İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Dizel Otomatik Şanzıman Hakkında

Ergün Ekinci

Recommended Posts

• 3 ay sonra...
Mehmet Dağlı

Tşk ederim. 2009 selective  otomatik için anlaştık.kısmet olursa pazartesi Servis'e baktırıp alacam.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serhat S. Yazıcı

Hayırlısı artık, peki kaç km renk Söylenen boya değişen ve fiyat hakkında bilgi verirmişsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kubilay

merhabalar hayırlı akşamlar 2011 mondeo kullanıcısıyım bu aracların şanzıman yag degişim kilometreleri kac bnm arac 113 binde bide hangi yağ kullanıyor servis bi bilgisi olan varmıdır

Yorum bağlantısı
Deniz Dursun

Trigerin degisip degismedigini nasil anlariz acaba?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mahmut Yıldız

Hasan Basri hocam, motor 2012 yılında değişti PUG ile ortak geliştirilen 163ps motor dışında TDCI ile Powershift kombinasyonu yok. MK4 Mondeo 2007-2011 yılı üretimliler makyajlılar dahil aynı motor ve şanzımandır; 140 Ps duratorq ve 6 ileri durashift (Aisin AWF-21).

Bir şey sormak istiyorum. 2 litre dizel motorda hem 130 ps hem de 140 ps olmak üzere iki farklı tip var. 2007-2011 arası üretimler hep 140 ps mi? Ya ülkemize gelenler hep 140 ps mi? Bu soruya cevap verebilir misiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bir şey sormak istiyorum. 2 litre dizel motorda hem 130 ps hem de 140 ps olmak üzere iki farklı tip var. 2007-2011 arası üretimler hep 140 ps mi? Ya ülkemize gelenler hep 140 ps mi? Bu soruya cevap verebilir misiniz.

Bizimki 140 hp mesela ama 130 hp olan mk4 mondeo gördüm kullandım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Kabaca 2007 yilinda gelen otomatikler 130 ps manueller 140 ps, 2008 yilinda ise 140 ps otomatikler de gelmeye başladı, sonrasinda hepsi 140 ps

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kabaca 2007 yilinda gelen otomatikler 130 ps manueller 140 ps, 2008 yilinda ise 140 ps otomatikler de gelmeye başladı, sonrasinda hepsi 140 ps

2009'dan itibaren 140 ps oluyor yani. 130 ps ile 140 ps arası tüketim ve performans farkı var mı? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Hocam ilk seride 130 ps'in de olduğu bilgisi wikipedia'da mevcut. En doğrusu 2007, 2008 model bir aracın seri no ile ford etis'ten kontrol edilmesi.

Performans olarak farkı 163ps'te anlayabildim. 2008, 2009, 2010 ve 2011 modelleri yedek araç olarak geçici, 2012 ve 2013'ü de uzun süre kullandım.

tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Hocam ilk seride 130 ps'in de olduğu bilgisi wikipedia'da mevcut. En doğrusu 2007, 2008 model bir aracın seri no ile ford etis'ten kontrol edilmesi.

Performans olarak farkı 163ps'te anlayabildim. 2008, 2009, 2010 ve 2011 modelleri yedek araç olarak geçici, 2012 ve 2013'ü de uzun süre kullandım.

Ilk seri 2007 otomatikler 130, 2008 hem 130 hem 140 ps, manuellerin tamami 140 ps, makyajlilarda 140 ya da 163 ps oldu. 130 ile 140 arasinda pek hissedilir fark yok, 140 birazcik daha sessiz, ama sürüşte hisedilir kaydadeger fark yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
AHMET ONUR

Dün 2009 mondeo tdci otomatik aracımın şanzuman yağını değiştirdim,mobil 3309 kullandım aynı şekilde motor yağınıda mobil 1 esp formula 5w30 ile değiştirdik...araç gerçekten inanılmaz fark etti,şanzuman geçişleri yumuşadı,motorun sesi özellikle ilk çalıştırmada soğukken çıkardığı seste azalma oldu...maliyet olarak ise 200TL şanzuman yağı,190 TL motor yağı(8lt aldık 2 kutu 2lt si yedekte bekliyor diğer bakım için) filteler ile 500TL ye maloldu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Köksal Yılmaz

Konuya mini bir hort gelsin, mondeodaki powershift şanzıman kuru tip mi yağlı tip midir acaba?

Yorum bağlantısı
Serdar Azçetinsoy

Powershift ıslak tiptir. Şehir içi ortalama 6.5-7 lt yakıtı görmek isteyen bu şanzımanı kullanır. Kimsenin korkmasina gerek yok kronik bir arızası yok. Sonuçta baskı balatasi olan bir şanzıman olduğu için çok yüksek km li ve hor kullanılmış bir araç aldıysanız titreme çekişten düşme vb. Şikayetler olabilir. Ben 6 aydır 163hp powershift kullanıcısı olarak çok memnunum aracım 2012 model 81000 de. Gaza ani basarak kalkış yapmadan yuklendigimde araç beni korkutuyor açıkçası. Kesinlikle geçmişi belli hor kullanılmamış ve mümkünse düşük km li araç almaya çalışın. En önemlisi bu aracın sahibi ve kullanıcısı olan birilerinden bilgi alın. Satın alacağınız aracın mutlaka test sürüsünü bizzat kendiniz yapın. Kulaktan doğma hiçbir şeye inanmayın. Mondeolarin tamamı sağlamlığı ve uzun ömürlü olmasıyla ünlüdür ben mondeo ya binipte memnun olmayan hiç kimseye rastlamadım.

Sırasıyla mondeo bmw 320 mercedes c180 kullanmış birisinin yorumu tekrar mondeo olmuştur.

Powershift şanzımanın yapımcısı alman getrac tir. Baskı balatasi luk tur. 450 nm torka dayanıklıdır. Yağ değişimi şaşmamalı işini bilen biri tarafından yapılmalıdır. Motoru çok sessizdir bununda belirtmek isterim.

Titanyum ile trend arasında büyük farklar yok bence birkaç bin lira fazla ödeyip üst donanımlı alacağım diye kendinizi yormayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nuri Balcı

Merhabalar, bende 12" titanium powershift 163 hp kullanıcısıyım yaklaşık 8 aydır kullanıyorum. forumdada yazdığım gibi şanzıman sorunu çıkardı yapıldı. şuanda sorunsuz kullanmaktayım. bana göre cüssesine göre gayet seri ve hızlı bir araç. vites geçişleri hissedilmeyecek kadar az. ani gaza bastığınızda araç sanki havalanıyor. beni tatmin ediyor ve keyifle kullanıyorum. alacak arkadaşlarada tavsiye ederim. yaklaşık 16bin km yol yaptım yakıt olarakta gayet güzel. almadan önce çok yakıyor felan dediler ama boşa çıktı. yakıtı on numara motoruna ve cüssesine göre. 2 depo mazotla 2060 km yol yaptım daha geçen hafta sehir dışı suanda hala 70 km gösteriyor bunun yaklaşık 150-200 km sini şehir içinde yaptım. saygılar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Suat Set

Şu ana kadar sıkıntı yaşamadım ...geçişler gayet güzel...bir önceki kasada kullanılan jatco gibi sürüş stilinizi anlamaya çalışıyor...öğrenen bir şanzıman...yakıt değerleri 1575 kg olan bir arabaya göre gayet mantıklı...hele şehir dışı yakmama ustası...motor çok güçlü ve etkili...hiç soluksuz 220 km hıza ulaşabiliyor...ses yalıtımı mükemmel...arabanın vediği güven hissi çoğu arabada bulmak hayal...diz mesafesi bagajı ,neyi sorarsanız sorun insanı tatmin ediyor...

Hasan bey baya uzun süre geçmiş aradan belki satmışsınızdır ama yine de sorayım. Bende 2.0 mk4 tdci 08 var ama ses yalıtımından memnun değilim. Yoksa bu modellerde böyle mi. 09 ve10 modellerde düzeltmişlerdir belki.
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hasan bey baya uzun süre geçmiş aradan belki satmışsınızdır ama yine de sorayım. Bende 2.0 mk4 tdci 08 var ama ses yalıtımından memnun değilim. Yoksa bu modellerde böyle mi. 09 ve10 modellerde düzeltmişlerdir belki.

Selective donanımı ile beraber yalıtım içini çözmişler.

Yorum bağlantısı
Suat Set

Selective donanımı ile beraber yalıtım içini çözmişler.

Selective almak gerek o zaman diycem ama 200bin km civarı hepsi. Gerçi benimki 228bin ve fena sayılmaz. Enjektörden dolayı fazla yakıyor sarsıntı var sabah ilk çalıştırmada. İdare eder ama selective hiç fena olmazdı. Passat comfortline o kadar para vermektense...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Selective donanimdi aracim.en ince ayrıntısına kadar kurcalamistim.kardesimde 2011 1.6 tdci titanyum var. Ama 2010 selective 2.0 ın ses yalıtımı yok.

Yorum bağlantısı
Suat Set

Selective donanimdi aracim.en ince ayrıntısına kadar kurcalamistim.kardesimde 2011 1.6 tdci titanyum var. Ama 2010 selective 2.0 ın ses yalıtımı yok.

Teşekkürler
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cemal Kesik

Dün 2009 mondeo tdci otomatik aracımın şanzuman yağını değiştirdim,mobil 3309 kullandım aynı şekilde motor yağınıda mobil 1 esp formula 5w30 ile değiştirdik...araç gerçekten inanılmaz fark etti,şanzuman geçişleri yumuşadı,motorun sesi özellikle ilk çalıştırmada soğukken çıkardığı seste azalma oldu...maliyet olarak ise 200TL şanzuman yağı,190 TL motor yağı(8lt aldık 2 kutu 2lt si yedekte bekliyor diğer bakım için) filteler ile 500TL ye maloldu...

Ahmet Bey yağ değişimini gözlemleme fırsatınız oldu mu? Ayrıca şanzıman yağı filtresini değiştirdiniz mi? 8 Litre şanzıman yağını mı 200 TL'ye aldınız. Motor yağı 4,5 litre kulanılmıyor mu?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erkut Altıntaş

Merhaba arkadaslar 2011 model 2.0 tdci selective mondeo kullanıcısıyım yaklasık 1 ay once aldım 230 bin km arac servis bakımlı oldugu için tereddüt etmedim. Fakat soyle bir sorunum var aracı aldıgım arkadasa ankara tan oto servisi sanzıman yağının değişmeyeceğini soylediği için değiştirmemiş ben değiştireceğim ama yağı öğrendim mobil 3309 fakat ankarada aydoğmuşlar harici garantili tavsiye edebileceğiniz yer var mı? Kurumsal olması sart değil iyi bir ustada olabilir. Allah kaza bela vermesin. İyi gunler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...