İçeriğe Yönlendir

Genel Sağlık Sigortası (GSS)

Misafir

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Arkadaşın eşi doğum yaptı..Doğal olarak da rapor aldı.Ancak bu esna da bunu GSS li saymışlar. İşin tuhafı o dönem arkadaşta çalışıyordu. Yani hiç yapamadınız eşinin üstünde gözükür yine GSS li olmaması gerekirdi. Saçma sapan bir şey..Arkadaş kaç defa gitti derdini anlattı raporları gösterdi..Üstelik raporu karşılığı da doğum parası da aldılar. Yani işsiz kalmış değil ki sen tutup GSS yi işletiyorsun. Adamlar bakmışlar biz bunu sistemden sileriz dmeişler silmişler ancak bir sonra ki ay yine çıkmış ortaya.. sonra biz silemiyoruz bunu git genle müdürlüğe derdini orada anlat demişler. Onlarda bizim yapacağımız birşey yok kullanılan yazılımda hata var o yüzden böyle oluyor falan demişler..Şuanda faiz işliyor borca.. Benim GSS ile işim olmaz çalışıyorum demeyin yine de sorgulayın..

Yorum bağlantısı

Arkadaşın eşi doğum yaptı..Doğal olarak da rapor aldı.Ancak bu esna da bunu GSS li saymışlar. İşin tuhafı o dönem arkadaşta çalışıyordu. Yani hiç yapamadınız eşinin üstünde gözükür yine GSS li olmaması gerekirdi. Saçma sapan bir şey..Arkadaş kaç defa gitti derdini anlattı raporları gösterdi..Üstelik raporu karşılığı da doğum parası da aldılar. Yani işsiz kalmış değil ki sen tutup GSS yi işletiyorsun. Adamlar bakmışlar biz bunu sistemden sileriz dmeişler silmişler ancak bir sonra ki ay yine çıkmış ortaya.. sonra biz silemiyoruz bunu git genle müdürlüğe derdini orada anlat demişler. Onlarda bizim yapacağımız birşey yok kullanılan yazılımda hata var o yüzden böyle oluyor falan demişler..Şuanda faiz işliyor borca.. Benim GSS ile işim olmaz çalışıyorum demeyin yine de sorgulayın..

Bir an korktum abi. Esim ucretli ogretmenlik yapiyordu 1.5 dogum dolasiyla calismadi ama ben sgkdan uzerimde mi diye kontrol ettirmistim. Simdi sorguladim cok sukur borc gozukmuyor. Uyari icin tesekkurler.

Baris hocam haber icin tesekkurler faydali bir bilgi olmus daha bu sabah ogretmen arkadasim sordu bana af var mi kpss donemi bana borc yazmislar diyordu.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Şuan sorguladım 3.159,00 TL borç çıktı :shok:

2012 Temmuz ayında mezun oldum Ağustos'ta askere gittim 22 Ocak 2013'te askerden geldim ve 18 Mart 2013'te işe başladım ve aynı işyerinde hala çalışmaktayım. Borçlu olduğum dönem sayısını 24 olarak, ana borcumu 2.809,46 faizini de 349,70 olarak gösteriyor. Şimdi bu borç nereden çıktı ve ben bunu nasıl çözerim ? :(

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

benimde 1066 tl  borcum var. Borçlu olduğu dönem :8   neden çıkıyor bu borç ?  Ben öğrenciyim hala. 1992 doğumluyum şimdiye kadar hep öğrenciydim yani.

arada bi part time işlere gidip geldiğim oldu.onlar yüzünden mi oluyor acaba.günlük sigorta yapıyorlar çünkü. :( 

2012 Temmuz ayında mezun oldum Ağustos'ta askere gittim 22 Ocak 2013'te askerden geldim ve 18 Mart 2013'te işe başladım ve aynı işyerinde hala çalışmaktayım. Borçlu olduğum dönem sayısını 24 olarak, ana borcumu 2.809,46 faizini de 349,70 olarak gösteriyor. Şimdi bu borç nereden çıktı ve ben bunu nasıl çözerim ? :(

aynı sorun bendede var.öğrenciyim hiç bi ekstra bişiyim olmadıki :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sorgularken DİĞER ÖDEMELER - GSS PRİM Seçilecek.

evet arkadaşlar,hasan beyin dediği gibi sorgulama yaparken

diğer ödemeler

gss prim seçilerek sorgulama yapın.

borç çıkan arkadaşlar bence hemen ödeme yapmasınlar,af çıkma haberleri var beklesinler biraz

Yorum bağlantısı

Anladığım kadarıyla çalıştığınız dönem içinde borç çıkartılmış.Eğer öyle ise SGK ya gidip durumu anlatın düzeltiyorlar.Benimde 2012 ocak tan yani yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hiç çalışmamışım gibi görünüyordu.3.750 tl botç çıktı sorgulamada.Sgk da durumu anlattım hallettiler :good1:  

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Anladığım kadarıyla çalıştığınız dönem içinde borç çıkartılmış.Eğer öyle ise SGK ya gidip durumu anlatın düzeltiyorlar.Benimde 2012 ocak tan yani yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hiç çalışmamışım gibi görünüyordu.3.750 tl botç çıktı sorgulamada.Sgk da durumu anlattım hallettiler :good1:  

Evet Çağlar Bey dediğiniz gibi olacak sanırım. İşyerimdeki personel işlerle görüştüm. 4A Hizmet dökümümü, terhis belgemi ve diplomamı alıp gideceğim yarın SGK'ya.

Yorum bağlantısı

Af galiba faize gelecek, sonra yeniden yapılandırılacak, borçlar düşürülecek taksite bağlanacak tekrar alınacak gibi görünüyor. Bu yasa 2012 de çıkmıştı değil mi, ben yanlış hatırlamıyorum... 

muhtemelen sizinkindede bir yanlışlık olabilir,sgk ya başvurun hocam

Yorum bağlantısı

Az önce aradım bulunduğum ildeki SGK'yı okul çıkışı uğrayacağım. Dediğiniz gibi bir hata var galiba, düzeltecekler muhtemel... 

hiç bir kurumdanda alacaklı çıkmıyoruz,hep borç hep borç :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

hiç bir kurumdanda alacaklı çıkmıyoruz,hep borç hep borç :D

Babam emekli sandığından alacaklı çıkmıştı :D 3-4 bin lira civarıydı galiba , bir kaç yazışma ile yatırdılar parayı :) 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada, seçimde görevli olan arkaşlar ;

Paralar bankalara yatmış.Isparta için ücretin yattığı banka, Akbank 

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Benimde borcum çıkmıştı 2000 lira gibi bi tutardı terhis belgesi öğrenci belgesi vs gerekli belgeler ile gidince silmişlerdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Cuma günü ben de gittim memur tamam akşama sisteme düşer kontrol edersin dedi, bugün kontrol ettim yine 2.600 lira küsür borç gözüküyor. 3.150 liradan bu kadar düşmüşler. Oysa ki memur arkadaş 3 ay kadar borcun çıkar demişti ve zaten benim boşluğum da o kadardı. O da 300 lira kadar tutar dedi. Yine mi yanlışlık oldu?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar yukarıda da yazdığım gibi sistem düzgün çalışmıyor. SGK bir yazılım almış bu işleri otomatik yapan bir yazılım artık nasılsa herkese borç çıkartıyormuş :) Düzeltirler merak etmeyin ancak biraz uğraşacaksınız.. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Dün tekrar sorguladım, bu seferki borç 399,00 lira gözüküyor. Anlamadım ben bu işi. Şimdi ben bu borcu ödeyeyim mi yoksa ödemeyeyim mi? Memur arkadaş af gelecek şimdilik bekle demişti ama :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Selçuk Keleş

Yeni düzenlemeyle gelir testi kaldırıldı. Eski borçlar -gecikme faizi olmadan- ayda 53.33 liraya göre yeniden yapılandırılacak.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
On 23.05.2017 at 21:17, Selçuk Keleş yazdı:

Yeni düzenlemeyle gelir testi kaldırıldı. Eski borçlar -gecikme faizi olmadan- ayda 53.33 liraya göre yeniden yapılandırılacak.

Bence faydalanılmayan aylar silinmeli. Borç üzerine borç getir, provozyonda verme, parasınıda iste. Bu dertten bir çok kişi nasibini aldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Sefa Şerif

Gündemin merak edilen konularından olan ve halk arasında GSS olarak bilinen hizmet, 2012’de ülkedeki herkesi kapsayarak zorunlu hale getirilmiştir. Şöyle ki 2006 yılında Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında tek çatı altında toplanmıştır.

Bu adımın ardından yapılan reformla GSS, 1 Ocak 2012 itibariyle zorunlu hale getirilmiştir. Çalışıp çalışmaması fark etmeksizin ülke nüfusunun tamamını kapsayan sigorta sistemi ile Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar GSS’li olmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesine göre genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı ifade etmektedir.

Böylece kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır.

Çıkartılan yasa ile vatandaşlar arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılmış ve yasa, norm, standart birliği sağlanmıştır. SGK, yapılan reform ile tüm nüfusun sağlık güvencesi yönünden kapsam ve koruma altına alındığını belirtmektedir.

Bunların yanında ülkedeki yabancılar da istedikleri takdirde GSS’den yararlanabilmektedir. Türkiye’de ikamet eden herkes GSS kapsamındadır.

Herhangi bir kapsamda olmayan ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında olmayan yani işsiz, kurumdan gelir ya da aylık almayan ya da bakmakla yükümlü olunan olmayan kişiler de genel sağlık sigortası kapsamındadır. Tüm detaylar bu yazıda yer alıyor: https://paratic.com/genel-saglik-sigortasi/

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...