İçeriğe Yönlendir

Cam Çizik Giderme

Ertan Şen

Recommended Posts

Ertan Şen

herkese Merhaba

Haftasonu havada güzeken biraz gezeyim dedim. Seyir halindeyken ön camda oluşan tozları temizlemek için sileceği fiskiyeyle birlikte 5-10 saniye çalıştırdım sonra yukarıdan süzülen suları silmek için fıskiyesiz tekrar çalıştırdım sonra sol sileceğin sesli olarak zorlandığını ve camda iz yaptığını far ettim. Bide ne göreyim camla sileceğin üst ucu arasına böcek girmiş maalesef kabuğu sert bir böcek olduğundan camda iz değil çizik oluşturduğunu fark ettim. Fark etmediğim şey böceğin ne zamandan beri orda sıkıştığı idi. Fena çizilmiş yıkadım ovdum kazıdım olmadı. Tarif etmek gerekirse böyle falçata çiziği gibi ince değil, 2,5-3 mm genişliğinde ve silecek silim alanı uzunluğunda koca bir yay. Derinliği tırnağınızla çizik bölgesinde kaşıma hareketi yaparsanız hissedersiniz. Görüntü çok kötü ne yapılır bu durumda sormak istedim. Umarım cam değişimi haricinde bir onarımı vardır.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Cemil Kaynak

bildiğim kadarıyla camcılar böyle durumlarda bir uygulama yapıyor.

tamamen gitmiyor ama gözede batmıyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Nasıl böcekmiş o ya, hani camı elmastan başka bir şey çizemiyordu :unsure2:

Ama Autoking'de düzeltiyorlardı.

Yorum bağlantısı
Ertan Şen

Sanırım çok olmuş sıkışalı bide kurumuş iyice sertleşmiş ondan olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.Bende bir ara araştırmıştım uygun yollu bir çözüm bulamamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şakir Öztürk

Geçmiş olsun. Benim çok dikkat ettiğim bir konudur bu arabaya binmeden önce mutlaka silecekleri kaldırıp indiririm toz, toprak, taş, vs. varsa gidiyor o yetmezse beze başvuruyorum. :)

Yorum bağlantısı
Ertan Şen

Sanırım sırasıyla ilk camcıya danışıcam olmadı Auto King, oda olmadı çizik giderici cilalar. Cam değişimine kadar gider bu arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Ertan bey hiç canınızı sıkmayın bu işi yapan profesyonel firmalar var.Çizikleri çok güzel şekilde yok ediyorlar.nette biraz araştırma yaparsanız kendinizde böyle uygulamaları rahatça yapabileceğinizi göreceksiniz.

Not:Alıntıdır.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/motor_modifiye_do_it_yourself_teknik_bilgiler/on_cam_cizik_giderme_uygulamasi_bol_fotolu_anlatim-t56896.0.html

Yorum bağlantısı
Ertan Şen

Teşekkürler bu tür işlerde polisaj makinesi gerekiyor sanırım ürünleri uygularken tek başına kol ve el kuvveti bi yere kadar olabilir. Ayrıca bulunduğum yerler böyle bi çalışmaya uygun değil gibi. En iyisi ehil bi yere gidip orda yapmak olacaktır.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Eğer dediğiniz gibi ise çok aşırı derinliği olan bir çizik değildir.Çizikler giderilir piyasa da çokça ürün vardır bunun için ama önemli olan içerinde cerium oksit içermesi.Cam çok sert olduğu için her ürün işe yaramıyor.Ancak sonax çok sevmesemde bu markanın cerium oksit içeren bir ürünü var cam için güzel sonuç veriyor.Ama polisaj makinasıyla uygulamak lazım elle pek sonuç alamazsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Teşekkürler bu tür işlerde polisaj makinesi gerekiyor sanırım ürünleri uygularken tek başına kol ve el kuvveti bi yere kadar olabilir. Ayrıca bulunduğum yerler böyle bi çalışmaya uygun değil gibi. En iyisi ehil bi yere gidip orda yapmak olacaktır.

Polisaj makinası gerekiyor evet.Bende var olduğundan şey etmedim :D Her daim lazım oluyor.Far parlatma, pasta cila vs. bulundurun bir tane.Vakit ve imkan yok ise elbette bu işi profesyonel yapan yerlere götürmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende de var bi kerem :p Bu işlere meraklı olanın elinde olması gereken bir malzeme bana kalırsa.Tabi işi bilmiyorsanız sonuçları da kötü olabilir :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yusuf Bayraktar2

arkadaslar arka cam sılecekten dolayı cızıkler var bunları yok etmek ıstıyorum gozume cok carpıyor nasıl gıderebılırım ? 

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

arkadaslar arka cam sılecekten dolayı cızıkler var bunları yok etmek ıstıyorum gozume cok carpıyor nasıl gıderebılırım ? 

Meguiars plastX  ile  kafanı rahatlatabilirsin.Far temizliği içindir camda da  kullandım işini görür.

Yorum bağlantısı
Yusuf Bayraktar2

bende var zaten hic denemedim acaba ise yararmisizde nasil bi etkisi oldu ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

bende var zaten hic denemedim acaba ise yararmisizde nasil bi etkisi oldu ?

Denemeseydim asla önermezdim cevabı yeterli olur sanırım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Bayraktar2

Denemeseydim asla önermezdim cevabı yeterli olur sanırım.

tabikide yeterli ancak nasil bir etkisioldu onumerak ettim tamamen yok ettimi az bisemi etki etti gibi:)

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Meguiars plastX  ile  kafanı rahatlatabilirsin.Far temizliği içindir camda da  kullandım işini görür.

Peki bu silecekler neden bir müddet sonra camı çizmeye başlıyor ki, aracım daha 2 aylık şimdiden silecek is bırakmaya başladı :angry:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

tabikide yeterli ancak nasil bir etkisioldu onumerak ettim tamamen yok ettimi az bisemi etki etti gibi:)

Derin ciziklere bişey yapamaz yüzeysel toz çiziklerini alıyor,2-3 kere tekrarlarsın

Yorum bağlantısı
Yusuf Bayraktar2

Derin ciziklere bişey yapamaz yüzeysel toz çiziklerini alıyor,2-3 kere tekrarlarsın

tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Peki bu silecekler neden bir müddet sonra camı çizmeye başlıyor ki, aracım daha 2 aylık şimdiden silecek is bırakmaya başladı :angry:

Sileceği çalıştırmadan üzerinde toz çamur birikmiş mi bakmakta fayda var eğer varsa sileceği kaldırıp tozun aşağı gitmesi sağlanmalı ayrıca su sıkılınca cam temizlenene kadar camda yada silecekte hasar oluşabiliyor..

Normal şartlarda silecek 1 yıl falan dayanıyor zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Silecek lastikleri kirli ise iz bırakır, kirli camı su püskürtüp silecek ile temizleyince cam çizilir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Plastx ancak parlatma ve aslında çizik olmayan ama çizik gibi görünen durumlarda iş yapar. Cam çok sert normal asindiricilar çizik almazlar. Bunun için ya cama özel polishler kullanmak yad ceryum oksit denilen üründen kullanmak gerekiyor.Ama amaç sadece cami temizlemek ve silecek izlerini yok etmekse normal asindiricilar da iş görür

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...