İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Barış Göktürk

merhaba birşey sormak istiyorum benım aracım 2004 comfort sedan 2 şikayetim var 1. arabam çok yakıyo 1 haftada bı depo gaz bitiyo fazla kullanmıyoruz 2. sorunum aracım soguk havalarda stop ediyor yanı suan yazdayız ama hala devam edıyo sorun motor sogukken vites boştayken stop edıyo direk ve ısıklarda durucna rolanti baya düşüyo araba titriyo 

motor ısındıgındada bazen stop ediyo yolda gıderken bırden bıre edıyo ve gazcıya götürdük sorunu anlattım bakktı saga sola gaz ayarı tutmuyo dedi beyin gitmiş dedi bütün tesisatı değiştirelim dedi eski bi sistem bu dedi sizce aracım bu yüzdenmı çok yakıyodur 

Çok ya da Az gibi kavramlar görecelidir. Rakamlar üzerinden konuşmak gerekir. Bu bakımdan, araç deposunun ilk dolumu ile sonrasındaki ikinci dolumu arasında aldığımız yakıt miktarı ve kat ettiğimiz mesafe miktarını buraya belirtirseniz eğer; aracınız çok yakıp yakmadığına dair kesin bir yargıya varabiliriz.

Motorun stop etmesi şikayetiniz için de aracın benzindeki çalışma durumuna baktınız mı? diye sormak geliyor aklıma önden. Eğer araç benzinde de benzer sorunları yaşıyorsa öncelikle eğilmeniz gereken konu budur. Benzinle çalışmada bir sorun yaşamıyorsanız ertesinde LPG Dönüşümü yapan bir ustaya başvurulabilir. Dahası, araca Bilgisayarlı bağlantı yapılarak hata kodu sorgulaması yoluyla problemlerin tespiti ve de giderilmesi mümkün olabilir...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mahmut KOYUN

2003 Sedan Focus şehir içi 15 lt, uzun yolda ise 8,5 lt yakıyor. bu kadar fark neden kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Oğuz Erdoğan

2004 focus Atiker marka 28 lt aygaz ile 400 km gidiyor uzun yolda hiç durmadan bazen 140 yaptim. İpragaz 430 gitti 100 km sabitledim uzun yolda. Tamamen şehiriçi 1 haftada 68 km kullandım doldurdum 6.8 lt ipragaz lpg yakmis

Yorum bağlantısı
Erkan DEMİRKALE

merhaba birşey sormak istiyorum benım aracım 2004 comfort sedan 2 şikayetim var 1. arabam çok yakıyo 1 haftada bı depo gaz bitiyo fazla kullanmıyoruz 2. sorunum aracım soguk havalarda stop ediyor yanı suan yazdayız ama hala devam edıyo sorun motor sogukken vites boştayken stop edıyo direk ve ısıklarda durucna rolanti baya düşüyo araba titriyo 

motor ısındıgındada bazen stop ediyo yolda gıderken bırden bıre edıyo ve gazcıya götürdük sorunu anlattım bakktı saga sola gaz ayarı tutmuyo dedi beyin gitmiş dedi bütün tesisatı değiştirelim dedi eski bi sistem bu dedi sizce aracım bu yüzdenmı çok yakıyodur

siboplarını kontrol ettirmenizi öneririm

Yorum bağlantısı
Onur Gazi

Merhaba.Benım 2004 model ford focus HB aracım Sehir içi 20 kuruş yakıyor.Şehir dışı hıc olcmek nasip olmadı ama oda olacak.Arkadaslar sızce 20 kurus cok mu? Ve araçta bir sıkıntı var.Aracı ılk calıstırdıgımda motor sallanıyor titriyor.Sonralardan hafifliyor ama titreme yine oluyor neden olabılır?

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Merhaba.Benım 2004 model ford focus HB aracım Sehir içi 20 kuruş yakıyor.Şehir dışı hıc olcmek nasip olmadı ama oda olacak.Arkadaslar sızce 20 kurus cok mu? Ve araçta bir sıkıntı var.Aracı ılk calıstırdıgımda motor sallanıyor titriyor.Sonralardan hafifliyor ama titreme yine oluyor neden olabılır?

Merhaba Onur bey,

20 krş bana normal geldi,

Titreme sorunu buji, buji kablosu ve bobinden kaynaklı olabilir.

Yorum bağlantısı

Merhaba Onur bey,

20 krş bana normal geldi,

Titreme sorunu buji, buji kablosu ve bobinden kaynaklı olabilir.

Bulent bey bu titreme sorunundan once motor arıza ısı yaktı sonra sanayiye goturduk bujiler buji kabloları ve bobinler değişti ve sorun duzeldi ama titreme sorunu daha devam edıyor

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Bulent bey bu titreme sorunundan once motor arıza ısı yaktı sonra sanayiye goturduk bujiler buji kabloları ve bobinler değişti ve sorun duzeldi ama titreme sorunu daha devam edıyor

Motor arıza lambası yanmadan önce titreme sorunu varmıydı?

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

aynen vardı

Onur bey aklıma gelen bunlar, mutlaka daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
İsmail Kızılkaya

unur usta 20 kuruş ıyı bence kmde uzun yoldada 16-17 kuruş yakar 80-120 arası bende de 2004 model focus var oyle yakıyor

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Alptuğ Özcan

LPG'li degil aracım fakat başka konu başlığı olmadığı icin buraya yazmak istedim bende. Aracım benzinli 2004 model 111000 km'de. Aracın deposunu sürekli fullerim çeyrek depoya düşene kadar kullanır tekrar fullerim. İki hafta önce yine depoyu Fulledim(4,44TL/LT) km'yi sıfırladım. Ankara'da Eryaman-Şaşmaz arası 300 km civarı kullandıktan sonra bayram tatili dolayisiyla şehirler arası yola ciktim(Ankara Samsun arası) ortalama 100 km/saat hızla geldim yol boyu. Arasıra 90 arasıra 110 km hızla gittiğim oldu yol durumuna göre. Bugun tekrar depoyu Fulledim( fullerken depo bitmeye yakın olmustu). 45 litre benzin aldı (4,78TL/LT) 216 ₺ tuttu. Toplamda 802 km yol yaptım. Benzin Fiyatını zamsız fiyata göre hesaplarsam 0.259 krs, zamlı fiyata göre hesaplarsam 0.269 krs yakmışım km basına.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Abdurrahman Tekin

Otomatik 2004 focus,

2 yetişkin 2 çocuk, Konya-Antalya-Konya tüketim 0,197 krş.

Yakmıyor çok ama gitmiyorda maalesef rampalara kaptırmadan çıkmak ölüm

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Otomatik 2004 focus,

2 yetişkin 2 çocuk, Konya-Antalya-Konya tüketim 0,197 krş.

Yakmıyor çok ama gitmiyorda maalesef rampalara kaptırmadan çıkmak ölüm

Focusu satma nedenim bayırlar [emoji51] az yakıyor ama olsun.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

LPG'li degil aracım fakat başka konu başlığı olmadığı icin buraya yazmak istedim bende. Aracım benzinli 2004 model 111000 km'de. Aracın deposunu sürekli fullerim çeyrek depoya düşene kadar kullanır tekrar fullerim. İki hafta önce yine depoyu Fulledim(4,44TL/LT) km'yi sıfırladım. Ankara'da Eryaman-Şaşmaz arası 300 km civarı kullandıktan sonra bayram tatili dolayisiyla şehirler arası yola ciktim(Ankara Samsun arası) ortalama 100 km/saat hızla geldim yol boyu. Arasıra 90 arasıra 110 km hızla gittiğim oldu yol durumuna göre. Bugun tekrar depoyu Fulledim( fullerken depo bitmeye yakın olmustu). 45 litre benzin aldı (4,78TL/LT) 216 ₺ tuttu. Toplamda 802 km yol yaptım. Benzin Fiyatını zamsız fiyata göre hesaplarsam 0.259 krs, zamlı fiyata göre hesaplarsam 0.269 krs yakmışım km basına.

Çok az yakmış
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Otomatik 2004 focus,2 yetişkin 2 çocuk, Konya-Antalya-Konya tüketim 0,197 krş.Yakmıyor çok ama gitmiyorda maalesef rampalara kaptırmadan çıkmak ölüm

Rampalar benim için de bas belası dediğiniz gibi rampa oncesi kaptırmazsan vites küçültmek kaçınılmaz oluyor. Biraz gaza abanınca da yakıyor meret araba

Çok az yakmış

Evet az yakiyo aslında ama benzine sürekli Zam geldiği icin km basına yaktığı kurusu düşürmek gittikçe zorlaşıyor

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Rampalar benim için de bas belası dediğiniz gibi rampa oncesi kaptırmazsan vites küçültmek kaçınılmaz oluyor. Biraz gaza abanınca da yakıyor meret araba

Evet az yakiyo aslında ama benzine sürekli Zam geldiği icin km basına yaktığı kurusu düşürmek gittikçe zorlaşıyor

Nasip olurda parasal anlamda rahatlarsam dizel otomatik bir araç niyetim var, şehiriçi ışıklarda çok basınca çok yakıyor basmayınca hemen toplamıyor, şehir dışına imkanı yok artık çıkmam zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğa Torpil

Arkadaşlar merhaba,

Uzun süren araştırmalarım ve tanıdıkların da telkinleriyle 1999 model 1.6 Focus aracıma atiker grand taktırmaya karar verdim ve bugün takılma işlemi yapıldı.

Henüz yeni taktırdığım için yakıt yakış hesaplaması yapmadım yalnız inşallah kısa zamanda yapacağım.

Aracın kullanışında en ufak bir değişme olmayışı, gaz/benzin geçişini fark etmemem beni gerçekten sevindirdi. Umarım bir sorun yaşamam.

Sizin de görüşlerinizi almak isterim. Prins, Landirenzo, Brc, Lovato'dan sonra en sonunda atiker'de karar kıldım. 1500 / 9 montajı komple yaptılar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Enver Çatak

2003 Focus otomatik aracımla 33 litre lpg ile İstanbul şehir içi trafiğinde ortalama 240 km civarı tüketimim vardı. Şu an 190 km civarı yapıyorum. Çoğunlukla işe 8 km gidiş ve dönüş olmak üzere. Yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra işe gidiş, geliş ortalama 15 litre gösteriyor. Otomatik olanlar bu değerlerle kendi değerlerini karşılaştırabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Zafer Bostan
(düzenlendi)

50 liralık gaz ile 250 km normal mi litre fiyatı 2.61

tarihinde Zafer Bostan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muzaffer Gülsen

ben genelde po gazdan 20tl lik alıyorum   bana 2   3 gün yetiyor  işe gidip gelmemde bundan  2  3 ay önce falan 20liralık gazla 75km gidiyordum şimdilerde 60 62km arası yakıt litre fiyatı 2.80 2.90 arası 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Gencel

bende 30 tl.lik gazla 175 km. yol yaptım. gazın litresi 2.42 tl. 17 krş.a denk geliyor. bu da "focus çok yakar" diyenlere gelsin. :nazar::) 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halil ibrahim Oruc

Merhaba arkadaslar bu konuyla alakali bir topic bulamadim varsa kusuruma bakmayin.  Bende 2. Focusumu aldim ve tekrar ford diyerek foruma  uye oldum.  Sizden ricam benzinli kullananlar ortalama hiz ve sehir ici/dışı  kullanimdaki yakilan yakit degerlerini bildirebilirmi  cunku 1.6 aracımda 100km/13lt civari deger aliyorum cok fazla sizde nasil? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi, Halil ibrahim oruc yazdı:

Merhaba arkadaslar bu konuyla alakali bir topic bulamadim varsa kusuruma bakmayin.  Bende 2. Focusumu aldim ve tekrar ford diyerek foruma  uye oldum.  Sizden ricam benzinli kullananlar ortalama hiz ve sehir ici/dışı  kullanimdaki yakilan yakit degerlerini bildirebilirmi  cunku 1.6 aracımda 100km/13lt civari deger aliyorum cok fazla sizde nasil? 

Mesajınızı burayla birleştirdim Halil Bey.. konuda çok veri var. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mesajınızı burayla birleştirdim Halil Bey.. konuda çok veri var. 

Tsk ederim ama lpg den bahsediliyor genelde   ben sadece benzin kullaniyorim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...