İçeriğe Yönlendir

Elektronik Imza

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

arkadaşlar şirketimiz borsa istanbul üyesi.geçen hafta bist ten gelen faks,bizden kep (kayıtlı elektronik posta) adresimizi istiyordu.böylece kep diye birşey olduğunu öğrenmiş oldum.bilmeyenler için kısa tarif,kep adresinize gönderilen tüm mailler şahsınıza yapılmış sayılıyor,vay ben görmedim,yok internet kesikti diye mazaret yok.kep adresinden yolladığınız tüm mailler sizi resmi olarak bağlıyor.şaka yaptım,yanlış yolladım yok,mahkemede delil kabul ediliyor.

yani ıslak imza ile yapılan işlemlerin ya da posta-kargo yolu ile alınıp gönderilen evrakın elektronik ortama taşınması.

kep adresi anonim ve limited şirketler ile sermayesi bölünmüş komandit şirketler için mecburi imiş.bist bizden bunu isteyince,mecburi olduğu için ptt den kep adresi aldık (vermeye yetkili 3 firma var).bu işi hallettik derken,kep hesabını aktif etmek ve bu hesaptan mail yollayabilmek için elektronik imza da almak gerekiyormuş.kep adresini alırken isterseniz "sadece posta alıcısı olmak istiyorum" seçeneği var.siz yollayamıyorsunuz.

asıl soru:elektronik imzayı da veren sayılı şirket var.mesela biri türk trust,biri e-güven.

türktrust sanırım daha bilindik,ancak e-güven kendi sitesinde,adresimize gelip gerekli işlemleri yaptığını söylüyor.bu bize büyük kolaylık olur.ancak firmayı hiç tanımıyorum.

kısaca,bilgisi olan arkadaşlardan ricam e-imza nasıl alınır,hangi firmadan alınır ne yer ne içer gibi konularda bilgi.zaman ayırıp cevap yazabilen arkadaşlarımı teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Kısa süre önce alan bir arkadaşa danıştım az önce.

Kurum için alınacak ise detay evrak çok isteniyor ve sadece Kamu Sm/ Tubitak tan alınıyormuş. http://www.kamusm.gov.tr/

Şahıs için ise bu işi yapan yerlere sadece kimlik ile gidilmesi yeterliymiş. (Turktrust yada E-güven gibi yetki almış yerler) Çok detaya inemedim, meşguldü biraz..

tarihinde Kerem Minaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Benim e-imzam var e-güven den aldım, şirkete gelip kurulumu ve aktifleştirmeyi yaptılar.

Geçen yeniledim, online bağlanıp güncellememizde yaptılar.

Şirket işleri için kullanıyorum. Ayrıca uyaptan vatandaş Portalı'ndan davamıda takip ediyorm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benim e-imzam var e-güven den aldım, şirkete gelip kurulumu ve aktifleştirmeyi yaptılar.

Geçen yeniledim, online bağlanıp güncellememizde yaptılar.

Şirket işleri için kullanıyorum. Ayrıca uyaptan vatandaş Portalı'ndan davamıda takip ediyorm.

Biz bir süredir kullanıyoruz.Benim de e-imzam var. Şirketimizi E-Güvenden aldılar ve oldukça memnunuz şuanda

http://www.e-guven.com/Default.aspx

Referansları oldukça sağlam ;)

peki,türktrust ın sitesinde başvuru belgelerini gösterdiği yerde kurumsal-bireysel başvuru seçeneği var,e-güven sitesinde ise

• "E-imza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurum adına e-imza oluşturulamaz." yazıyor.

bizim bireysel mi kurumsal mı e imza almamız gerekiyor.bireysel oluyorsa tercihimiz bireyselden yana.

şirketin imza yetkilisi ve-veya onun yetkilendiği kişi,kendi e-imzasını şirket adına olan "kep" için kullanabilir mi acaba.(kayıtlı e-posta alırken şirketin imza yetkilisi,kep i kullanması için dilediği kadar kişiye yetki veriyor)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benimle birlikte 4 kişi şirket adına yetkilendirildik ama e-imza da adıma kayıtlı şekilde geldi abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benimle birlikte 4 kişi şirket adına yetkilendirildik ama e-imza da adıma kayıtlı şekilde geldi abi.

anladım,senin e-imzan ile şirket evrağı alıp gönderiyorsun yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

anladım,senin e-imzan ile şirket evrağı alıp gönderiyorsun yani.

Sisteme imzam ile giriş yapıyorum daha kendi adıma gönderim yapmadım ama alım yapıyorum abi.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

+1

Sisteme imzam ile giriş yapıyorum daha kendi adıma gönderim yapmadım ama alım yapıyorum abi.

+1

peki,türktrust ın sitesinde başvuru belgelerini gösterdiği yerde kurumsal-bireysel başvuru seçeneği var,e-güven sitesinde ise

• "E-imza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurum adına e-imza oluşturulamaz." yazıyor.

bizim bireysel mi kurumsal mı e imza almamız gerekiyor.bireysel oluyorsa tercihimiz bireyselden yana.

şirketin imza yetkilisi ve-veya onun yetkilendiği kişi,kendi e-imzasını şirket adına olan "kep" için kullanabilir mi acaba.(kayıtlı e-posta alırken şirketin imza yetkilisi,kep i kullanması için dilediği kadar kişiye yetki veriyor)

İmza bizim kendi adımıza ama şirketin yetkilendirmesi ile kullanıyorum şirket işlerinde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Yazıcı
(düzenlendi)

Kamu da kullanmaktayım E-imza'yı. Gerçekten müthiş bir şey. Evrak işlerinin yapan kişinin sorumluluğunda olmasını sağlıyor. Bu yüzden yazışmalar güvenli oluyor. Sistemsel çalışma platformunda kullanılırsa, evrakların kaybolma derdi de olmuyor.

Kamu da personele verilen e-imzalar Bilgi İşlem bölümü tarafından yapılmaktadır.

tarihinde Emre Yazıcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Serdar
(düzenlendi)

asıl soru:elektronik imzayı da veren sayılı şirket var.mesela biri türk trust,biri e-güven.

türktrust sanırım daha bilindik,ancak e-güven kendi sitesinde,adresimize gelip gerekli işlemleri yaptığını söylüyor.bu bize büyük kolaylık olur.ancak firmayı hiç tanımıyorum.

Daha önce Turktrust E-imza kullanmıştım. Bir kart okuyucu ve digital imzanın yüklü olduğu bir kart gerektiriyor. Fakat tanımlı olmadığı banka vb. sitelere erişim benim zamanımda yoktu.

Son iki senedir Turkcell Mobil İmza kullanıyorum. (bildiğim kadarıyla Avea'da da mevcut, fakat kullanan kimseyle karşılaşmadım..) Banka, e-devlet, elektronik imza isteyen pek çok uygulamada kullanabiliyor.

Benim açımdan artısı ise herhangi bir kart okuyucu ve kart olmadan internet olan herhangi bir pc den imza isteyen uygulamalara erişip cep telefonum üzerinden imza işlemini gerçekleştirebiliyorum. (Kart okuyucu tanıtma vb herhangi bir ekstra ayar gerektirmiyor.

Ben nereye imzam oraya gittiği için gayet hoş, şifreyi görebilecek biri ben yokken kullanabilir mi sorununu çözmeye de aday.. Turktrust'ta sertifika yenilemeyi unutursanız biraz uğraştırıyor. Turkcell'de fatura ödediğiniz sürece aktif..

Ücret olarak Turkcell aylık 5 TL... Turktrust 1 yıllık 155 TL... 

Sizin kullanacağınız uygulama için desteği var mı Müşteri hizmetlerine danışmak gerekiyor sanırım.

Turkcell Mobil İmza

Sıkca sorulan sorular sayfası

tarihinde Bülent Serdar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bülent Serdar yazdı:

Daha önce Turktrust E-imza kullanmıştım. Bir kart okuyucu ve digital imzanın yüklü olduğu bir kart gerektiriyor. Fakat tanımlı olmadığı banka vb. sitelere erişim benim zamanımda yoktu.

Son iki senedir Turkcell Mobil İmza kullanıyorum. (bildiğim kadarıyla Avea'da da mevcut, fakat kullanan kimseyle karşılaşmadım..) Banka, e-devlet, elektronik imza isteyen pek çok uygulamada kullanabiliyor.

Benim açımdan artısı ise herhangi bir kart okuyucu ve kart olmadan internet olan herhangi bir pc den imza isteyen uygulamalara erişip cep telefonum üzerinden imza işlemini gerçekleştirebiliyorum. (Kart okuyucu tanıtma vb herhangi bir ekstra ayar gerektirmiyor.

Ben nereye imzam oraya gittiği için gayet hoş, şifreyi görebilecek biri ben yokken kullanabilir mi sorununu çözmeye de aday.. Turktrust'ta sertifika yenilemeyi unutursanız biraz uğraştırıyor. Turkcell'de fatura ödediğiniz sürece aktif..

Ücret olarak Turkcell aylık 5 TL... Turktrust 1 yıllık 155 TL... 

Sizin kullanacağınız uygulama için desteği var mı Müşteri hizmetlerine danışmak gerekiyor sanırım.

Turkcell Mobil İmza

aslında mobil imza çok daha mantıklı,ancak... işin illa ki bir ancak kısmı oluyor. kayıtlı elektronik posta (KEP) uygulamasına mobil imza ile giriş yapılabiliyor ama o ancak kelimesi burda devreye giriyor,sistemi aktifleştirebilmek için illa ki e-imza gerekiyor.

mesela asıl yetkilinin e-imzası olsa hesabı aktif etse,daha sonra yetkili kullanıcılar mobil imza ile sistemi kullanabiliyor.bizde e-imza olmadığından mecbur alacağız demektir...

7.
KEP Hesabının Kullanıma Açılması
7.1.
Yetkili PTT kullanıcısı tarafından Başvuru sahibinin uygun bir hesap adı seçmesi sağlanır. Hesap Adı ve hesapla ilgili diğer bilgileri içeren KEP Hizmet Sözleşmesi;
a) Gerçek kişi olduğu durumda, Başvuru sahibinin,
b) Tüzel kişi olduğu durumda, başvuru formunda belirtilen İşlem Yetkilisinin sisteme ilk girişleri sırasında güvenli elektronik imzası ile imzalaması sağlanır.
Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Sefa Şerif

Elektronik imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi temsil etmektedir. Temmuz 2004’te yürürlüğe giren Elektronik İmza Kanunu’na göre ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.

Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantilemektedir. Elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler, gerçek kişiler adına oluşturulur ve kurumlarca kullanılamamaktadır.

Harf, sembol ve karakterlerden oluşan sayısal veri, imza atılan metine göre farklılık göstermektedir. Islak imzalarla aynı işlevi görmesine rağmen veraset ve intikal, evlenme ya da üçüncü tarafların şahitliğinin istendiği alım-satım gibi durumlarda geçerli olmamaktadır.

Güvenilirliği şifrelenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. E-imza sistemi şifrelenmiş verileri gönderen bilgisayar ile şifreyi çözebilen alıcı bilgisayar arasında çalışmaktadır. İki taraf arasındaki şifreleme ve doğrulama işlemi, verinin güvenli bir kaynaktan geldiğini göstermektedir.

Yazılı belgelerdeki imza kadar güvenilir olan e-imza, resmi işlemlerin hem zaman hem de kağıt tasarrufuyla yapılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda belgelerin dijital ortamda arşivlenmiş olmasıyla depolama maliyetleri de azalmaktadır. Elektronik imza hakkında diğer bilgileri buradan öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/elektronik-imza/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Önder Özcan yazdı:

aslında mobil imza çok daha mantıklı,ancak... işin illa ki bir ancak kısmı oluyor. kayıtlı elektronik posta (KEP) uygulamasına mobil imza ile giriş yapılabiliyor ama o ancak kelimesi burda devreye giriyor,sistemi aktifleştirebilmek için illa ki e-imza gerekiyor.

mesela asıl yetkilinin e-imzası olsa hesabı aktif etse,daha sonra yetkili kullanıcılar mobil imza ile sistemi kullanabiliyor.bizde e-imza olmadığından mecbur alacağız demektir...

7.
KEP Hesabının Kullanıma Açılması
7.1.
Yetkili PTT kullanıcısı tarafından Başvuru sahibinin uygun bir hesap adı seçmesi sağlanır. Hesap Adı ve hesapla ilgili diğer bilgileri içeren KEP Hizmet Sözleşmesi;
a) Gerçek kişi olduğu durumda, Başvuru sahibinin,
b) Tüzel kişi olduğu durumda, başvuru formunda belirtilen İşlem Yetkilisinin sisteme ilk girişleri sırasında güvenli elektronik imzası ile imzalaması sağlanır.

E-imzalar gerçek kişiler için oluşturulur. Kullanılan her evrakta o kişinin ıslak imzası varmış gibi işlem görür. Bu nedenle dünyaca ve Türk devletince tanınmış yerlerden (Türktrust vb) alabilirsiniz. Bu yüzden KEP direkt olarak e-imza ister.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...