İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Murat Dere

İngilizce kelimeler Türkçe de okunduğu gibi yazılır . TDK bakabilirsiniz.

Saygılarımla .

İngilizce ya da başka dilde kelimeleri Türkçe'de yazmadak daha iyi olmaz mı? Hele ki Türkçesi varken. Ayrıca özel isimler -ki araba markaları, modelleri özel isimdir- değiştirilmez. :p Yaa Emre Demir 48. "Fokus" okursun ama "Focus" yazarsın janim. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir

İngilizce ya da başka dilde kelimeleri Türkçe'de yazmadak daha iyi olmaz mı? Hele ki Türkçesi varken. Ayrıca özel isimler -ki araba markaları, modelleri özel isimdir- değiştirilmez. :p Yaa Emre Demir 48. "Fokus" okursun ama "Focus" yazarsın janim. ;)

Öğretmenim canım benim ,

Yabancı sözcüklerin orjinal yazılışları bilinmiyor ise okunduğu gibi yazılır diye öğretti bizim büyüklerimiz.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Öğretmenim canım benim ,

Yabancı sözcüklerin orjinal yazılışları bilinmiyor ise okunduğu gibi yazılır diye öğretti bizim büyüklerimiz.

Ben özel isim diyom, sen ne diyon. :punish: Getir bakim o büyüklerini bana sen! :p Şimdi sana ben "orjinal" değil; "orijinal" mi diyeyim yani? :spiteful:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Fulse almam, fuul+ful+full olacak. :punish:

Abi yakıtdan çok fazla konuştuk konu içinde başlık sahibinden özür dilerim.

Boyatmalı mı boyatmamalı mı diye konu var 2 dk da oraya gelir misin?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Abi yakıtdan çok fazla konuştuk konu içinde başlık sahibinden özür dilerim.

Boyatmalı mı boyatmamalı mı diye konu var 2 dk da oraya gelir misin?

Koordinat alayım...

Yorum bağlantısı
Murat TAŞ

50 tl gaz, gaz fiyatı 2.52 PO dan aldım ve 19.84 lt Aydın-İzmir ,İzmir-Aydın ve izmir içi biraz dolaştım minimum hız 105 km max. 120km klima 2. konumda , dönüşte klima kapalı hız sabit  100 km . toplamda 268 km yol yaptım . 100 km 7.4 lt lpg tüketimim var . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Teşekkür ederim arkadaşlar en sonunda litre tüketimleri görmeye başladık  böyle daha kolay kıyaslama yapabileceğiz ,Serdar bey  6.85 lt. çok güzel tüketim ben 7 litrenin altına inemedim.

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

samsun-istanbul;duble yol ortalama 100-110,otobanda 120-140 km/h ;yol bilgisayarı 7,3lt/100km;klima kapalıydı

Teşekkür ederim arkadaşlar en sonunda litre tüketimleri görmeye başladık  böyle daha kolay kıyaslama yapabileceğiz ,Serdar bey  6.85 lt. çok güzel tüketim ben 7 litrenin altına inemedim.

Size katılıyorum,tüketim değeri lt/km olmalıdır;bazı arkadaşlara bakıyorum ;yok işte pompa fiyatı şu kadardan aldım şu kadar km gittim,km de şu kadar kuruş falan diye anlatıp duruyorlar,herkes aynı fiyattan aynı pompadan almıyor ki;en güzeli lt cinsinden belirtmek ki evrensel bir değer olsun..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Taze

2. deneme 

focus 1.4 lpg

20 tl gaz alındı. (2,52 tl)  7,93 litre

güzergah bilecik-adapazarı

hız ortalama 90-100 km/h

devir 2200-2500

klima kapalı

araç boş

sakin kullanım

7,93 litre gaz ile 136 km yol yaptı. uzun yol sakin kullanım yakıt sarfiyatı lpg 5,83 litre. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

2. deneme 

focus 1.4 lpg

hız ortalama 90-100 km/h

devir 2200-2500

klima kapalı

araç boş

sakin kullanım

7,93 litre gaz ile 136 km yol yaptı. uzun yol sakin kullanım yakıt sarfiyatı lpg 5,83 litre. 

Bu güzergahta bu yakıt tüketimi mantıklı değil bildiğim kadarıyla yol bol virajlıydı. Muhtemelen ölçümünüzde hata var.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Focus 1.4 ile 1.6 arasında yüzde 10 luk yakıt tüketim farkı var.1.4 daha az yakıyor.Yinede lpg işi ile  (montaj ve ayar ) uğraşan biri olarak ölçümünüzde hata olduğunu ben de düşünüyorum.Zira aracınızın 5.4 şehirler arası tüketim ortalaması var.Lpg litre bazında aynı yolu yüzde 20-35 daha fazla litreyle alır.En iyi ihtimalle yüzde 20 fazla yaksa 6.4 litreden aşağı lpg yakamaz.Bizim focuslar içinse en iyimser değer 7 litredir.Yazdıklarım sadece bilimsel veriler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

2. deneme 

focus 1.4 lpg

hız ortalama 90-100 km/h

devir 2200-2500

klima kapalı

araç boş

sakin kullanım

Serdar bey bilmiyorum nasıl yapıyorsun ölçümü ama bu tüketim biraz zor , ben ölçüm nasıl yaptığımı yazıyorum aynı pompadan fulliyorum depoyu dönüşte yine aynı pompadan tekrar fulliyorum ve hesabımı yapıyorum,Bu senin hesaba göre benzin kullan daha iyi 4,5 lt, tüketimin olur 100 km,bu arada bedava geziyorsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Yaptığım denemeler sonucu en sağlıklı ölçümü şu şekilde elde ettim.

Boş fullenir. Benzine geçinceye kadar kullanılır. Üstüne ekleyerek yapılan ölçüm hata verir.

Ayrıca uzun yolda tek yön gidiş de hatalı sonuç verir. Yüksek rakımdan deniz kenarına indiğinde az yaktığını düşünebilirsin aynı yolun tersi de gidilip ortalaması gerçek değeri verir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serdar Taze

saygıdeğer dostlar,

araçta lpg tamamen biter. yol üzerindeki ilk lpg istasyonundan 20 tl. lik gaz alınır. yukarıdaki mesajda birim fiyatı ve hacmini belirttim.. tekrar arabada lpg bitip benzine geçene kadar yol gidilir.. bu süre içerisinde klimanın kapalı olduğunu, araçta yolcu olmadığını, aracın boş olduğunu ve 90-100 km sabit hızla gittiğimi belirttim. sonuç 136 km.. ayrıca bi arkadaşın dediği gibi yollar virajlı olsa da sonuç olarak düz yollar.. bayır yok sayılır.. diğer husus ise burada kimseye yalan yanlış iddiam yok. aksini düşünen ya da iddia eden var ise adres belli alır anahtarı gezer gelir..

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar
(düzenlendi)

5.4 litre aracın tek şöförle 90 km hızdaki ortalama değeri, fabrikasyon değeri yani.Lpg yanma açısından benzinden farklıdır.En muhteşem kiti bile taktırsanız en az yüzde 20 fazla yakar.Normalde bu değer yüzde 30 dur.Kısaca:

5.4 ün yüzde 20 si en iyi ihtimalle, 1.08.

5.4+1.08=6.48 litre bu aracınızın normal koşullar altında yakacağı en az lpg miktarıdır.Biraz imkansız diyebilirim.Şahsım adına sizi yalancılıkla asla itham etmiyorum, sadece bir yanlışlık olabileceğini düşünüyorum.Aracınız CNG(doğalgaz) ile çalışıyorsa değerleriniz doğru olabilir, CNG nin yanma koşulları benzinle nerdeyse aynı.CNG de 5.4' e kadar yakalayabilirsiniz.

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

saygıdeğer dostlar,

araçta lpg tamamen biter. yol üzerindeki ilk lpg istasyonundan 20 tl. lik gaz alınır. yukarıdaki mesajda birim fiyatı ve hacmini belirttim.. tekrar arabada lpg bitip benzine geçene kadar yol gidilir.. bu süre içerisinde klimanın kapalı olduğunu, araçta yolcu olmadığını, aracın boş olduğunu ve 90-100 km sabit hızla gittiğimi belirttim. sonuç 136 km.. ayrıca bi arkadaşın dediği gibi yollar virajlı olsa da sonuç olarak düz yollar.. bayır yok sayılır.. diğer husus ise burada kimseye yalan yanlış iddiam yok. aksini düşünen ya da iddia eden var ise adres belli alır anahtarı gezer gelir..

Aynı testi kaç defa yaptınız.

3-4 kez aynı şekilde aynı güzergahta aynı değerleri yakalıyorsanız tamam. Ancak bu değerlere göre sizin araç 4.5-5 litre yol bilgisayarı değeri olmalıki 5.83 litre lpg yaksın. olmaz demiyorum ama hata payı olabilir. Çünkü pompa basıncı farkeder. ilk gazı bittiği yerde içinde gaz kalmış olabilir. (gaz kalmadı diyemezsiniz. Benim depo bazen benzine geçtiğinde (rampa veya eğimli yolda) tekrar gaza aldığımda 10 km daha gittiğim oluyor. Bazende gaza aldığımda direk geri benzine geçtiğide oluyor. Bunu kestiremezsiniz.

Araç sizin tabiki bizi kandıracak haliniz yok. Yaptığınız test sonucunu aktarıyorsunuz. Bizde diyoruz ki bu test sonuçları tam sonuç vermez. Ben az yakıtla test için 4-5 kez 10 litre lpg aldım hem de aynı istasyon aynı pompa. Hepsinde çok farklı değerler çıktı. 55-80 km arası. Hiç birbirinin benzeri veya yakını değer çıkmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Taze

saygıdeğer dostlar, 

ilk denememi de yazmıştım. güzergah aynı. araç full.. bagaj full.. klima açık.. 50 tl yine yukarıda belirttiğim üzere aynı birim fiyat ve aynı hacim.. yaptığım kilometre 275. oradaki sonuç 6 litre küsür çıkmıştı. yine gaz tamamen bitip tekrar bitene kadar yol gittiğimi tekraren söylüyorum. abimizin dediği gibi içinde lpg kalabilir. doğrudur ama ben lpg yi sünnetliyorum tabiri caizse. iki üç defa gaz-benzin yapıyorum. tamamen bitmesi için.. 

ayrıca araçta yol bilgisayarı yok malesef. değerleri hep manuel yaptım.:)

Yorum bağlantısı
Serdar Taze

konuyu çok fazla uzatmanın anlamı yok. ben 3. denememi de yakında yol yapacağım için yapacam zaten. bu sefer ters istikamet adapazarı bilecik olacak. yine değerleri buradaki dostlara bildirecem.. hatamız varsa affola, hakkımız varsa eyvallah deriz:):)

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

55 lt lpg aygaz otogaz ile 600 km depo tamamen bitti gebze Lüleburgaz git gel hız 110 130 arasında.

Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

S.a 43 luk tank fulllendi (lpg) 320 km sonra bitti. Hiz 100-120. Arasi bastik .3bavul 4 kisi klimayla150km gitmistiriz .gaz biitti benzine gecti bidaha gaza aldim3km giiti gaz aldigimda 33lt alti sizce degerler nasil

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Biraz fazla kullanım ve yol şartları etki ediyor olabilir.1.6 focuslarda:

Şehir dışı:6,5-8,5 litre 

Şehir içi :9-12 litre minimum maxımum değerleri tüketiminiz geçiyorsa sıkıntı olabilir.

Obd ile yaptığım ayar sonucu şehir dışı klima açık 95 km ort. hızla 7 litreye kadar düştüm.

Kit, montaj, doğru kalibrasyon, sürüş özellikleri,yol şartları, bakım periyodlarının geciktirilmemesi yakıtı doğrudan etkileyen faktörler bunlar tam olursa 6,5 litre dolaylarına düşülebilir.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

160 km şehiriçi, 370 km şehirdışı 80-120 km/s arası sakin kullanımda 9,76 litre LPG. Otomatik, 3 kişi + dolu bagaj.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...