İçeriğe Yönlendir

Triger Kayışı Değişimi

Ruhi Gökhan

Recommended Posts

Musa Aygör

Sanırım motor komple rektefiye olsun görüşündesiniz. Ustamla görüştüm. Sadece subapları eğimiş. Sizce sadece subap değişimi ve kapağın taşlanması nasıl olur. İleride bana ne gibi bir geri dönüşü olur. Sıfır gibi olan motor artık yaralımı. Güvenmeyimmi yani her an değişik şeyler çıkarabilirmi. Ayrıca ilgilendiğiniz için çok teşekür ederim.

Birde zaten kendi kendime çıkardım bu sorunu en uygun şekliyle atlatmak istiyorum. Tabiki bu arada motor ne zaman elimde kalır diyede düşünmek istemiyorum. Sizce dediğiniz değişimler bana ne kadara patlayacak.

Aracımda 120 binde işin kötü tarafı çıkardığımız kayışta daha çok yeniymiş. Sadece vantilatör kayışı kopmak üzereymiş. Hangisine seviniyim hangisine üzülüyüm bilemedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Triger kayışı bakarak, tadarak, koklanarak anlaşılmaz, öyle bir teknik veri varsa da ben rastlamadım, değişim periyodunda değişir, sıvı temasında değişir, sökülürse değişir, isterse 1 günlük olsun.

1. Şu andaki triger kayışını çöpe atın

2. Hazır sökülmüş iken, silindir içini ölçütürün, toleranslar içinde ise ellemeyin ama hazır el altına gelmişken segmanları değişin

3. Tüm kurum birikintisini temizletin (her nerde görülüyor ise)

4. Üst kapağın taşlama toleransı ve yüzey dalgasını ölçme kabiliyoetini kendinde bulan, Zetec motordan anlayan rektifiyecide üst kapak taşlatın

5. Hazır sökülmüş iken tüm subapları yeniletin, yuvalarına alıştırtın

6. Eski contalar çöpe, yeni kullanılsın

Bu tip hadiselerde, parça masrafı çıkmasın diye bunlar yapılmaz ama, 3000 ytl lik bir işi 800-1000 ytl ye yaptırma ve mekanik olarak sıfır motora kavuşma imkanınızı kaçırmayın. Tatsız arızayı avantaja çevirin.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

ustanız neden subap eğdiğini söylemedimi.

sesin nerden geldiğini buldunuzmu.

bana kalırsa

ikinci kez kayış koptuysa triger kapağına sürtmüştür kayış ondan kopmuştur

çağlar abininde dediği gibi hazır açılmışken tam anlamıyla kontrol ve gereken yapılmalı.

Triger kayışı bakarak, tadarak, koklanarak anlaşılmaz, öyle bir teknik veri varsa da ben rastlamadım

bu arada çağlar abi teknoloji gelişiyor sen geride kalmışsın.

triger kayışını alıp iki kere ısırıyorsun tadı ekşiyse daha 10k gider,yok tuzlu veya tatlı ise zamanı gelmiş demektir. :D

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

geçmiş olsun bence aracınızı yetkin kişilere teslim edin

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Musa Bey geçmiş olsun. Kusura bakmayın ancak forumda ençok sorulan sorulardan birisi olan Triger kayışını nerede değiştireyim, servis 500 diyor ben 250 ye kapatacam düşüncesindeki arkadaşlara çok acı bir örnek olmuşsunuz. Tekrar geçmiş olsun . Focusların, Zetec motorların kendine has özellikleri vardır. Bundan sonra yaptıracağınız işlemleri Focusu çok iyi tanıyan ustalara yaptırmaznızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar benimde kuzenim değiştirdi triger kayışını daha sonraları ustanın birisi dedi ki bana bu araç sente atlamış olabilir dedi.Yakıtından şikayetçiydim senteye bakıcaz dedi.Ben boyayla işaret falan konularak değiştirildi aparat kullanılmadı dedim bana dedi ki zetec motorlarda aparat olmadan triger değişmez dedi işaretle boyayla bu iş olmaz dedi ben focularda aparat olmadan sorunsuz triger değiştiren usta görmedim daha dedi.Sende sente sorunu var %100 dedi.Benimde aklıma takıldı neyse sonra açtırdım bu ustaya baktı etti ayarlarına ve dedi ki bana kuzeninin kartını versene dedi ben usta değil kasap sanmıştım ama adam harbi ustaymış helal olsun milim kaçma olmamış dedi :D Ha bunu niye anlattım aparatsızda demekki iyi bir usta trigeri değiştirebiliyormuş.Sizin ki biraz bence şansızlık olmuş.Ama en güzeli aparatla değiştirtmek gözünüz arkada kalmaz.Büyük geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Musa Aygör

Triger kayışını hiç koparmasık. Çıkardığımızda sağlamdı. Sadece alalı 8 ay kadar oldu ve değiştirmemiştik. Bayram öncesi değiştirelim dedik. Bu ara da sente den bahsediyorsunuz bu sente olayı nedir. Diş mi olur yani dişmi atlattık anlayamadım. Subaplar bilya dönmediği için eğilmiş. Bilya kurmalı sanırım kendini kurmadı ondan oldu dedi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ford motorundan anlayan usta bulursanız, fiyat iyi, aksi tadirde masrafınız 2500 ytlye çıkabiliyor. Bu arada sizin usta devirdaim parçası konusunda bilgilendirme yapıyor mu?

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
geçmiş olsun. bende triger kayışını değiştireceğim. servise sordum triger+v kayışı 480 ytl. kendi ustam 250 triger 65 v kayışı diyor. arada bayağı fark var tereddütte kaldım.

Servis isterde ister. Bendende 500 YTL istemişlerdi.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Acl ikiler otoda triger değişimi için fiyat aldım.290ytl dediler.Servis 440 ytl fiyat verdi.Dışardan parça getirilirse sadece işçilik alacaklarınıda belirttiler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Yapmayın arkadaşlar, trigeri serviste değiştirin. Servis parçaya ve işçiliğe garanti veriyor. 100-150 ytl için 2500 ytl yi riske etmeyin. Çin mallarının üzerine orjinal Ford diye amblem basılıyor , hep duyuyoruz.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Acl ikiler otoda triger değişimi için fiyat aldım.290ytl dediler.Servis 440 ytl fiyat verdi.Dışardan parça getirilirse sadece işçilik alacaklarınıda belirttiler.

İkiler otoda ayrıca Ford Club indirimimiz de var. Gürhan bey ile görüşüp Ford Club üyesi olduğunuzu söylerseniz, işçilik ve parçada %10 indirim alabilirsiniz. Selamlarımı da iletirsiniz görüşürseniz :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Triger kayışını hiç koparmasık. Çıkardığımızda sağlamdı. Sadece alalı 8 ay kadar oldu ve değiştirmemiştik. Bayram öncesi değiştirelim dedik. Bu ara da sente den bahsediyorsunuz bu sente olayı nedir. Diş mi olur yani dişmi atlattık anlayamadım. Subaplar bilya dönmediği için eğilmiş. Bilya kurmalı sanırım kendini kurmadı ondan oldu dedi.

Bence kayışı takarken mutlaka diş atlatmış ustanız.Çift egzantirikli olduğu için trigeri aparatsız takmak çok zor.Ustanız mutlaka yardım almış olmalıydı eğer ki yardımsız kendi başına taktıysa ki takması mümkün değil birisi tutarken diğerinin kaçırmadan sıkması gereken işlemler yapılıyor.Bana istanbulda bir usta focuslarda sente atlaması ya hiç olmaz yada tam olur demişti.Yani birazcık dişli atlamaz atladığında da motor vurur kitlenir demişti.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
İkiler otoda ayrıca Ford Club indirimimiz de var. Gürhan bey ile görüşüp Ford Club üyesi olduğunuzu söylerseniz, işçilik ve parçada %10 indirim alabilirsiniz. Selamlarımı da iletirsiniz görüşürseniz :D

Tesekkürler Cihan Bey Bu indirimi biliyorum ama ben değiştirsem mi yoksa yazımı beklesem karar veremedim.Daha 52 binde ama şubatta beş yıl doluyor.bir başlığı okuyorum git değiştir engin diyorum.Bir başka başlığı okuyorum boşver daha bişey olmaz diyorum.İki arada bir derede durum vaziyet

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Yapmayın arkadaşlar, trigeri serviste değiştirin. Servis parçaya ve işçiliğe garanti veriyor. 100-150 ytl için 2500 ytl yi riske etmeyin. Çin mallarının üzerine orjinal Ford diye amblem basılıyor , hep duyuyoruz.

Bence servise gerek yok gidin parçanızı kendiniz alın(Tabii biraz anlamanız lazım) sonrada trigeri aparatla değiştiren bir usta bulun ve sadece işçilik verin.Aparatı taktıktan sonra hiç bir korkunuz olmasın sente atlama riski yok.Aparata gerek yok abi ben 2 dakikada hallederim diyen bir ustayla karşılaşırsanız bence şansınızı zorlamayın.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

bi aralar 3.500ytl sıfır motor vardı 2.0 en iyisi alıp ondan takmak :D

Yorum bağlantısı
Ceyhun Yilmaz

geçmiş olsun arkadaşım..bende yaklaşık 1 ay önce Trigeri değiştirdim çok düşündüm özel servismi yoksa yetkili servistemi değiştirsem diye fiyat araştırması yaptım bana yetkili servis daha mantıklı geldi ve tur otoda 90.000 km bakım+triger seti 550 ytl +6taksit e yaptırdım.şuan arabada olumsuz bişey gözükmüyor Trigerden kaynaklı bakalım..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Bence servise gerek yok gidin parçanızı kendiniz alın(Tabii biraz anlamanız lazım) sonrada trigeri aparatla değiştiren bir usta bulun ve sadece işçilik verin.Aparatı taktıktan sonra hiç bir korkunuz olmasın sente atlama riski yok.Aparata gerek yok abi ben 2 dakikada hallederim diyen bir ustayla karşılaşırsanız bence şansınızı zorlamayın.

-Parçayı kendiniz alın.

-Mümkünse ford eğitimi olan/servisten ayrılmış veya en azından ford geçmişi olan bi usta bulun. Her markaya bakan usta olmaz. Ne iş olsa yapan adamdan kaçmak lazım.

-Böyle bi usta bulunca zaten siz söylemeden işi kitabına uygun yaptığını göreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan

Mustafa Bey, Engin Bey yukarıda yazmış ACL bukadar istiyor diye, ACL de Servisi ve garanti veriyor, ben neden gidip %100 fazlasını vereyim? Bende ACL de 190 YTL ye değiştirttim 2 sene önce . Ona rağmen burdaki arkadaşlar yine fazla vermişsin demişlerdi o ayrı :p

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
geçmiş olsun. bende triger kayışını değiştireceğim. servise sordum triger+v kayışı 480 ytl. kendi ustam 250 triger 65 v kayışı diyor. arada bayağı fark var tereddütte kaldım.

Kayseri'de Yaşar Usta var forumda. Ona da sorsanıza.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil
-Parçayı kendiniz alın.

-Mümkünse ford eğitimi olan/servisten ayrılmış veya en azından ford geçmişi olan bi usta bulun. Her markaya bakan usta olmaz. Ne iş olsa yapan adamdan kaçmak lazım.

-Böyle bi usta bulunca zaten siz söylemeden işi kitabına uygun yaptığını göreceksiniz.

cihan haklısın kardeşim.

bende parça satarken bütün müşterilerime parçanızı kendiniz alın diyorum.

sebebi müşteri ne aldığını bilsin neye para verdiğini bilsin.

marka konusunda ben yardımcı olabilirim size isterseniz.

fiyat konusundada özel mesaj atarsınız pahalımı ucuzmu söylerim.

ama triger seti değiştirirken kayışın:dayco-conti olmasına dikkat edin.

bilyanında:ına-skf-febi-sasic bunlardan birinin olmasına dikkat edin derim.

trigerle beraber devirdaiminde değişmesi mantıklıdır,v kayışınında tabiki.gergi rulmanları duruma göre değiştirilebilir.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

kayış kopmadıysa ,kayış sıyırmıştır yani kayışın içindeki dişliler sıyrılmıştır.

Ben triger setini yazın Atatürk sanayiide bir arkadaşın ustasına değiştirtmiştim.Aparat vs kullandımı bilmiyorum.Üstüne yaklaşık 4000 km yaptım herhangi bir sorun vs. hissetmedim.Bunları niye anlattım bugüne kadar bir sorun olmadıysa bundan sonra da herhangi bir sorun çıkmaz değil mi?

hiç bir sorun çıkmaz diye bir garanti yoktur.ama ustanızın yaptığı işlem hakkında bir sorun çıkmaz.o kesin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Örnek ile sabittirki ilk marşta sorun yok ise, değişim kaynaklı sorun yok demektir.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

bu arada daha önce başka konudada yazmıştım bunu yeri gelmişken tekrarlayayaım hazır bayram öncesi bakım yapmayı düşünen varsa diye.

arkadaşlar fabrikaların triger için verdiği kilometreyi beklemeyin.

örnek: araç 70binde ise ve triger ömrü 80 bin denmişse değişmesi gerekir derim ben sebep te araçların durdukları zaman da motorun çalışıyor olması ve bu sayede kilometre işlemeden trigerin dönüyor olması.yani dur kalk bir trafik yolu güzergahınız varsa kesinlikle uygulamanız gerekir derim ben.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...