İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Adem Balta

750 +-30 gibi bisi

teşekürler yükseltmek için ne yapılmalı acaba

Yorum bağlantısı
ibrahim öz

bir şey daha sormak isterim .

dur kalk trafikte kırmızı ışığın bol olduğu bir yolda 100 km de ortalama kaç lt yakıt tüketimi normaldir . ayrıca yine sakin bir kullanımda şehir dışı kaç lt tüketim normaldir .

teşekkürler 

şahsi kanaatim sizin aracınız için şehr içi dur kalkı bol kırmızı ışıklı yerde aracın 12 lt bile yakması normaldir. tabi hava sıcaklığı ışıkların süresi, yük oranı, elektriksel yük vs etkenlere göre değişir. sakin kullanımda uzun yolda aracınızın 90 km yi geçmezseniz düz yolda 100 km de ortalama 6-7 lt gibi yakması normaldir.. tabi kendi tecrübelerimle şahsi kanaatimdr.

Yorum bağlantısı
ibrahim öz

QX4VRj.jpg

rölantiyi beyin otomatik olarak ayarlar. bence rölanti yeriniz gayet güzel. ancak lpg ye geçişte falan dalgalanma yada düşüş oluyorsa lpg ayarınız fazla kısık olabilir. yada lpg ye geçiş süreniz çok kısadır. araç en az 30 dereceyi bulmadan lpg ye geçerse bu tür dalgalanmalar yaşanabilir.

bir başka etkende, eğer ki lpg kitini en az 10bin km dir kullanıyorsanız lpg nizin filtreleri dolmuş olabilir. filtre değişimi yaklaşık 50 tl gibi sanayide yaptırabilirsiniz. aracın çekişine de etkili olacaktır. 10-20bin arası lpg filtre bakımı muhakkak yaptırılmalı.

Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

yahu size bakıyorum 25-30 kuruş yakıyo yazmışsınız bizim araba 50-55 kuruş yakıyo :) 1.6 otomatik ghia bizim ki bayağı yakıyo o zaman taşçatlasa 43 tankta full depoda 230 km gidiyo gaz ayarı yaptırsak düzelir mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

yahu size bakıyorum 25-30 kuruş yakıyo yazmışsınız bizim araba 50-55 kuruş yakıyo :) 1.6 otomatik ghia bizim ki bayağı yakıyo o zaman taşçatlasa 43 tankta full depoda 230 km gidiyo gaz ayarı yaptırsak düzelir mi?

gazdami yakiyor 50 kuruşu?
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Basri bey

1- hangi ildesiniz

2- güzergahta trafik nasıl

3- güzergahta rampa çok fazlamı.

4- kaç zamandır otomatik kullanıyorsun.

5- vitesleri hangi devirde değiştirtiyorsuz.

6- ışıklarda veya kalkışlarda çok fazla dip gaz yapıyormusunuz.

Değerleriniz çok yüksek.

Ben uzun yolda 32 litre ile 300 rampalı maraş yollarında 30 litre ile 200-210 km

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

26,7 litre LPG şehiriçi 290 km daha bitmedi, 0 -30 km arası daha götürür.

Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

istanbul beykoz buralar full rampa eğim,düzyol en fazla 100-150 m.Trafik:klasik İstanbul trafiği anacaddelerde dur kalk çok oluyo,2013 temmuzda satın aldık,kalkışlarda birden yüklenmiyorum hep hafif basıyorum araba otomatik.Lpg Aldesa marka sıralı.Her ay 100-120 tl'ye fulluyoruz.Şehir dışında otoban vs kullamıyoruz hep şehir içi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

istanbul beykoz buralar full rampa eğim,düzyol en fazla 100-150 m.Trafik:klasik İstanbul trafiği anacaddelerde dur kalk çok oluyo,2013 temmuzda satın aldık,kalkışlarda birden yüklenmiyorum hep hafif basıyorum araba otomatik.Lpg Aldesa marka sıralı.Her ay 100-120 tl'ye fulluyoruz.Şehir dışında otoban vs kullamıyoruz hep şehir içi.

Aracın uzun yol değerlerine bakmak lazım.

Şehiriçi yanıltıcı olabilir. Ama değerler bana çok yüksek geldi. Ama trafik ve güzergaha göre normalmidir bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

araba benzinde gidiyo gibi hızlı,fazla güç kaybetmiyo bazen 4000-4500 devirde 2 ye 3 geçiyo.Ondan olabilir mi bide bu Aldesa marka nasıl kullanan var mı ? ben ilk bizim arabada gördüm :D

Yorum bağlantısı
Okan Soysal
(düzenlendi)

20 tl lik gaz ile 60 km yol anca yapabildim.Oturduğum yerde rampa çok ve gazı 2.82 den alıyorum kmde 30-35 krş arası birşeyler yakıyorum sizce normal mi ? 

tarihinde Okan Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Toprak
(düzenlendi)

Uzun yolda 21 lt lpg ile 280 km yol yaptım. Yaklaşık 0,20 tl/km. 100 km de 7,5 lt yakıyor.Değerler oldukça iyi diye düşünüyorum.(Ankara- Eskişehir arası. Yakıt Eskişehir çıkışında ki opet ten alındı.Litre fiyatı 2,82 tl)

tarihinde Ali Toprak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ibrahim öz

arkadaşlar, uzun yol ve 90-100 km ortalama hızla tüketilen yakıt değerlerini yazarsak daha belirleyici olur.

son değerler. ş.içi oldukça yanıltıcı oluyor. ş. için de 40 kr yaktığımı da bilirim 25 kr da ..

ş.içi    = 265 kr (litresi 2,45 tl den) ort. hız 50 km/s ------ 100 km de =10,8 lt

ş.dışı  = 215 kr (litresi 2,60 tl den) ort. hız 90 km/s ------ 100 km de =  8,3 lt

yağ yağ filtresi hava filtresi buji vs full bakım sonrası.    

... bence gayet güzel değerler.

20 tl lik gaz ile 60 km yol anca yapabildim.Oturduğum yerde rampa çok ve gazı 2.82 den alıyorum kmde 30-35 krş arası birşeyler yakıyorum sizce normal mi ? 

rampa çoksa yakıt normal. focuslar biraz devir seviyor. haliyle yüklenince de yakması normal

ben ayda 100 120 tl lik yakıt yakacam, hayatta lpg kullanmam.

Aldesa çok kötü bi marka değil. daha kötülerini gördüm.

araba benzinde gidiyo gibi hızlı,fazla güç kaybetmiyo bazen 4000-4500 devirde 2 ye 3 geçiyo.Ondan olabilir mi bide bu Aldesa marka nasıl kullanan var mı ? ben ilk bizim arabada gördüm :D

4000 - 4500 devir. rallii mi yapıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Bu gece Ankaradan Eskişehire geldim.Ankaradan çıkarken shellden fulledim polatlıya gelince tekrar doldurdum.4.42 lt gaz aldı 11.6 lira yapıyor yapılan km 73.6km tamamı gaz ile.Hızım 90-120 arasında gezdi.Km başına 15 kuruş yaktı :)Lpg litre fiyatı 2.63

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu gece Ankaradan Eskişehire geldim.Ankaradan çıkarken shellden fulledim polatlıya gelince tekrar doldurdum.4.42 lt gaz aldı 11.6 lira yapıyor yapılan km 73.6km tamamı gaz ile.Hızım 90-120 arasında gezdi.Km başına 15 kuruş yaktı :)Lpg litre fiyatı 2.63

Kısa mesafe ve az miktar yakıt tam doğru sonuç vermez.

Örneğin ben 5 defa 12 litre LPG ile şehir içi testi yaptım ve 60-90 arasında değişti.

O yüzden doldur boşalt yapmanızı öneririm.

Birde Ankara Eskişehir arası biraz aşağı eğimli olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Kısa mesafe ve az miktar yakıt tam doğru sonuç vermez.

Örneğin ben 5 defa 12 litre LPG ile şehir içi testi yaptım ve 60-90 arasında değişti.

O yüzden doldur boşalt yapmanızı öneririm.

Birde Ankara Eskişehir arası biraz aşağı eğimli olduğunu düşünüyorum.

1 ay öncede aynı yerde denemiştim 16 kuruş yakmıştı full depo üzerine tekrar doldurdum.Yol dümdüz ve trafik yoktu ani hızlanma ve yavaşlamada yok her focus aynı yakıtı yakar o yolda abi :)her seferinde sonuç aynı oldu
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim öz

ben tınaztepe mağarasından boş depoya 20 tl lik lpg alıyorum. ikinci lpg yi manavgat şelalesinin önünden alıyorum. zaten sırf yokuş aşağı cut off yapıyo. yakmıyo kokluyo  :tease3:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Son depo

Ortalama hız 36 izmit şehir içi

Ortalama yakıt yol bilgisayarı 8.3

Pompa ölçümü 8.8 lpg

280 km

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Köker

arkadaşlar benim otomatik focus lpg de çok fazla yakmaya başlamıştı (daha önce 35lt lpg ile 340 km gidiyordum);6-7ay böyle dolaştım gitmediğim servis usta kalmadı;40 lık tank(ortalama 34-35 lt lpg alıyor) yaklaşık istanbul şehiriçi 200-230 km arası mesafe gidiyordu ve bir çözüm bulamamıştım;lakin  bakım yaptırırken ustanın biri sizin aracın egzos manifoldu delik değiştirsen iyi olur yakıttan da kaybın olur deyince değiştirdim ve şuan aynı lt lpg ile 280-290 km yol yapıyorum;tamamen tesadüfen ve ustanın tecrübesi ile bu problemden kurtuldum;şimdi sırada lastik boyutunu küçültmem var(sağolsun otokoç ghia için 195/65/15 takdırdı )halbuki avrupada 195/55/15 türkiye için 195/60/15 idealmiş;muhtemelen bu sorunu da çözersem 300 km yi geçecem istanbul trafiğinde :)fazla yakıp çözüm bulamayan arkadaşlar egzos sistemine bir baktırsın derim :) bu arada lpg kaçak kontrolllerinizi mutlaka dijitalle yaptırın derim;mesela brc de bakım yapıp kaçak kontrolü sonrası tüv muayneden lpg kaçağı var diye geçemedim!çünkü brc deki arkadaşlar sağolsun sabunlu su ile kaçak kontrolü yapıyor!!!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

Abi bizim otomatik ghia 40'lık tankla 200-230 km yol gidiyor seninki gibi;geçen gün babam gaz ayarına gitti makinede ki değerler normalmiş ve gaz kaçağına bakmışlar köpük sıkmışlar bişey çıkmamış acaba bizdeki de egzos manifoldundan dolayı mı bu kadar çok yakıyo,sen kaç TL'ye yaptırdın ?

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

Abi bizim otomatik ghia 40'lık tankla 200-230 km yol gidiyor seninki gibi;geçen gün babam gaz ayarına gitti makinede ki değerler normalmiş ve gaz kaçağına bakmışlar köpük sıkmışlar bişey çıkmamış acaba bizdeki de egzos manifoldundan dolayı mı bu kadar çok yakıyo,sen kaç TL'ye yaptırdın ?

kaliteli(döküm) ve yan sanayi 2 seçenek sundu;yan sanayi 300 ,döküm orijinali 450 dedi;döküm almıştım ben işçilikle 500 veya 550 gibi birşey vermiştim;ama önce kaçak var mı yok mu manifold da bi test yaptır derim;gerçi benim usta nasıl anladı pek anlamadım;motor çalışırken içeri eğildi kokladı mı ne yaptı bilmiyorum :D arabanın yaşı ilerleyince manifold da ufak delinme ve kaçaklar oluyormuş...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...