İçeriğe Yönlendir

Windows Phone Uygulamaları Ve Diğer Gelişmeler

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone iki Avrupa ülkesinde pazar payını çift hanelere taşımayı başarırken, kıtanın genelinde de yüzde 9.2′lik bir pazar payı yakaladı.

Avrupa’daki bu yükselen performansa rağmen, Windows Phone ABD pazarında iOS ve Android’i uzaktan izlemeye devam ediyor.

Kantar Worldpanel’in rakamlarına göre, ağustos sonu itibarıyla tamamlanan üç aylık dönemde Windows Phone, Birleşik Krallık’ta (UK) yüzde 12, Fransa’da ise yüzde 10.8 pazar payına ulaştı. Satışların büyük kısmını ise Nokia’nın Lumia serisi cihazları oluşturuyor.

Nokia-Lumia-925-inceleme-00015.jpg

Microsoft böylelikle ilk kez Avrupa’nın beş büyük pazarından ikisinde çift haneli bir pazar payına ulaşmış oldu. Almanya, Birleşik Krallık (UK), Fransa, İtalya ve İspanya’nın dahil olduğu bu beş ülke içinde Android’in pazar payı yüzde 70.1′i bulurken, ikinci sırada yüzde 16.1 ile iOS yer alıyor.

ABD’de ise işler Microsoft için Avrupa’da olduğu kadar iyi gitmiyor. Microsoft’un mobil işletim sistemi yüzde 3′lük pazar payı ile üçüncü sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında yüzde 55.1 ile Android bulunurken, iOS yüzde 39.3 ile ikinciliği elinde bulunduruyor. ABD işletim sistemi pazarının dördüncü sırasındaysa yüzde 1.8 ile BlackBerry yer alıyor.

Beş büyük Avrupa pazarı içinde en yüksek satış rakamını yakalayan marka ise Samsung oldu. Araştırmanın yapıldığı dönemde bu beş ülke içinde Samsung yüzde 47.1′lik bir akıllı telefon satış rakamı yakalarken, ikinci sırada yine yüzde 16.1 ile Apple yer aldı. Sony, Nokia ve LG’nin satışlarında küçük düşüşler yaşanırken; HTC ve BlackBerry bu dönemi Avrupa cephesinde ciddi yaralar ile tamamladı.

Kaynak : http://www.teknoblog.com/windows-phone-avrupadaki-yukselisini-surduruyor-64307/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

WP8 için MS'den update geldi.

Nokia'dan da Lumia'ların teknik özelliklerine bağlı olarak ayrıca Lumia güncellemesi de yayınlandı.

Yeniliklerden bazıları :

• Geliştirilmiş kamerayla daha iyi resimler çekin – düşük ışık koşullarında iyileştirilmiş otomatik odaklamadan ve diğer özelliklerden yararlanın
  • Nokia Smart Camera'yı indirin – en iyi resminizi seçin, hareketli sekansları yakalayın ve diğer özellikleri kullanın.
  • Yeni FM radyo ile en beğendiğiniz istasyonları dinleyin
  • Nokia Glance Screen'i açın – telefonunuz kilitliyken bile saati ve pil durumunu görün
  • Susturmak için ters çevir – çalan telefonunuzu susturmak için yalnızca yüz üstü çevirmeniz yeterli
  • Telefonunuzda performans ve kullanım geliştirmeleri ile düzeltme eklerini edinin

Ayrıca, eklenen Datasense uygulaması ile ile 3G/WiFi hattınızın trafiğini ilemeniz, sınırlamanız, hangi uygulamanın ne kadar trafik kullandığını görmeniz mümkün.

wp_ss_20131002_0002.png

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Lumialar da office var mı? Çakması değil ama  :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Lumialar da office var mı? Çakması değil ama  :)

Word, Excel, Onenote ve Office365 var. Yüklü olarak geliyor.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

İyiymiş o zaman. Androidde muadil programlar var ama orjinali gibi olmuyor. Tel. değiştirecek olursam bu 25'li serileri ciddi ciddi düşünürüm..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İyiymiş o zaman. Androidde muadil programlar var ama orjinali gibi olmuyor. Tel. değiştirecek olursam bu 25'li serileri ciddi ciddi düşünürüm..

Pek kullanmadım ne kadar kullanışlı ve yetenekli bilmiyorum ama işini göreceğinden eminim. Androiddeki de işini görür tahmin ediyorum ?

Şimdi büyük ekran modası başladı, 4"'den fazlasını çok kullanışlı bulmuyorum şahsen.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Selçuk Keleş

Nokia Here Maps güncellendi.

AVM katlarındaki dükkanları bile gösteriyor artık :p

wp_ss_20131025_0001.png

wp_ss_20131025_0002.png

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Windows Uygulamaları başlığını kim koydu yahu? Uygulama mı varmış :p

Yorum bağlantısı
Misafir

Bir ara Samsung pro (tuşlu olanlar) kullanmıştım. Yok denecek kadar azdı. Sani'nin sorusunu sormak için girdim konuya ama o benden önce davranmış. 

Son zamanlarda Windows ve Nokia iyi çıkış yakaladı. Bakalım Nokia ne kadar daha direnecek androide geçmemek için. Sanırım windows yazılımı nokia ya ücretsiz veriyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Windows Uygulamaları başlığını kim koydu yahu? Uygulama mı varmış :p

Atın artık at gözlüğünü gözünüzden :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Atın artık at gözlüğünü gözünüzden :)

Söyleyene bak :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bir ara Samsung pro (tuşlu olanlar) kullanmıştım. Yok denecek kadar azdı. Sani'nin sorusunu sormak için girdim konuya ama o benden önce davranmış. 

Son zamanlarda Windows ve Nokia iyi çıkış yakaladı. Bakalım Nokia ne kadar daha direnecek androide geçmemek için. Sanırım windows yazılımı nokia ya ücretsiz veriyor.

Nokia, Samsung gibi varoş markası mı apaçi işletim sistemi kullansın :)

Söyleyene bak :D

Samsung+Android (taklitçi kezban style) kullanan biri olarak istersen bir kere daha düşün :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Samsung+Android (taklitçi kezban style) kullanan biri olarak istersen bir kere daha düşün :)

Internet explorer kullanan biriyle tartışmaya girmem :beee:

Cici Samsung  :give_heart2:    Kaka nokia :yuuh:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Internet explorer kullanan biriyle tartışmaya girmem :beee:

Cici Samsung  :give_heart2:    Kaka nokia :yuuh:

Konuyu saptırmayalım, yukarıda gerekli mesajları verdim. Değiş, sonra konuşalım :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konuyu saptırmayalım, yukarıda gerekli mesajları verdim. Değiş, sonra konuşalım :)

Bende onu diyorum. Hani konu? Windows uygulaması mı varmış :D

Instagram bile Nokia sayesinde windows phone'a kavuştu. Yoksa diğer phone kullanıcıları unutsun... Aaa, bi saniye, başka marka windows phone'lu ürettiği telefon mu vardı hala :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bende onu diyorum. Hani konu? Windows uygulaması mı varmış :D

Instagram bile Nokia sayesinde windows phone'a kavuştu. Yoksa diğer phone kullanıcıları unutsun... Aaa, bi saniye, başka marka windows phone'lu ürettiği telefon mu vardı hala :D

Instagram ne la ? Kezbanlar :)

www.gezeninsan.com :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Instagram ne la ? Kezbanlar :)

www.gezeninsan.com :)

Filtre uygulayıp tüm sosyal ağa paylaşıyor mu bu site?

Ayrıca duck face'leri de yayınlayabiliyor muyuz gezeninsan'da :p

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Filtre uygulayıp tüm sosyal ağa paylaşıyor mu bu site?

Ayrıca duck face'leri de yayınlayabiliyor muyuz gezeninsan'da :p

Var altta linki, meraklısı paylaşır. :) Serbestsin, insanlığa hızmat için varız :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Allah Allah... Bu telefonda gelişme oluyormuş... :p

Bu telefonun kendisi bir gelişme zaten.

Bir de markete "su terazisi" uygulaması eklensin

Artık android falan duramaz karşısında :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Akıllı telefonların ilk gelişimini sağlayan wm olmasına rağmen, bilgisayara telefon eklenmişçesine hareket etmeleri nedeni ile bir ara sahneden çekiliyorlardı nerdeyse.

Bana göre windows'un Nokia'yı alması basit bir alım satım haberi değil. Windows'un programcılıktaki deneyimini güçlü ve yine tecrübeli bir telefon markası ile birleştirmesi bu pazarda ben de varım hem de çok güçlü geleceğim demenin başka bir ifadesi.

Sürekli güncelleme ile modellerini dinamik tutması bir yana, ağırlıklı olarak Nokia ile piyasada yer alırken aynı markayı satınalması, cihazların kendi uygulamalrının performansı ile uyumlu olduğunun diğer sonucu denilebilir. Ayrıca tek marka ile yola devam ederek Apple modeli çizebilir.

Son çıkan nokia cihazları akıllı telefonlarda normal görülen hatta nedense tüm teknolojik gelişime rağmen eskinin "akılsız telefonlarından" bile nerdeyse geride kalan fotoğraf çekimleri ile dalga geçercesine ciddi megapiksel gelişimlerinde bulunuyor. Evet megapiksel bir pazarlama taktiği belki ama sensör boyutları da henüz kompaktların boyutun ulaşmasa da giderek büyüyor. Bu da fotoğraf kalitesinde mevcut akıllı telefonlardan oldukça kaliteli sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Zeiss ortaklığının getirisi bir yana ilk lumia modelinde kullanılan çok sesli orkestranın çaldığı müzik sesleri aslında Nokia ve Wm'nin ilk meyvesi olan lumia serisini konumlandırmak istediği yerin düşünülenin çok ötesinde olduğunu kanıtlar gibiydi.

Şu an için Nokia'nın çok fazla model geliştirmesi kullanıcıları üzse de; üzerine ölü toprağı serpilmiş bir markanın aslında yeniden dirilişinin bir göstergesi. Bu pazardan geridönüş alan markanın cevapları aslında.

Çok daha önemli bir nokta; wm az donanımla çok iş yaparken, nokia'nın cihazları Android yazılım kullanan markaların üst seri cihazları ile aynı donanıma kısa sürede geldi. Bu enteresan gelişim;

Yazılıma göre telefon dolayısıyla donanım hazırlayan Apple ve yüksek donanımlı telefonlara yetişmeye çalışan ancak donanımsız telefonlara da hizmet vermeye çalışan android yazılımının vizyonlarından farklı bir stratejiyi kabulleniyor sonucu çıkarıyor.

Yani mevcut modeli uzun süre kullanabilecek bir müşteri kitlesi yaratma. Peki nokia böyle yaparsa nasıl telefon satacak? Bence diğer markalara kaçırdığı müşterileri kazanarak, önümüzdeki dönemde yüksek karlılık hesabı gayet güzel tutacaktır. Pazarın telefona para yatırmaktan çekinmeyen müşterileri artık aynı işletim sistemlerinden sıkıldı, farklı bir yazı türü bile değişiklik olarak algılanırken, hareketli ve dinamik bir yazılım çok daha büyük etki yapar. Hem de eski bir dost Nokia bu işin içindeyse....

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Keleş

Android ve Windows Phone yılın üçüncü çeyreğinde pazar paylarını artırdı

IDC tarafından açıklanan son rakamlar 2013′ün üçüncü çeyreği itibarıyla mobil işletim sistemi pazarının mevcut halini ortaya koyuyor.

2013′ün üçüncü çeyrek sevkiyat rakamlarına bakıldığında Google’ın mobil işletim sistemi Android akıllı telefon pazarındaki hakimiyetini biraz daha güçlendirip payını yüzde 81′e taşıdığı görülürken, Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone’un büyüme oranı da ayrıca dikkat çekiyor.

Akıllı telefon sevkiyatlarını geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 156 oranında artıran Windows Phone, pazar hacmini 9.5 kat artırmayı başardı. Windows Phone’un kaydettiği bu büyük sıçrama IDC tarafından da ”muhteşem” olarak tanımlandı.

Zor günler geçriren BlackBerry’nin mobil işletim sistemi pazaırndaki payı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 40′tan fazla gerileyerek yüzde 4.1′den yüzde 1.7′ye düştü.

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’in sevkiyatı yüzde 25.6 oranında artsa da, işletim sisteminin pazardaki toplam payı yüzde 14.4′ten yüzde 12.7′ye geriledi.

iOS’in sevkiyatlarındaki artışa rağmen pazar payının gerilemesinde Android’in büyümesinin önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

Sonuçları değerlendiren IDC analisti Ryan Reith’e göreyse, Apple’ın büyük ekranlı cihaz pazarında yer almaması şirketin yılın üçüncü çeyreğinde pazar payını artıramamasının temel nedenini oluşturuyor.

Kaynak : IDC

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Blackberry bitti artık. Kendini yenilemeyen bu piyasada kalamaz. iPhone'a da yakındır. Aynı tasarımı kaçtır sunuyorlar... Bir yere kadar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Blackberry bitti artık. Kendini yenilemeyen bu piyasada kalamaz. iPhone'a da yakındır. Aynı tasarımı kaçtır sunuyorlar... Bir yere kadar.

Nokia kuruyemişçi gibi sürekli ürün çıkarıyor, x25 serisi hep büyük ekranlı. Apple harici diğer üreticiler de öyle.  Apple bir atak yapar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...