İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Bülent Demirci

arkadaşlar zavoli marka çok iyi ve çok uyumlu performans benzinle hiç farkı yok 20 tl lpg ile 107 km istanbul içi.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

arkadaşlar zavoli marka çok iyi ve çok uyumlu performans benzinle hiç farkı yok 20 tl lpg ile 107 km istanbul içi.

Lpg nin litre fiyati nedir acaba?
Yorum bağlantısı
Bülent Demirci

20 tl deneme yaptığım zaman lpg 2,13 tl idi litre olarak hesaplayınca 8,5 lt falan yapıyor uzun yolda 7 lt altına düşebilir çok iyi bir rakam

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

20 tl deneme yaptığım zaman lpg 2,13 tl idi litre olarak hesaplayınca 8,5 lt falan yapıyor uzun yolda 7 lt altına düşebilir çok iyi bir rakam

Çok iyi değer. Kaç kere denediniz, şehiriçi güzergahınız, trafik durumu nasıl? Düz vites mi?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gürkan Gürel

Arkadaşlar bende sizlerle deneyimimi paylaşmak isterim.

Aracım 2004 ford focus ghia 1.6 hb

1)uzun yolda ortalama 110 140 hızla gidiyorum 21 litre gaz ile 240km yapıyorum.

2)şehir içi verilerimde hemen hemen aynı bu değerde,en fazla 1litre oynar arada.

3)lovato marka dönüşüm sistemi kullanıyorum ve shell ve po gaz ile yapılmış testlerimin sonucları bunlardır.

4)piyasada bulunan en ucuz gazlari bile kullandim ama bir türlü randuman alamadim. Motor ışığını bile yakti ve km olarakta bu kadar gitmediler,çekiş gücü düştü.

5)aracınızı yokuş aşağı giderken boşa alırsanız aracınız daha fazla yakıt tüketir. Aracınızı uygun olan vitese alın ve öyle inin. Çünkü araclarimizda gaz kesme sistemi vardır ve anlık tüketim verileri 0 dır. Zaten yol bilgisayarı olan arkadaşlar deneyip sonucu görebilirler

Yorum bağlantısı
Gürkan Gürel

Denizli ve Muğla arası teslerimin sonuçları :

2)denizli şehir içi verilerimde hemen hemen aynı bu değerde,en fazla 1litre fazlası oluyor bazen, oynar yani arada.

3)lovato marka dönüşüm sistemi kullanıyorum ve shell ve po gaz ile yapılmış testlerimin sonucları bunlardır.

4)piyasada bulunan en ucuz gazlari bile kullandim ama bir türlü randuman alamadim. Motor ışığını bile yakti ve km olarakta bu kadar gitmediler,çekiş gücü düştü.

5)aracınızı yokuş aşağı giderken boşa alırsanız aracınız daha fazla yakıt tüketir ve güvenliğiniz açısındanda tehlikelidir. Aracınızı uygun olan vitese alın ve öyle inin. Çünkü araclarimizda gaz kesme sistemi vardır ve anlık tüketim verileri 0 dır. Zaten yol bilgisayarı olan arkadaşlar deneyip sonucu görebilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Denizli ve Muğla arası teslerimin sonuçları :

2)denizli şehir içi verilerimde hemen hemen aynı bu değerde,en fazla 1litre fazlası oluyor bazen, oynar yani arada.

5)aracınızı yokuş aşağı giderken boşa alırsanız aracınız daha fazla yakıt tüketir ve güvenliğiniz açısındanda tehlikelidir. Aracınızı uygun olan vitese alın ve öyle inin. Çünkü araclarimizda gaz kesme sistemi vardır ve anlık tüketim verileri 0 dır. Zaten yol bilgisayarı olan arkadaşlar deneyip sonucu görebilirler.

Zaten doğru başlık altına yazmışsınız. Tekrar konu açmanıza gerek yok. Buradan devam edelim lütfen.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Çapar

Yakıt önemli vesselam :) Bende paylaşmak isterim değerleri ;

Araç : Focus 2002 Ambiante 1.6 Manuel Vites

LPG : BRC Sıralı Sistem

Mesafe : 458 Km

Harcanan Lpg : 73 TL

Litre olarak hesaplamadım ama geçen hafta Ankara'dan İstanbul'a gittim .Ortalama hızım 110-130 arası .Ankara'da Litresi 2.10 TL'den fulledim .İstanbul'a gittiğimde 2.06 TL'den tekrar fulledim .73 TL gaz aldı . İstanbul'da 410. Km'den sonra Avrupa Yakası'na geçmek için o meşhur trafğe girdim . :) Yanlış hesaplamıyorsam eğer uzun yol km de 0.16 kuruş yakmış sanırım .

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Harun Bozkurt

2003 focus hb ghia şehirler arası (Ankara Çorum gidiş ve dönüş) 530 km de 42 lt lpg tüketimi oldu lpg lt  fiyatı:2.10 shell :) 42 * 2,10 = 88 / 530 = 0.166 krş. 

Yorum bağlantısı
Uğur Bağcı

2003 focus hb ghia şehirler arası (Ankara Çorum gidiş ve dönüş) 530 km de 42 lt lpg tüketimi oldu lpg lt fiyatı:2.10 shell :) 42 * 2,10 = 88 / 530 = 0.166 krş.

Ortalama hızını kaç km idi seyir sırasında
Yorum bağlantısı
Ahmet Varol

2000 model 1,6cc focus lpg ile şehir içi devamlı soğuk motor 22 kuruş yakıyordu lpg de ama 50 liralık her ay benzin alıyordum . Rolantide gaz vermesi düzelsin diyerek benzine geçtim öylede kaldım 200 km oldu araç düzeldi , benzinde 40 kuruş yakıyor araç bundan sonra kışlar benzinde kullanmayı düşünüyorum arabanın sesi ve devirlenmesi  değişti  :)  aynı durumdaki arkadaşların bilgisine aracınızı bir süre benzinde kullanınca sorun düzelebiliyor en azından benim düzeldi

Yorum bağlantısı
Koray Demir

2000 model 1,6cc focus lpg ile şehir içi devamlı soğuk motor 22 kuruş yakıyordu lpg de ama 50 liralık her ay benzin alıyordum . Rolantide gaz vermesi düzelsin diyerek benzine geçtim öylede kaldım 200 km oldu araç düzeldi , benzinde 40 kuruş yakıyor araç bundan sonra kışlar benzinde kullanmayı düşünüyorum arabanın sesi ve devirlenmesi değişti :) aynı durumdaki arkadaşların bilgisine aracınızı bir süre benzinde kullanınca sorun düzelebiliyor en azından benim düzeldi

Subaplar kavlamaya başlamış bir süre sonra oturuyor ve yatakları da yanıyor rolanti sorunu bundan kaynaklanıyor yoksa soğuklarla alakası yoktur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Varol
(düzenlendi)

Soğuktan ötürü olduğunu söylemedim ama yazımdan öyle anlaşılabilir benim hatam aslında kışın benzinde kullanmak istememin sebebi lpgye geç geçmesi çok benzin harcamam zaten benzin harcamışken tamamen kışın benzinde kullanmak daha mantıklı geldi çünkü hep kısa mesafe gidiyorum en azından aracın motorunu korur . Rolantide gaz verme olayı ise klasik gaz kelebeği sorununa benziyordu ama rolantide titreme dalgalanma stop etme böyle şeyler araçta yoktu sadece bazen rolantide gaz veriyordu . Servise gittim anlattım durumu baktı araca benzinde kullan dedi bir süre araç düzelecektir dedi başta mantıksız geldi dedini yaptım dediğide çıktı araç şuan tamamen düzeldi kendi kendine hiç gaz vermiyor . Lpgye geç geçmemesi için geçiş sıcaklığı düşürülebilir ama ben lpg sistemi sorunsuz çalıştığı için ellemek istemedim .

tarihinde Ahmet Varol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Sarıca

hocalarım ben 60 tl lik gaz aldım 2,39 dan 60 km  civarı şehir içi 140 -150 km civarı şehirdışı yaptım.gaz bitti uyarısı verdi.

toplamda 220 km gittim uyarı verdi.tüketim çok gibi geldi.diğer arkadaşlar 20 - 21 kuruş yazınca baya fazla yiyor sanırım.ne gibi çözüm önerirsiniz.

aracım 2000 focus ghia atiker gaz dönüşüm seti

Yorum bağlantısı
Enver Çatak
(düzenlendi)

2003 Focus otomatik, 500km kullanım, İstanbul şehiriçi, sakin kullanım, çoğunlukla kısa mesafe, trafik,  12,5 litre lpg, o da 2.16 TL'den 27 kuruş yapıyor km'de.

tarihinde Enver Çatak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Coşkun
(düzenlendi)

Bugün uzun yolda elimden geldiğince kendimi sıkarak(Sıkılarak) deneme yaptım. İnanılmaz rakamlara ulaştım.

*Araç Ford Focus 2000 model 1.6 Zetec, Atiker LPG takılı

*Araçta tek yolcu benim. Ancak araca baya bi valiz ve eşya yükledim arka koltuklar ve bagaj ağzına kadar doldu.

*Araçta Kış lastikleri var vakumlu yol tutuşu çok fazla (yakıt tüketimiini 1LT arttırdığı söyleniyor)

*Yola Karabük şehir içnde başladım 2,50 TL den depoyu fulledim. Ve KM yi sıfırladım. (Lastiklerie 32 psi hava bastım)

*Yalovaya istikametinde devam ettim. Ankara-İstanbul Otobanına ulaşana kadar yaklaşık 90 km bol virajlı bayır yukarı ve aşşağı yol gittim. 

*4-5 Kere mola verdim  276 KM yol yaptım. (Çoğu otoban 90km hız)

*Elmimden geldğince 90km hızda sabit tutmaya çalıştım ancak çok fazla 80 km ye düştüm (bayır çıkarken) ve Tırları geçerken 100kmh a çıktım.

*276 Km sonra dinlenme tesisinde durdum LPG fiyatı 2,50 ydi. depoyu fullettirdim, ve 48,78 TL ödeme yaptım. 

*Buda 19,510 LT LPG yaptı.

*Yani 100 km de ortalama 7,068 LT yakıt tüketimi oldu

*Bu test sonucu 100 km de ortalama 17,67 TL LPG yakmış oldu.

*Eğer Marmara bölgesindeki gibi LPG yi 2,19 dan alabilseydim 100 KM de ortalama 15,47 TL yakmış olcaktım. (Aygaz 2,19 dan alıyorum Marmara bölgesinde)

*Eğer lastiklerim performans lastiği olsaydı ve 100 km de 1 lt daha az yakmamı sağlasaydı yakıt tüketimim 100km de 6,068LT  LPG olcaktı (Teorik olarak)

*Ve eğer 100Km de 6,068LT yakıt tüketimi yapıp LPG yi de 2,19 dan alabilseydim 100 km de ortalama 13,28TL yakıt tüketimi olcaktı ( Teorik olarak)

Bu testi yaparken gerçekten çok sıkıldım bunaldım Tırlarla beraber 90 km hızda gittim ama değdi sonuçları gerçekten göz kamaştırıcı aracıma aşık oldum :)

2012 model vw polo 1.2TDi uzun yolda 3,3 LT dizel yakıyor bu da 100 km de  12,375 TL yakıt tüketimi yapıyor (dizel 3,75TL). 2000 model araç ile bu değerlere bukadar  yaklaşabilmek harika birşey.

Yaklaşık birbuçuk ay sonra Karabük'e tekrar gidicem ve testi tekarlıycam busefer resim çekicem.

Herkese sevgiler... :)

tarihinde Murat Coşkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Basri Karadağ

Abicim bence uzun yolda 100 km de 7 lt biraz çok gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Coşkun
(düzenlendi)

Aracın fabrika verisi uzun yolda 6 LT yaktığını söylüyor ancak bu benzin ile. LPG takılan araç normalden 1 LT fazla yakar. Ayrıca araçta kış lastiği var bu da 1 LT fazla yaktırdığı söylenen bi durum. Ve araç yüklüydü. Üstelik yolun tamamı otoban değildi. Sürekli 90 ile de gidemedim 8 LT yaksa yeri vardı bence. Bu devirde (B sınıfı ) en ekonomik araçların tüketimine yakın değer veriyor daha ne olsun :)

tarihinde Murat Coşkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Bağcı

Aracın fabrika verisi uzun yolda 6 LT yaktığını söylüyor ancak bu benzin ile. LPG takılan araç normalden 1 LT fazla yakar. Ayrıca araçta kış lastiği var bu da 1 LT fazla yaktırdığı söylenen bi durum. Ve araç yüklüydü. Üstelik yolun tamamı otoban değildi. Sürekli 90 ile de gidemedim 8 LT yaksa yeri vardı bence. Bu devirde (B sınıfı ) en ekonomik araçların tüketimine yakın değer veriyor daha ne olsun :)

Bence tüketim çok güzel
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Varol
(düzenlendi)

Şehir içi son ölçüm 21 kr , lpg fiyat  2,10 tl  araç focus 1,6

hocalarım ben 60 tl lik gaz aldım 2,39 dan 60 km  civarı şehir içi 140 -150 km civarı şehirdışı yaptım.gaz bitti uyarısı verdi.

toplamda 220 km gittim uyarı verdi.tüketim çok gibi geldi.diğer arkadaşlar 20 - 21 kuruş yazınca baya fazla yiyor sanırım.ne gibi çözüm önerirsiniz.

aracım 2000 focus ghia atiker gaz dönüşüm seti

Aracınız 1,6 motor ise değerleriniz fazla , tavsiyem aracınızın benzin tüketim değerini ölçmeniz benzin tüketiminiz normal ise sorun lpg ile ilgilidir ama benzinde fazlaysa sıkıntı araçtadır.

tarihinde Ahmet Varol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Semih Saner
(düzenlendi)

2003 focus ghia otomatik aracım var ;  2.20 TL'den totaldan gaz aldım  ; 29 litre depo aldı,   63.8 TL  ödedim...280 km yol yaptım

63.8 /280 =0,227 kuruş

etimesgut - bağlıca-koru migros- ümitköy-ODTÜ güzergahım...

şehir içi yakıt tüketimi normal mi ?

2.26 TL ipragazdan 29 Litre gaz adım, 65.50 Lira ödedim....340 km yol yaptı

65.50 / 345 = 0.192 kuruş

ankara _ salihli  arası

şehirlar arası yakıt normal mi ? hız  ..90-100..

tarihinde Semih Saner tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

2003 focus ghia otomatik aracım var ;  2.20 TL'den totaldan gaz aldım  ; 29 litre depo aldı,   63.8 TL  ödedim...280 km yol yaptım

63.8 /280 =0,227 kuruş

etimesgut - bağlıca-koru migros- ümitköy-ODTÜ güzergahım...

şehir içi yakıt tüketimi normal mi ?

2.26 TL ipragazdan 29 Litre gaz adım, 65.50 Lira ödedim....340 km yol yaptı

65.50 / 345 = 0.192 kuruş

ankara _ salihli  arası

şehirlar arası yakıt normal mi ? hız  ..90-100..

Konunuz daha önce var olan konu ile birleştirilmiştir. Konu açmadan önce var olan konuları incelemenizi rica eder anlayışınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...