İçeriğe Yönlendir

İnsignia Cosmo Far Power Led Sinyal,gündüz Farı,uzun Hüzme

Misafir

Recommended Posts

Rabbimin izni ile yine uzun süren bir çalışmayı son derece güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Farlar Bursa'dan bir arkadışımıza ait İnsignia aracı için alınan İnsignia Cosmo modelin Afl farları diye bilinen modeli.Çalışmaya ilk başta sadece mercek değişimi için başlandı fakat sonradan iş büyüdü,Yeniden yapılanan gündüz farı,orjinal gündüz farının yerine sinyal ve orjinal sinyalin yerine led uzun hüzme yapılmay akarar verilerek işin akışı uzadı.bu çalışmadada oldukca fazla testler,dizayn aşamaları yaptım.Sonra bu çalışmalara ilave olarak ledlerin yanış şekilleri ile oynama yaptık.

sinyalleri akan ışık yada yürüyen ışık şekiline benzetmeye,yeni dizayn ettiğimiz Gündüz farınıda kademeli olarak yanmasını istedik ve istenilen şekildede sonuç alarak farları kapattık.

Güdüz farında smd her biri 50 lümenlik yarım wattlık ledler kullanıldı.Sinyalde 1 watt amber ledler kullanıldı.Uzun hüzme ledlerimizn her biri 20watt power led olarak sağ ve sol olarak 6 led 20derecelik reflektör sınıfı lens kullanılarak güzel bir sonuç alındı.

Orjinal Hella mercekleri Afl sisteme göre olduğu için yeni nesil Hella Bi-xenon mercek ile değişti,Yükseklik motoru servoo tip olduğu için orjinal yükseklik motoru ile değişti.Gen5 balast ve Philips 4300k xenon takım kullanıldı.Orjinal iç mercek şapkası siyaha boyandı.

Farların açılmadan ilk hali.

BMksACr.jpg

Farların açılmış hali.

IYAndtJ.jpg

N0oigTi.jpg

Sadece mercek çalışması yapılsa idi bu şekilde farlar kapatılacaktı.

MGx4tni.jpg

Orjinal servo yükseklik motoru ve yerine takılmış normal motor.

7cLtyWv.jpg

qm5FgHd.jpg

Orjinal Afl Hella mercek ve yeni Hella mercek yan yana.Montajı yapılmış Hella mercek.

1VGPoRM.jpg

rLIBQMO.jpg

İç mercek kapagının boyanmış hali ile benim düz çubuktan bükewrek bu şekli verdiğim parça son şekilde ince kalınca montajı zorlaştığı için 3 mm daha geniş hali ile Lazerde kesilmiş aynı şekildeki pleksi çubugun Gümüş grı ye boyanmış hali.

l3YLEAh.jpg

Gündüz farı ledlerinin montajlanmış hali.

Of6t3Kb.jpg

Ledlerin önünün kapanması için metalik grı ile boyamış pleksi çubukların montajlanmış hali.

JdNFeBN.jpg

Gündüz farının yanış şekli.

qLSoXMn.jpg

Uzun hüzme power ledlerimizin montajı.

m78xVqD.jpg

Araç sahibi arkadaşımız ile dizayn ettiğimiz lens sabitlemesi ve ön görünüşe destek veren parçanın yapımı.Lazerde kesilen parça görünümde çok eyi değiştirdi.Bu parça yerine son anlarda aklıma gelen  bu genişlikte pulu kesip biçip kullanmak vardı yada aliminyumda delip kesip yapmak vardı.sonra fikir birliği ile üstteki parçayı geliştirdik.Ledlerin sogutucu bölümündeki ayaklar hiza ve yön verebilmek için bu şekilde yapıldı.

MxCTeIy.jpg

qBeUo7S.jpg

qHXQy8r.jpg

Uzun hüzme ledlerin montajlı hali.

OP8wHrv.jpg

Orjinal sinyal camı uzun hüzme yapısı için kesildi ve siyaha boyandı.

K3WY7af.jpg

Orjinal gündüz farı bölümündeki ledler söküldü ve yerlerine her bölüm için 2 şer tane olmak üzere toplamda 12 led takılarak sinyal aşamasıda aşılmış oldu.

weKhTRc.jpg

Küçük devre Sinyalin akışkan veya yürüyen şekilde yanması içinve hızıda kontrol edilebilecek şekilde yapılmış devresi,Gündüz farımızın 4 kademeli olarak sıra ile yanmasını sağlayan gecikmeli role devresi ve dönüş farlarının gecikmeli yanmasını sağlayan devremizin bitmiş hali.Sinyal devresi son model Audi araçlardaki sinyal yanışından yola çıkılarak yapıldı.Gündüz farı sıralı yanması ise arkadaşımızın istegi üzerine yapıldı. 

J9hKUcj.jpg

NTbCzKF.jpg

Farların bitmiş hali.

8sx3FyH.jpg

hqCW04P.jpg

İlk test montajı.

fhz7iEM.jpg

Monatjlı hali.

rddr2b0.jpg

Duvar resimimiz.

OUTy67e.jpg

Uzun hüzme power ledler ile bi-xenon uzun hzüme bir arada.

vBvY10Q.jpg

Power led uzun hüzme duvar resmimiz.Mercek gibi uzun hüzme şekli gücü beklenemez tabiki fakat ciddi manada yardımı olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Çekimi ışık kısması yaparak çektim.

50aymfn.jpg

Bilahire Gündüz resimleri ve videolaraı gelecek eklyeceğim.Şimdilik tadımlık bir sinyal gündüz farı videosu.

• Beğen 31
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

abi maşallahın var far far olduğunu anladı sanırım sizin emeğinizden sonra....güzel çalışma ustalık kokuyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

İlk kez far beğeniyorum, ben bile şaşırdım. :)  Eline sağlık abi.

Devreler o şekilde mi kalacak?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla çok güzel olmuş. Gündüz farları, kusursuz kesilme çizgisi (ki sanıyorum far ayarı yapılmamış daha, ona rağmen iyi)... Çok hoşuma gitti.

Mahmut abi'me katılıyorum. O sinyaller iş açar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Abi hemen bizim sitede linki paylaşayım. Eminim beğenecek bir sürü arkadaş çıkacaktır.

Eline sağlık ben çok beğendim açıkçası...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Çok güzel olmuş Oktay. Bu arada kenardaki Still Rx60-30'a bittim :biggrin:

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Çok güzel olmuş Oktay. Bu arada kenardaki Still Rx60-30'a bittim :biggrin:

:D :D Abi gözünden de kaçmıyor ..... 

Ellerine sağlık Oktay abi çok güzel olmuş.

Merak ettiğim bi konu var, gündüz farları yanı beyaz ledler sönmeden sinyaller çalışmıyormu , yoksa bilerek mi öyle ayarlıyorsun abi. 

Veya gündüz ledleri  parça parça yanıp toparlıyor kendini.  Bunun sebebi nedir Oktay abi. 

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Oktay abı elıne koluna sağlık,çok güzel olmuş. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Devrelerin izalasyonu güzelce yapıldı.Far altında yerinede plastik kelepceler ile sabitlendi.O kısımların resimlerini çekemedim.

Ustam o Still senin kulaklarının çınlamasına yol açmış olması lazım. :D  :tongue: 80volt seri paralel dev gibi aküleri var.

Sinyaller orjinal araçlardada böyle olduğu için yani  gündüz farı söndüğü için role devresi ile yapıyorum.

sinyaller canlı olarak böyle değil videoda parladığı için çakar gibi görünüyor.Araç sahibi düşünür elbet.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Süper olmuş Oktay Usta, eline sağlık. Insignia da güzel araba ama bu farlar ile bambaşka olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

abi çoook güzel olmuş bunlar. :nazar:  benim orjinal farları söküp sana gönderesim geldi valla :D bizimkileride elden geçir diye :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Oktay Abi aştıkça aşıyorsun maşallah.

Kim tutar seni dicem ama kimse tutamaz seni.

Ellerine sağlık çok çok güzel olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...