İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Serkan Ünsalan

2003 focus ghia otomatik aracım var ; 2.20 TL'den totaldan gaz aldım ; 29 litre depo aldı, 63.8 TL ödedim...280 km yol yaptım

63.8 /280 =0,227 kuruş

etimesgut - bağlıca-koru migros- ümitköy-ODTÜ güzergahım...

şehir içi yakıt tüketimi normal mi ?

2.26 TL ipragazdan 29 Litre gaz adım, 65.50 Lira ödedim....340 km yol yaptı

65.50 / 345 = 0.192 kuruş

ankara _ salihli arası

şehirlar arası yakıt normal mi ? hız ..90-100..

Otomatik arac icin guzel degerler.salihlide lpg daha ucuz.salihliden ankaraya bende ayni degerlerde gitmistim

Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

zNsJGhF.jpg     Bursa osmangazi de depoyu fulledim,   Yalova-İzmit içinden geçtim (şehirişi sayılıyorsa)  sora Ankara ya giden otobana girdim 283 kilometre sonra otobanda bi yerde yakıt aldım. Hesaplayınca 100 km de 6,63 LT değer çıktı.  90 ile gitmeye çalıştım ama sürekli 90 ile gidemedim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
(düzenlendi)

Benim araç lpg li değil.Yine de paylaşayım.

2003 Focus 1 otomatik

Shell lt fiyatı: 4.77

Şehiriçi: 381 km

Depo fulledim: 156 tl yani 32 tl civarı aldı.

Km/kuruş hesabı: 0.41 kuruş

Şu an şehiriçi yol bilgisayarı 8.2 gösteriyor.

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Yurdakul1

arkadaşlar merhaba. forumda yeniyim. 1999 focus ghia aldım bir ay olmadı. voltran marka sıralı sistem var. yalnız çok sorun çıkarıyo bana. gaz yemiyo. tekleme yapıyo. bu gün sert bi yokuşu çıkarken durma derecesine geldi. sizce sorun nedir acaba? komple sistemi değiştir brc taktır dediler bana ama o kadar masrafa da şu anda girmek istemiyorum. taktırsam bile sorun düzelir mi? ilk aldığım zamanlarda da rölantide stop ediyodu rölanti valfini değiştirdim düzeldi ama şimdi de bu sorun var. yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ufuk Bingöl

Arkadaşlar konu ile alakalı mı bilmem ama bir sorunum var. lpg bitmeye yakın araba gaz yemiyor, bogulma yapıyor. Çok defa lpgciye gitttim ama sorun yok diyor. Sebebi ne olabilir.

Yorum bağlantısı
Halil Kocaoğlu

focus1 2000 1,6 ambiante atiker sıralı sistem taktırdım 63,83 liraya istanbul şehir içi 230 km yaptı .ayar yapıldıktan sonra bu tüketim düşer mi ? lpg fiyatı 2,12 ..

Yorum bağlantısı
Cihan Uslu_06

Selamın aleyküm arkadaşlar 2000 model focus aracim var 1 ay oldu alalı ama benzinden gaza geçerken stop ediyor 3 4 defadan sonra gaza geçiyo bu sorunu nasıl asabilirim arkadaşlar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İbrahim Balcı

Arkadaslar bende 2004 focus Sedan ghia var. Geçen sene benzinle Aydın'dan yola çıktım 1650 km sonra Ağrı ya geldim. Toplam tam olarak 2 depo benzin harcadım. Araç bilgisayarı 6 lt ortalama ve 100 km ortalama olduğunu gösterdi. Bagaj full ve 2 kişi ile.

Kış başında lovato marka lpg kiti taktırdıM. Agri dan başladığım yolculuk Adıyaman üzerinden 1900 km sürdü ve 2.00 ve 2.30 aralığında aldığım gaz ile toplam 360 tl tuttu. Araç full dolu 2 kişi 2 çocuk ve Klima açık hız olarak 110 - 130 aralığı devam eden bir yolculuk.

Varın hesabını siz yapın.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Rifat Berber

Arkadaşlar Merhaba

Haftasonu Bursa-Armutlu arası 184 km yaptım. Toplam 3 kişi,valizler vardı. Yol çok virajlı olduğu için genel olarak 3-4 bin devir arası 2 ve 3 viteslerde kullandım. Klima açık, 25,6 litre gaz tükettim. OMVL marka kit takılı. Araç Focus sport trend. (tek kapı, 2.0 motor)

Hesap yaptığımda 0.295 tl olarak çıktı.

Yorum bağlantısı
A.Kadir Yılmaz

Arkadaşlar kuruş hesabını bırakın artık ya bütün dünya litre hesabı yapıyor biz Türkiye de kuruş hesabı ,100 km. kaç litre tüketiyor onu yazın yok burdan aldım bu paraya bu kadar harcadı bu kadar kuruş oluyor bırakın bu hikayeleri esas olan litre dir litre.

Yorum bağlantısı
Serhad İncedere

Arkadaşlar konu ile alakalı mı bilmem ama bir sorunum var. lpg bitmeye yakın araba gaz yemiyor, bogulma yapıyor. Çok defa lpgciye gitttim ama sorun yok diyor. Sebebi ne olabilir.

Gaz basıncı düşüyor o yüzden yapar.

focus1 2000 1,6 ambiante atiker sıralı sistem taktırdım 63,83 liraya istanbul şehir içi 230 km yaptı .ayar yapıldıktan sonra bu tüketim düşer mi ? lpg fiyatı 2,12 ..

Zamanla düşer.

Yorum bağlantısı
Ahmet Sarıca

ustalarım benim araç 1.6 focus mk1 uzun yol 20 kuruş(9,5 lt) şehirçiçi 30 kuruş (14 lt) sehir içi çok yüksek gibi fark neden bu kadar fazla. lpg 2,12 den alıyorum

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şehiriçi çok değilken olur. 1 km gibi kısa mesafede çok yakar mesela. Şehirdışı net verir.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Barış Göktürk

Tamamı şehir içinde olmak üzere 31,30 lt gaz ile 302 km.

Şehiriçi kullanımda 1 lt gaz ile 9,64 km yol yapabilmişim.
Gazın litresini 1,99 TL'den alıyorum.

Km'de 0,206 TL yakıyor bu hesapla.

Adıyaman gibi küçük ama sokakların dar, trafiğinin düzensiz ve ışıklarda bekleme süresinin çok uzun olduğu bir kentte bu rakamların uygun olduğu kanaatindeyim. Hele ki diğer kullanıcıların rakamlarını gördükten sonra... Yine de önümüzdeki bakımda LPG ayarlarını yeniden kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mahmut KOYUN

Merhaba arkadaşlar,

2003 Focus 1.6 aracımı yeni aldım sayılır. Zavoli marka simit tüp var. Aracı il dışından aldım ve İstanbul'a getirirken yolda çok az yaktı.

Ancak İstanbul'da 15lt/100km lpg tüketiyor. Bu bana çok yüksek geldi. Düşürmek için yapabileceğim bir şey var mıdır?

Yakıt olarak shell, aygaz ve en son kadoil denedim ancak sonuç hep aynı. 30 lt lpg ile 200km yol yapabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Öncelikle aracınız hayırlı olsun... Kazasız, belasız, sorunsuz ve de sıkıntısız yolculuklar dilerim...

Aracın geçmiş dönem bakımlarına dair bilgi aldınız mı? Son motor yağ bakımı ve de son LPG Sistem bakımının ne zaman yapıldığına dair bir bilgi verdi mi eski sahibi? Vermediyse eğer; tedbir amaçlı olarak işinin ehli bir LPG Dönüşüm Sistemi yapan serviste LPG bakım ve kontrollerini yaptırın. Rutin kontroller sırasında aracın LPG beynine (ECU) bağlanılarak aracın LPG ve de Benzindeki tepkileri gözlenir ve gerekli ayarlar yapılır. Her ne kadar aracın yakıt/km performansı sürüş şartları ile doğrudan alakalı olsa da, normal bir kullanım için 100 km de 15 litre biraz fazla...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aykut Uçar
(düzenlendi)

2004 model comfort 1.6 LPG'li aracıma litresini 1.95 tl'den aldığım 65 TL'lik yakıtla 450 km yol yapmışım. İçinde taş çatlasa 10 liralık gaz vardı herhalde emin değilim. Ortalamam bu değerlerde ve tamamı Ankara'da şehiriçi kısa mesafede kullanıldı. Ne diyorsunuz üstatlar ?

tarihinde Aykut Uçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Barış Göktürk

Tamamı şehir içinde olmak üzere 31,30 lt gaz ile 302 km.

Şehiriçi kullanımda 1 lt gaz ile 9,64 km yol yapabilmişim.

Gazın litresini 1,99 TL'den alıyorum.

Km'de 0,206 TL yakıyor bu hesapla.

Adıyaman gibi küçük ama sokakların dar, trafiğinin düzensiz ve ışıklarda bekleme süresinin çok uzun olduğu bir kentte bu rakamların uygun olduğu kanaatindeyim. Hele ki diğer kullanıcıların rakamlarını gördükten sonra... Yine de önümüzdeki bakımda LPG ayarlarını yeniden kontrol ettireceğim.

Son 10Bin km bakımı ve değişen ayarlar sonrası ilk veriler:

Toplamda 61,25 TL'lik yakıt ile tamamı şehir içinde 350 km yol yapıldı.

Her 1 km yol için 0,175 TL bedel ödenmiş.

1 litre gaz ile 10,74 km yol yapılabilmiş.

100 km de ortalama yakıt tüketimi 9,3 lt olarak gerçekleşmiş.

LPG'nin litresi 1,88 TL'den satın alınmıştır...

Aracımın bir önceki verileri ile kıyaslandığında son durumda litrede 1,1 km kadar daha fazla yol yapabilmişim. Son yapılan ayarlardan sonra aracın atikliğinden bir miktar kaybettiğini söylemem gerek. Bu durumu başlarda biraz yadırgandıysam da sonrasında alıştım ve sorun olmaktan çıktı.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Herkese merhaba. Aracımın ilk aldığımda 84 liralık gaz aldı. Bir müddet kullandım. Gösterge kırmızıya düşünce tekrar fulledim depoyu. Bu sefer ise 54 lira aldı. Göstergeyi nasıl düzeltebilirim. Depoyu fulledikten sonra 250 km yol yaptım. Şimdi yine kırmızıda ve araç bir iki km sonra ancak gaza geçiyor. Bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Serhad İncedere

Lpg göstergeleri benzin göstergesi gibi hassas değil malesef. Ben km hesabı ile ne kadarlık yakıt kaldığını hesaplıyorum. Soğuk motorda 1-2 km'de gaza geçmesi normal zaten. Sıcak motorda 100 - 200 m hareket edince geçer. Çok sıcaksa hemen bile geçebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Lpg göstergeleri benzin göstergesi gibi hassas değil malesef. Ben km hesabı ile ne kadarlık yakıt kaldığını hesaplıyorum. Soğuk motorda 1-2 km'de gaza geçmesi normal zaten. Sıcak motorda 100 - 200 m hareket edince geçer. Çok sıcaksa hemen bile geçebiliyor.

Ben de öyle yapıyorum artık. Lpg bakımlarını da yaptırdım. Şu an bi sıkıntı da kalmadı.
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa YILDIZ

Merhaba,

Bir buçuk senedir 2000 model otomatik focus kullanıyorum. Her LPG alışımda ne kadar yaktığımı hesaplarım. Her gün 45 km işe gidip geliyorum. 2-3 ayda bir uzun yol yapıyorum

Genel olarak ortalamam:

Şehir içi 9.5-10 litre lpg

Şehir dışı: 8.5-9 litre lpg

iyi yolculuklar

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihan Unverdi

Merhaba Arkadaşlar :

Aracım 99 model focus MK1. Aracımla kış şartlarındaLPG de 36 litre gaz ile 380km yol gidebiliyordum.(20km benzine düşsek 100km/10lt yakıt tüketimi oluyor.) Şimdi yazın aynı litre gaz ile 275 km de gaz bitiyor. Esasen yazın hava sıcaklığı arttığı için km ninde artması gerek.

Araçta hiçbir değişiklik yaptırmadım. Gaz aldığım yerde aldığım litrede aynı. Neden bu şekilde bir kayıp oldu anlamadım. Kontrol etmem gereken veya değiştirmem gereken birşey varmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Bektaş

Focuslarda gaza gerek yok benzinde binmek daha avantajlı

Lenovo P70-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
DURMUŞ KARAOĞLU

2004 MK1  FOCUS YENİ ALDIM.  DEPOYU FULLEDİM. MERSİN -SİLİFKE ARASI 80 KM DÜZ YOLDA SİLİFKEDE YENİDEN FULLEDİM. 10,95 TL YAZDI. GAZ LİTRE FİYATI 1.95TL.  ÇOK MEMNENUM. BENZİN YAKMADIN MI DİYE SORARSAN HEMEN GAZA GEÇİYOR. HAVALAR ISINDI .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...