İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yüksek Km Deki Araçta Yağ Seçimi...

Zeynal A. Erdoğan

Recommended Posts

Zeynal A. Erdoğan

Herkese öncelikle merhabalar...

Aracımın yağ değişim süresi geldiğinden bir türlü hangi yağı seçeceğimi karar veremedim. Bir önceki yağ değişiminde Castrol Magnetec 5/30 A1 yağ kullanmıştım... Bu defa forumu karıştırdım herkes mobilden yana bende çoğunluğa uymak için seçimimi mobil olarak değiştireceğim... Fakat hangi yağı alacağıma bir türlü karar veremedim... Aracın kmsi 170 binlere gellmiş durumda... daha önce kullandığım yağda eksiltme vs. bi sıkıntısını görmedim... Ama son zamanlarda değişim istediğindenmidir nedir biraz motor sesi fazla gelmeye başladı... O yüzden hemen değiştirmek istiyorum...

1- MOBİL SÜPER 3000 5W-30 FULL SENTETİK MOTOR YAĞI

2- MOBİL 5W40 3000 X1 MOTOR YAĞI 4 LT KARGO BİZDEN

Biri 5/30 diğeri 5/40 yüksek kmli bir araç için hangisi tercih edilmeli...? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Castrol 5W30 candır :) Tercih sizin tabi. Mobil de ondan geri kalmaz....

Yorum bağlantısı
Zeynal A. Erdoğan

Castrol 5W30 candır :) Tercih sizin tabi. Mobil de ondan geri kalmaz....

Castrolde 5/30 da 4000 km den sonra motor sesi arttı... O yüzden Bu defa Mobil almak istiyorum... Fakat Hangisini almalıyım onu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Benim de 150 bin bakımım yaklaştı. Hazır sorulmuşken bana ne gider. Araç benzinli. Km yükseldikçe kalın yağlar kullanın diye okumuştum bir yerde.

Yorum bağlantısı
Zeynal A. Erdoğan

tercihen mobil1 serisi, 5/30 değişmez

5/40 ı hangi durumlarda kullanırız... Asıl anlamak istediğim 5/30-5/40.... ilk ve son rakamlarının ne anlama geldiği... Araştırdığımda çoğu kişi basitçe soğuk ve sıcak hava daki durumu olarak özetlemiş... en düşük 5 derece en yüksek 30 veya 40 derece... rakam aralığı olarak birinde 25 diğerinde 35 sayı fark var bu aradaki farkın açılması veya daralması ne anlama geliyor... Yağda ne... neden değişiyorki bu aralık oluşuyor... Çok araştırdım bir türlü tam cevap bulamadım...

Yorum bağlantısı

Mobil'in yüksek kilometreli araçlar için özel olarak geliştirdiği bir yağ mevcut. "Mobil Extended Life  10W-60" bunu öneririm.

"Kilometresi yüksek, eski araçların özel gereksinimlerine göre tasarlanmış bir üründür. Aracınızın daha uzun ömürlü olabilmesi için yüksek kilometredeki motorlara daha uzun süre koruma sağlamak üzere üretilmiştir. 

Özellikleri: 
Yağ sızıntılarını önlemek için içeriğinde ek conta onarıcılar içerir. 
Motoru daha temiz tutmak ve aşınmayı azaltmak için çamur oluşumunu azaltır. 
Eski motorları daha iyi korumak ve yağ tüketimini azaltmak için daha yüksek viskoziteye ve daha fazla fosfora sahiptir. "

Otostart.com da 4 litresi 111,25 TL

Yorum bağlantısı
Zeynal A. Erdoğan

Mobil'in yüksek kilometreli araçlar için özel olarak geliştirdiği bir yağ mevcut. "Mobil Extended Life  10W-60" bunu öneririm.

"Kilometresi yüksek, eski araçların özel gereksinimlerine göre tasarlanmış bir üründür. Aracınızın daha uzun ömürlü olabilmesi için yüksek kilometredeki motorlara daha uzun süre koruma sağlamak üzere üretilmiştir. 

Özellikleri: 

Yağ sızıntılarını önlemek için içeriğinde ek conta onarıcılar içerir. 

Motoru daha temiz tutmak ve aşınmayı azaltmak için çamur oluşumunu azaltır. 

Eski motorları daha iyi korumak ve yağ tüketimini azaltmak için daha yüksek viskoziteye ve daha fazla fosfora sahiptir. "

Otostart.com da 4 litresi 111,25 TL

Araç Çok eski değil sadece çok yol gidiyor... 170 bin km.de  :)  Araç 2007 TDCİ fiesta... önerdiğiniz yağ eski motorları kapsıyor (Hangi eski motorlar denildiği de ayrıca belli değil.) 2007 model motora uygunmudur acaba

Yorum bağlantısı

Araç Çok eski değil sadece çok yol gidiyor... 170 bin km.de  :)  Araç 2007 TDCİ fiesta... önerdiğiniz yağ eski motorları kapsıyor (Hangi eski motorlar denildiği de ayrıca belli değil.) 2007 model motora uygunmudur acaba

Eskiliğinden kasıt kilometresi işte. Bugün 170 bin, çok yol gidiyorsa kısa sürede 200-250 bin olacak. Bu yağı kullanmanızın avantajı kendisini daha çok hissettirecek. İlk yazımdan daha da şiddetle öneririm :)

Yorum bağlantısı
Zeynal A. Erdoğan

Eskiliğinden kasıt kilometresi işte. Bugün 170 bin, çok yol gidiyorsa kısa sürede 200-250 bin olacak. Bu yağı kullanmanızın avantajı kendisini daha çok hissettirecek. İlk yazımdan daha da şiddetle öneririm :)

ama yağ yakma veya eksilme yok önerdiğiniz yağ kalın olduğu için, motora zarar vereceğinden korkuyorum.

Yorum bağlantısı

ama yağ yakma veya eksilme yok önerdiğiniz yağ kalın olduğu için, motora zarar vereceğinden korkuyorum.

10w-60 kalın değil. Siz de bir araştırın. Son kararı tabi siz vereceksiniz. Benimkiler tavsiye.

Yorum bağlantısı
Zeynal A. Erdoğan

Teşekkürler... Ama sorularıma tam cevaplar bulmaya çalışıyorum hala

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Teşekkürler... Ama sorularıma tam cevaplar bulmaya çalışıyorum hala

5/30 tan sentekik nokta diye doğru cevap zaten verilmiş. İster mobil ister castrol kullanın fark yok aralarında...

Yorum bağlantısı
Yasin Erbakılı

Merhaba, 2004 model benzinli (LPG) fiestam var. Daha önce hangi markaydı bilmiyorum ama 10w40 motor yağı kullanıldı. KM 128.000 'de. Bugün yağ kontrolü yaptım. Çubuktaki 2 çizginin bayağı aşağısına inmiş. Hangi yağı almamı tavsiye edersiniz? Yağı aldığımda eski yağı tamamen boşalttırmalı mıyım?

Yorum bağlantısı
Zeynal A. Erdoğan

mobil süper 3000 5/30 alınmıştır... Değiştirdikten sonra deneyimlerimi inşallah paylaşma fırsatı bulurum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Zeynal A. Erdoğan

Mobil Süper 3000 5/30 kullanıldı Sıkıntı Yok.... Sonraki Yağ değişimlerimde de  aynı yağı aldım hala kullanıyorum... Size Tavsiyem Yağla beraber tüm ekipmanlarınıda , hava filtresi, yağ filtresi, mazot filtresini de komple değiştirmeniz...

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Malum bizim C320 365.000 km ye geldi.
Mercedes'in klavuzunda yağ eksiltme durumu yazılmış bende aldığımdan beri mobil new life 0w-40 kullanıyorum ama eskiye göre daha sık eksiltme yapmaya başladı, eskiden 6.000 km de bir 1 lt ekletiyordu, şimdilerde 3500 de bir 1 litre eksiltiyor. yani 15.000 bakım aralığında 3 yada 4 litre ekliyorum, eskiden 2 litre ile tamamlıyordum bakımı.

Bazı kaynaklarda yüksek kilometreli araçlar için yine mobil tam sentetik 5w-50 veya 10w-60 daha uygun denilmiş, sizin fikriniz nedir?

Not: bu yağ eksiltme egzosdan mavi duman şeklinde anlaşılmasın, motorda sorun yok, direk kullanım kitapçığında yazıyor normaldir diye :)

Not 2: Her iki Mobil vizkoziteside mercedes onaylı ;)  )MB-Approval 229.1 X, MB-Approval 229.3 X)

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10-60 bir ara efsane idi, yüklü mal gelmişti herhalde şu aralar başka ürünler moda. 10/60 iyidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çağlar Bayur yazdı:

10-60 bir ara efsane idi, yüklü mal gelmişti herhalde şu aralar başka ürünler moda. 10/60 iyidir

Bir sonraki değişimde 10w-60 a niyetlendim bakalım abi. Sonuçları paylaşırım burdan

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Alfa'nın 1.6 ve 2.0 TS motorlarında 10w-60 kullanılıyor. Üretim teknolojisi olarak 10w-40'a göre bayağı iyi, kullananlar memnun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Furkan Avcı yazdı:

Bir sonraki değişimde 10w-60 a niyetlendim bakalım abi. Sonuçları paylaşırım burdan

Arabayı devirli agresif mi kullanıyorsunuz. Yoksa sakinmi.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Ali Darbaz yazdı:

Arabayı devirli agresif mi kullanıyorsunuz. Yoksa sakinmi.

Şehir içi çok agresif olmasada azıcık sert olabilir, uzun yol sakin, nadiren ve kısa süreli yüksek hızlara/devirlere çıkarım. Ama eskiden de böyleydi tarzım değişmedi :) yağ tüketimi ve km değişti

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Furkan Avcı yazdı:

Şehir içi çok agresif olmasada azıcık sert olabilir, uzun yol sakin, nadiren ve kısa süreli yüksek hızlara/devirlere çıkarım. Ama eskiden de böyleydi tarzım değişmedi :) yağ tüketimi ve km değişti

Düşük devirde ve 80 90 km ile kullansam gene yağı eksilirmi. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Ali Darbaz yazdı:

Düşük devirde ve 80 90 km ile kullansam gene yağı eksilirmi. 

Kitapçık olabilir diyor ama hiç denemedim, hanım iner arabadan o hızda gitsem uzun yolda :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...