İçeriğe Yönlendir

B Max - 1.6 Powershift 'de Kalkışta Silkeleme Ve Avans Vurması

Niyazi Ramazanoğlu

Recommended Posts

Sedat Gunaydin

Arkadaşlar herkese selam...

2013 yılı eylül ayında aldığım b-max 1.6 powershift ile aranızdayım. aracım kahverengi titanium x paket. bundan önceki aracım ise 2010 kia ceed 1.6 crdi otomatikti. bu aracı alırken powershift şanzımana sahip olması benim için tercih sebebiydi çünki otomobil dergileri çift kavrama şanzımanları öve öve bitiremiyordu biraz bunun etkisi altında kaldım galiba...

sadece onurkoray.blogspot.com sitesinde vw grubunun dsg ile ilgili değerlendirmeleri okurken aracını açık yollarda kullananlar için çift kavramalı şanzımanların, sürekli şehiriçi kullananların ise tork konvertörlü tam otomatik şanzımanların daha iyi olacağı tavsiyesini görmüştüm.

b-max powershifti kullanmaya başlayınca ne demek istediğini daha iyi anladım. bir önceki tam otomatik aracım gibi hiçbir ses ve şıkırtı gelmeden vites değişimi olmadığını farkettim. ancak hemen farkettiğim diğer bir olayda gaza ayağı geri çekmeden sürekli basıldığnda hiçbir şıkırtı sesi gelmediği gibi vitesler yıldırım gibi değişiyordu!!!

powershift şanzımanın esprisi işte bu....

gaza yüklendiğinizde vitesleri mükemmel şekilde değiştiren şanzıman özellikle şehiriçinde tam vites değiştirecekken ayağın gazdan çekilmesi veya gaza yavaş yavaş basılması sonucu kararsız kalıp herkesin şikayet ettiği şıkırtı seslerini çıkarmakta.

buradaki en şkayetçi arkadaş bile şimdi aracına binse vitesi d ye alıp gaza ayağını geri çekmeyecek şekilde kararlı bir şekilde yüklense powershift şanzımanın hiçbir şıkırtı yapmadan mükemmel bir şekilde vites değiştirdiğini görecektir.

yanlız şöyle bir sorun var birincisi b-max gaza yüklenilerek kullanılacak spor bir araç değil, ikincisi benim gibi istanbul trafiğinde boğuşan bir b-max sahibinin gaza sürekli istikrarlı şekilde basarak powershift şanzımanın tadını çıkarması mümkün değil....

peki ne yapmalı???

hepimizin aracında aynı sorun olduğuna ve sorun kronik olduğuna göre (bence sorun üretim hatası değil, çift kavrama şanzımanın genel karakteristiği) çözüm servise gidip powershift şanzımanın çalışma prensibinden bi haber olduğu halde herşeyi bildiğini zanneden ukala servis görevlilerinin aracın mekaniğini kurcalatıp durumu daha da kötü hale getirmek değil...

daha önce peugeot, toyota, opel vs... tek kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanlı araç kullanan arkadaşların bileceği üzere bu araçları kullanırken dik yokuşlarda aracın kararsız kalmasını önlemek için yapılabilecek tekşey vitesi a konumundan manuele çekmektir.

b-max'te powershift şanzımanı kullanırken şunu farkettim; sıkışık trafikte dur-kalk yaparken vites D konumunda ise araç hareket ettikten bir süre sonra kavrama modülü 2-4-6. vitesleri kontrol eden ikinci debriyaj setini bir sonraki vitese geçmek için hazırlıyor, ancak trafik tekrar durduğu için siz ayağınızı gazdan çektiğinizde ise bu işlemi yarıda bırakarak tekrar 1-3-5. vitesleri kontrol eden birinci debriyaj setini kullanmaya dönüyordu.

bu durum gerçekleşirkende buradaki birçok kullanıcıyı rahatsız eden şıkırtı sesleri duyuluyordu. daha sonra viteslerin daha yüksek devirlerde değiştidiği S modunda yaptığım sürüşlerde viteslerin yüksek devirden önce değişmediği için debriyaj setlerinin vites değiştirmek için hemen devreye girmediğini ve dolayısıyla çok daha az şıkırtı sesi geldiğini farkettim..

aynı şekilde S modunda vites kolu üstündeki düğmeler vasıtasıyla aracı manuel moda aldığımda, vites değişimlerinde hiçbir şıkırtı sesi gelmediğini, ancak vites değişim hızının baya bir yavaşladığını farkettim...

sonuç olarak aracımı dur-kalk trafike S modunda, yol açıldığında ise D moduna alarak kullanıyorum... (açık yollarda S modundayken frene hafifçe bile dokunulduğunda vites küçültmesi hoşuma gitmiyor) ve bu kullanımla powershift şanzımandan gayet memnunum. özellikle gazı köklediğimde gerçekleşen vites değişimlerine bayılıyorum:)

powershift, dsg, edc vb. çift kavramalı şanzımanlar şu an otomobil sektöründe kullanılan en yüksek ve en komplike teknolojiye sahiptir. ancak özü itibarıyla 1970'lerde porsche 917 yarış otomobillerinde en yüksek performans sağlaması için icat edilmiş bir teknoloji üzerine geliştirildiği için konforlu kullanım konusunda problemleri vardır, ilerde bu konuda da gelişmeler olacağı açıktır.

tam otomatiklerdeki tork konvertörü kaydırmasından kaynaklanan güç kayıpları, cvt şanzımanlardaki berbat sürüş hissi ve düz vitese bile tercih etmeye değmeyecek tek kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanlar arasıda bence yine en iyisi çift kavramalı şanzımanlar diye düşünüyorum...

şanzımanlar konusunda kafayı yediğim için baya bişeyler öğrendim:) sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim...

herkese kazasız belasız sürüşler...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gokhan Gunes

Selamlar, 2. El aldığım bmax powershift te kalkış ve diger vites gecislerinde de hissediyorum.

1- ilk servise goturdugumde yazılım yüklendi. Sadece 1 den 2 ye gecerken hafif yapıyordu. Araci alirken onemsememistim. Ancak yazılım sonrası daha kötü oldu. Diger tum vites gecis sırası/sonrasında da silkelemeyi yaşıyorum. Ozellikle yokuslarda daha da artiyor.

2- servise tekrar goturdum kavrama ayari yaptik dediler. Test ettiler. 1 hafta kullanin duzelecektir dediler. Teslim aldim 1 saat icinde tum viteslerde silkeliyor ve hatta kalkista da tırtır sesle beraber silkeleme basladi.

Tekrar servise goturecegim bu sefer kavrama değişikliği yapilacak sanirim.

fabrika çıkışında var olan bir problem olmalı. Servisin de deneme yanilma yöntemiyle çözmeye çalışması da ilginç. Aracın ilk sahibi de aynı şikayeti servise bildirmiş ancak degisim yapilmadan cozum bulunamiyor anladigim kadariyla.

Gelismeleri tekrar paylasirim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gokhan Gunes

Aracımda garanti kapsamında kavrama değiştirildi. ~1000km yaptım titreme hissetmiyorum. Sanırım kavrama iyileştirilmiş. Bilginize,

Selamlar, 2. El aldığım bmax powershift te kalkış ve diger vites gecislerinde de hissediyorum.
1- ilk servise goturdugumde yazılım yüklendi. Sadece 1 den 2 ye gecerken hafif yapıyordu. Araci alirken onemsememistim. Ancak yazılım sonrası daha kötü oldu. Diger tum vites gecis sırası/sonrasında da silkelemeyi yaşıyorum. Ozellikle yokuslarda daha da artiyor.
2- servise tekrar goturdum kavrama ayari yaptik dediler. Test ettiler. 1 hafta kullanin duzelecektir dediler. Teslim aldim 1 saat icinde tum viteslerde silkeliyor ve hatta kalkista da tırtır sesle beraber silkeleme basladi.
Tekrar servise goturecegim bu sefer kavrama değişikliği yapilacak sanirim.
fabrika çıkışında var olan bir problem olmalı. Servisin de deneme yanilma yöntemiyle çözmeye çalışması da ilginç. Aracın ilk sahibi de aynı şikayeti servise bildirmiş ancak degisim yapilmadan cozum bulunamiyor anladigim kadariyla.
Gelismeleri tekrar paylasirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
CÜNEYT BOZKURT

merhaba aranıza yeni katıldım. Bende 2013 ün nisan ayında ford bmax titanium x powersheft aldım benimde sıkıntım aracın şanzımanından aracı aldıktan hemen hemen 5- 6 ay sonra şanzımandan ses gelmeye başladı servise gittim test sürüşüne çıktığımızda şanzımanda kazıma sesi var diye rapor tuttular ve şanzımanı komple değiştirdiler eyvallah dedik aldık aracı birkaç zaman sonra araçta 1. vitesten 2 ye geçerken araçta titreme olmaya başladı tekrar servise gittik bu sefer aracın vites kutusu ve kavrama sistemini değiştirdiler onada eyvallah dedik tabi garantiden değişiyor habire parçalar fazla sürmedi 3 ay sonra titreme yine baş gösterdi tekrar servise gittim yine kavrama sistemi ile parça değişti 3 kere aynı yerden arıza gösterdi ve yapıldı ben aracımdan soğudum kendi sözleşmelerinde araç aynı hatayı 3 kere değişik yerlerden 6 kere başka yerden arıza yaptığı zaman araç değişimi yapılır diye tutanakları var garanti kitapçığında öyle yazıyor fordun bayisiyle konuştum biz bişey yapamayız fordun müşteri temsilcileriyle görüşün dediler müşteri temsilcileriyle görüştüm baya bi aramadan sonra ve baya bi aradan sonra bana geri dönüş yaptılar ve malesef aracınız değişim yapılması veya ödediğiniz paranın geri iadesi yapılması olumsuz bulundu bişey yapamayız diye bir cevap aldım bana isterseniz tüketici haklarına başvurabilirsiniz hakkınızdır dendi açıkçası böyle bir tutumu forda yakıştıramadım koskoca ford garanti kitapçığında yazan sözünün arkasında bile durmak istemiyor başımız ağrımasın diye sıfır araç alıyoruz sıkıntı çekiyoruz (alırsın ford olursun lord sözü eskilerde kalmış her halde bu sözü değiştirmek gerekiyor bence) tabi bu benim şahsi düşüncem aracından memnun olanlarda vardır mutlaka ama kimin canı kimden neden dolayı yanarsa ona gör konuşurmuş şimdi benim yasal olarak ne yapmam gerekiyor kime sorsam değişik bişeyler dediler bana başından böyle bi olay geçen bir arkadaş var ise bana yardımcı olabilirmi.

biraz dertliyim kusura bakmayın başınızı ağrıttıysam şimdiden özür dilerim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sedat Gunaydin

aracım 10.000 km'ye geldi. 8 binlerde iken araç normal çalışma sıcaklığına ulaştığında kalkışlarda silkelemeler başladı. 2 ay önce ilk bakım için servise götürdüğümde olaydan bahsettim. servis görevlisi denedik, titreşim seviyesi müdahaleyi gerektirecek limitin altında bişey yapamayız dediler. problemi gideremeyeceklerini düşündüğüm için daha fazla kurcalatmadım.

bu arada kalkıştaki silkelenme problemi daha da artt, şöyle ki; dur-kalk trafikte ayağımı frenden çekip gaza bastığımda araç debriyajı birden bırakılmış düz vites araç gibi ileri zıplıyor ve hemen akabinde vites dişliden kurtulmuş gibi öne kapaklanıyor. D modu, S modu veya manuel olarak 1. vitesi seçmem hiçbişeyi değiştirmiyor ve araç her halukarda debriyaj kullanamayan acemi sürücü tarafından sürülüyormuş gibi önce zıplayıp, sonra kapaklanıyor.

ilk 8 bin km'de yaşamadığım bu sorun son 2 bin km'de beni bezdirdi. aracı satmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Powershift şanzıman....

Arkadaşımda 2013 titanium Focus var. Otomatik. Sıfır aldı. Araç daha 8 binde. Aynen burada paylaşıldığı gibi 1. vitesten 2 ye geçişlerde sorun yaşıyordu. Titreme....

Bir kaç defa servis güncelleme ile geçiştirmeye çalıştı. Son durum şu. Otosandan karar çıktı. Şanzıman komple değişecek. Bugün aracı servise bıraktı. Yarın sonucu yazarım...

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Dsgde de tork konvektörlü şanzımanlar gibi 1. vitesten 2. ye geçişte pürüzsüzlük yok. Silkeleme mevcut ama dert edecek boyutta degil. Dsg bu handikapı atlatmak için aracı hemen 1 den 2. vitese atıyor. Araç hareket eder etmez vites hemen 2 ye geçiyor. Bu sayede vites geçişinin sarsıntısı daha az yansıyor. Sonraki viteslerde ise hiçbir sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serdar Bekir Sezgin

Yorumları okuyorum fakat şüpheye düşüyorum, ben herhangi bir sorun yaşamıyorum. Performans ve geçişlerden çok memnunum. Nazar değmesin öncelikle

Honda jazz da kullandım ona göre atik ve seri daha hızlı karar veriyor. Siz nasıl yönlendirirseniz tepkilerinize ayak uyduruyor. Siz kararsız kalırsanız vites ne yapsın değil mi?

İlk arabam dizel focus manuel di, benden daha seri ve sarsıntısız geçiş yapıyor, ilk vitesten sonra hissetmiyorum geçişleri, ilk viteste kalkış ani hızlanma vs gibi olabiliyor onun haricinde gayet başarılı bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İbrahim Ceke

Arkadaşlar,yavaş kalkıp, az gazla giderken yani araba 2 'ye atarken şaşırıp bocalıyor güçten düşüp avans vuruyor.genelde trafik sıkışınca yavaş kalkışta oluyor.otomatik vites olduğunu tekrar hatırlatırım.seri kullanımda olmuyor.araç 1'den 2'ye atarken şaşırıp silkeliyor bocalıyor.Sizlerde böyle bir durum varmı?servise gidince nedense yapmıyor sebebini bulamıyorlar!Bu arada kaçıncı defa yapılan arka cam kendine göre inip kalkıyor.""

öncelikle araç 1305 kg. clima açık 105 bg kalkışta biraz daha doyurucu gaz vererek kalmak gerekiyor. Bende de b max var 2. el aldım bunun sebebini hem kendim çözdüm ve servis te bunu onayladı. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Şükrü Tiyanşan

Benim aracımda Powershift fakat dediğiniz gibi bir olayla karşılaşmadım nasıl kullnırken sizde oluyor bende aynısını denemeye çalışayım. Işıklarda hafif gaz verip tekrar ayağını gazdan çekince yapıyorsa bende böle bir şey yok.

arkadaşım bendede 2015 bmax var.şanzıman sorunu hat safhada.araç %10 myilli rampada çıkış yapamıyor.kilitlenip kalıyor. deneyin görün ltfn

B-max 1.6 (2013)   araç ısındıktan sonra,(motor ısınması değil) yokuşta dur kalk işlemi vy,trafik sıkışıklığında powershift şanzıman, kalkışta 1 'den 2 ye atarken kararsızlık yapıyor? bu arada alttan şanzıman civarından şıkırdama gibi bir ses geliyor.Servis,kararsızlığı kabul etmesine rağmen, araç soğuduktan sonra yapmıyor.denemelerde sorun pek belli olmuyor.Netice olarak yeni yazılımla azaldı.Yapılan işlemde; aracın kalkış hızını düşürerek kararsızlığı önlemek.Yani gaza istediğiniz kadar basın, kalkış sağır..ancak bu şekilde çözüm bulunmuş.Powershift denilen bu şanzıman,normalde düz vites.yanına konulan motorla otomatik oluyor.çift kavrama.Ancak balata  vy.bu ayırma motoru, dur kalkta ısınınca şaşırıyor.kalkış deparını kısarak stabil hale getirilmeye çalışılmış.Netice itibariyle,birçok B-max  de bu halde olmasına rağmen, farketmeden birçok kişi kullanıp gidiyor.Garanti varken,yazılımdı falan geçiyor.Ancak garanti bitimi,herkes bu işten zarar görecek kadar para harcayacak.  (yeni konu başlığım;sıfır araç boyalı çıktı..)

hele birde sert rampada deneyin.araç gaz yemiyor ve kilitlenip kalıyor

Yorum bağlantısı
Şükrü Tiyanşan

Arkadaşlar herkese selam...

2013 yılı eylül ayında aldığım b-max 1.6 powershift ile aranızdayım. aracım kahverengi titanium x paket. bundan önceki aracım ise 2010 kia ceed 1.6 crdi otomatikti. bu aracı alırken powershift şanzımana sahip olması benim için tercih sebebiydi çünki otomobil dergileri çift kavrama şanzımanları öve öve bitiremiyordu biraz bunun etkisi altında kaldım galiba...

sadece onurkoray.blogspot.com sitesinde vw grubunun dsg ile ilgili değerlendirmeleri okurken aracını açık yollarda kullananlar için çift kavramalı şanzımanların, sürekli şehiriçi kullananların ise tork konvertörlü tam otomatik şanzımanların daha iyi olacağı tavsiyesini görmüştüm.

b-max powershifti kullanmaya başlayınca ne demek istediğini daha iyi anladım. bir önceki tam otomatik aracım gibi hiçbir ses ve şıkırtı gelmeden vites değişimi olmadığını farkettim. ancak hemen farkettiğim diğer bir olayda gaza ayağı geri çekmeden sürekli basıldığnda hiçbir şıkırtı sesi gelmediği gibi vitesler yıldırım gibi değişiyordu!!!

powershift şanzımanın esprisi işte bu....

gaza yüklendiğinizde vitesleri mükemmel şekilde değiştiren şanzıman özellikle şehiriçinde tam vites değiştirecekken ayağın gazdan çekilmesi veya gaza yavaş yavaş basılması sonucu kararsız kalıp herkesin şikayet ettiği şıkırtı seslerini çıkarmakta.

buradaki en şkayetçi arkadaş bile şimdi aracına binse vitesi d ye alıp gaza ayağını geri çekmeyecek şekilde kararlı bir şekilde yüklense powershift şanzımanın hiçbir şıkırtı yapmadan mükemmel bir şekilde vites değiştirdiğini görecektir.

yanlız şöyle bir sorun var birincisi b-max gaza yüklenilerek kullanılacak spor bir araç değil, ikincisi benim gibi istanbul trafiğinde boğuşan bir b-max sahibinin gaza sürekli istikrarlı şekilde basarak powershift şanzımanın tadını çıkarması mümkün değil....

peki ne yapmalı???

hepimizin aracında aynı sorun olduğuna ve sorun kronik olduğuna göre (bence sorun üretim hatası değil, çift kavrama şanzımanın genel karakteristiği) çözüm servise gidip powershift şanzımanın çalışma prensibinden bi haber olduğu halde herşeyi bildiğini zanneden ukala servis görevlilerinin aracın mekaniğini kurcalatıp durumu daha da kötü hale getirmek değil...

daha önce peugeot, toyota, opel vs... tek kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanlı araç kullanan arkadaşların bileceği üzere bu araçları kullanırken dik yokuşlarda aracın kararsız kalmasını önlemek için yapılabilecek tekşey vitesi a konumundan manuele çekmektir.

b-max'te powershift şanzımanı kullanırken şunu farkettim; sıkışık trafikte dur-kalk yaparken vites D konumunda ise araç hareket ettikten bir süre sonra kavrama modülü 2-4-6. vitesleri kontrol eden ikinci debriyaj setini bir sonraki vitese geçmek için hazırlıyor, ancak trafik tekrar durduğu için siz ayağınızı gazdan çektiğinizde ise bu işlemi yarıda bırakarak tekrar 1-3-5. vitesleri kontrol eden birinci debriyaj setini kullanmaya dönüyordu.

bu durum gerçekleşirkende buradaki birçok kullanıcıyı rahatsız eden şıkırtı sesleri duyuluyordu. daha sonra viteslerin daha yüksek devirlerde değiştidiği S modunda yaptığım sürüşlerde viteslerin yüksek devirden önce değişmediği için debriyaj setlerinin vites değiştirmek için hemen devreye girmediğini ve dolayısıyla çok daha az şıkırtı sesi geldiğini farkettim..

aynı şekilde S modunda vites kolu üstündeki düğmeler vasıtasıyla aracı manuel moda aldığımda, vites değişimlerinde hiçbir şıkırtı sesi gelmediğini, ancak vites değişim hızının baya bir yavaşladığını farkettim...

sonuç olarak aracımı dur-kalk trafike S modunda, yol açıldığında ise D moduna alarak kullanıyorum... (açık yollarda S modundayken frene hafifçe bile dokunulduğunda vites küçültmesi hoşuma gitmiyor) ve bu kullanımla powershift şanzımandan gayet memnunum. özellikle gazı köklediğimde gerçekleşen vites değişimlerine bayılıyorum:)

powershift, dsg, edc vb. çift kavramalı şanzımanlar şu an otomobil sektöründe kullanılan en yüksek ve en komplike teknolojiye sahiptir. ancak özü itibarıyla 1970'lerde porsche 917 yarış otomobillerinde en yüksek performans sağlaması için icat edilmiş bir teknoloji üzerine geliştirildiği için konforlu kullanım konusunda problemleri vardır, ilerde bu konuda da gelişmeler olacağı açıktır.

tam otomatiklerdeki tork konvertörü kaydırmasından kaynaklanan güç kayıpları, cvt şanzımanlardaki berbat sürüş hissi ve düz vitese bile tercih etmeye değmeyecek tek kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanlar arasıda bence yine en iyisi çift kavramalı şanzımanlar diye düşünüyorum...

şanzımanlar konusunda kafayı yediğim için baya bişeyler öğrendim:) sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim...

herkese kazasız belasız sürüşler...

merhaba,bende 2014 bmax aldım 2500km de. araç şehir içi dur kalklarda sonderece sıkıntı verici.biliyorsunuz ki mekatronik kontrollü araçlarda sistem makine,elektronik ve yazılım kombinasyonudur.hesaplama,mekanizasyon,tahrik,algılama ve kontrol paremetreleridir.sensörler,mikro işlemciler ve gerçek zamanlı yazılımdır.ve bunları aktüatörlerle sonuçlandırlırlar. son olarak aracım %10 meyilli rampada kaldı.gaza yüklenmeme rağmen yürümedi.taki tam gaz yaptığımda hareket edebildi.felaket bir durum. bana göre mekatroniği oluşturan elemanlarda uyumsuzluk var. başta istanbul merkez olmak üzere ilgili bakanlığa ve almanya forda bildirdim.bunların neticesinde genel md den bir eleman gönderdiler.rampada test ettik.araç yine kaldı. gelen kişinin inanılmaz yorumu ise ilginçti.rampanın başlangıcı karo taşonun etkisi var dedi.olamaz böle bir yorum. netice servis dahi ne yapacağını bilmiyor. bilgilerinize

Çift kavramalı viteslerde yağsız olan alt modellerde kullanılan şanzımanlar sorunlu gibi genelde. Yani dsg7 ve reno ve ford'un 1,6 modellerde kullandığı modeller mercedesinde kullanmaya başladığı 7G-tronic plus. Amerika ve uzakdoğulu araç üreticileri klasik torg konvertörlü ve Cvt'li modellere devam ediyorlar hernedense. Birileri yanlış yapıyor gibi düşünülüyor ama nedense çokta umurlarında olduğunu sanmıyorum yada abartıldığı kadar rakamsal büyüklükte belkide sorun yok. Her zaman yazıyorum yine yazayım araç kullanmak ile otomatik araç kullanmak biraz farklıdır. Belki zamanla her iki tarafta birbirine alışırlar...

merhaba.aynı şanzımanı volvo d2 de kullanıyor.ama hiç sorun yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

arkadaşım bendede 2015 bmax var.şanzıman sorunu hat safhada.araç %10 myilli rampada çıkış yapamıyor.kilitlenip kalıyor. deneyin görün ltfn

hele birde sert rampada deneyin.araç gaz yemiyor ve kilitlenip kalıyor

yazılımsal bir sıkıntı olabilir..

focus3 powershift ile alışveriş merkezinin rampalarından ki oldukça dik hiç bir sorun yaşamadan )hatta daha önceki tork konvertörlü kullandığım araçlarda manuel'e alıp 1.viteste çıkardım) D konumunda sabit gaz vererek çıkabiliyorum..

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Yeni çıkan powershift şanzumanlarla bu konuda geçenler aynı mı bilmiyorum ama Şükrü Bey'in de dediği gibi Volvo'da da aynı şanzuman kullanılıyor. Benim bir akrabam sıfır otomatik Volvo s60 aldı o kadar mutlu ki anlatamam.

2013'ten bugüne powershift şanzumanda ford yenilik/revizyon vs yapmadı mı? Yeni fordlarda bu sıkıntı yaşanıyor mu hala? 

Yorum bağlantısı
Sedat Gunaydin

powershift şanzımanın, özellikle kavrama mekanizmasının ciddi anlamda revizyona ihtiyacı var, buradaki türden olumsuz geri dönüşler dikkate alınarak gereği yapılacaktır muhtemelen...

diğer taraftan yeni focus ve mondeo 1.5 ecoboost'larda powershift yerine tork konventörlü selectshift şanzımanın tercih edilmiş olması, sorunun son derece büyük ve düzeltmesinin de kolay olmadığının bir göstergesi bence...

dizel motorlu araçlarda da tork konventörüne dönmüş olsalar eski focuslardaki cvt şanzıman gibi powershift şanzımandan da vazgeçildi diye düşünecektim...

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Yeni çıkan powershift şanzumanlarla bu konuda geçenler aynı mı bilmiyorum ama Şükrü Bey'in de dediği gibi Volvo'da da aynı şanzuman kullanılıyor. Benim bir akrabam sıfır otomatik Volvo s60 aldı o kadar mutlu ki anlatamam.

2013'ten bugüne powershift şanzumanda ford yenilik/revizyon vs yapmadı mı? Yeni fordlarda bu sıkıntı yaşanıyor mu hala? 

farklı ama iki Powershift..bizimkiler kuru tip Powershift..

powershift şanzımanın, özellikle kavrama mekanizmasının ciddi anlamda revizyona ihtiyacı var, buradaki türden olumsuz geri dönüşler dikkate alınarak gereği yapılacaktır muhtemelen...

diğer taraftan yeni focus ve mondeo 1.5 ecoboost'larda powershift yerine tork konventörlü selectshift şanzımanın tercih edilmiş olması, sorunun son derece büyük ve düzeltmesinin de kolay olmadığının bir göstergesi bence...

dizel motorlu araçlarda da tork konventörüne dönmüş olsalar eski focuslardaki cvt şanzıman gibi powershift şanzımandan da vazgeçildi diye düşünecektim...

yazılımdan sonra sorunları düzelen pekçok kullanıcı duydum..Benim aracım Kasım 2013 üretimi Powershift şu an 12.000 km.de ve çok şükür çok memnunum..hatta bu sene Antalya-Isparta yolunda hayatımın en rahat yolculuklarından birisini yaptım..Powershift maşallah şimşek gibi vites değiştiriyor çok çok beğendim..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İbrahim Ceke

Burada yazılan sorunları yani 1. ve 2. vites silkemelesi ve vuruntu problemi sonrası servisin yaptığı test ve ayarlar sonrası uzun yola çıktım. Bu yapılan ayarlar sonrası 1.2.3 viteslerin geçiş aralığı azaldığı için 3. vites sonrası silkeleme başladı. 1 ve 2 viteslerde klima açık şehir içinde titreme fazlalaştı. Bu nedenle 3. kez tekrar servise gittim ve bu arızaları söyledim. Bana tekrar kontrol edeceklerini söylediler ve bir kaç saat sonra yetkili bana titremenin olduğunu ve kavrama ünitesinin komple değişeceğini söyledi ben de kabul ettim. Kavrama ünitesi komple değişirse arızanın giderileceğini düşünüyorum. İnşallah bu sorunla bir daha karşılaşmam. Kavrama değişimi sonrası görüş ve önerilerimi tekrar yazarım.

Şunu da söyleyeyim. Wolswagen grubu 2012 serisi araçlarda bu sorun nedeniyle yine değişimleri yaptığının biliyorum. Bu şanzımanla ilgili olmadığını düşünüyorum. Araçın Motor şanzıman ve kavrama uyumsuzluğu olabilir. Herkese iyi günler iyi akşamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Şükrü Tiyanşan

ford bmax kullanıcıları merhaba,özellikle izmir de yaşayan b max sahipleri,araç izmir narlıderedeki narbel yokuşunu çıkamıyor.2 kez gelip test ettiler. sorun yazılım sorunu.kabul ettiler,ancak bir tek ben şikayet ettiğim için bir şey yapamıyacaklarını açıkca belirttiler. tabiki mahkemelik olacağız.mühendisler odasından ve ünvrsteden rapor alındı.sorun tespit edildi.izmirdeki ford sahipleri beni arayın konuşalım.aynı araç ilk bayramda marmaris dönüşü sakar rampasında da şişti kaldı.3 vitesden 2 ye geçmiyor.yazılım çuvallıyor.aynı sıkıntıyı sıcak havalarda dur kalklarda da silkeleyerek yapıyor.bilgilerinize sevgilerimle ,Şükrü Tiyanşan 0 554 216 7082

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aşırı ısınma mı söz konusu? arıza kodu olarak bir kod var mı acaba

vesile ile b-max şanzıman sorunu hakkında otosan a özel mesaj yolladık ama geri dönüş yapmadılar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Celal Ekşi

Merhaba, konu hâlâ güncel olduğu için yeni konu açmıyorum.

2014 B-Max 1.6 Powershift kullanıyorum. Araç 7000km de. Başlıkta yer alan kalkışlarda titreme sorunu bende de olmaya başladı. Ne yapmam gerekiyor ?

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

yazılım güncelleme - kavrama değişimi - şanzıman değişimi sıralaması var eğer şanslıysanız..

genel olarak yapılacak birşey yok..ne yaparsanız yapın 1 den 2'ye geçerken titreyecek..ayrıca 4 veya 5.viteste 1500 devir aralığında zincir şıkırtısına benzer sesler duyacaksınız...dert etmeyin bence.keyfini çıkarın..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Volkan Ersozlu

Merhaba Arakdaslar

33.000 km'de otomatik vites benzinli 2013 B*max aldım. Araç biraz ısındıktan sonra 1-2-3 vites geçişlerinde silkeleme yapıyor ve bu geçişler sırasında sanki bisiklet pedal göbeğinin bilyeleri gevşemiş gibi şakırtı sesleri çıkarıyor. Aynı şekilde yavaşladığımda araç vites küçültürken de hissediyorum. Sizlerin yazdiklarını görünce meselenin kronik bir şanzıman sorunu olduğuna kanaat getirdim. Öyle görünüyorki sorunun net bir çözümü yok.

aklıma takılan şu ki, meseleyi ne kadar görmezden gelebilirim. Tamirle uğraşmasam sorun büyür mü?

Bir de tümsekten veya aracı silkeleyecek bir zeminden geçince far ışıkları da silkelenir gibi titriyor. Sanki akkor ampül teli sallanırda verdiği ışık titrer gibi. Bu normal bir durum mu?

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Volkan bey tamirlik bir durum yok şanzımanın çalışma şekli bu..Servis müdürü servis baş teknisyeni hep beraber oturduk çalışma şeklini detaylı olarak anlattılar..şıkırtı sesine alışın ona kesinlikle yapılacak bişey yok..titreme için yazılım güncelleme öneririm powershift adaptasyonu diye geçiyor ..bariz titremeyi azaltıyor..ancak far ışıklarının titremesi aküyle alakalı olabilir..o kısım bende yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Celal Ekşi

Konuyu tekrar hortlatayım. Araca yazılım attırdım ama titreme sorunu hâlâ devam ediyor. Araca lpg taktırdım, bu titreme sorununa hâlâ garanti kapsamında mı bakılır ? Bu arada bu konu ile ilgili değil ama meret lpg li olmasına rağmen 30 kuruş yakıyor. Buna ayar falanmı çektirmek kazım ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Konuyu tekrar hortlatayım. Araca yazılım attırdım ama titreme sorunu hâlâ devam ediyor. Araca lpg taktırdım, bu titreme sorununa hâlâ garanti kapsamında mı bakılır ? Bu arada bu konu ile ilgili değil ama meret lpg li olmasına rağmen 30 kuruş yakıyor. Buna ayar falanmı çektirmek kazım ?

tüpten dolayı garantiye sokmaz istemezler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...