağ kesilmiş ti. sanırım emme manifoldu o ringlerini de degistirmek lazım

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Birikenin  yağ olduğundan eminmisiniz ,elinizi sürüp koklayın bakalım mazot kokusu var mı..Enjektör girişlerinden kaçırmada olabiliyor,somunu sıkılır çözülür, mazot kaçırma durumu varsa tabi

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Yüce

yok kardeş yağ olduğu kesin bizzat kokladım.mazot değil.külbütor kapağını kendim aldığım kırmızı sıvı conta ile tamamem izole ettim.sanırım sırada emme manifoldunuda sökücem contasını kendi ellerimle değiştiricem.bu işi en güzel kendim öğrenicem 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Yüce

Bugün baktım tekrarlanmasın as nasıl enjektör diplerinde biriki.m var ben iyice bu enjektör saptamalarına bahane bulucam artık.bilen arkadaş varsa bu enjektör saptamalarına ve enjektör dillerini hangi sıvı conta veya katı conta ile izole edeyim

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Fatih Ozen

Bugün baktım tekrarlanmasın as nasıl enjektör diplerinde biriki.m var ben iyice bu enjektör saptamalarına bahane bulucam artık.bilen arkadaş varsa bu enjektör saptamalarına ve enjektör dillerini hangi sıvı conta veya katı conta ile izole edeyim

konuyu merakla takıp ediyorum. aynı sorun bende de var.

ustaeller İzmir  sabri ustayı aradım .buyutulecek bişey olmadığını ve geldıgınızde bakıp gerekenın yapılabıleceğini söyledi.

Yorum bağlantısı
Serdar Karkac

herkese  kolay gelsin

resimdeki oluklarda yağ birikimi sorununu bi türlü gideremedik.

s8csk.jpg

öncelikle subap kapağı ve contası değişti,sıvı conta uygulaması yapıldı.tekrar yağ kaçırdı..

enjektör keçesi değişti olmadı.2-3 km gitsem bile (yüksek devirde daha fazla) enjektör dibindek tüm kanallarda yağ toplanıyor.yaklaşık 2/3 ü dolmuş oluyor.

her gün nerdeyse bakar oldum motora yağ kaçağı varmı diye.

bu konuda bana yardımı olabilecek arkadaşlardan yarım bekliyorum

bende aynı nedenle gitmiştim...keçeler ,contalar v.s. usta sorun halloldu dedi,fakat ertesi günü gene kaçırıyodu....keyfe kederse elletme derim.çünkü benim artık arabanın toparlama sorunu oluştu...birde gözlemimi söyleyeyim..kaçak diplerden gelmiyo bence..enjektörlerin üstünden geliyo sanırım

Yorum bağlantısı

bende abs ünitesi altında sürekli yag akıtıyordu baya yerlerle gittim herkes bi şey söyledi, en son ben buldum üstdeki yag kabında sızıyormuş, oktay abinin dedigi gibi bazen üstden akıp kuruyor olabilir iyice takip edin, geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

bende abs ünitesi altında sürekli yag akıtıyordu baya yerlerle gittim herkes bi şey söyledi, en son ben buldum üstdeki yag kabında sızıyormuş, oktay abinin dedigi gibi bazen üstden akıp kuruyor olabilir iyice takip edin, geçmiş olsun.

üsttekı yag kabı derken suleyman bey tam olarak anlayamadım ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hüseyin KÖSTERELİ

Merhaba bende de aynı sorun vard ıtecrübleri mi aktarayım bu işe 800 tl para harcadım fakat sorun %60 halloldu yani halen yağ kaçağı var ama enjektör diplerinden değil. Başımdan geçenleri şöyle anlatayım. Benimde anjektör diplerinde yağ kaçağı vardı motor resmen berbat oluyordu. Bosch servisine gittim ordaki usta sorunu halledeceklerini basit olduğunu söyledi. Enjektör keçeleri oringler, enjektörün içerisindeki oringler saplamalara sıvı conta falan hepsi yapıldı ama sorun çözülmedi usta sorunun eksantrik kapağında olduğunu (Yağ dolum kapağının olduğu parça) söyledi onunda orjinalini aldım taktık fakat sorun azda olsa devam etti. Yani kapağı boşuna değiştirdik onu anladım. En son kendim yağım nereden geldiğini buldum. Yağ dolum kapağının etrafına bir parça kalın bez doladım. Yağın yağ kapağından geldiğini gördüm. Fakat yağ kapağı ve eksantirik kapağı orjinal tabiki usta klasik ustaların yaptığı gibi çözüm bulamadı ve senin motor gitmiş dedi. Bundan dolayı yağ basıncı artıyor yağ kapağından da dışarı atıyor dedi. Yalnız bu yağ kaçağı sadece yüksek devirlerde oluyor. Eğer aynı sorun başına gelen ve çözüm bulan arkadaş varsa tecrübelerini aktarırsa sevinirim. Şimdilik yağ kapağının etrafına keçe sardım sızan yağ ona geliyor motorum da kirlenmiyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim 2006 tdci focusta da aynı yerler yağ oluyordu. Servis o ringleri değiştirdi ama 1 yıl sonra yine aynı şekilde yağ vardı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hüseyin KÖSTERELİ

Merhaba sorunu en sonunda kendim çözdüm yağ kaçağı enjektörlerin sağ tarafından turbo hortumunun körüklü olan yerindeki çatlak tan geliyormuş servise bundan dolayı 800 tl para verdim alakasız yerleri değiştirdi en son senin motor bitmiş bu nedenle yağ kapağından atıyor deyip beni başından savmıştı. Ama kendim araştırmalarım sonucunda sorunu çözdüm ve şimdi hiç bir sıkıntı yok. Bu arada turbo hortumunun içerisinde azda olsa sürekli yağ oluyor. Onuda gördüm.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bi catlak icin 800 tl boşa gitmiş. Gelde simdi servislere güven. Gecmis olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
ARAP ALİ SARIKAYA

Sanırım oldu bu iş. Enjektör saplamalarıni teflon ile sarıp tekrar monte ettik. Enjektör o ring lerine siyah sıvı conta ve gri rekli bir krem gibi bir sivi sürdük (adını bilmiyorum).yaklaşık 15km gityik yeni bir yağ birikimi yok.biraz daha km yapicam bakalım sonucu yazarım. Yardımcı olan arkadaslara Teşekkürler.

Kardeşim aynı durum benim başımada geldi. Konu hakkında buradaki yazışmalardan edindiğim bilgi ile enjektör saplamalarını söküp diplerine şamrel lastikten conta yaptım. Sorun tamamen çözüldü. 2013 tarihinde yaptığınız bu paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. İnşallah konuyu tekrar paylaşmakla hortlatmamış olurum. 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Tatlı

Arkadaşlar forumda enjektör diplerindeki yağ kaçağı ile ilgili bütün yazıları  okumaya çalıştım.Aynı sorun benim enjektör diplerinde de var. Birde yakıt tüketimim çok fazlalaştı. Ortalama 100 km de 1-2 litre fazla yakıyorum. Geçen hafta uzun yola çıktığımda farkettim durumu.Sanırım En kısa zamanda Sabir ustayla sorunun giderilmesi için görüşmem gerekicek.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tuna Madanoğlu

Selam arkadaşlar. Ben de bir 407 1.6 dizel kullanıcısıyım ve aynı motora sahibiz. Benim aracımda da aynı yerde sağdan ikinci enjektörün olduğu kısımdan kaçak yapıyor fakat kaçak yağ yahut mazot değil radyatör suyu. Böyle bir sorunla karşılaşanınız yahut fikir yürütebilecek olanınız var mı diye danışmak istedim. Enjektör saplamasının oradan atıyor gibi sızıntı halinde. Conta sıkıntısı varsa oradan yürüme imkanı var mı suyun? Bu arada yağ ve su temiz. Araba hararet sorunu yaşamadı hiç.Unutmadan bu 1.6 hdi motorda normal hararet değerleri nedir sizlerinkinde. Benim 90-105 arası değişiyor mevsim şartlarına gçre. Bir tane de 1.4 dizel aldım 206 onda bir kaç aydır hiç 90 görmedim 80 civarı sabit gibi. İkisi de normal mi sizce araç ağırlıkları motorlara binen yük vs hesaba katınca yoksa 1.6 hdi da bir sıkıntı mı var. Ama herşeyden önce asıl önemli olan bu silindir kapağı üzerindeki radyatör sızıntısı.Şimiden teşekkürler cevap verecek arkadaşlara.

Yorum bağlantısı
Tuna Madanoğlu
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Enjektör dibinden su gelmesi. İlk defa duydum. Üst kapak çatlak olmasın?

Ben de kapakta sıkıntı olabilir diye düşündüm ama dileğim contada olması tabii ki. Neyse yaptırınca göreceğiz artık sıkıntı neymiş. Döviz almış başını gidiyorken tam zamanını buldu malesef bu sıkıntı. Aslında aracımdan şu ana kadar da memnundum.Malum ne kadar inkar edilse de yaşadığımız ekonomk kriz ve döviz kurunun evereste çıkmış olması durumu olmasa sanırım motor açılmışken "blok çatlağı çıkarsa" vs revizyonda yapalım diyecek ustaya sandık motor takma teklifi yapmak daha mı sağlıklı olurdu sizce.Bu arada bu motor Euro 4 oluyor galiba değil mi?  Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...