İçeriğe Yönlendir

Focus II - Volant Alternatifi

Uğur Ersoy

Recommended Posts

Uğur Ersoy

İyi akşamlar herkese. 2008 model 110 beygirlik 190.000 km'de olan tdci aracımın uzun süredir arızalı olan volant+balata+bilyasını değiştirmek üzere Trabzon'daki özel servise gittim. Herşey dahil 1400 tl fiyat biçildi. Ancak usta kafamı karıştıran birşey söyledi. Aynı problemi yaşayan bir müşterisi fiyatı yüksek bularak bir başka yere çift kütleli volant yerine peugeot motorlarında kullanılan sabit volantı taktırdığını ve hiçbir sorununun olmadığını, aynı şeyi benim de araştırarak öğrenmemi ve bu sayede hem daha ekonomik hem de daha uzun ömürlü bir çözüme kavuşabileceğimi belirtti. Daha önce bunu deneyen hiç oldu mu acaba?

Yorum bağlantısı
Uğur Ersoy

Benim derdim fiyat değil zaten. Uzun ömürlü olmasını istiyorum. Aracım yazılımlı ve sert kullanırım. İkide bir volantla uğraşmak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

kalkislarda sarsma titreme yapma ihtimali yuksek 1400 tl bence cok cok uygun bir rakam ben gecen yil degistirdim 250 eroya kullanilmamis ikinci el sachs volant buldum 125 euroda debriaj seti ve 20 euroda yagina verip isciligini kendim yaptigim halde senin fiyata yaklasmisti 

parcalari valeo marka kullanirsan daha uzun omurlu olur ama fiyat biraz daha tuzlu olur

Yorum bağlantısı
Murat Çukur

İyi akşamlar herkese. 2008 model 110 beygirlik 190.000 km'de olan tdci aracımın uzun süredir arızalı olan volant+balata+bilyasını değiştirmek üzere Trabzon'daki özel servise gittim. Herşey dahil 1400 tl fiyat biçildi. Ancak usta kafamı karıştıran birşey söyledi. Aynı problemi yaşayan bir müşterisi fiyatı yüksek bularak bir başka yere çift kütleli volant yerine peugeot motorlarında kullanılan sabit volantı taktırdığını ve hiçbir sorununun olmadığını, aynı şeyi benim de araştırarak öğrenmemi ve bu sayede hem daha ekonomik hem de daha uzun ömürlü bir çözüme kavuşabileceğimi belirtti. Daha önce bunu deneyen hiç oldu mu acaba?

Ugur bey, benim bir onceki aracim 2007 mod. 90 bg lik 307 idi. 90 liklarda sabit 110 luklarda hareketli volant bulunuyor. Benim gittigim usta da110 luk lara sabit volant uygulamasi yapiyordu ancak bu defada rahatsiz edici titresim ve debriyaj sertligi bas gosyeriyordu. Tam hatirlamiyorum ama sanirim haretli volantli araclarin grank kasnaginda da hareketlilik oldugu icin tam uyum saglamama durumu olabiliyordu. Yani teknik olarak degilde konfor acisindan sorun olusabiliyor. Bunda tork farkininda etkisi olabilir. On bilgi olmasi acisindan paylasayim dedim. Ama 1400 tlde iyi paraymis.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Baskı balata volant maliyeti olan araçlardan, daha fazla kar elde edebilmek için galericilerin uyguladığı bir yöntem diye biliyorum.  Bir bilene danışmakta fayda var.  Ben sorun çıkaracağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Cmax dizelde Hareketli volan yerine sabit volan takılınca krankın ortadan kestiğini ve çok büyük bir maliyet çıktığını söylemişti ustam. (Başkası takmış, ikinci el alan kişi sorunu yaşamıştı.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Ersoy

Gerçi bu volantla 190 bin km gittiğime göre biraz haksızlık yapıyorum sanırım. Bana kaliteli marka olarak LUK markasını önermişti usta. Sizce SACHS'tan daha mı iyidir? Yada VALEO mu?

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Hocam tavsiyem yetkili servisler de yaptırmanız eğer içinizde usta ile ilgili bir şübhe varsa sıkıntı yaşıyorsunuz.

Ben bir yerde baskı balata değiştirdim ustayı da çok gözüm tutmadı neyse kullandıkça baskı balatadan ses gelmeye başladı.gittim başka bir servise söktüler balatalt yanlış takılmış bu da volanta zara vermiş hop tekrar değiştirdik. Bizim masraf oldu servisin verdiği fiyat.

Yorum bağlantısı
Uğur Ersoy

Adam gibi bir servis bulursam ne ala ama Trabzon'daki servisin sadece adı servis.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Yaklaşık 200.000Km giden bir parça için maliyet düşünülüp, riske girilmez..

Hareketli Volant'ı, Sabit Volant yapınca titreşim ve ses artar. Bununla birlikte, krank miline bağlı olarak çalıştığından, krank mili kırma vakası gerçekleşir..

LUK, SACHS, VALEO, markaları için, şu daha iyidir diyemeyiz. Hepsi birbirine denk markalardır. Ben olsam üzerinden çıkan sachs tercih ederim..

1400TL rakama gelince, İstanbul için bu rakam işcilik dahil 1200TL.

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Taban
(düzenlendi)

benim aracında baskı balata volan değişimi olacak, aracım ASM vites. yetkili servis 5000 tl fiyat verdi. ben özel ford servisinde 1700-1750 tl fiyat aldım. manuel vites olsaydı 1020 tl dediler. önümüzdeki hafta değiştirteceğim.

tarihinde Tamer Taban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Forumumuzun  değerli büyüklerinden Sabri ustamıza konuyu aktarabilirseniz size kesin sonucu gösterecektir ki kendisi servis sahibi olduğundan en iyi cevap ondadır diye düşünüyorum.....

Yorum bağlantısı
Uğur Ersoy

Aslında benim derdim araç için en kaliteli sonuca ulaşmaktı. Yani maliyet değil. Hemen Sabri beyle iletişime geçiyorum. İlginiz için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Aslında benim derdim araç için en kaliteli sonuca ulaşmaktı. Yani maliyet değil. Hemen Sabri beyle iletişime geçiyorum. İlginiz için teşekkürler.

Geçenlerde benim de aynı start ve stop anında ki aşırı titreşimden dolayı şikayetim vardı ve Sabri abimle görüşüp onunda okeyini aldıktan sonra Baskı balata volant ve bilya değişimini aracın üzerinden çıkan SACHS marka ile özel serviste  yaptırdım maliyet 1200 TL ( Yetkili servis 3750 TL fiyat vermişti ) size verilen fiyat'da normal gibi ama biraz daha pazarlık yapın derim ben. Kolay gelsin.....

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Daha önce CMAX bölümüne yazmıştım, burayada yazayım, oynar göbek volant iptal edilip tekkutle  volant takıldığında oluşacak sıkıntılar. 1=Araç içinde vibrasyon 2=Vites geçişlerinde belirginlik 3=Motor sesi daha belirginleşir 4=En önemlisi krank mili kırılması. Oynar göbek volant motorun bütün ses ve titremeşimini üzerine aldığından yukarıda yazdığım sıkıntılar oluşmaz :)

Not=Sevgili dostlarım sizlerden ricam araçlarınızın orjinalliğiyle oynamayın sonunda siz zararlı çıkarsınız,amacınıza göre araç kullanın ;)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Zekeriya Kahraman

kalkislarda sarsma titreme yapma ihtimali yuksek 1400 tl bence cok cok uygun bir rakam ben gecen yil degistirdim 250 eroya kullanilmamis ikinci el sachs volant buldum 125 euroda debriaj seti ve 20 euroda yagina verip isciligini kendim yaptigim halde senin fiyata yaklasmisti 

parcalari valeo marka kullanirsan daha uzun omurlu olur ama fiyat biraz daha tuzlu olur

mustafa bey gercekten kafamı rahatlattın tesekkür ederim .

Diger modellere açtıgım konuda sormuştum ama bu konuda rastlamamam iyi oldu

AxhDBue.jpg

lwMVuQ0.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Bahadır Taşpolat

Bu konuda farkli gorusu olan varmi acaba? Focus'un debriyajini degistirecegim (166k km) ancak volan konusunda sabit mi yoksa hareketli mi olsun karar veremiyorum. Aldigim bilgilere gore herhangi bir sorun fark olmayacakti ancak konuda verilen bilgiler riskli oldugu yonunde, yeni bir bilgi soz konusumudur?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Köksal Yılmaz
11 dakika önce, Özkan Yenigün yazdı:

Volantın sorunlu olduğu nasıl anlaşılır?

Çalışıp-stop ederken titreme/sallantı yapar.

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
On ‎17‎.‎07‎.‎2017 at 10:29, Köksal Yılmaz yazdı:

Çalışıp-stop ederken titreme/sallantı yapar.

Peki normal de Çalışıp Stop ederken sarsıntı olmaz mı hiç focuslarda ?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şimdi, Özkan Yenigün yazdı:

Peki normal de Çalışıp Stop ederken sarsıntı olmaz mı hiç focuslarda ?

Olur ama aradaki fark bariz belli, biri (süreleri atıyorum) yarım sn bile sürmez, diğeri 2 sn sallar(motor takozundan şüphe edecek kadar sallar)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Bende sürekli titreşim ve stop ederken sarsıntı var diye kulaklarda şüphelendim ama usta volan dedi kulaklar sağlam çıktı. Debriyaj bitince bakacağız artık, 154 binde Focus dizel.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Motor takozu değişti titreşim gitti ama start stop da sallantı duruyor, 160 bin oldu. volant ve baskı balata için valeo düşünüyorum, öneriler nedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
2 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Motor takozu değişti titreşim gitti ama start stop da sallantı duruyor, 160 bin oldu. volant ve baskı balata için valeo düşünüyorum, öneriler nedir.

Ben sachs kullanmıştım, üstünden de sachs çıkıyor diye biliyorum.

Debriyaj baskı balata sachs 9M517540AA

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Servisten oem parça olarak sachs çıkıyo diyorlar ama bazı ürünlerde motorcraft yazıyor, valeo'ya göre kesinlikle tercih sebebi.

Bu arada sabit volanlar sıkıntılıymış ben bi ara o hataya düşücektim zor kurtarmışız

Ben birşey sormak istiyorum 160.000km orjinal volan ve balata mı yoksa önceden değişme var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...