İçeriğe Yönlendir

Atm Sahte Para

Ümit Mavigöz

Recommended Posts

Ümit Mavigöz

Genel müdürlüğü arayın.. fiş olması gerekmez, Hangi kartla saat kaçta kaç lira çektiğiniz sistemde kayıtlı zaten... 

Kartı sokup işlem yapmadan çıksanız bile kayıt eder bankamatikler.. Kamera kayıtları da vardır ama gerek kalmaz.. 100 liranızı belki geri alamazsınız anlık müdahale gerekirdi ama bunu yapan kötü niyetli ise ikinci şikayette dersi verilir.. 

Yani susmayın. Yoksa sıra size de gelir... Ben susmazdım... 

haklı olan biziz abi dedigin gibi hakkımızı aramamız lazım ama forumda polis bi arkadaş yazdı böyle bankaları kandırmak isteyen çok kişi oluyormuş ya onların durumuna düşersek polis çagırsa banka hiç yoktan polisle uğraş bide :( 

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Genel müdürlüğü arayın.. fiş olması gerekmez, Hangi kartla saat kaçta kaç lira çektiğiniz sistemde kayıtlı zaten... 

Kartı sokup işlem yapmadan çıksanız bile kayıt eder bankamatikler.. Kamera kayıtları da vardır ama gerek kalmaz.. 100 liranızı belki geri alamazsınız anlık müdahale gerekirdi ama bunu yapan kötü niyetli ise ikinci şikayette dersi verilir.. 

Yani susmayın. Yoksa sıra size de gelir... Ben susmazdım... 

+1903

:good1:

haklı olan biziz abi dedigin gibi hakkımızı aramamız lazım ama forumda polis bi arkadaş yazdı böyle bankaları kandırmak isteyen çok kişi oluyormuş ya onların durumuna düşersek polis çagırsa banka hiç yoktan polisle uğraş bide :(

Genel Müdürlüğü arayıp durumu anlatırsanız, paradan ziyade şikayet etmek için aradığınızı düşünürlerse polislik bir şey olacağını sanmam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

+1903

:good1:

Genel Müdürlüğü arayıp durumu anlatırsanız, paradan ziyade şikayet etmek için aradığınızı düşünürlerse polislik bir şey olacağını sanmam. 

genel müdürlük derken müşteri temsilcisi şikayet kaydı yapar mı ?

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

genel müdürlük derken müşteri temsilcisi şikayet kaydı yapar mı ?

Konu hangi banka bilmiyorum ama tahminen Ziraat bankası, Ziraat Bankasının müşteri temsilcisine ulaşamadım ben hiç. En son aradığımda sinirden telefonu kırıyordum.

Ulaşabilirseniz onlara fikir sorabilirsiniz, yardımcı olurlar heralde, en azından yönlendirirler diye düşünüyorum. Tabi ulaşabilirseniz...

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Konu hangi banka bilmiyorum ama tahminen Ziraat bankası, Ziraat Bankasının müşteri temsilcisine ulaşamadım ben hiç. En son aradığımda sinirden telefonu kırıyordum.

Ulaşabilirseniz onlara fikir sorabilirsiniz, yardımcı olurlar heralde, en azından yönlendirirler diye düşünüyorum. Tabi ulaşabilirseniz...

vakıf bankası bi müşteri temsilcisini aramak lazım...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bankalarla çok işimiz olur.oradakiler de insan olduğu için onlarında hata yapma ihtimali ve hakkı var.

defalarca karşılaştık,farkında olmadan sahte para aldıkları çok oluyor.ama olayın düşündürücü kısmı bundan sonrası.o sahte para kasa farkına varılmadan yanlışlıkla mı bankamatiğe konuyor yoksa bilinlçli olarak mı.aslında her ikisi de.

farkında olmadan sahte parayı alan ve sonrasında da farkına varmayan banka personeli o parayı matiğe koyabilir,farkında olmadan alıp sonradan farkeden personel de bilinçli olarak o parayı matiğe koyabilir.(en doğrusu farkına varıldığı anda imha edilmesidir)

üstünden zaman geçmeden hemen başvurulsa para değiştirilirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Merhaba;

Bugün kayınvalide bankamatikten maaşını çekmiş ancak bir tane 100 tl nin sahte oldğunu fark etmiş tekrar yatırmak istemiş bankamatik kabul etmemiş,bankamatiğin sahte para verme gibi bi durumu olabilir mi ? bide bu parayı bankaya gösterek gerçeğini talep edebilirmiyiz ? 

Bugüne kadar elime 3 defa sahte para geçti. İstisnasız hepsi atm lerden. 2 tanesi Ziraat Atm lerinden.

2 tanesini yine bankalara elden para yatırırken, 1 tanesini de uyuz olduğum bir markete okuttum :)

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Bugüne kadar elime 3 defa sahte para geçti. İstisnasız hepsi atm lerden. 2 tanesi Ziraat Atm lerinden.

2 tanesini yine bankalara elden para yatırırken, 1 tanesini de uyuz olduğum bir markete okuttum :)

100 tl gibi bi parayı kolay kolay okutamayız sanırım :D yerde bulsam sahtemi diye bakarım 

Yorum bağlantısı

Muhtemelen o market de başka bir müşteriye okuttu :)

Yorum bağlantısı

Benim 1.sınıfa giden kızım da geldi,o marketten süt aldı kendisine(sütün tarihi geçmemiş şükür),market sahibi kızıma para üstü olarak sizin okuttuğunuz sahte parayı verdi.Kızım getirip para üstünü bana verdi ve ben farkettim paranın sahte olduğunu hemen markete gittim,paranın sahte olduğunu söyledim, tabi uyuz market sahibi bunu kabul etmedi ben sahte para vermedim dedi,sizin kızınız başka yerden almıştır,hem siz 5 yaşındaki kızınızı neden markete gönderiyorsunuz,çocuğunuz parayı kontrol etmesini nerden bilecek dedi,bende bu duruma tepki gösterdim ve marketçiyle kavgaya tutuştuk,markette çalışan diğer personelde bana saldırdı ve beni darp ettiler,tabi şikayetçi olduk birbirimizden şimdi mahkemelerde uğraşıyoruz,bu arada market hakkaten uyuzmuş :D 

tabi bu bir senaryo :)

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Benim 1.sınıfa giden kızım da geldi,o marketten süt aldı kendisine(sütün tarihi geçmemiş şükür),market sahibi kızıma para üstü olarak sizin okuttuğunuz sahte parayı verdi.Kızım getirip para üstünü bana verdi ve ben farkettim paranın sahte olduğunu hemen markete gittim,paranın sahte olduğunu söyledim, tabi uyuz market sahibi bunu kabul etmedi ben sahte para vermedim dedi,sizin kızınız başka yerden almıştır,hem siz 5 yaşındaki kızınızı neden markete gönderiyorsunuz,çocuğunuz parayı kontrol etmesini nerden bilecek dedi,bende bu duruma tepki gösterdim ve marketçiyle kavgaya tutuştuk,markette çalışan diğer personelde bana saldırdı ve beni darp ettiler,tabi şikayetçi olduk birbirimizden şimdi mahkemelerde uğraşıyoruz,bu arada market hakkaten uyuzmuş :D

burdan kısa bi flim çıkar kamu spotunda yayınlanır :D buradan yetkililere sesleniyorum bu seneryoyu tv lerde görmek istiyorum....

Yorum bağlantısı

Konu dağılmış, diğer tartışılan konuyla birleştirilmiş, senaryo ve hayal gücü iyi :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ATM deyince, brezilya'daki dolandırıcılık aklıma geldi...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Muhtemelen o market de başka bir müşteriye okuttu :)

Birde çocuk okutanlar var. İnsanlık harbiden ölmüş ya :crazy: 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Birde çocuk okutanlar var. İnsanlık harbiden ölmüş ya :crazy: 

Çocuk okutanlara ne olmuş ki  :shok:

(de ayrı :rolleyes:  )

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İçeride adam olsa o kasetlere o kadar düzgün yerleştirmez paraları..sen bir araştır bu işi... :)

Yarısı gerçek yarısı sahte paralarda mevcut piyasada..bilgi olarak paylaşmak istedim..ortadan bantlı ise dikkatli olun diye...:)

Ziraat bankasının cihazları önceki müşterinin yatırdığı parayı size verebiliyormış...

Yeni makinalar evet yapıyormuş. Bizde 8 tane matik var biri o dediğindenmis

Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

paranın %35 sağlamsa merkez bankası değiştiriyor.

Benim bildiğim kadarıyla Merkez bankasında % 50 sınır vardır Eksisklik %50 ise üzerinde yazan bedelin yarısı verilir. Eksiklik %50 den az ise Yani Para  % 50 ölçümden fazla ise bir birim fazla olsa dahi bu geçerlidir. paranın tamamı verilir. Eksiklik % 50 den fazla ise herhangi bir ödeme yapılmaz. Ölçümler kabarit cetveli denilen kartela ile yapılıyor 

Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

Sahte para banka tarafından hiç bir şekilde alınmaz. Çünkü ATM'si olan bankanın sahte para kontrolü yapan para sayma makinesi de vardır ve para ikmallerinde bu makine kesinlikle kullanılmak zorundadır. Bu makine kullanıldığı varsayılırsa o paranın ATM'ye ait olduğu hiç bir şekilde kabul edilmez. Bilinçli olarak konulmuş olabilir ama paranın ATM den alınan para olduğunu ispatlamak imkansıza yakındır. 

Paraların seri numarasını alan sayma makinelri de vardır Makinelerin bu özelliğini kullanabilen programlar çok pahalıdır ve bütün ikmal edilen paralarda kullanılması işverimliliğini azalttığından gerek duyulmaz. 

Eski nesil ATM ler verdiği paranın sahte olup olmadığını bilmez. Yeni nesil ATM ler yatırılan parayı sayar kontrol eder ve ödeme yaparken de kullanır. Bu paraların sahte olma ihtimali yoktur. Yatırılan paraların seri numarasını da alanlar var dediler ama ben görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Sefa Şerif

Bu ara her şeye dikkat etmek lazım. Zaten genel olarak sahte paralar dönüp duruyor ortalık. Önemli olan sahte parayı elinize aldığınızda anlamak. Bende bu yazıdan tüm ayrıntılarıyla öğrendim sahte paranın nasıl anlaşıldığını. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...