İçeriğe Yönlendir

Atm Sahte Para

Ümit Mavigöz

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

paranın %35 sağlamsa merkez bankası değiştiriyor.

%35 sağlam, %65 zarar görmüş dersek, bu durumda paraları ikiye bölüp iki ayrı banka şubesine vermeye çalışan insanlar olmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

%35 sağlam, %65 zarar görmüş dersek, bu durumda paraları ikiye bölüp iki ayrı banka şubesine vermeye çalışan insanlar olmaz mı ?

olabilir ama sadece merkez bankası değiştiriyor bu yüzden onların kayıtları vardır .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

olabilir ama sadece merkez bankası değiştiriyor bu yüzden onların kayıtları vardır .

Ben Merkez Bankası'na da diğer bankaların şubeleri üzerinden gidiyor diye düşünmüştüm. Değişim için direk olarak Merkez Bankası'na gidiliyorsa, bu durumda dediğiniz gibi seri no'su üzerinden takip yapılıyordur.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bankmatik makineleri tıpkı gişe gibi diye biliyorum..sizin yatırdığınız banknotu sizden sonra gelen birine verebilir...parayı özel firmalar yüklüyor boşaltıyor...makine parayı gerçek diye kabul etmiş ki gerçek diye size vermiş... :(

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Para Banka bankamatiğinden mi yoksa dışarıda ki bağımsız bir bankamatikten mi çekildi ?

Daha önce benzer örnekleri olan bir olay geri vermeleri zor yinede şansınızı deneyin. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Bankmatik makineleri tıpkı gişe gibi diye biliyorum..sizin yatırdığınız banknotu sizden sonra gelen birine verebilir...parayı özel firmalar yüklüyor boşaltıyor...makine parayı gerçek diye kabul etmiş ki gerçek diye size vermiş... :(

Yüklenen para kasetleri farklı tekrar vermez.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

serkan bey sizin bahsetdiğiniz atm ler oudside atm diye geçiyor oda türkiyede belli başlı bankalar kullanıyor ayrıca yatırılan parayı o anda tanıyor tanımazsa zaten kabul etmiyor bu yüzden ilk seferinde kabul ettiği parayı sonradan kabul etmemesi gibi durum olmaz ayrıca sahte parayı asla kabul etmez

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

biraz farklı yatan paralar direk çekilmiyor. birinin müdahale edip para kasetlerini yatırmadan çekmeye aktarması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

biraz farklı yatan paralar direk çekilmiyor. birinin müdahale edip para kasetlerini yatırmadan çekmeye aktarması gerekiyor.

mustafa artık sistem gelişti yeni gelen atm ler yatırılan parayı kendi ayırıp verebiliyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

serkan bey sizin bahsetdiğiniz atm ler oudside atm diye geçiyor oda türkiyede belli başlı bankalar kullanıyor ayrıca yatırılan parayı o anda tanıyor tanımazsa zaten kabul etmiyor bu yüzden ilk seferinde kabul ettiği parayı sonradan kabul etmemesi gibi durum olmaz ayrıca sahte parayı asla kabul etmez

Şimdi şöyle söyleyeyim, kredi kartı ödemelerimi atm lerden yaparken paraları veriyorum makineye..makine sayarken arada kırt kırt diye farklı sesler geliyor..ses üç kez gelirse üç banknotu geri veriyor..:) benne yapıyorum paraların yönünü değiştirip geri veriyorum...ses tek geliyor örneğin, yine biri geri geliyor...tekrar bu sefer ters çevirerek tekrar veriyorum işllem tamam... ;)

İçeride adam olsa o kasetlere o kadar düzgün yerleştirmez paraları..sen bir araştır bu işi... :)

Yarısı gerçek yarısı sahte paralarda mevcut piyasada..bilgi olarak paylaşmak istedim..ortadan bantlı ise dikkatli olun diye...:)

Ziraat bankasının cihazları önceki müşterinin yatırdığı parayı size verebiliyormış...

Yorum bağlantısı
Can Çeralp

Bu durumda banka yasalar karşısında haklı görünüyor, bir sürü insanın da bankalara sahte para ile gelip dolandırıcılık yapmaya çalıştığı riski öne sürülüyor ancak ya banka "nasılsa cumartesi, verelim gitsin. Şikayet edene kadar biz yine haklı çıkarız" diyerek eldeki sahteleri veriyorsa?

Yapıyor demiyorum ancak karşısındakini yalancı ya da dolandırıcı olarak görme hakkını kendinde bulan ve gerekli önlemi gerek yasal olarak gerekse kendi içinde alan bankaya karşı gerçekten mağdur olmuş ve aslen haklı olan vatandaşın da bankayı aynı oranda dolandırıcı olarak kabul etme kendi önlemlerini alma hakkı şimdi yok mudur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tek kişi değil cihazları kontrol edenler galiba..yani iki üç kişinin bu düşüncede olması gerekiyor...ben geçenlerde yine para yatırmaya gittiğimde önümde yabancı uyruklu bir teyze makineyle boğuşuyordu..neyse işi bitti ve gitti..ben parayı dükkanda sayıp cebime koymuştum...makineye verdim paraları, saydı, üstünü ister misin yoksa karta mı ekleyim dedi..ekle derken 100 küsür liradan bahsettiğini fark ettim son anda ama evet demiş bulunduk...hemen içeri girdim görevliye durumu izah ettim..önündeki bilgisayardan baktı..şu kadar elli şu kadar yirmilik bir tane de yüzlük banknot yatırmışsın dedi...ama benim paralarımın içnde yüz lira yktu ve ne dediysem kabul ettiremedim...sonuç temizlik şirketi personeline yemek ısmarlama.... :(

Adamın içeride bana çok ama çok emin olarak ve se ne anlarsın bakışıyla makine hata yapmaz deyişi çok ağırıma gitti o da ayrı bşr konu...:(

Yorum bağlantısı

Ekranda parayi verdigini gosterip para verme bolmesini açıp kapatıp parayi vermeyen atmler mi hata yapmayacakmis :) hem de turkiyenin en büyük ozel bankalarindan birinin yeni model atmsi. Dilekçe falan yazdim 15 gun sonra hesabima geri yansıdı bakiye sayım yapılıyormus. Çok biliyor onlar makine hata yapmaz diye

Yorum bağlantısı
Özgür Turhan

Benim başıma geldi G...i bankasından çekip Y.K bankasına para yatırmaya gitmiştim. İçlerinde bir tane 50 lira sahte çıktı kadın deliyordu deldirmedim aldığım bankada değiştirttim. Tabi bankanın size itimat etmesi önemli.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ekranda parayi verdigini gosterip para verme bolmesini açıp kapatıp parayi vermeyen atmler mi hata yapmayacakmis :) hem de turkiyenin en büyük ozel bankalarindan birinin yeni model atmsi. Dilekçe falan yazdim 15 gun sonra hesabima geri yansıdı bakiye sayım yapılıyormus. Çok biliyor onlar makine hata yapmaz diye

cihaz hata yapıyor. makina açıldığında kasa noksanı yada fazlası veriyor. eğer gelen dilekçedeki tutar ile örtüşüyorsa hesaba geçiliyor.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Bazı işler böyle maalesef ki. Suçu olmayana patlayabiliyor. Geçmiş olsun.

Bende sordum bizimkiler de bankacı, bankanın geri kabul edeceğini sanmıyoruz ama şansını denesin dediler.

Muhtemelen kimse üstlenmek istemeyecek yardım da etmeyecektir.

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahri Tepegöz

ATM cihazları para alırken sahte kontrolu yaparak alır ama para verirken kontrol yapmaz duyduğuma göre bankalarda çalışan yada parayı yerleştirenler sahte olduğunu bilesede atm cihazlarına koyup veriyormuş.(çalışan herkezi suçlamıyorum) bu olayda banka değil çalışanlarının sahtekarlığından kaynaklanıyor. arkadaşım anlatmıştı sahte para almış yanlışlıkla birinden bankada çalışan arkadaşına ne yapabilirim deyince sen ver ben onu atm ye koyarım demiş.bende sahte 50 tl atmden alınca anlatmıştı

bankanın yanlışlıkla sahte para koyması imkansız. sadece 100  TL tutarında işlem yapsanız dahi para sayma makinesinden geçirirler sahtemi değilmi tespit etmek için göz yanılır ama cihaz yanılmaz

Yorum bağlantısı

Bankacıların elinde patlayan sahte paraları bankamatiğe yerleştirme olayı olamaz mı ? 2007 senesinde Ankara'da Sincan'da kırmızı bir banka gişesinden 10.000 lira çektik. Biraz ileride curan mavi bankaya yatırdık. 50 lira sahte dedi. Paralar demet halindeydi. Bir arkadaşımda bankamatikten çektiği parayı fark edip hemen içeri giriyor ve banka kabul etmiyor parayı. Para 20 tl.

Yorum bağlantısı

Bankacıların elinde patlayan sahte paraları bankamatiğe yerleştirme olayı olamaz mı ? 2007 senesinde Ankara'da Sincan'da kırmızı bir banka gişesinden 10.000 lira çektik. Biraz ileride curan mavi bankaya yatırdık. 50 lira sahte dedi. Paralar demet halindeydi. Bir arkadaşımda bankamatikten çektiği parayı fark edip hemen içeri giriyor ve banka kabul etmiyor parayı. Para 20 tl.

Tam da dediğiniz gibi oluyor. Bu olayın benzerini esnafken çalıştığım bankada (2005-2010) çok yaşadım. Birisi gişe görevlisine itiyor o da bankamatik aracılığıyla sıradaki talihliye.. Makina çıkıştaki paraların sahteliğine hatta para olup olmadığına dahi bakmıyor. Yarım 20 lira aldığım bile oldu benim. Mesela 50 tl banknot çekmecesinde sıradaki neyse onu verir. 

Şimdiki atmler bakıyor mu bilmiyorum. Vermediği parayı verdim diyen atmler çıktı şimdilerde :D 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sahte para olayı maalesef atm lerde yaşanabiliyor. En güzeli içeriden çekmek ama mesai saatleri dışında ve sıra beklememek adına bunu yapmıyoruz. Ben kasıtlı olarak konulduğunu biliyorum. Çünkü bir çalışan aynen yukarıda anlatıldığı gibi atm lere koyduklarını söylemişti. Bu paraların da yardım için konulan kutulardan bankaya geldiğini falan anlatmıştı. Hayır dernekleri kutuları oluyor ya onlara sahte para atanlar oluyormuş :) 

Artık atm ler çok gelişti. Geçen gün babamın maaşı çektim. Ne para sayma sesi ne de başka birşey duymadım. Parayı da vermedi zaten  :) saat sabah 8:30 du banka kapalıydı.Benden sonra gelenler tıkır tıkır paralarını çekip gittiler.. İyice panik oldum tabii :) Sonra neyse banka güvenliği geldi söyledim para çektim hesaptan düştü ama vermedi dedim.Tamam geri hesaba yatar o dedi..Nasıl yatar dedim ya başkası falan alır dedim..Yok dedi birazdan sistemler açılsın dedi saat 9:00 da para hesapta gözükür dedi. Bekledim biraz sonra bir baktım gerçekten de bakiye eski haline geldi.Çektim bu sefer düzgünce verdi parayı...Merkezle sürekli atm bağlantı halindeymiş. Merkezden kontrol ediliyormuş.. Çok yeni bir sistemmiş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu olay kötü niyetle yapılmıştır.. 

Başka türlü sahte paranın makinaya girmesi, bankanın kasasına girmesi imkansız.. 

Muhtemelen memurun biri kontrol etmeden aldı ve kasayı kapatırken fark edildi.. O da bankamatiğe koydu.. 

Bence şikayet açtırın.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Bu olay kötü niyetle yapılmıştır.. 

Başka türlü sahte paranın makinaya girmesi, bankanın kasasına girmesi imkansız.. 

Muhtemelen memurun biri kontrol etmeden aldı ve kasayı kapatırken fark edildi.. O da bankamatiğe koydu.. 

Bence şikayet açtırın.. 

mehmet abi durumu nasıl ispatlarız ki fiş almamış ve durum cumartesi günü üzerinden zaman geçmiş..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genel müdürlüğü arayın.. fiş olması gerekmez, Hangi kartla saat kaçta kaç lira çektiğiniz sistemde kayıtlı zaten... 

Kartı sokup işlem yapmadan çıksanız bile kayıt eder bankamatikler.. Kamera kayıtları da vardır ama gerek kalmaz.. 100 liranızı belki geri alamazsınız anlık müdahale gerekirdi ama bunu yapan kötü niyetli ise ikinci şikayette dersi verilir.. 

Yani susmayın. Yoksa sıra size de gelir... Ben susmazdım... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...