İçeriğe Yönlendir

Atm Sahte Para

Ümit Mavigöz

Recommended Posts

Ümit Mavigöz

Merhaba;

Bugün kayınvalide bankamatikten maaşını çekmiş ancak bir tane 100 tl nin sahte oldğunu fark etmiş tekrar yatırmak istemiş bankamatik kabul etmemiş,bankamatiğin sahte para verme gibi bi durumu olabilir mi ? bide bu parayı bankaya gösterek gerçeğini talep edebilirmiyiz ? 

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Olabilir geçenlerde köşesi olmayan para çektim x bankadan  :angry: Tekrar yatırmak yerine keşke şubeye makbuzla gitseymiş  :unsure2:

mesai saati dışında olmuş bide makbuz almamış :(

Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Bildiğim kadarıyla parayı delgeçle delip uğurlar olsun diyorlar ben muhasebeciyken öyle yapıyorduk.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Ben atm nin sahte para verebileceğini düşünmüyorum,ama bu demek değilki veremez herşey olabilir burası Türkiye.O parayı bankaya gösterdiğinizde gerçeğini talep etmeniz için o parayı atmden çektiğinizi kanıtlamanız gerekir diye düşünüyorum oda biraz zor sanki.  :(

zorda acaba şey olabilir mi atm ye konulan paraların seri numaralı kayıt altına alınıyorsa karşılaştırma yapılabilir...

Bildiğim kadarıyla parayı delgeçle delip uğurlar olsun diyorlar ben muhasebeciyken öyle yapıyorduk.

abi paranın sonu o da acaba gerçegini verirler mi ? yada nasıl bir yol izlemeli sonuçta bu parayı banka veriyor 

Yorum bağlantısı

Atm lere paralar belirli firmalar tarafından direk el ile haneye yerleştirildiğinden olma olasılığı var yanlışlıkla. Israrcı olun kamera ve para Çekme kayıtlarını incelemelerini isteyin seri numaralarından bir şeyler çıkabilir

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

bankacı bi arkadaş bu duruma açık getircek ama bekliyoruz çetin abi nerdesin işim düştüü...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

eşim bankacı akşam sorarım  ;)

:flowers:  :flowers:  teşekkürler cevabını bekliyorum abi

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Bankacı değilim ama söyle bir durum var atm de olsa makbuz almasa bile çektiği paranın seri numaraları sıralı olur.Eğer dediğim gibi üzerindeki seri numaralar sıralı şekilde (bu sahte olan 100 tl içinde geçerli ise) bankanıza baş vurup değişimini talep edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Seri numarası zor değil biraz diretebilirler sadece bankaya göre. Banka binlerce lirayı başka bir firmaya taşısın diye emanet ediyor. Bunun takibi için de tutulur seri numaraları nereye hangi Paralar yüklenmiş diye. Güvenlik sistemleri firmasında çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

bankacı bi arkadaş bu duruma açık getircek ama bekliyoruz çetin abi nerdesin işim düştüü...

ümit merhaba 

atm ye para konmadan önce olanları öncelikle anlatayım para müşteriden gelir gişeci alır makineden geçirir geçmezse müşteriye iade eder olduki geçti ama para sahte bu durumda yenisiyle değiştirir para sayma makinesi firmasına tutanakla verir yerine tazmin eder daha sonrasında eger bagımsız atm yse(şube önünde olmayan)paralar grup merkezine devredilir merkez sayar olduki ordan da geçti işte o zaman geçmiş olsun para son alanın elinde patlar .

şimdi içini ferahlatacak bir şey söyleyeyim bazen atm ler verdikleri parayı tanımıyor bu durumda müşteri sahte diyebiliyor parayı yakın bir şubeye götürün yanlız bu durumda sahtecilikten işlem yapabilirler o yüzden tanıdık birini bulun makineden geçitdir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

ümit merhaba 

atm ye para konmadan önce olanları öncelikle anlatayım para müşteriden gelir gişeci alır makineden geçirir geçmezse müşteriye iade eder olduki geçti ama para sahte bu durumda yenisiyle değiştirir para sayma makinesi firmasına tutanakla verir yerine tazmin eder daha sonrasında eger bagımsız atm yse(şube önünde olmayan)paralar grup merkezine devredilir merkez sayar olduki ordan da geçti işte o zaman geçmiş olsun para son alanın elinde patlar .

şimdi içini ferahlatacak bir şey söyleyeyim bazen atm ler verdikleri parayı tanımıyor bu durumda müşteri sahte diyebiliyor parayı yakın bir şubeye götürün yanlız bu durumda sahtecilikten işlem yapabilirler o yüzden tanıdık birini bulun makineden geçitdir. 

merhaba çetin abi :) öncelikle teşekkür ederim  :flowers:  şimdi kayınvalideyle biraz daha detaylı konuştum bu parayı bankanın atm sınden cumartesi günü çekmiş abi daha yeni fark ediyor olayı bu kadar zaman geçmiş üzerinden ne gibi olumsuzluk olur banka demez mi yeni mi fark ettiniz yalan söylüyorsunuz deyip polis falan çağırmasın 100 tl icin başımız ağrımasın sence ne yapalım ?

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

sahte olduguna eminmisiniz yani daha önce dediğim gibi bazen makine verdiği parayı kabul etmiyor belkide sağlamdır.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

sahte olduguna eminmisiniz yani daha önce dediğim gibi bazen makine verdiği parayı kabul etmiyor belkide sağlamdır.

sahte malesef bugün farklı bir bankaya kredi borçu ödemek için gitmiş bankacı makineden geçirip bu paranın sahte olduğunu söylemiş geri vermiş..

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

ümit üzülerek söylüyorum bir gitsin şansını denesin ama değiştirmezler.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

ümit üzülerek söylüyorum bir gitsin şansını denesin ama değiştirmezler.

bencede abi :(  ilgin için teşekkür ederim abi saol  :flowers:  :flowers:  :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Çiçek

Öncelikle geçmiş olsun. Ümit kardeşim mesleğimden dolayı(Polis Memuru) ve eşimin bankacı olmasından ve babamın banka emeklisi olmasından dolayı:) bilgi sahibiyim paylaşmak istedim. İstanbulda önümdeki bir bayan para çekti aynen seninki gibi bir tanesi sahteydi beraberce bankaya girdik ve durumu izah ettik banka inkar etti ki her zaman edecektir. böyle birşeyin mümkün olamayacağını söylediler sanada söyleyecekler. kimliğimi ibraz ederek yetkiliyle görüşmek isteyip onada durumu izah ettim ve kamera kayıtlarını istedim. bir dilekçe yazdık genel müdürlüğe kamera görüntüleri ile birlikte gönderdiler bunu yapmalarının sebebi bize parayı verecekleri için kasaları açık verecektir. parayı aldık ama kimlik sayesinde ve anında içeri girdiğimizi kamera görüntülerinden gösterip ispat ederek. kesinlikle ama kesinlikle vermeyeceklerdir az önce eşimede sordum alamayacağınızı söyledi.

çetin bey'in yazdıklarını gördüm çok güzel bir konuya değinmiş hemen bölgeye bakan asayiş Ekipleriyle irtibata geçeceklerdir.Çünkü bu numarayı yapıp bankadan para koparmak isteyen dolandırıcı çok fazla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Öncelikle geçmiş olsun. Ümit kardeşim mesleğimden dolayı(Polis Memuru) ve eşimin bankacı olmasından ve babamın banka emeklisi olmasından dolayı :) bilgi sahibiyim paylaşmak istedim. İstanbulda önümdeki bir bayan para çekti aynen seninki gibi bir tanesi sahteydi beraberce bankaya girdik ve durumu izah ettik banka inkar etti ki her zaman edecektir. böyle birşeyin mümkün olamayacağını söylediler sanada söyleyecekler. kimliğimi ibraz ederek yetkiliyle görüşmek isteyip onada durumu izah ettim ve kamera kayıtlarını istedim. bir dilekçe yazdık genel müdürlüğe kamera görüntüleri ile birlikte gönderdiler bunu yapmalarının sebebi bize parayı verecekleri için kasaları açık verecektir. parayı aldık ama kimlik sayesinde ve anında içeri girdiğimizi kamera görüntülerinden gösterip ispat ederek. kesinlikle ama kesinlikle vermeyeceklerdir az önce eşimede sordum alamayacağınızı söyledi.

ilginiz için teşekkür ederim :flowers:  :flowers:  :flowers:  olay sıcağı sıcağına olsaydı dediğiniz gibi bişeyler olabilirdi ancak üstünden zaman geçmiş ve ispatlama gibi bir şansımızda yok o yüzden alamayız :( 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

ümit merhaba 

Aynı cevabı vereceğim ben de 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Seri numarası zor değil biraz diretebilirler sadece bankaya göre. Banka binlerce lirayı başka bir firmaya taşısın diye emanet ediyor. Bunun takibi için de tutulur seri numaraları nereye hangi Paralar yüklenmiş diye. Güvenlik sistemleri firmasında çalışıyorum.

sıfır para değildir  büyük ihimal. ben bize gelen paraların seri numarası felan olduğunu görmedim öyle döküman olarak. eldeki paralar matiklerdeki kasetlere dolduruluyor takılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz
(düzenlendi)

10 yıl kadar önce babamın başına geldi. Hep çalıştığı bankadan bir sahte banknot çekti. Şubeye gidip durumu izah etti, kayıtlar incelendi ve banknot gerçeği ile değiştirildi.

10 yılda  mezvuat kontroller ne kadar değişmiştir bilemem ama belki yardımcı olur.

Kolay Gelsin.

tarihinde Oğuz Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Sahte olayı başıma gelmedi ama bankamatiğin verdiği, üstten onda biri dümdüz şekilde kesilmiş olan bir 20 TL'ye şahit oldum. AVM'de bulunan bir şubenin bankamatiğiydi ve hemen içeri girip gişeye söyledim. Önce "yok makine vermez" falan demiş olsalar da, sonrasında belki de meblağ küçük olduğundan dolayı değiştirdiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

normalde para sayma makinalarından geçiriliyor desteler öyle yükleniyor matikler. bazen sahte olmayan para bile geçmiyor makinadan yani o yüzden diretebilirler bankada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

Sahte olayı başıma gelmedi ama bankamatiğin verdiği, üstten onda biri dümdüz şekilde kesilmiş olan bir 20 TL'ye şahit oldum. AVM'de bulunan bir şubenin bankamatiğiydi ve hemen içeri girip gişeye söyledim. Önce "yok makine vermez" falan demiş olsalar da, sonrasında belki de meblağ küçük olduğundan dolayı değiştirdiler.

paranın %35 sağlamsa merkez bankası değiştiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...