İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Klima - Kalorifer Kontrol Kartı Tamiri Irfl 4105 N-Channel Mosfet

Emrah Kaya

Recommended Posts

Serkan Güvenç

Çektiğiniz zaman çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Evet bugün kaloriferi sıcak üfürmeyen aracımı elektrikçiye götürdüm. Kalrfr musluğumun içindeki itici parça kırılmış ama asıl sorun petekteymiş. Musluğu çıkarttı 2 boru taktı. Musluğu yaza doğru taktıracağım.

Peteği temizlemek için göğüs sökülmedi. Tazyikli ve havalı su ile tertemiz etti. Şimdimi? El yakıyor. Yani göğüs sökülmedende hallediliyor.

Musluk sökülüyor

a10874526f498c5a9dbf3e00cef9b5a5.jpg

Söküldükten sonra

6ce3b0adc6e79addbc2296414323ab07.jpg

Petek temizleme işlemi

91998f09abf8c98f1e3866dfe03a7681.jpg

f60df441676bc76879eb372bed07f511.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir

Evet bugün kaloriferi sıcak üfürmeyen aracımı elektrikçiye götürdüm. Kalrfr musluğumun içindeki itici parça kırılmış ama asıl sorun petekteymiş. Musluğu çıkarttı 2 boru taktı. Musluğu yaza doğru taktıracağım.

Peteği temizlemek için göğüs sökülmedi. Tazyikli ve havalı su ile tertemiz etti. Şimdimi? El yakıyor. Yani göğüs sökülmedende hallediliyor.

Musluk sökülüyor

Söküldükten sonra

Petek temizleme işlemi

:bravo: :bravo: :bravo:

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

O değilde motor kadar akü takılmış :) Sen hele şu petek temizleme işini bir anlat bakalım adamlar nasıl yaptılar nereden boru taktılar temizlediler.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Şimdi şöyle :

Musluğu söktü, peteğin uçları boşa çıktı, sağ petek girişine su hortumu girecek boyutta bi hortum taktı kelepçeledi, diğer ucunada petekten çıkacak pis suyu aracın altına akacak bir başka hortum taktı kelepçeledi. Su hotumunu peteğe su girecek uca taktı. Musluk hotumunu basınçlı su veren çeşmeye taktı.

Biraz basınçlı su arkasından basınçlı hava vererek 8-10 defa tekrarladı. Baya pislik çıktı. Daha sonra aynı işlemi pis suyun aktığı hortumda tekrarladı. Ters işlem yani.

Elde malzeme olsa yapılmayacak işlem değil aslında.

Birkaç ufak işlemle toplam 70tl verdim.

Akü çekimden dolayı öyle büyük görünüyor. [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Antalyaya döndüğümde araştırayım ben de .Bu arada akü gerçekten büyük sanırım alt haznesini kesmişler büyük boy takmışlar.Bir sakıncası yok ama ön tarafa yaklaşmış.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Antalyaya döndüğümde araştırayım ben de .Bu arada akü gerçekten büyük sanırım alt haznesini kesmişler büyük boy takmışlar.Bir sakıncası yok ama ön tarafa yaklaşmış.

Kayseri ye gel misafirim ol burda 1 saate hallederiz [emoji6]

Aracı aldığımda akü böyleydi orijinali bilmiyorum. Netten bi bakem. Ama gayet iyi çalışıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Valla gelip kayak yapmak isterim ama arabayla gelmek çok masrafa sokar beni :))

Davetin için teşekkür ederim antalyaya beklerim ben de :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Tüp taktır tavsiye ederim kesinlikle. Birgün yolum düşerse ararım seni bak tanımamazlıktan gelme Ha [emoji6]

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Boruların birbirine bağlanması en pratik çözüm olmakla beraber ısı ayarı yapılamayan çözümdür. Onun yerine musluk alıp eski haline dönün derim. Bir süre sonra araba sürekli içeri sıcak verecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Boruların birbirine bağlanması en pratik çözüm olmakla beraber ısı ayarı yapılamayan çözümdür. Onun yerine musluk alıp eski haline dönün derim. Bir süre sonra araba sürekli içeri sıcak verecek.

Sani bey kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Yaza doğru orijinal musluğunu taktıracağım. Mesajımda belirtmiştim [emoji108]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Güvenç

Ben kalorifer musluğunu söküp soğuk hortumu direk sıcağı küresel vanayla bağladım. Sıcaklık kaputu açıp manuel olarak ayarlanıyor. Fotoğraf eklerim yakın zaman da :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben kalorifer musluğunu söküp soğuk hortumu direk sıcağı küresel vanayla bağladım. Sıcaklık kaputu açıp manuel olarak ayarlanıyor. Fotoğraf eklerim yakın zaman da :)

Bir zamanlar kullandığım bir tekniktir. Mantıklı seçim yapmışsınız  :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
emin burak yeğ

Aynı sorun bende de vardı ve bu konu sayesinde çözüme kavuştum tüm forum huzurunda konuyu açan Emrah Bey'e teşekkür ederim. Elimde bol miktarda bu mosfetten kaldı. Aynı sorunu yaşayıp parçayı bulamayan arkadaş varsa yardımcı olabilirim.

serkan kardeşim iyi akşamlar..bu sorun 2 gündür benim 2001 fiesta aracımda da başladı.bugün servise gittiğimde kontrol kartı olduğunu söylediler test ettikten sonra..ayvalık gibi bu konuda kısır bir yerde yaşıyorum ve bu parçayı tedarik edemedim..sizinle irtibat kurabilirsek sevinirim 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
emin burak yeğ

evet işlerimin yoğunluğundan dolayı net'e uzun zaman girip bakamadım..mail ollaraqk dönüş yaptım bilginize..

Yorum bağlantısı

...

Emin Bey,

Avatar (profil resmi) olarak yüzümüzün görüleceği bir resim kullanıyoruz.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Harun Cenik

Merhaba benim aracın sorunuda bu konunun tam tersi, kalorifer sürekli soğuk üflüyor.  Isı ayarını en sıcağa ve en soğuğa alsamda sürekli soğuk hava üflüyor. Klima kapalı. Kalorifer musluğuna giren ve musluktan çıkan hortumlarda sıcak. Buna rağmen hep soğuk hava üflüyor. 2 gündür bu şekilde. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut
(düzenlendi)

Merhaba benim aracın sorunuda bu konunun tam tersi, kalorifer sürekli soğuk üflüyor.  Isı ayarını en sıcağa ve en soğuğa alsamda sürekli soğuk hava üflüyor. Klima kapalı. Kalorifer musluğuna giren ve musluktan çıkan hortumlarda sıcak. Buna rağmen hep soğuk hava üflüyor. 2 gündür bu şekilde. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

Eminim birçok arkadaşımız kalörifer musluğu arızalı diyeceklerdir.Çünkü bu sorun hep musluktan kaynaklanıyor.Yada petek tıkalıdır.Hiçbiri değilse ozaman kontrol paneli arızalanmıştır.

tarihinde Ferhat Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Cenik

musluktan çıkan iki siyah hortumda sıcak. 

Yorum bağlantısı
Harun Cenik

hem musluğa giren iki hortum hemde musluktan çıkan diğer iki hortumda gayet sıcak, içerilerinden sıcak su geçiyor belli ki, ama halen içeriye soğuk hava geliyor? neden olabilir ki?

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

hem musluğa giren iki hortum hemde musluktan çıkan diğer iki hortumda gayet sıcak, içerilerinden sıcak su geçiyor belli ki, ama halen içeriye soğuk hava geliyor? neden olabilir ki?

Benim aracimdada öyleydi kalorifer petegini temizlettim sorun çözülmüş tü.peteginizi kontrol ettirin bence
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Arif Eren

serkan kardeşim iyi akşamlar..bu sorun 2 gündür benim 2001 fiesta aracımda da başladı.bugün servise gittiğimde kontrol kartı olduğunu söylediler test ettikten sonra..ayvalık gibi bu konuda kısır bir yerde yaşıyorum ve bu parçayı tedarik edemedim..sizinle irtibat kurabilirsek sevinirim 

Emin Bey Merhaba

Aynı sorun bendede mevcut aracım 2000 model fiesta flair kontrol kartı üzerindeki malum parçayı bir elektronikçide değiştirdiler. Sürekli sıcak üfleyen kalorifer bu defa da sürekli soğuk üflüyor. Bu parçayı araştırdım buladım bu parça elinizde varsa bana da yardımcı olabilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...