İçeriğe Yönlendir

Triger Kayışı Değişimi

Ruhi Gökhan

Recommended Posts

Onur Firik

arkadaslar calistigim dukkanin yaninda kaportaci var, ilginctir yer disardan cok kotu gozukuyor ama gelen arabalar hep porsche carera, cayenne, mercedes AMG, golf R32, nisssan 350z gibi seyler. bize ugrayan cocuga sordum iscilik icin 50 dolar fiyat soyledi saatine. yetkili servise gotursem 400- 500 dolar civari param gidecek, bari tanidik adama gideyim dedim, hem turkce de biliyor en azindan time belt demek zorunda kalmiyorum, triger kayisi diyorum anliyor :-)

cogunuz orda focusa mi binilir dedigini duyar gibiyim, ne yazik ki iscilik ucretleri boyle olduktan sonra bmw-mercedes hayal bana

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Amerikada BMW ye binmek ciddi ense isteyen bi işmiş.Gidenler öyle diyo. :p Gerçekten 540 için sc ararken hepsi amerikada çıktı ve 9k dolar parça 4k dolar işçilik felan yazıodu. :blink:

Yorum bağlantısı
Onur Firik

ne yazik ki bmw gibi luks araclarda oyle, bir de benzin derdi cikti simdi, bugun depoyu fulledim 45 dolar, off tanrim, ilk geldigimde 20-25 dolara fullerdim. haliyle 2. elde focus gibi araclarin fiyatlari cok artti. :-)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mete Gürer

Merhaba Arkadaşlar,

Bu konu bu başlığa ait olmayabilir ama hem sizle paylaşmak hemde fikir almak için açtım konuyu. Bir yakınım 2007 model PEUGEOT 206 1.4 HDI 8 V araba aldı. Araç km'si 90.000'de tabii ki merak ettik triger değişimi 90.000mi veya kaç diye. Yetkil servis 180.000 km dedi. Nasıl olur diye sorduğumda dizel motorda 180.000 km dediler. Benim anlayamadığım gerçekten bu aracın triger'i 180.000 km dayanabilir mi ? Özellikle İstanbul trafiğinde ? Vallahi ilginç ? Motor dizel, titreşim benim focustan fazla ama gel gör ki devri farkından dolayı mı 180.000 km.

Sizin görüşünüz ne ? Dayanırmı triger bu kadar km ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Motor aynı ford motoru . 95.000 kmde değiştirdiğm triger pek de sağlam durmuyodu. Ford yetkili servislerindede 110-120.000 arası değişmesini tavsiye ediyolar

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağlar Bayur

Triger değişmlerinde sadece kayış değil, başka parçalarda değişir. Bilya-devirdaim-V kayışları vs. Zira süresi gelmiştir. Fiyat farkları buradan da kaynaklanabilir. Ayrıca artık her bayii aynı parçayı kullanmama şansına sahip, yani yetkili servislerde muadil parça kullanabiliyorlar, Forumdan bir üyemiz özel bir serviste Focusu için değişm yapmıştı. Kayış+ Tüm bilyalar+devirdaim+işçilik 480 civarında tutmuştu. Ben olsam Şahsuvardan uzak dururdum, kişisel tercih meselesi. Ama 850 rakamı bana biraz yanlış gibi geldi? Her iki servisten de detay fiyat alın derim, yani parça açıklamalı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Triger kayışı her 90000km veya 6 yıl Zetec-SE-E, keza V kayışı değişim periyodu da aynı. Kaynak : Ford Periyodik bakım kontrol formu. Herhangi bir yetkili servise uğrayıp bu formdan rica edin ve alın. Evde bulunsun.

Yani 2009 Ekime kadar devam.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serdar Taşel

Arkadaşlar belki bu konu sıklıkla açılmış olabilir. 2004 Fiesta tdci dizellerde trigger kayışı var mı? Zincir mi?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Musa Aygör

Sanırım benim başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Cumartesi günü triger setini değiştireyim dedim malum önümüz bayram. Ama ustam seti değiştirdi, topladı bi sürtme sesi geldi nerden geldi anlayamadı. Tekrar söktü taktı yine geldi. Bu arada triger setini ilk taktığında toplamadan çalıştırmıltı ve ses gelmemişti toplayınca gelmişti. 3. kez söktü ve taktı her şey normaldi. Ben de o ara antifiriz almaya gittim ve döndüğümde arabam yine sökülmüştü. Ustam yani arkadaşım bana kendiliğinden istop ettiğini ve sanırım subap ve pistonları eğdiğini yani kayış kopmuş gibi bir arızaya sebebiyet verdiğini söyledi. Şok oldum bugün gideceğim tekrar yanına. Dediğine göre sadece subapları eğmiş inşallah dediği gibidir. Biz nerde hata yaptık :)

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Ustan ayarı kaçırmış ve sentesinde toplamamış gibi gözüküyor. İnşallah hasarı minumum olur..

Yorum bağlantısı
Musa Aygör

İnşallah öyle olur. Kafama takılan şey usta benim arkadaşım işin başından sonuna yanındaydım. Dişlilere işaret koyduk 3 tarafından ve milim kayma olmadı. Acaba nereyi atladık veya atlamadıkta kısmetmi diyeyim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İşaret ile olmaz. Zetec motorda sabitleme aparatı kullanmak şarttır!!!

1. Triger seti kutusundan kaç adet bilya çıktı kaçı takıldı?

2. Devirdaim değişmiş miydi

3. Özel servis mi? Ustanın Ford geçmişi nedir?

Yorum bağlantısı
Musa Aygör

1 tane bilya çıktı ve değişti. Anladığım kadrıyla da o bilya kendini sarmadı yani sorun ondan oldu. Ustamın ford geçmişi çok fazla değildir her türlü araca bakıyo. Yani forda özel bir eğitimi yok

Devirdaimin sağlam olduğunu söyledi ve değişmedi

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

yazık olmuş

ilginç olan benim bildiğim kayış bir kere ayarlandımı bidaha sökülürse tekrar kullanılamıyor usta nasıl kullanmış..

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pardon sizin motor 1.6 imiş, Olan olmuş aracınız kaç km de bilmiyorum ama, anlattığınıza göre motor açılacak başka çaresi yok. Esas problem bundan sonra, sadece subapa odaklanılırsa ileride sorunlu bir motorunuz olacak. Hazır motor açılmışken ve tahminimce bunun için işçilik masrafı çıkmayacağına göre, üst kapağı, Ford u tanıyan bir rektifiyecide ölçüsüde taşlatın, subap yuvalarını , emme kanallarını temizletin, silindir yuvası ölçümü yapılsın (komperatör ile), segman değişimi yapılsın, silindir içinin ölçüsünde çıkacağını sanıyorum. Ama bun işlemleri yaparken Ford motorunu tanıyan bir usta dan da fikir alsın! Devirdaimi de değişin. Ben olsam hazır herşey aşağı inmişken debriyajı da değişirdim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...