İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Misafir

Lpg'siz araçlarda aman benzin yarının altına düşmesin pompa yanmasın demiyoruz hatta benzin bitiyor elde bidon benzinci arama fantazisi bile var lpg'li olunca ne oluyor.

Pompa benzin ile soğur.

Benzin olmayınca doğal olarak ısınır.

Zamanla geç çalışma, dahada uzun marş, sonra direk lpg ile çalıştırma vs derken, bi bakmışsıniz pompa sizlere ömür.

Yarım altı değil, çeyreğe gelince yarıma tamamlamak faydalı ve yeterlidir.

Aracımi avrupa da fabrika cikisli lpg li focuslarda önerildigi gibi 2 depo lpg (lpg tankı da 55 litre) 1 depo benzin ile kullanıyorum. Benzini belli bir degerde sabitlemeye çalışmam doldururum depoyu kullanirim benzinde ışık yanınca yine doldururum. Hep orada durmuyor yani ☺

Ben gördüğümü yazdım.

Yanlış anlamayın, ufak bi uyarı sadece.

Sonuçta pompa yanarsa,size yazık.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Pompa benzin ile soğur.

Benzin olmayınca doğal olarak ısınır.

Zamanla geç çalışma, dahada uzun marş, sonra direk lpg ile çalıştırma vs derken, bi bakmışsıniz pompa sizlere ömür.

Yarım altı değil, çeyreğe gelince yarıma tamamlamak faydalı ve yeterlidir.

Ben gördüğümü yazdım.

Yanlış anlamayın, ufak bi uyarı sadece.

Sonuçta pompa yanarsa,size yazık.

Allah razı olsun bilincliyiz o konuda çok şükür tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Koray bey

Her lafa bir cevabınız var çok şükür :seytan:

Hayırdır hocam durduk yerde bi igneleme felan ufaktan trollük var sizde heralde... Hakan bey sağolsun iyilik olsun diye tavsiyede bulunmuş bende kullanım şeklimi yazdım.

Her lafa bi cevap vermek nasıl bir tabidir öyle?

Yorum bağlantısı
Emre Demir

Hayırdır hocam durduk yerde bi igneleme felan ufaktan trollük var sizde heralde... Hakan bey sağolsun iyilik olsun diye tavsiyede bulunmuş bende kullanım şeklimi yazdım.

Her lafa bi cevap vermek nasıl bir tabidir öyle?

Estafurullah az takılayım dedim yanlış anlamışsınız sanırım.
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Estafurullah az takılayım dedim yanlış anlamışsınız sanırım.

Eyvallah takiliyorsan başka sorun yok o zaman.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Basri Karadağ

2,70*33 LT: 90 Tl ye doluyo.261 km gidiyo (70km otoban)     90/261:0,34kuruş sizce nasıl ?    otomatik vites-genelde 4 kişi bagajsız-lpg aldesa-opet-klımasız-sürdüğümüz muhit full YOKUŞ düz yer çok az.

Yorum bağlantısı
ismail Elvan
(düzenlendi)

2,70*33 LT: 90 Tl ye doluyo.261 km gidiyo (70km otoban)     90/261:0,34kuruş sizce nasıl ?    otomatik vites-genelde 4 kişi bagajsız-lpg aldesa-opet-klımasız-sürdüğümüz muhit full YOKUŞ düz yer çok az.

Bende kendi örneğimi vereyim,  14.10.2014 salı günü 2.48*34.2 litre 85 lira ile  istanbul-ankara arası otobandan  110-120 sabit hızla  423 km yol yaptı , ortalama 0.20 krş yaktı.  lovato marka sıralı sistem bulunuyor.

tarihinde ismail Elvan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

Bende kendi örneğimi vereyim,  14.10.2014 salı günü 2.48*34.2 litre 85 lira ile  istanbul-ankara arası otobandan  110-120 sabit hızla  423 km yol yaptı , ortalama 0.20 krş yaktı.  lovato marka sıralı sistem bulunuyor.

uzun yol başka oluyo biz köyden gelirken boş depoyu bolu gerededen fulledik.4 kişi klima açık,bagaj full (köyden geliyoz :biggrin: )arka üçlünün bitarafı dolu.gerededen bizim evin önü tam 360 km tuttu.istanbulun girişi full çakılı trafik akşam trafiği5-6 gibi sırf dur kalk ,nese eve geldik bir sonraki gün doldurduk 65 tl lik gaz aldı :)) yani içinde 25 tllik daha gaz varmış :) ozaman resmen koklamıştı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

47L ile toplamda 520km yaptım. 150km şehir dışı gerisi şehiriçi. PO dan alıyordum bugün Opetten aldım aracın daha sessiz çalıştığını farkettim. Yakıtta da çok fark olmazsa Opete devam bundan sonra

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIZ

Merhaba,

Aşağıdaki veriler Ankara Şehir için trafiğinde alınmıştır.

Araç: 2000 model Focus Ambiente HB 1.6 Otomatik vites

Mesafe: 204 km

Alınan LPG : 20,31 lt

LPG litre fiyatı: 2,34 ( OPET Aygaz)

Toplam LPG Fiyatı : 47,63 TL

Bu verilere göre km başına 23.30 kuruş yakıt harcaması ölçülmüştür.

Bilginize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIZ

Oha sizin orda lpg bayağı ucuzmuş :)

Genel olarak Ankara'da LPG ucuz. Demirören 2.32 civarında, Opet AYGAZ istasyondan istasyona fark ediyor. Ben kendime yakın opetten alıyorum. Diğer opetlerde 2.50 civarında

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ismail Elvan

şuan lpg fiyatı 2.15,   otobüs seyehatlarımı arabaya çevirmek üzereyim ama km aşımı olmasın diye zor tutuyorum kendimi :D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İbrahim Balcı

Merhaba arkadaşlar. Yazın almış olduğum arabama ekim ayında kavuştum ve artık aracımla ilgili bilgileri sizinle paylaşabilirim.

İlk olarak aracımda lpg olmadığını belirteyim.

İlk olarak memleketimde aracı alır almaz depoyu doldurdum ve bir süre gezdim.75 km sehir içi 75 km sehir dışı kullandım ve anı yerden tekrar doldurdum ve 67 TL tuttu. Benzin fiyatı 4,81 idi.

Ekim ayında aracımla memleketim Aydından görev yerim Ağrıya hareket ettim. Araçta 2 kişi ve bagaj full + full olmak üzere neredeyse "0" rakımından 1600 rakımına doğru bazen 2200 rakımını da görerek mesafe katettim. Yol boyunca 110-120 km hız yaptım. ilk depoyla 810 ncu km de Kayseri cevre yoluna geldim esnada yol bilgisayarı 10 km yol gidebileceğimi söylediği için 50 tl daha benzin aldım ve Kayseri de konakladım. Ortalama yakıt tüketimi "6" litre idi. Ertesi gün 225 TL ile depoyu doldurdum ve yine 800 km sonra Ağrıya geldiğimde yaklaşık 30 km daha gidebileceğim yazıyordu. Velhasıl bagajı ve arka koltuk üzerleri dolu olarak eşimle birlikte 1650 km yolu 2 depo benzinle aldık.Dediğim gibi ortalama tüketim tam olarak "6" litre oldu. 

Şimdi size sormak istediğim LPG taktırmalımıyım. Görev yeri değişikliği nedeniyle yılbasından sonra aylık 1000 km civarı yol katedeceğim. Ve taktırmalıysam hangi marka Lpg taktırayım. Şu an aklımda Lovato var. Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Yol bilgisayarında şehiriçinde yol alırken uzun dönem yakıt tüketimini bir süre 5 litre gösterdi. Şehirler arasında bile bu değeri görmedim. Sonra 8 litrelere çıktı. 5 litre göstermesi bana normal gelmedi. Nedeni ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Mersin'de bu hafta 1.99TL gördük  :exc1: Şuanda Opet dahil çoğu petrolde 1.99-2.20 civarı değişiyor.  :nazar:  

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIZ

Merhaba,

Otomatik focusum var. Ankarada yaşıyorum, Ortalama şehiriçinde 100 km'de 10lt LPG yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gürkan Gürel

Arkadaşlar en son 2 ay önce bende lavato bayisine gittim ve ayar yaptırdım.yaptırmış olduğum ayardan sonra araba 1depo gaz ile yani yaklaşık 50tl civarı ile doluyor ve 248km yol yapıyorum.arabanın yakıtı gerçekten çok çok uygun.2004 ghia hatcback ve Ben arabamdan çok ama çok memnunum zaten.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Aracım 2003 otomatik. Lpg'de 20 TL gaz ile 60 km, gaz ortalama 2 TL. İşe gidiş geliş 6 km + 6 km. Sık trafik lambası ve trafik. Normal midir? Aynı şartlarda benzinde 10 litre yakıyor. Gazda ise 15 litre.

Yorum bağlantısı
Bülent Demirci

arkadaşlar zavoli marka çok iyi ve çok uyumlu performans benzinle hiç farkı yok 20 tl lpg ile 107 km istanbul içi.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

arkadaşlar zavoli marka çok iyi ve çok uyumlu performans benzinle hiç farkı yok 20 tl lpg ile 107 km istanbul içi.

Lpg nin litre fiyati nedir acaba?
Yorum bağlantısı
Bülent Demirci

20 tl deneme yaptığım zaman lpg 2,13 tl idi litre olarak hesaplayınca 8,5 lt falan yapıyor uzun yolda 7 lt altına düşebilir çok iyi bir rakam

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

20 tl deneme yaptığım zaman lpg 2,13 tl idi litre olarak hesaplayınca 8,5 lt falan yapıyor uzun yolda 7 lt altına düşebilir çok iyi bir rakam

Çok iyi değer. Kaç kere denediniz, şehiriçi güzergahınız, trafik durumu nasıl? Düz vites mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...