İçeriğe Yönlendir

Araç Çalışırken Mazot Aldım, Aracın Haberi Yok!

Misafir

Recommended Posts

Akaryakıt istasyonundan aracı stop etmeden, çalışırken mazot aldım, ibre hiç oynamadı, düşük yakıt uyarısı kaybolmadı. Kendi hesaplarıma göre bitmeye yakın tekrar yakıt aldım, yakıt göstergesi, önceden aldığımı da üstüne ekleyip yükseldi. Ancak ikinci defadır yakıt alışımda dikkat ediyorum. Düşük yakıt uyarısı artık ibre son çizgiye yaklaşık 4 mm. kala yanmaya başlıyor ve kalan menzil de buna paralel olarak 80 km. gösteriyor.

Kısaca araç çalışırken aldığım yakıtı sanki algılamadı gibi,

Ne önerirsiniz?

Yorum bağlantısı

Abi sizin araçlarda Gauge menüsüne nasıl giriliyor bilmiyorum. 

Du bakalım bilen birileri çıkar şimdi. ;)

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

sizin başınıza gelen çoğu kişinin başına gelmiştir sanırım.araç stop etmeden yakıt alıp sonrada ibrede aldığımızı aramak ;) hızını alamayan pompacıyı sorguya bile çekmiştir  :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Prensip olarak; akaryakıt alırken aracın çalışması doğru değildir. Ben de bu prensibe uyarım ama belki hayatımda ilk defadır, yaptım işte! Oğlum sağ tarafta oturuyordu, baba ben hallederim sen inme dedi, ben de kontağı kapatmayı önemsemedim. :(  :D

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ben de bazen az alınca araba bunu mu bana layık görüyorsun diyerek ilk basta hiç kipirdama olmuyor ışık da sonmuyor. Daha sonra bi kapat aç yapınca kendine geliyor :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Abi ortalama tüketime göre, son çizgiler farklılık gösterir..

Kontak açıkken, Yakıt alımında ibrenin oynamaması gayet olağan birşey. Hiçbir sorunun habercesi değildir..

Kontak kapalı almak en doğru olanıdır. çünkü araçlarımız tamamen elektronik..

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Taylan

Bence araç yakıtı azımsıyor :)  20-30 TL atınca bende de geç geliyor göstergeye :)   

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mükremin abi, aynı durum Renault'ta da mevcut. İki seçenek var:

1- Araç servise gidecek, depo kalibrasyonu yapılacak.

2- Akü sökülüp 15dk beklenip yeniden takılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Du bakalım bilen birileri çıkar şimdi. ;)

Abi eliniz sol tarafta ki kolun set düğmesine basılı olacak şekilde anahtarı takın ve kontağı 2 konumuna getirin.bi uyarı sesi duyuncaya kadar eliniz basılı bekleyin. Menü açılacaktır. Daha sonra mandalla aşağı yukarı menüyü gezip ibrelerin testini yapabilirsiniz.

Gauge menüsüne böyle giriliyor ama işe yarar mı bilemiyorum

tarihinde Eren Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Gem modülü bazı kontrolleri bazı zamanlarda yapar..Örneğin kontak açıldığı zaman, sonrasında atıyorum 10 dakika aralıklarla...Arabanın beyni dediğimiz yazılım araç çalışırken ikmal yapılacağına ihtimal vermediği için alınan yakıtı anlık olarak göstergeye yansıtmıyor... Servise falan götürme abi araban sağlam...  :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mükremin abi, aynı durum Renault'ta da mevcut. İki seçenek var:

1- Araç servise gidecek, depo kalibrasyonu yapılacak.

2- Akü sökülüp 15dk beklenip yeniden takılacak.

İkinci seçeneği deneyebilirim. Tabi havalar biraz ısınsın da, bu havalarda arabanın içinde radyo kanalları, cam ayarları vs.vs. uğraşamam

Abi eliniz sol tarafta ki kolun set düğmesine basılı olacak şekilde anahtarı takın ve kontağı 2 konumuna getirin.bi uyarı sesi duyuncaya kadar eliniz basılı bekleyin. Menü açılacaktır. Daha sonra mandalla aşağı yukarı menüyü gezip ibrelerin testini yapabilirsiniz.

Gauge menüsüne böyle giriliyor ama işe yarar mı bilemiyorum

Daha önce bun yapmıştım, kalibrasyon yapamadıktan sonra bir anlamı yok.

Gem modülü bazı kontrolleri bazı zamanlarda yapar..Örneğin kontak açıldığı zaman, sonrasında atıyorum 10 dakika aralıklarla...Arabanın beyni dediğimiz yazılım araç çalışırken ikmal yapılacağına ihtimal vermediği için alınan yakıtı anlık olarak göstergeye yansıtmıyor... Servise falan götürme abi araban sağlam...  :)< :)>

Şu yağ lambası kontrolü için bi gitmem lazım da, seninle birlikte malûm ihtiyarın direksiyon ve far anahtarını ayarlarken Erkan'ın  kulağını çekelim.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Akaryakıt istasyonundan aracı stop etmeden, çalışırken mazot aldım, ibre hiç oynamadı, düşük yakıt uyarısı kaybolmadı. Kendi hesaplarıma göre bitmeye yakın tekrar yakıt aldım, yakıt göstergesi, önceden aldığımı da üstüne ekleyip yükseldi. Ancak ikinci defadır yakıt alışımda dikkat ediyorum. Düşük yakıt uyarısı artık ibre son çizgiye yaklaşık 4 mm. kala yanmaya başlıyor ve kalan menzil de buna paralel olarak 80 km. gösteriyor.

Kısaca araç çalışırken aldığım yakıtı sanki algılamadı gibi,

Ne önerirsiniz?

Dikkati dağılmış abi senin aracın. Başka yere bakıyormuş o anda besbelli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bende de oluyor, 200 km son 80 diye gittim stoğu ettim sonra kendine geldi.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Abi bazen dolu veya yarim depoda bile düşük yakīt uyarısı çıktığı oluyor C Maxlerde, demekki yakıt konusunda biraz kafası karışık :), varsın eksisi bu olsun. :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

abi bende'de aynı durum olmuştu, nasıl düzelttim unuttum inan. ihtiyarladım galiba. :D

Gauge menüsüne girerek olabilir. Tahir yazmıştı.

Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

daha önceki aracımda ben de yaşamıştım hava çok sıcak olduğu için klima açık kalsın diye stop etmeden yakıt aldım ancak ibre yerinden oynamadı ve eski durumuna göre biraz yol yapınca ışık yandı. işi riske atmamak için bidaha yakıt aldım ama bu defa stop ederek. ilk aldığım yakıtla birlikte düzeldi. normale döndü. bence sıkıntılı bir durum değil.

Yorum bağlantısı

Bende de oluyor, 200 km son 80 diye gittim stoğu ettim sonra kendine geldi.

Ya 198 km.de mazot biterse? :shok:

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Eskidebn traktorlere mazot alinirken stop edilmezdi. Tabi cogunda gosterge arizali oldugundan cubukla olcum yapilirdi her gidi gunler

Yorum bağlantısı

Şimdi bu yorumlara bakarak; "bizim araçların ortalama tüketimi, gidilebilecek mesafe tahmini, mevcut yakıt miktarı hep tırtmış" desem nasıl olur?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...