İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Gösterge Paneli Sökümü Ve Ampul Değişimi

Misafir

Recommended Posts

Gösterge panelindeki ışıklar çok sönüktü o kadar ki dış hava sıcaklığını ve kat ettiğim km yi gösteren LCD panel hiç görünmüyordu devir saati ve hararet göstergesi de zor seçiliyordu.Bugün izinliydim ve -2derece sıcaklık vardı önce güneş müsait bir yer buldum.

İşe başlıyoruz : sol taraftaki sigorta paneline ulaşmamızı sağlayan kapak var genelde ruhsatı koyduğumuz.o kapağı açıp kendimize doğru çekip çıkarıyoruz tam karşımıza 2 vida çıkıyor o iki vidayı ve o parçaya bağlı 3 vidayı söküyoruz.

Kırmızıyla işaretli yerler

Gönderilen Resim

Sağ taraf üst köşeyi selman tutuyor sadece elinizle iyice kavrayıp kendimize doğru sert şekilde çekip çıkarıyoruz.korkmayın kırılmıyor...

Maviyle işaretli olan yere giriyor parçayla beraber sekman .

Gönderilen Resim

Parçayı çıkarıp kenara koyuyoruz

Gönderilen Resim

Daha sonra karşımıza iki vida çıkıyor ve söküyoruz.sarı işaretli olan yer

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Daha sonra direksiyonu en alt konuma alıp altındaki 6köşe uç vidayı söküyoruz

Ve aşağdaki resimde işaretli olan yerden karşılıklı kastırarak üst parçayı alt parçadan ayırıyoruz. iki parçayı ayırıyoruz üst parçayı kenara koyuyoruz altı çıkarmadım radyo kumanda düğmesini eklemek istemedim.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resimkarşımıza çıkan bu iki vidayı söküyoruz.(en çok burada zorlandım yeri çok pis kısa tornavidadan destek alınmıyor uzun da direksiyona geliyor.cırcır tornavida ya şarjlı nın kısa kolunu taktım öyle sökebildim).sökülmüş hali:

Gönderilen Resim

Ve göstergeyi tutan iki vida kaldı onları söküyoruz

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Bunlarda söktükten sonra koltuğu geriye alıp alta uzanıyoruz ve sağlı sollu küçük bir kuvvet uyguluyoruz gösterga paneli hop çıkıyor.kablosu uzun korkmayın çekin. Fişi bu şekilde yukarı kaldırarak çıkarıyoruzGönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Göstergesi asla ters çevirmiyoruz. Çıkardığımız gibi tutup aynı şekilde bırakıyoruz. Penseyle ampul yuvalarını çekip ampulleri değiştiriyoruz.küçükler 1.5w büyükler 2w. Burayı resimlemeyi unuttum.en basit iş zaten.ve aynı şekilde montaj yapıyoruz.

Sonuç:

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Bide ambians ışığım :)

Gönderilen Resim

Resimlerde renk homojen çıkmamış km ve dış sıcaklık gösterge ışıklarının hepsi çok parlak ve homojen aslında sıfır araba gibi oldu göstergeler.benden bu kadar. Çalışmaların devamı gelecek.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Sökmek için o kadar uğraştıktan sonra ampul değişimi oldukça kolay olmuş. Elinize sağlık yol gösterici bir uygulama. Eski ampullerin fotosu var mı?

Yorum bağlantısı

Sökmek için o kadar uğraştıktan sonra ampul değişimi oldukça kolay olmuş. Elinize sağlık yol gösterici bir uygulama. Eski ampullerin fotosu var mı?

Yok fakat bi sn. Başka bi fotoda olacaktı birazdan bulurum.
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Çok iyi olmuş.Benimde kesinlikle yapmak istediğim bir durum.Ancak fotolar bende görünmüyor neden ki 

Yorum bağlantısı

Çok iyi olmuş.Benimde kesinlikle yapmak istediğim bir durum.Ancak fotolar bende görünmüyor neden ki

Görüyorum ben. Yapın mutlaka sönük ışıktan sonra başka bi arabaya biniyormuş gibi oluyor:)

Kalorifer düğmesi ışıklarıma bi çare buldummu aydınlatma işim bitiyor.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Erol Bey büyük cesaretle uğraşmışsınız. Emeğinize ve sabrınıza sağlık...

Yorum bağlantısı

Erol Bey büyük cesaretle uğraşmışsınız. Emeğinize ve sabrınıza sağlık...

Teşekkürler.

Bunlar:

Gönderilen Resim

Görüyorum ben. Yapın mutlaka sönük ışıktan sonra başka bi arabaya biniyormuş gibi oluyor:)

Kalorifer düğmesi ışıklarıma bi çare buldummu aydınlatma işim bitiyor.

Gönderilen Resim
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Üstad bende görünüyor. Başka bir browser kullan derim.

Erol bey çok güzel bir anlatım olmuş. Benim devir saatinde 5 bin devirden sonrasında ışık yok :D Orayada gerek yok :D Ben o devirden sonrasına bakmıyorum zaten :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İlginç şimdi açıldı resimler.Aslında ben yeşilden dönmek istiyorum beyaza ama nasıl olur bilemiyorum.Komple değişim olması lazım bir taraf yeşil bir taraf beyaz olmaz.Aslında ebayda beyaz gösterge de buldum.Sanırım kağıt gibi birşey ama nasıl yapılır bilemiyorum

Yorum bağlantısı

Üstad bende görünüyor. Başka bir browser kullan derim.

Erol bey çok güzel bir anlatım olmuş. Benim devir saatinde 5 bin devirden sonrasında ışık yok :D Orayada gerek yok :D Ben o devirden sonrasına bakmıyorum zaten :D

Hocam belki başkası bakar.Gerçi senin mondi sökmene izin vermez ki.illa sanayiye gideceğim der.Alışmış napsın. :D:D:D

İlginç şimdi açıldı resimler.Aslında ben yeşilden dönmek istiyorum beyaza ama nasıl olur bilemiyorum.Komple değişim olması lazım bir taraf yeşil bir taraf beyaz olmaz.Aslında ebayda beyaz gösterge de buldum.Sanırım kağıt gibi birşey ama nasıl yapılır bilemiyorum

ben sunroof un düğmesini söktüm led karınca kadar. Kırmızı yapayım diye ama. O king lerin işi.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam belki başkası bakar.Gerçi senin mondi sökmene izin vermez ki.illa sanayiye gideceğim der.Alışmış napsın. :D:D:D

Ben artık farı falan söküyorum. follow me home taktırdım. Bazı nedenlerden bir gün sonra ben söktüm farklı taktım. Araca arka ayak aydınlatması yaptım :).

Ama tabiki sanayi daha iyi :) Karbonatlı kirli bardakta Çayı güzel :D

Yorum bağlantısı

Ben artık farı falan söküyorum. follow me home taktırdım. Bazı nedenlerden bir gün sonra ben söktüm farklı taktım. Araca arka ayak aydınlatması yaptım :).

Ama tabiki sanayi daha iyi :) Karbonatlı kirli bardakta Çayı güzel :D

Birde tertemiz tabureler.biz daha çok ekmek yemeliyiz.

Hocam.Sizin elinize su dökemeyiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Birde tertemiz tabureler.biz daha çok ekmek yemeliyiz.

Hocam.Sizin elinize su dökemeyiz.

Yok ya :) Nerdeeeeeeeee. Bende onu sökecek cesaret yok :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kesinlikle elektronik konusunda beceriksiz biriyim.Maazallah aracı yakarım.Pasta cila detaylı temizlik derseniz tamam ama.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kesinlikle elektronik konusunda beceriksiz biriyim.Maazallah aracı yakarım.Pasta cila detaylı temizlik derseniz tamam ama.

Seninle aynı şehirde olmak vardı :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ellerinize sağlık, resimler ve anlatım mükemmel. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Tatilde gel yazın hallederiz.Çok istiyorum kapalı bir garajım olsun ahhh ahh

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tatilde gel yazın hallederiz.Çok istiyorum kapalı bir garajım olsun ahhh ahh

Bana bunu deme :(

Zaten bu aralar ev almak için bakınıyorum. Hep içimde mustakil bir ev var :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bana bunu deme :(

Zaten bu aralar ev almak için bakınıyorum. Hep içimde mustakil bir ev var :(

İnşallah olur hocam gönlündeki.Yenice de ev müstakil bizim ama yazın tatile gittiğim zaman kafama göre yapıyorum ama yetmiyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
ellerinize sağlık, resimler ve anlatım mükemmel. teşekkürler.
sağol abi.Pardon hocam cepten girdiğim için bir önceki sayfayı görmedim. tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...