İçeriğe Yönlendir

Superb'ime Konfor Rölesi Taktım

Mehmet Emin Taşdelen

Recommended Posts

Mehmet Emin Taşdelen

Saygıdeğer forum üyeleri, sizlere ELO tarafından üretilen ve alıp aracıma monte ettiğim konfor rölesinin montajını anlatmak istiyorum. Aracım 2005 model Skoda Superb 1.9T otomatik vites. ELO'dan Ferit bey'in desteği ile kendim monte ettim. Flaşör bu http://www.elo.com.tr/konfor-flasoru-yeni zaten bilinen bir ürün. Eski aracım Focus II'de olduğundan alışmışım, yokluğunu hissedince yapmaya karar verdim. Daha doğrusu diğer aldığım 3 rölenin (ani fren ikaz, gündüz farı ve karşılama flaşörleri) yanında bunu da aldım.

GLaceKP.jpg?1

Aracın üzerinde bulunan 4lü flaşör düğmesinin gerekli uçlarını belirleyerek onlardan paralel uçlar çekip konfor rölesini bu uçlara bağladım. Sadece konfor rölesinin 31 numaralı şasi ucunu doğrudan şasiye verdim.

IbxqFse.jpg?1

Normalde 4'lü flaşör düğmesine gelen uçlar bir soket üzerinde toplanmıştı ama fişleri sökmek, paralel uçları eklemek ve tekrar soketi toparlamak çok uğraştırıcı (kablo çok kısaydı) olacağı için soketi iptal ederek her bir kabloyu yeni aldığım fişlerle yerine taktım. Fişleri ısı ile daralan makaron kullanarak yalıttım. İşçiliğim fena olmadı sanırım.

gXiXiDT.jpg?1

Soketi iptal ettiğim için tüm kabloların renklerini ve sıra numaralarını, ayrıca konfor flaşörüne gidecek uçların da hangi uca bağlanacağını yazan bir kağıt hazırlayarak 4'lü flaşör düğmesinin üzerine yapıştırdım.

BThIdDq.jpg?1

Kablo çık kısa demiştim ya, işte toplarken o kısalık problem oldu, çok dar olan bir alanda elle tek tek o fişleri takmak imkansız gibiydi, ben de araya ufak ek kablolar yaparak 

xdow3jI.jpg?1

önce dışarıda bunları 4'lü flaşör düğmesine taktım,

iRRWf7g.jpg

daha sonra da hava menfezi ile birlikte 4'lü flaşörü yerine monte ettim.

uRg4XjE.jpg?1

Konfor rölesini de ses yapmaması için sünger benzeri bir şey ile kaplayıp, yolcu hava yastığının kenarına doğru yerleştirdim. Ayrıca hazır açmışken bir tane de kontak açılınca +12 volt veren uç çıkartıp, ucuna fiş ekleyip yalıtımını da  yaptıktan sonra onu da ses yapmaması için süngerimsi kaplama yaparak direksiyon tarafına doğru salladım, ileride lazım olur. Yine ayrıca hazır sökmüşken kalorifer hava menfezinin kırık olan bir palini de tamir ettim. Hava yönlendirme kanatçıklarından birisinin 1.5 mm çapındaki pim gibi bir çıkıntısı kırılmış, yukarı aşağı yapınca diğerleri hareket ederken o hiç ırgalanmıyordu. Onu da ince bir matkapla delerek yerine ataçtan kestiğim ufak bir parçayı yapıştırmak suretiyle hallettim. Güzel oldu, çalışıyor.

Bu da montaj bittikten sonra, toplanmış hali.

9gQUMbE.jpg?1

Bu da çalışma alanından

nHUGehi.jpg?1

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

elinize sağlık fakat konfor rölesinin ne işe yaradığı konusunda bir bilgim yok biraz bilgilendirirseniz sevinirim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

:bravo: Ellerine sağlık. Şimdi bu röle tam olarak ne işe yarıyor? Flaşörlere ne gibi ek fonksiyon kazandırıyor?  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

elinize sağlık fakat konfor rölesinin ne işe yaradığı konusunda bir bilgim yok biraz bilgilendirirseniz sevinirim

Sinyal kolunu sinyal vermek istediğiniz yönde fakat tam tutmayacak kadar çekip bıraktığınızda 4 kez sinyal veriyor. Normalde sinyal kolu tam yerine tutarsa direksiyon hareketi ile veya elle kapatılması gerekir. Bu konfor rölesi de hafif dönüşlerde ve şerit değiştirmelerde tek dokunuşla sinyalinizi verip gerisine karışmamanızı sağlıyor. Çoğu araçta özellikle yenilerde var olan bir özellik, benim 2005 focus ıı ghia'da da vardı ama bunda yoktu, kendim monte ettim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Tek dokunuşla sola ve sağa sinyaller. Videonun sonundaki dörtlü flaşörleri kendi anahtarından açtım. Yanlış anlaşılma olması.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İlginç bu özellik orjinalde yok mu hemde süper b de

Otoban sinyali de denebilir bir nevi buna

Yorum bağlantısı

Evet, araç kataloglarında otoban sinyali olarak geçiyor, sevdiğim bir özellik. Ellerinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

şerit değiştirme sinyali olarak biliyordum ben bunu. elinize sağlık. focus da var ama 3 kez, 5 olsa iyi olacaktı sanki.

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Sinyal kolunu sinyal vermek istediğiniz yönde fakat tam tutmayacak kadar çekip bıraktığınızda 4 kez sinyal veriyor. Normalde sinyal kolu tam yerine tutarsa direksiyon hareketi ile veya elle kapatılması gerekir. Bu konfor rölesi de hafif dönüşlerde ve şerit değiştirmelerde tek dokunuşla sinyalinizi verip gerisine karışmamanızı sağlıyor. Çoğu araçta özellikle yenilerde var olan bir özellik, benim 2005 focus ıı ghia'da da vardı ama bunda yoktu, kendim monte ettim. 

evet anlatınca anladım fiestam da da mevcut sonradan mı yapıldı orjinalde mi mevcut bilmiyorum fakat uzun yolda çok kullanmıştım ve sevdim özellikle otobanda

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ellerinize sağlık gayet güzel olmuş. Böyle bir röle olduğundan dahi haberim yoktu, nasıl temin ettiniz röleyi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

İlginç bu özellik orjinalde yok mu hemde süper b de

Otoban sinyali de denebilir bir nevi buna

Artık var  :D

Otoban diyorlar ama otoban dışında da kullanılıyor sonuçta, etrafını cami ağyarını mani bir tanımlama olarak şerit değiştirme sinyali daha mantıklı gibi. Röleyi üreten firma (ELO) konfor rölesi dediği için ben de onların isimlendirmesini kullandım ki arayan olursa bulabilsin. Elektro-mekanik röleli araçların çoğunda yoktur da ECU'dan sinyalleri kontrol eden araçlarda var genellikle. Sinyal verdiğinizde tik-tak-tik-tak ses geliyorsa elektro-mekanik röle var demektir. Daha yumuşak bir ses ki kendisini nasıl yazacağımı bilmiyorum ses geliyor ise elektro-mekanik röle yoktur, gelen ses de yapay bir sestir. Sinyalleri ECU kontrol ediyordur.

Ellerinize sağlık gayet güzel olmuş. Böyle bir röle olduğundan dahi haberim yoktu, nasıl temin ettiniz röleyi?

nesrinbulut@elo.com.tr adresine yazdım istediklerimi, onlar da proforma fatura çıkarttılar. Ücreti yatırıp dekontu e-posta ile gönderdim, kargo ile ödemeli yolladılar. Bazı şehirlerde bayileri var ama kendilerinden almak daha kolay geldi, oturduğum yerden.

Yorum bağlantısı
Ramazan Karaçolak

Elinize sağlık,güzel bir uygulama

Benim c-max'de bu özellik var.Bende otoban sinyali diye tabir edildiğinde öğrenmiştim.

Yorum bağlantısı

Seat'ta vardı  bu özellik. Aynı grubun aracında olmaması garip. Sürpriz olarak Fiat Evo'da da var.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

focusta var ama yetersiz 3 kez veriyor

Merak ettigim icin soruyorum? Niye yetersiz? Bu ozellik otoban sinyali, ya da serit degistirme sinyali olarak adlandiriliyor. Yani yuksek suratlerde serit degistirmek icin. Yetersiz kalacagi dusunulen bir suratteyseniz normal sekilde kolu bastirarak sinyalin acilmasi gerekiyor.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Titiz çalışmışsınız, tebrikler hocam.

Ben de çok sık kullanıyorum.

Ancak üç yetmiyor, beş olsa tadından yenmezdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Bu özellik zaten aracınızda mevcut. Sadece aktif edilmesi gerekiyor

Nasıl aktif edilebiliyor? Bunu bir bilgiye dayanarak mı söylüyorsunuz yoksa düşünceniz mi bu yönde? "Ben 55 yaşındayım ben öyle bir şey görmedim."  :D 

Titiz çalışmışsınız, tebrikler hocam.

Ben de çok sık kullanıyorum.

Ancak üç yetmiyor, beş olsa tadından yenmezdi.

Teşekkür ederim Mehmet Abi. Tetikleme için kolu hareket ettirdiğimde 1 oluyor, 3 de kendisi yakıyor. Yetiyor şimdilik ama tabi şu ani fren ikaz rölesindeki gibi bir düğme ile sinyal sayısını seçebilme imkânı verse iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Nasıl aktif edilebiliyor? Bunu bir bilgiye dayanarak mı söylüyorsunuz yoksa düşünceniz mi bu yönde? "Ben 55 yaşındayım ben öyle bir şey görmedim."  :D 

Teşekkür ederim Mehmet Abi. Tetikleme için kolu hareket ettirdiğimde 1 oluyor, 3 de kendisi yakıyor. Yetiyor şimdilik ama tabi şu ani fren ikaz rölesindeki gibi bir düğme ile sinyal sayısını seçebilme imkânı verse iyi olurdu.

Bilgiye dayanarak söylüyorum :p Vag kablo ile aktif hale getirilebiliyor. Otomatik kilitleme, otoban sinyal sayısını arttırabiliyorsunuz, sileceğe ağlama silgisini aktif edebiliyorsunuz gibi gibi

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen
(düzenlendi)

Bilgiye dayanarak söylüyorum :p Vag kablo ile aktif hale getirilebiliyor. Otomatik kilitleme, otoban sinyal sayısını arttırabiliyorsunuz, sileceğe ağlama silgisini aktif edebiliyorsunuz gibi gibi

Superb I'de yapılıyor bu dedikleriniz öyle mi? Kablom var, neler yapabilirim diye araştırdım ama şimdiye kadar bu dediklerinizi yapan göremedim. Nasıl yapıldığını öğrenebileceğim bir yer söyleyebilir misiniz? Şu meşhur Yasin dışında.

tarihinde Mehmet Emin Taşdelen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Superb I'de yapılıyor bu dedikleriniz öyle mi? Kablom var, neler yapabilirim diye araştırdım ama şimdiye kadar bu dediklerinizi yapan göremedim. Nasıl yapıldığını öğrenebileceğim bir yer söyleyebilir misiniz? Şu meşhur Yasin dışında.

Hocam aracınız Mk1 mi :) Orasına hiç dikkat etmemişim.

Ama yine de araştırayım, çünkü aynı platform araçlarda mevcut  bu özellikler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Merak ettigim icin soruyorum? Niye yetersiz? Bu ozellik otoban sinyali, ya da serit degistirme sinyali olarak adlandiriliyor. Yani yuksek suratlerde serit degistirmek icin. Yetersiz kalacagi dusunulen bir suratteyseniz normal sekilde kolu bastirarak sinyalin acilmasi gerekiyor.

Saygilarimla.

Sadece otoyolda değil her yerde kullanmak için üstad :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Saraç

sadece sinyal disinda bi özelliği var mi hocam yoksa tek bu is icin ise biraz yorucu olmus acikcasi... Hayirli olsun.. Gule gule kullanın

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

İşçilik harika, zevkle izledim resimleri . Güle güle kullanın....

Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

Çok güzel çalışma, 

Ancak 2001 elegance fabiamda sinyal kolunu biraz yönlendirdiğinizde sinyal verirdi, Yani tam aç kapa yapmanıza gerek kalmazdı. Sİzin araçta da en azından bu şekild eolması gerekir.

Yine de çok güzel olmuş. Skoda fanı olarak tabrik ederim :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...