İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Serhat Işık

Arkadaşlar merhaba, yeni aldığım 2004 comfort otomatik lpg li aracım ile istanbul şehir içi 99 tl ile 290 km yol gittim. Buda km de 0,34-0,35 kuruş yapıyor. Yakıt değerlerim nasıldır?

[emoji736]

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

2.85, 3 tl atası fiyatlar.

2.99 dan hesaplarsak 11.4 litre, normal.

[emoji736]

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Arkadaşlar bugün 1600 km lik memleket yolunu yeni aldığım otomatik lpg li focusla tamamladım çok şükür. 4 yetişkin bağaj tamam dolu halde yakıt değerleri eklediğim fotoğraf da mevcut. Lpg ortalama fiyat 3.40-50 tl gibidir.91219465ece00be5b1a4f3bd812d7fd2.jpg

[emoji736]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Feyzioğlu

470 km toplam gidilen yol dolu depo çıktık klima açık araçda iki kişi, 470 km sonunda tekrar depoyu doldurduk 130 tl ye hız ortalama 110-115 km/s focus 2000 model 1.6 183 binde zavoli marka lpg 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Enver Çatak
(düzenlendi)

İstanbul-Bodrum

Yol bilgisayarında 7.3 litre gerçek LPG tüketimi; 9.1 litre, 69 km/h ortalama hız, 3,5 kişi, full bagaj, otomatik vites.

tarihinde Enver Çatak tarafından düzenlendi
İlave
Yorum bağlantısı
Mikail Alazcı

2000 ambiante otomatik lpğ 5bin km önce takılmış atiker gold bayramda uzun yolda klıma açık ortalama 110/115km 4 kişi full bagaj

simit tüp 32 litre full doldurdum 430 km de bitti benzine geçti veri olarak 32 ltx3,15 tl/lt =101tl ile doldu  101/430=023krş      100km yakıt verisi de 100x32/430=7,44lt uzun yol verisi

bence ükemel bir veriyi yakaldım fabrika verisi diyebilirz 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

2004 focus otomatik vites,bagaj ve arka koltuklar tam dolu 545 km uzun yolda 42 lt lpg,klima %80 açık ortalama hız 100-120 km/sa,7.8 lt 100 km de tüketim elde ettim....yol bilgisayarı 6.7 gösterdi lakin buna %17 ekleyerek 7.8 hesapladım.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serdar Eser

İlk defa milangazdan gaz aldım denemek için, sanki Shell den daha az yol aldım ( depoyu bitirdikten sonra gaz aldım fulledim çabuk bitti gibi )

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
14 saat önce, Serdar Eser yazdı:

Emmi ilk ve son oldu Shell den şaşmam

BP de deneyin.

Yorum bağlantısı
Serdar Eser

BP de deneyin.

Kardeşimin aracı yakıt yüzünden arza yapmıştı bp de
Yorum bağlantısı
Kenan Demir

Gaz ayarı yüksekse çekişş artıyor yakıtta fiyatta öyle değil mi arkadaşlar.Yanlış mı biliyorum?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Bulunduğum ilçede sürekli milangaz kullanıyorum ilçe içinde işe gidip gelirken . Okulum evime 5 6 km uzaklıkta ve sanırım otomatik vitesle en düşük ortalamayı yakaladım 9.3 lt ile 100 km de. Oldukça sakin kullanım ve mümkün olduğunca yavaşlamak için motor kompresyonundan yararlandım daha da düşüremedim. En son geçen hafta pazartesi 3.38 den 50 tl lik almıştım 150 km ye yaklaştı bitti bitecek ama lpg.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kenan Demir

KM  KAÇ KURUŞ HESAPLAMA NASIL OLUYOR ARKADAŞLAR.Bilgi verecek olan var mı?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
37 dakika önce, Kenan Demir yazdı:

KM  KAÇ KURUŞ HESAPLAMA NASIL OLUYOR ARKADAŞLAR.Bilgi verecek olan var mı?

Deponuzu full  doldurdunuz. Mesela  300 km yaptınız. Tekrar fullediniz. 90 tl lik aldı.

90 ÷ 300 = 0.3 tl yani 30 kuruş  yakmış deriz. 

300 km sonucu  diyelim 120 tl aldı.

120 ÷ 300 = 40 kuruş  yakmış.

Uzun yolda atmosferik  benzinli bir araç en az 6.5 -7 lt civarı benzin yakar. Lpg de ise benzinde yaktığı litrenin 1- 1.5 litre fazlasını yakar. Yani en az 8 litre  lpg yakar.

Lpg litresi 3.80 civarı. 

3.80 x 8 = ortalama 30 kuruş  civarı lpg yakar. Yani ben 20 kuruş yakıyorum  diyene çok fazla aldırış etmeyin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
A.Kadir Yılmaz
On 09.10.2018 at 07:34, Serdar Eser yazdı:

Önemli olan kaç kuruş değil kaç litre yaktığı

TR de bu geçerli değil be kardeşim kuruş hesabı kuruş başka çalışmaz buranın mantığı, hiç unutmam LPG  ayarı yaptırmaya gittim  çırak hemen sordu kaç yakıyo abi dedi ben de 12 litre dedim bana dedi kuruş söyle peki dedim nasıl yapacağız hesabı falanca yer lpg 3,20 burası 2,70 diger yer de var orası da 2,50 yap dedim hepsine göre hesabı , usta da dinliyo bizi birde demez mi sen nerden aldın gazı ona göre hesabi yapalım , of dedim ne arıyorum ben burda ya size kolay gelsin dedim bırak ayarı ya bitmedi ayar falan diyo dedim kapat benzinde başka ustaya gideceğim . esas olan litre dir litre bunu asla unutmayın

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğa Torpil
On 30.12.2018 at 11:11, A.kadir Yılmaz yazdı:

TR de bu geçerli değil be kardeşim kuruş hesabı kuruş başka çalışmaz buranın mantığı, hiç unutmam LPG  ayarı yaptırmaya gittim  çırak hemen sordu kaç yakıyo abi dedi ben de 12 litre dedim bana dedi kuruş söyle peki dedim nasıl yapacağız hesabı falanca yer lpg 3,20 burası 2,70 diger yer de var orası da 2,50 yap dedim hepsine göre hesabı , usta da dinliyo bizi birde demez mi sen nerden aldın gazı ona göre hesabi yapalım , of dedim ne arıyorum ben burda ya size kolay gelsin dedim bırak ayarı ya bitmedi ayar falan diyo dedim kapat benzinde başka ustaya gideceğim . esas olan litre dir litre bunu asla unutmayın

Bu kadar güzel anlatılabilirdi :kihkih:

En basit matematik hesabından ve mantıktan uzak ustadan kaçmak lazım. :crazy:

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 2 ay sonra...
Cihan Erdoğan

130 km den sonra ayni pompadan fulledim,litre fiyati 3,19 tl 37 tl aldı. Sehirici disi 28 kurus yakti,1.6 manuel 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

2004 otomatik aracım yol bilgisayarında gösterdiği değerin %17 20 arası fazlasını yakıyordu lpg de. Birkaç ay önce lpg cim benzinde fazla yakıyor dedi bilgisayardan okuduğu değere göre ve forscan programı ile kalibrasyon yaptı ecu ya.(normalde akü kutup başını söküp yapıyorlar bu Daha sağlıklı dedi).Daha sonra lpg ayarı yaptı şu an yol bilgisayarından %23 fazla gösteriyor. Ne kadar doğru şu anki ya da önceki bilmiyorum ama benzinde sürüyorum bir süredir gidişi vs daha iyileşti benzinde kullanınca. Bu değer nasıldır acaba? Uzun yolda 560 kmde 40lt lpg yaktım yol bilgisayarı 5.6 gösterdi. Gerçek değeri 7 önceki ayar mı şimdiki ayar mı normal acaba?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özkan Tokerli
(düzenlendi)

O zaman benim arabada sorun var 100 tl lik gaz aldım 27 litre ediyordu o vakit 3,70 ti litresi 260 km gidebildi. Başka biyerden litresi 3,29 dan 100 tl lik aldım 31 litre etti onunlada 240 km gitti. ters bişeyler var.

tarihinde Özkan Tokerli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Özkan Tokerli yazdı:

O zaman benim arabada sorun var 100 tl lik gaz aldım 27 litre ediyordu o vakit 3,70 ti litresi 260 km gidebildi. Başka biyerden litresi 3,29 dan 100 tl lik aldım 31 litre etti onunlada 240 km gitti. ters bişeyler var.

31 lt ile 240 km oldukça az geldi bana şehir içi mı şehir dışı mı bu değerler? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...