İçeriğe Yönlendir

Plaka Neden Saklanır?

Safak Acar

Recommended Posts

Safak Acar

Selamın aleyküm,

Genelde araç satılan sitelerde , araçların plakaları ya gizlenmiş yada resimlerde plaka silik mesajda plaka verilmiş,  bunun nedenlerini öğrenmek adına konu açtım.

Plaka acık kaldığında ne gibi birşey yapabilir başka biri o plakayla ?  

Resimde silik mesajda verilmiş, mesajda verilcek madem resimde niye silik? mesajda vermesen bile= (almak isteyen biri alıcıymış gibi arayıp alamazmı plakayı?)

Veya aracına cok güveniyor boya yok yazıyor ama gel görki plaka gizli ? 

Bayadır  cevaplayamadığım sorular.

Bilmiyorum acıkcası fikrinizi ve düşüncelerinizi paylaşirsanız sevinirim.  

Mevcut  araç ilanlarımda hiç plaka gizlemedim , gizlemem gereklimidir? 

İşin acıkcası kendi düşüncem, madem aracına güveniyorsun neden plakanı gizliyorsun diye düşünmüşümdür. 

Belki bilmediğimden böyle düşünüyorum. 

Yani amaç herhangi bi gelebilcek zarardan sakınmakmı , yoksa aracımda belli hasar kaydı var plakadan bakmasınlar diye düşünülerekmi gizleniyor merak ediyorum.

Sormak istediğimi anlatabilmişimdir inşlh(uykulu olunca malum). 

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

Aynı tür ve renk araç olur da, internetten bulunarak art niyetli kopyalama yapılabilir diye düşünüyorum ben.

Ben de plaka saklıyorum aslında. Ama benimkisi farklı bir tarzda, harbi harbi saklama. Aracı ilk aldığım yıllarda bir gece ön plaka düşmüş, bulamayıp ertesi gün ben yenisini çıkarmıştım. Birkaç gün sonra trafikçi olan kayınbiraderim düşen plakayı bulup geri getirince bana, saklayacak yedek bir plakam olmuştu yani. :)

aynen, bizim symbol'ün ilk plakalar da bagajda geziyor. önceki pert olan era'nın plakaları da nasıl geldiyse garajda atılı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Vefa

Cevap veriyorum.%99 B.Yani bu işi genel itibariyle galericiler veya araç alım satıyla uğraşanlar yapar.Genel olarak ama buraya dikkat.Araca gelecek zararı engelleme de olabilir kısmen.Sebebi ise mesajla hasar kontrolu yapılmaması içindir.Malum artık araç alım satımı internet üzerinden global bir şekilde olduğundan müşteriyi ne kadar geç kaçırırsam o kar düşüncesi yüzünden yapılır bu.Türkçesi araç hakkındaki gerçeklerin biraz daha geç ortaya çıkmasını sağlama düşüncesidir.Örnek olarak.Düşünsenize Antepten İstanbula gittin araç almak için baktın ki aracın ön çamurluğu değişmiş.Aracı almaktan vaz geçermisin.Tabiki de hayır.O kadar yol gelmişsin.Alırsın aracı.Peki mesajla kontrol etmiş olsan.En ufak hasar bile çarpma olarak görülüyor.Dolayısıyla yola çıkmadan vaz geçersin arabadan.Olay budur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Gereksiz bir davranış.

İnternette sakladın hadi trafikte, sokakta nasıl saklayacaksın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

1. olarak hasar sorgulamaya plaka saklama çözüm değil aslında, araç sahibinden istersin verir. Ama yanlış verirse dolandırıcılık olur.

2. olarak aracını satmak istemeyen birisi de bu yöntemle piyasasını öğrenmek için satışa koyabilir.

3. olarak benimde plaka gizlememe sebep olan ama bu yüzden aracımı çok zor satmama sebep olan dolandırıcılık sebebi, başkasına ait plaka sorgusu temiz olan aracın resimlerini kopyalayarak kendisine aitmiş gibi siteye koyup kapora almak yöntemiyle dolandırmak,

şimdilik aklıma gelenler bunlar, iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Bence bazı araçlar hemen satılmıyor ve araba çok uzun süre ilanda kalınca insanlar farklı düşünüyor.
Bu yüzden o plaka eskimesin (Mecazen) diye saklanıyor diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Ben aracımı alırken tercihlerime uyan araçlar içinde plakası açık olanlara baktığım %50 - 60 oranda, adam arabayı 10 gün önce almış şimdi ise'' ev almak için satıyorum'' vs... sebeplerle satıyor yani al-sat yapıyor ...muhtemelen tecrübelilerde alıcıları huylandırmamak için plakayı bir sebep bu yüzden kapatıyor olabilir ...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Plaka gizli ilanlara hiç bakmadan geçerim..Bana samimi gelmiyorlar.Tecrübelerime göre de bu tip 10 araçtan 8 inde sıkıntı çıkıyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aykan Samet Uzun

Focus'dan önce Accent Era'mız vardı.Satmak için ilan vermiştim.Biri fotoğrafları alıp araç kendisinin gibi ilan vermiş ve fiyatıda gayet uygun tutuyor.Bizim araçda sunroof'luydu, full'dü, temizde duruyordu.Ondan olacakki fotoğrafları alıp ilana koyuyor.Amaçda kaporayı alıp yok olmak.

Bunu da Hyundai'de çalışan biri farkediyor ve babamı arayıp haber veriyor...

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

İnternet koca bir alem...İnsanlar kendileri açısından özel sayılabilecek bir bilgi gözüyle bakıyor aracının plakasına...Ayrıca arabasını satmak zorunda kalanlar yakın çevresinden gizlemek isteyebilir, ciddi alıcı olanlar arasın diye de yapılabilir...Vs vs...Araba alacak insan plakası gizli diye vazgeçmez bence...Şahsen ben bırak plakayı şasi ve motor numarasını dahi öğrenmeden araba almaya gitmem.... :) Üstelik plaka sorgusunun bu kadar rahat yapılamadığı zamanlarda bile plakayı gizleyenler çoktu...Velhasıl bunun altında illa bir çapanoğlu aramak gerekmez zannımca...

Hürriyet gazetesi; benim focusun resimlerini; benden izinsiz haberlerinde kullanıp telif ücreti vermediğinden beri ben de kapatıyorum... :D

hsa00009dc9.jpg

capture3ka5.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...

İnternet koca bir alem...İnsanlar kendileri açısından özel sayılabilecek bir bilgi gözüyle bakıyor aracının plakasına...Ayrıca arabasını satmak zorunda kalanlar yakın çevresinden gizlemek isteyebilir, ciddi alıcı olanlar arasın diye de yapılabilir...Vs vs...Araba alacak insan plakası gizli diye vazgeçmez bence...Şahsen ben bırak plakayı şasi ve motor numarasını dahi öğrenmeden araba almaya gitmem.... :) Üstelik plaka sorgusunun bu kadar rahat yapılamadığı zamanlarda bile plakayı gizleyenler çoktu...Velhasıl bunun altında illa bir çapanoğlu aramak gerekmez zannımca...

Hürriyet gazetesi; benim focusun resimlerini; benden izinsiz haberlerinde kullanıp telif ücreti vermediğinden beri ben de kapatıyorum... :D

Hadi kullandı ve telif hakkını falan boş verin, çok fena bir haberde kullanılmış :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Bana anlamsız geliyor plaka saklamak. Ne amaçla kullanılacaksa kullanılsın. İstendikten sonra her türlü ele geçirilebilir plaka. Forumda arabasının resmini koyarken de ilan verirken de gizleyenleri samimi bulmuyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...