İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Klima - Kalorifer Kontrol Kartı Tamiri Irfl 4105 N-Channel Mosfet

Emrah Kaya

Recommended Posts

Arif Eren

Aynı sorun bende de vardı ve bu konu sayesinde çözüme kavuştum tüm forum huzurunda konuyu açan Emrah Bey'e teşekkür ederim. Elimde bol miktarda bu mosfetten kaldı. Aynı sorunu yaşayıp parçayı bulamayan arkadaş varsa yardımcı olabilirim.

Serkan Bey aynı sorun bendede var aracım 2000 model fiesta flair parça değişti fakat uyum sağlamadı galiba sürekli sıcak üfleyen kalorifer şimdi sürekli soğuk üflüyor. Bendeki Parçanın kodu PH04 52-10A .Parçadan elinizde mevcutsa masrafını karşılamak kaydıyla yardımcı olabilir misiniz ? 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Tongay

Benim bildigim fiestalarda sıcak seçili iken sürekli sıcak alırsınız.Soğuk seçtiğinizde klima gibi bir etki beklemeyin o da ılık sıcak arası birşey üfler.Klima ile karıştırıyor olmayasınız ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

yok yok bağlantılar normaldi, ustam bari yaz aylarında kullan diye direk söktü birbirine bağladı.

:))  tabi ki karıştırmıyorum Gökhan bey biliyorum klima gibi soğutmayacağını ama bizim 94 temprada da sadece kalorifer vardı (SXA modeli klimasız olan)sanki bu fiestadan daha soğuk üflüyordu diye aklımda kalmış. dediğin gibi ılığımsı bi hava üflüyor sıcaklarda ne yapacağım bilmiyorum artık usb pervane var evde kullandığım bir tane onu takarım çakmak yuvasına :D

Tempra'nın hava giriş kanalları ile bu aracın giriş kanallarının farklı konumlanması sebebiyle sıcaklık farkı çıkmakta, bende de Tempra 94 Sxa vardı uzun yolda cam açmadan fan ile işimi görüyordum ama fordda o iş yaş, klima şart ;)

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Eğer usb fan var ise bir plastik buzluğu kesip üzerine o fanı takın içerisinede evde dondurucuda duran plastik buz kalıplarından 10 tane falan koyun araba buz gibi olur :)  forumda birisi paylaşmıştı. :)

Yorum bağlantısı
Burak A. Hayri

Merhaba arkadaşlar. Bende de benzer bir sorun var fakat tam olarak bu mudur bilmiyorum. Araç 1.25 flair. Şöyle ki;

Öncesinde hiçbir sorun olmamakla beraber, araç klima açıkken soğuk üflememeye başladı. Sorunun musluktan olduğunu düşünüp hemen değiştirdim fakat düzelmedi. Bu arada kışın lpg sistemi takıldı, o zamandan bu yana hiç soğuk kısmını kullanmamıştım. Ayrıca kaputu kaldırdığımda klimanın metal borusu soğuk, fakat içeri sıcak hava geliyor. İçerideki kontrol kartında bütün ışıklar faal durumda ve üflemeyi derecelendiren düğme de çalışıyor. Acaba sorun yine de kontrol kartında mı sorun var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba arkadaşlar. Bende de benzer bir sorun var fakat tam olarak bu mudur bilmiyorum. Araç 1.25 flair. Şöyle ki;

Öncesinde hiçbir sorun olmamakla beraber, araç klima açıkken soğuk üflememeye başladı. Sorunun musluktan olduğunu düşünüp hemen değiştirdim fakat düzelmedi. Bu arada kışın lpg sistemi takıldı, o zamandan bu yana hiç soğuk kısmını kullanmamıştım. Ayrıca kaputu kaldırdığımda klimanın metal borusu soğuk, fakat içeri sıcak hava geliyor. İçerideki kontrol kartında bütün ışıklar faal durumda ve üflemeyi derecelendiren düğme de çalışıyor. Acaba sorun yine de kontrol kartında mı sorun var?

Kontrol kartında da sorun olabilir. Gaz kontrolü yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Ben sana söyliyim.Motoru açınca sağ ön yolcu koltuğunun önünde petek var. O petek su kaçırıyor ve içeri giren hava ısınıyor.Aynısını benim arabada yapıyor eğer konsola giren hortumu iptal edip düz bağlarsan sorunun çözülecektir.En ucuz yöntemidir.Eğer tamir etmek istiyorsan o petek sökülüp ya tamir edilecek ya da yenisi alınıp takılacak.

Yorum bağlantısı
Burak A. Hayri
(düzenlendi)

Sani Bey kontrol edildi, onu eklemeyi unutmuşum.

Gökhan Bey

Dediğiniz yerde polen filtresi aklıma geliyor. Tam olarak neresinde bahsettiğiniz petek?

tarihinde Burak A. Hayri tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak A. Hayri

Tam onun orada aşağıda açınca görürsün 2 tane boru metalin içine gidiyor.

Bugün gittim, sanayide baktılar. Sigortalara baktı, musluğa gelen kabloya elektrik gelmiyormuş. %90 oranında içerideki sıcak soğuk ayırıcı düğme bozuk dedi.

Bahsettiğin boru olayına da baktı, problem görmedi Gökhan kardeşim. Başka tecrübe edindiğin bir konu var mı bununla ilgili? Elektriğin gelmemesiyle içerideki butonun bağlantısını anlayamadım çünkü.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

İçerideki kumanda kolu sıcak soğuk ayrımını yapıyor ona göre geliyor diye biliyorum başka aklıma gelen yok. Ben o peteği iptal ettim şimdi yolda giderken neredeyse klima gibi soğuk üflüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak A. Hayri
(düzenlendi)

Bana da aynısını söyledi ama kış için sonra yine aynı işlemi yapmak gerekecek dedi. İşlemin adı körleme yapmaymış. Kalıcı bir çözüm olmayacak diye düşünüyorum. Neticede klimalı bir araba, işin konfor kısmı geride kalıyor. Ben de şu devre olayını yapmaya çalışıcam. İşlemi başarılı bir şekilde halledersem resimli olarak buradan paylaşırım.

tarihinde Burak A. Hayri tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Muhammet Ergün

Merhaba arkadaşlar benim sorunum şöyle malum havalar sıcak şuanda ilk çalıştırmada genelde böyle bi sorun olmuyo soğuk hava tarafındayken soğuk hava geliyo hatta klima açıp gidiyorum sonra bi yerde durup bi müddet sonra aracı tekrar çalıştırıp hareket ettiğimde o zaman sıcak hava geliyo sonra yine başka bi zaman çalıştırdığında soğuk hava geliyo ara ara böyle oluyo daha hiç bi yere göstermedim klima kartında mı sorun kalorifer musluğunda mı yada klima gazından böyle bişey Yaparmı ?

aynı sorun bendede mevcut.

kaloriferci körleyelim dedi. elektrikcinin biri sıcak-soğuk düğmesi çalışmıyor onu tamir edelim diye başına geçti.

klimacı gazı az diye  gaz basmış, kalorifer musluğunun boruları ters takılmış diye boruların yerleri değişti.ama  sorun aynı.

siz bir çözüm yolu bulabildinizmi giden bizim 50 liraya oldu.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Aydın Şengül

Selamınaleykum bende aranıza bu gün katıldım bende 2001 mdl fiesta flair ghia sahibiyim. Benimde kalorifer devamlı sıcak üflüyor soğuk konumda bile sıcak üflüyor musluğu değiştirmeme rağmen bi düzelme olmadı bende parça tedarik konusunda sizlerden akıl ve yardım talep ediyorum... iyi forumlar :)  :)  

Aynı sorun bende de vardı ve bu konu sayesinde çözüme kavuştum tüm forum huzurunda konuyu açan Emrah Bey'e teşekkür ederim. Elimde bol miktarda bu mosfetten kaldı. Aynı sorunu yaşayıp parçayı bulamayan arkadaş varsa yardımcı olabilirim.

banada yardımcı olursan sevinirim kardeşim...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
HALİL ÇİMEN

merhaba emrah bey,nevşehirden yazıyorum ben.aynı sorun bende de var. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Doğan Çetin

Arkadaslar klima problemi bende de var.yaz basinda korleme islemini kendim yaptim fakat hortumlari sokerken musluk girisini kirdim.

Klima sorunum karttanmi musluktanmiydi bilmiyorum baktirmadim hic.kis geliyor muslugu degistireyim diyorum orjinalmi alayim yan sanayimi?

Yorum bağlantısı
Aydın Şengül
(düzenlendi)

ben yan sanayi musluk aldım 35 tl ye ama sorunum çözülmedi, sanırım kartın içindeki parçadan olduğunu düşünüyorum! bende baktırmadım ama forumdaki şikayetlerden yola çıkarak yorum yapıyorum serkan güvenç kardeşimiz sağolsun yardımcı olacak inşallah bakalım malzemeleri aldıktan sonra ne olacak.

tarihinde Aydın Şengül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaslar klima problemi bende de var.yaz basinda korleme islemini kendim yaptim fakat hortumlari sokerken musluk girisini kirdim.

Klima sorunum karttanmi musluktanmiydi bilmiyorum baktirmadim hic.kis geliyor muslugu degistireyim diyorum orjinalmi alayim yan sanayimi?

Muslukta orjinalden kaçmayın. 100 dereceye yakın sıcaklıkta su geçiyor içinden onun.

ben yan sanayi musluk aldım 35 tl ye ama sorunum çözülmedi, sanırım kartın içindeki parçadan olduğunu düşünüyorum! bende baktırmadım ama forumdaki şikayetlerden yola çıkarak yorum yapıyorum serkan güvenç kardeşimiz sağolsun yardımcı olacak inşallah bakalım malzemeleri aldıktan sonra ne olacak.

Emrah bey en son Temmuz ayında foruma giriş yapmış. Pek umut beklemeyin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Şengül

Muslukta orjinalden kaçmayın. 100 dereceye yakın sıcaklıkta su geçiyor içinden onun.

Emrah bey en son Temmuz ayında foruma giriş yapmış. Pek umut beklemeyin derim.

yan sanayinin de iyileri var tabi orjinal gibi olmaz ama yatan araba için çok da önemli değil. serkan güvenç kardeşimizle az önce msj laştık bakalım malzeme onda varmış cevap bekliyorum. yanlız bi sorun daha var sol taraf taki petekler ılık sağ taraftaki petekler sıcak veriyor acaba ne olabilirki. bilen varmı aceba...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

yan sanayinin de iyileri var tabi orjinal gibi olmaz ama yatan araba için çok da önemli değil. serkan güvenç kardeşimizle az önce msj laştık bakalım malzeme onda varmış cevap bekliyorum. yanlız bi sorun daha var sol taraf taki petekler ılık sağ taraftaki petekler sıcak veriyor acaba ne olabilirki. bilen varmı aceba...

Su doğru yönlenmediği için olabilir.

Yorum bağlantısı
Aydın Şengül

Su doğru yönlenmediği için olabilir.

doğru yönlenmesi için ne yapmamız gerekiyor! acaba borularmı tıkalı? sani bey.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

doğru yönlenmesi için ne yapmamız gerekiyor! acaba borularmı tıkalı? sani bey.

Bağladığınız borularda sorun olabilir. Kalorifer peteği tıkalı olabilir. Kontrol etmek lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...