İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yakıt Tüketimi - Lpg

Mustafa Unsal

Recommended Posts

Mustafa Çiçek

Kastamonu- Samsun 2 kişi ful bagaj klima kapalı 7,1 L Focusumu seviyorum.  :good1:

Yorum bağlantısı
Tunay Yıldız

Ankara-İnegöl  340 km yolda  26 litre lpg tüketti focus.Arabada 5 kişiydik klima hep açıktı,110-120 arası kullandım.Landirenzo kit-Aygaz otogaz.

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık
(düzenlendi)

Afyondan Konya geldim genelde 120km/h hızla.Birazda Konya'da gezdim.18Lt LPG ile  240 Km yol yaptım.

100km de 7,5Lt.

Tartarini kit var.

LPG ayarını da kendim yaptımıştım.

tarihinde Bekir Yığrık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

sehirici 13.5 lt lpg yakti. cogu zaman klima acik ve biraz genc isi surdum. lpg 267 burda 36 kurus yapiyor

Biraz fazla gibi. Bendeki değer Şehiriçi 11,25Lt lpg

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

Gaz filtresini değiştirttim bugün ustaya.Bide ayar yaptı.40 lira verdim.Şimdi internetten filtrenin fiyatına baktım.7.5 lira. 40 lira çok değil mi ya? Siz kaça değiştirdiniz acaba ?

Biraz fazla gibi ama neyse.

Size tavsiyem Kitinize uygun LPG Ayar kablosu alın,ayarınızı kendiniz yapın,filtre değişimi çocuk oyuncağı zaten.

Merhaba Arkadaşlar 2 ay önce 2001 model hb focus aldım. aracım sıralı sistem lpgli. ama çok fazla benzin tüketiyor. iki haftada tükettiği lpgnin yanında çeyrek depoda benzin bitrdi. sadece sabah ve akşam işten dönüşte kullanıyorum. lpg geçiş sıcaklığını 25 dereceye kadar düşürdük ama yine de aynı tüketim. bu tüketim normal midir yoksa aracta sıkıntı mı var. bi kaç ustaya götürdüm normal olduğunu söyledir hava filtresi değiştik bujilere baktı gerek olmadıoğını söyledi başka neler yapabiliriz . herkese kazasız belasız mutlu huzurlu günler :)

İkisini bir arada yakıyor olabilir,yüksek devirlerde mesela veya ayar yanlış yapılmıştır ve sonucunda bir silindir benzinde de çalışıyor olabilir.

Merhaba Arkadaşlar 2 ay önce 2001 model hb focus aldım. aracım sıralı sistem lpgli. ama çok fazla benzin tüketiyor. iki haftada tükettiği lpgnin yanında çeyrek depoda benzin bitrdi. sadece sabah ve akşam işten dönüşte kullanıyorum. lpg geçiş sıcaklığını 25 dereceye kadar düşürdük ama yine de aynı tüketim. bu tüketim normal midir yoksa aracta sıkıntı mı var. bi kaç ustaya götürdüm normal olduğunu söyledir hava filtresi değiştik bujilere baktı gerek olmadıoğını söyledi başka neler yapabiliriz . herkese kazasız belasız mutlu huzurlu günler :)

Kesinlikle bir anormallik var. LPG ayarı yanlış yapılmış.Aynı şehirde olsaydık hallederdim :)

Evet bende oradan baktım fiyatına şimdi.Videoyu izledim.İçime kurt düştü acaba contayı taktı mı takmadı mı? diye.40 lira çok değil mi hocam filtre değişimi için?İlk defa değiştirdim.Bundan sonra kendim yaparım gerçi ama.Neyse artık. Tecrübe işte. :)

+ Kitinize uygun LPG Ayar kablosu alın, biraz araştırma yaptıktan sonra mükemmel bir ayar yaparsınız.

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum.2001 focus ghia aracımı yeni aldım.Aracımda lpg yok.Aldıktan sonra kışlık bakıma götürdüm bujileri,yağ ,filtreleri v.s şaşmazda azim otoda değiştirdim.Opetten depoyu fulledim 100 km sonra tekrar aynı istasyondan fullediğimde 9 küsur litre benzin aldı.Düz 10 lt desek aracımın 0,46-0,48 gibi bir yakıt tüketimi var.Bu tüketim şehir içinde ve agresif olmayan normal sürüşte oldu.Aracı günde en fazla 20 km kullanacağım.Sizce lpg taktırsam tüketimim ne olur ve buna değer mi? Lpg taktırdıktan sonra aracın düzeni v.s bozulur mu? Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Hocam kit taktırdınız mı bilmiyorum ama ,kesinlikle taktırın derim,niye mi?

Satacağınız LPG kiti taktırdığınızda benzinli fiyatının biraz daha üzerinde gider.Alacak adam LPG taktırma hesabı yapar (istisnalar olabilir)

Yani kitin bir kısmını aracı satarken geri alırsınız zaten.

Benzin fiyatları zaten ortada........

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Ankara-Samsun sakin kullanım 6,7L /100km klima kapalı, Gayet iyi bence :good1: . Bu arada Ankara da 2.24 e gaz var. Opet aygaz 2.44 civarı Trabzona geldim 2.78 malesef  :(

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

yok yok iyi. mesela şimdi gaziantep izmir arası geldim. genelde 110-150 arası geldim. klima daima 1'de açıktı. 8 litre lpg yaktı bu da 2,60dan 20,8 kuruş yapıyor zaten bence harika bir değer yakaladım  :)

Uzun yolda 8 Lt gayet iyi, şehir içinde fazla sport kullanmışsınız demekki :)

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

100 km de 7.5 litre Afyon-K.Maraş.Klima devamlı açıktı ortalama hız 97 km.Gazı ortalama 2.50'den aldım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

lt fiyatı 2,84krş tan 36 lt lpg yle depoyu full  ledim tamamı şehir içi 310 km yol yaptım km ye 11,6 lt   km  ye 329 krş   araç otomotik, sizce yakıt tüketimi normalmidir, hala otomotik focus un 9 lt yaktığını söyleyen arkadaşlarım var şehir içinde onlardamı bi ayarsızlık var benim arabadamı:)

Yorum bağlantısı
Kerim Ömür

Araçımın tüpü 110 liraya doluyor opetten aliyorum uzun yolda 120 geçmediğim halde 550 600 km yakın yol yapıyorum km de 18 ila 20 kuruş yakıyor.

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

lt fiyatı 2,84krş tan 36 lt lpg yle depoyu full  ledim tamamı şehir içi 310 km yol yaptım km ye 11,6 lt   km  ye 329 krş   araç otomotik, sizce yakıt tüketimi normalmidir, hala otomotik focus un 9 lt yaktığını söyleyen arkadaşlarım var şehir içinde onlardamı bi ayarsızlık var benim arabadamı :)

Gerçek şehir içi trafiğinde (manuel 1-2-3 vites kullanımlarında)11.6 Lt gayat güzel bir değer ve 9 lt görmek imkansız.

Geçen sene (otomatik radar kontrolü yokken) Konya'da otogardan Zafer'(Şehir merkezi)e yolun büyük bir bölümünü 4-5 viteste giderdim ve LPG tüketim değeri 8.5Lt/100km idi.Benim araç şehir içinde 8.5Lt mi yakıyor,tabiki hayır.

Bu kullanım şehir içi sayılmaz bence.

Manuel vites 1-2 en fazla 3. vites kullanılan trafikte(bir de ışıklar v.s.) 9Lt yakan 1,6 focus varsa hemen almaya razıyım :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Çiçek
(düzenlendi)

ilk defa shell den gaz aldım daha önce opet veya PO dan aldım hep. bayram dönüşü samsunu geçince shell den 2,59 TL ye 19,3 LT gaz aldım (aldığımda depo boştu)

Klima kapalı 2 kişi bagaj dolu 288 km  de gaz bitti. son derece sakin kullandım. trafiğe takılmasaydım 300 ü tamamlardım heralde. yakıttan gayet memnunum

6,7L/100km

tarihinde Mustafa ÇİÇEK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bekir Burak Aydos

Beyler yeni aldığım collection 1.6 atiker lpg li aracımda 30 LT gaz ile karma tüketim ile 350 km ye yakın yol yapabildim.Normalmidir, bana sanki fazla gibi geldide.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

otoban istanbul-izmit 8 litre ortalama.  max hız 135 ortalama 90. ( 100-110 sürüş hızı)

hafta içi kısa mesafe babam kullanınca 13 litre ( max mesafe 12 km bolca 1-2 kmlik sürüş) ortalam hız 22 max hız 120

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

32 litre ile 290 km yapıyorum(araç otomatik ) karma tüketimde bence sizin tüketim gayet iyi 

Aracım manuel belki o yüzden pek sağlıklı bir karşılaştırma olmayabilir sizinkiyle.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar
(düzenlendi)

Tamamı şehir içi 26 litre gazla 275 km.Ort. hız 32 km.Kit Atiker regülatör yeni değişti.Değişim öncesi 245 km kadar gidiyordu.10 depoda regülatör parasını çıkarıyor.Size tavsiyem yerli lpg kitiniz varsa üç senede bir regülatörü değiştirmeniz.Çıkan regülatörün içini açtığımda diyaframın taş gibi olduğunu gördüm.Nasıl araç periyodik bakımlarını yaptırıyorsak lpg bakımlarınını da ihmal etmeyin, yoksa başınıza iş alırsınız.

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Canoğlu

arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar,aranıza yeni katıldım

sizlere bir sorum olacak;aracım 2002 ghia hb otomatik brc li;istanbul şehir içinde 33 lt gaz ile ancak 220 km yol yapıyor;benzinde 100km de yaklaşık 53krş yakıyor;brc ayarlarını 4-5kere yaptırdım;kaçak da yok aracı agresifte kullanmam;lpg ustaları araçta sorun vardır, kitin 2012 son sistem lpg de sorun yok, arabana  baktır dedi;otokoçla görüştüm bilgisayara bağladı sorun yok;ama fazla yakıt için motoru araştırmalarının 400tl olacağını sibaplara falan bakarız dediler fabrika ayarlarına getiririz dediler;arızalı parça falan çıkarsa ek olarak hesap çıkacağını belirttiler;sizce böyle birşeye kalkışayım mı???bu konuda fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Naki Galip

Merhabalar aranıza İstanbuldan yeni katıldım. Bendede 2001 focus 1.6 i sedan var. Arabami nisan ayinda aldim 210000 km'de. Aracı ilk aldigimda gazin litresi 2.5TL idi ve 50 TL gazla şehir içinde 190 km gidiyordum. Uzun yolda 700 km yi 90-100km hızla 120 TL ye gittim. Su anda zamdan once opetten 2,67 TL'ye gaz aldim ve sehir icinde 135 km yol gittim. Gaz ayarinida yeni yaptirdim. Genellikle gittiğim mesafe 2-3 km. Yakiti çok fazla geldi bana.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Istanbul gibi yerde 50tlye 190 km cok iyimis.ben o fiyata 150km gidiyorum birde trafik yok yani.

Ben gaz ayarindan sonra iyi ayar olmadigini düşünüyorun

Yorum bağlantısı
Naki Galip

Milano marka gaz takılı. Bu marka piyasadan kalktigi için Kartal sanayide tekbir yer bakıyor. Gerçi oda iyi bir usta. Araci aldıktan sonra radyatör su hortumu patladı ve motor hararet yaptı araba stop etti. şu an motor yağ yakıyor. 3000 km de 1,5 lt yağ eksiltti. Bunun yakita etkisi olurmu bilmiyorum. Ustaya götürdüm sekmanlar degisecek dedi 700 TL istedi. Şimdilik bu şekilde kullanıyorum. İnşallah hasar büyümez.

Yorum bağlantısı
Kutay Yıldız

atiker tüp takılı ortalama bi hesaba göre 30 kuruş falan yakıyor şu son zamdan oncesine göre. siz 20lerden bahsederken neden ben bu değerlerdeyim :( 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Litre bazında şehir içi 10 L normaldir manuel vites için. (Atiker )

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Caner Kırmacı
(düzenlendi)

Focus 2.0 ghia %75 şehir dışı araç 4 kişi 3,05 Tl 38,7lt gaz. Depoyu bitirip fulledim. 400 km yaptı. Depo komple bitene kadar. Km de 29.5 kuruş yakmış. Şehir dışı ortalam hız 100 Otobanda 120.  Çanakkale-Torbalı arası..

tarihinde Caner Kırmacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...