İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - (2001-2007) Genel Bilgiler-Teknik Özellikler

Misafir

Recommended Posts

Üretim Yılları:Mondeo Mk3 (2001-2007)
Makyaj Yılları: (2004)(2006)
Donanımları - Trend, Ghia, Ghia Luks Paket(2001-2003), Trend, Ghia, GhiaX(2004-2007), Titanium(2007)
Motor hacimleri - 2000cm3(Benzinli), 2000cm3(Dizel)
Motor yağı: 5-30
Değişim periyodu: 10.000km.
Şanzıman yağı: ATF 2
Şanzıman(oto.) yağı değişim periyodu: 70.000km
Triger: zincirli tip. Değişim zorunlu hallerde.
Kronik arızalar; şarj dinamosu, koltuk dişlileri, teyp ekran tozlanması, kilit mekanizmaları,
Eksileri; küçük zenon farlar, az detay içeren yol bilgisayarı, japon araçlara göre iç mekanı daha doğal ama daha geç soğutan klima, yetersiz bagaj aydınlatması,
Artıları; çok iyi yol tutuş, lpg uyumlu benzinli motor, dizeller için en iyi otomatik vites uyumu, zengin donanım, sağlam kaporta, sınıfının üzerinde güvenlik önlemleri, daha üst sınıflarda kullanılan malzeme kalitesi, kaliteli işçilik, dayanıklı iç materyaller, japon ve italyanlara göre daha kalın sac aksam, hisli direksiyon.

mk3teknik.jpg

mk3icdonanim.jpg

mk3disdonanim.jpg

MONDEO ALINIRKEN DIKKAT EDILECEK NOKTALAR

Bildiklerimi ekleyeyim
Klasik araç kontrolleri haricinde aşağıdaki maddelere ozellikle dikkat edilmesi gerektigini dusunuyorum..

1. Xenon far sistemi bulunan bir mondeo da muhakkak tamponda far yikama sistemi bulunmali
2. 2006 nin bazi modellerinde Esp mevcut degil dikkat edilmeli
3. Koltuk altlarındaki tesisat ta direnç vs kullanilmismi kontrol edilmeli, ki bu hava yastığı sistemi ile ilgili ciddi sikintilarin ortpas edilmesi olabilir.
4. Far yikama ve otomatik far yukseklik sisteminin calistigindan emin olunmali
5. Tdci ov lerde tamponu degismis bir aracın otomatik sanzimanin calismasi muhakkak kontrol edilmeli.
6. Egzosdan duman atma olayi gozlemlenmeli
7. Tamponda far yikama bulunan bir aracta farlar muhakkak zenon olmali
8. Sonradan yapilan deri dosemelerde koltuk hava yastiklarinin yerleri nasil duzenlenmis kontrol edilmeli

Orjinal Kullanım Kitapçığına Bu Linkten Ulaşabilirsiniz

A
Ampul Tipleri
Akü Hakkında
Arka Kapı Döşeme Sökümü ve Cam Açma Butonu Tamiri
Arka Kapı Kilit Mekanizması Sökümü ve Temizliği

B
Benzinli Mondeo Stop Etme Problemi ve Çözümü
Bluetooth Mp3 Decoder Board Fm Radio Usb Sd Aux Montajı

D
Direksiyon Plastiği Boyama
Denso Multimedya Sistemi Montajı

E
Emniyet Kemeri Soket Değişimi
Enjektör Revizyonu

F
Fren Diskleri Modifiyesi

G
Gösterge Sökümü ve Ampül Değişimi
Gösterge Renk Değişimi
Gizli/Şifreli Özelliklerin Aktivasyonu ve Kullanımı
Gündüz Farı (DRL) Örneği - 1
Gündüz Farı (DRL) Örneği - 2

H
Hava Yastığı arıza kodları
Hava Üfleme Izgarası Kumandalarının Tamiratı

I
İç Ortam Aydınlatması Çalışması
ISOFIX Bağlantı Noktası Oluşturma
İndiglo Kadran Değişimi

K
Kapı Kilit Mekanizması Temizliği

L
Led (Uzun Farlara) Ampül Montajı

M
Mondeo Sürüş İzlenimleri

O
Orta Konsol ve Sökümü
Otomatik Şanzıman (Jatco JF 506E) Yağ Değişimi
Otomatik Şanzıman (CD4E) Yağ Değişimi

P
Pratik Bilgiler

R
Race Chip Ayarları
Reflektör Modifiyesi

S
Sigorta Şeması
Sony Altılı CD Çaların MP3 Çalar Haline Dönüştürülmesi
Sony CD Çalar Temizliği ve CD error sorunu çözümü

T
Torpido Amortisör Tamiri
Torpido Mandalı Tamiri
TDCI Chip Tuning
TDCI Sesli ve Sarsıntılı Çalışma Sorununun Çözümü

Y
Yakıt Tüketimi Gerçekleşen Değerler

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Emeğinize sağlık mükemmel bir paylaşım olmuş hepsini tek tek inceledim aklıma takılan trend'lerde ışıklı makyaj aynası yok denmiş ama benim aracımda hem sürücü hem yolcu tarafında ışıklı makyaj aynası mevcut bilginize sunulur.

Not: aracım trendin stil paketlisi (sunroof mevcut) sanırım bu değişiklik bundan kaynaklanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Emeğinize sağlık mükemmel bir paylaşım olmuş hepsini tek tek inceledim aklıma takılan trend'lerde ışıklı makyaj aynası yok denmiş ama benim aracımda hem sürücü hem yolcu tarafında ışıklı makyaj aynası mevcut bilginize sunulur.

Not: aracım trendin stil paketlisi (sunroof mevcut) sanırım bu değişiklik bundan kaynaklanıyor.

Oktay Bey, bazı bilgileri görsellerden ya da aklımızda kalanlardan derlediğimiz için hata olabilir. Bu bilgiyi teyid etmemiz için, makyajlı, makyajsız stil pakete sahip olmayan arkadaşların da yorum yapması lazım:) en azından bu donanım tablosunda genel özellikleri potansiyel bir alıcının ya da kullanıcının kolay ulaşabileceği şekilde derlemekti amacımız.

Saygılarımla,

kronik kaput kilit arızası yazılmamış. yüksek hızda bol bol kaputları açılıp tavana çarpar :p.

yine benzinlilerdeki manifolt kapakçık arızları

Mustafa gerçekten gördüysen ve her on araçtan beşinde böyle bir duyumun varsa kronik arızalara ekleyelim. Bu mekanizma iki kademeli, anahtarla bile açrken önlem alınmış. Konu bir kullanıcı rehberi niteliğinde olduğundan alıcının ya da kullanıcının aklında soru işaretleri bırakmamak lazım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Oktay bey Stil Paket farklı. Kliması dijital galiba Trend olmasına rağmen.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Abi çok güzel paylaşım olmuş ellerine, emeklerine sağlık. 

Benim araçta makyaj ışıkları mevcut. 

Kafama takılan Şanzıman yağı için ATF2 demişsin ama ben ATF3 diye biliyorum.   :unsure2:

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kafama takılan Şanzıman yağı için ATF2 demişsin ama ben ATF3 diye biliyorum. :unsure2:

Onu ben ekledim. Atf 2 kullandık. Konuda baya konuşmuştuk. Sabit başlıkta otomatik şanzıman konusunda konuşmuştuk.
Yorum bağlantısı

Onu ben ekledim. Atf 2 kullandık. Konuda baya konuşmuştuk. Sabit başlıkta otomatik şanzıman konusunda konuşmuştuk.

Allah allah atf320 denilmisti diye hatirliyorum ben abi. Mobilin sitesinden marka model girildiginde de atf320 gosteriyor. Aha da kafam karisti

Yorum bağlantısı

2001-2005 arasi icerden bagaj acilabiliyor. Ikinci makyajdan sonra bu fonksiyon kaldirildi.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Yusuf İlhan

2001-2005 arasi icerden bagaj acilabiliyor. Ikinci makyajdan sonra bu fonksiyon kaldirildi.

Saygilarimla.

ESP konusunda ne diyorsunuz Evren Bey, bu da tarihle alakalı bir durum mudur yoksa random olarak bazı trendler de yok mu ? 

Yorum bağlantısı

ESP konusunda ne diyorsunuz Evren Bey, bu da tarihle alakalı bir durum mudur yoksa random olarak bazı trendler de yok mu ? 

Şöyle düşünüyorum Yusuf Bey;

Ford-Otosan  2001-2005 yılında opsiyon olarak istenen ESP donanımını 2006'da ikinci makyajdan sonra Ghia ve Ghiax için standart haline getirmiş. Ancak görünen o ki Trend donanımında ESP opsiyon listesinde yer almış, tercihli bir seçenek olmuş.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sefa Olmuş

2007 mondeo aldım ama eski kasa makyajlı soru işaretleri vardı kafamda 5 ay falandır biniyorum yakması eksi denilmiş allah için 2.0 motor araç ve 140 hp üreten bir motor bırakında yaksın yani..yol tutuşu mükemmel bence konfor desen öyle görünüş desen sınıfında açık ara önde..eksisi ise bence motor sesi inanılmaz şekilde içerde hissediliyo buna bi önlem yokmu mondeo tecrübelilerine sorarım.birde aracıma lpg taktırdım filtrelini falan da değiştir dim geçen ay ama bir iki gündür aracım rolantide motor böle tekliyo gibi yapıyo giderken birşey yok.birde aracı kaldırırken yada 2.vitesle düşük hızda kalkarken inanılmaz bir motor şıngırtı diyelim öyle ses geliyo...

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

V kayış ve direksiyon kayışı gergi bilyelerini değiştirirseniz birşeycikleri kalmaz. 

Yorum bağlantısı
Yusuf İlhan

2007 mondeo aldım ama eski kasa makyajlı soru işaretleri vardı kafamda 5 ay falandır biniyorum yakması eksi denilmiş allah için 2.0 motor araç ve 140 hp üreten bir motor bırakında yaksın yani..yol tutuşu mükemmel bence konfor desen öyle görünüş desen sınıfında açık ara önde..eksisi ise bence motor sesi inanılmaz şekilde içerde hissediliyo buna bi önlem yokmu mondeo tecrübelilerine sorarım.birde aracıma lpg taktırdım filtrelini falan da değiştir dim geçen ay ama bir iki gündür aracım rolantide motor böle tekliyo gibi yapıyo giderken birşey yok.birde aracı kaldırırken yada 2.vitesle düşük hızda kalkarken inanılmaz bir motor şıngırtı diyelim öyle ses geliyo...

V kayış ve direksiyon kayışı gergi bilyelerini değiştirirseniz birşeycikleri kalmaz. 

Celalattin Bey'İn söylediklerine ek olarak emme manifoldunun içindeki flaplar da eğer eskiyip boşluk yaptıysa şıkıntı şeklinde bir ses yapıyor bilhassa gazı basıp bıraktıktan sonra duyulan. 

Çok sorun yaşanan bir konu bu. Forumda da epeyce tartışılmış. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Kaya

mehmet abi de mondeosunu ilk aldığında tampon değişmiş hatta kapakların yeri açılmamıştı diye hatırlıyorum(robotu vs vardı bi ara yapacağım demişti). demek ki far yıkamasız mercekli mondilere ekstra dikkat etmeli, en azından alırken sorulur parçaları tam mıdır vs diye. tşkler.

O ayrı. AS220 ön tamponu makyajlı kasa tamponu takılmıştı. Robotların çalışıp çalışmadığını anlamak zor değil. Farları açarsınız far açıkken cam yıkamayı koluna uzun süre basılı tuttuğunuzda far yıkama robotları çıkar ve farı yıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benim tampon değişirken de bu durum oldu.Yeni gelen tamponda far yıkama yeri açık değil.Servis kesiyor ve monte ediyor.Muhtemelen kaza sırasında eğer robotlar falan kırılırsa masraf yüksek olduğu için yaptırmıyorlar.Far yıkamayı iptal edip tamponu o şekilde takıyorlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansel Yavuz

Işıklı makyaj aynası bende de har iki tarafda var.

Kafama takılan Şanzıman yağı için ATF2 demişsin ama ben ATF3 diye biliyorum.   :unsure2:

Atf 220 benzinli ov. şanzıman yağı, atf 320 tdci jatco şanzıman yağıdır. Jatco şanzımana atf 220 konmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

2.0 tdci motorun kronik bir sorunu var mıdır(yağ eksiltme vs gibi)?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

2.0 tdci motorun kronik bir sorunu var mıdır(yağ eksiltme vs gibi)?

Yağ eksiltme sorunu yok, 15000 km de bir değiştiriyorum, eksilme yok ve çıkan yağın durumunda gayet iyi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Kaya

kastettiğiniz arıza tam olarak nedir?

Araç Rolantideyken gaza hafif basıp bıraktığınızda motordan ( aslında emme manifoltunfan) şakırtı sesi gelir. Bu ses emme manifoltunun içinde kelebekler var plastik bunların mile takılan yerin genişlemesinden dolayı oluyor.

Ses subap sesi gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sami Demirpaz

Herşey çok güzel hazırlanmış.

Trend X paket ve 2007 de üretilen Mk3 Titanium paketlerde var.

Kısaca eklemek gerekirse,

Trend X pakette özellikleri bilinen Trend'e ek olarak elektrikli sunroof ve 16" çelik jant bulunmaktadir.

2007 Titanium'da ise ön gögüs Ghia misali maun değil krom kaplıdır. 16" jantların modeli farklıdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...

Mondeo’nun 2004 ve 2006 yılında makyajlandığını biliyoruz. Ancak her 2006 model aynı değil.

2005 Kasım veya Aralık ayında üretilen ve ruhsatında 2006 model yazan Mondeo’lar farklı.

Stop lambaları makyajlı görünse de döşemeler farklı.

Makyajlanmış Demir gri renkte olan hiç bir Mondeo'da kadife kumaş görmedim.

Bunlarda kadife kumaşa rastlamak mümkün.

Mekanik parçalarda da farklılıklar mevcut.

Benim aracın (2007 model) sağ arka fren kaliperi arızalandığında 2006 model birkaç Mondeo’nun fren kaliperi benim aracıma olmadı.

Muhtemelen bu araçlar 2005 üretimi olup ruhsatında 2006 model yazan araçlardı.

Bazı 2006 modellerde ESP olmaması da belki bu nedenledir.

Yorum bağlantısı

Benim motor numarası 6 ile başlıyor. Ruhsatta ilk tescil tarihi 07.06.2007

FordEtis bilgilerine göre 17.11.2006 tarihinde imal edilmiş.

İlgisi var mıdır? Versiyon 50 serisi yazıyor bir de.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

6 ile başlıyorsa tamamdır ;)

5 Başlayanlar kötü mü, bence hayır ama 6 ile başlayanlar farklı :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...