İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Şanzuman Mesafe Sensörü (Tr Sensörü)

Fuat GÜVEN

Recommended Posts

Fuat GÜVEN
(düzenlendi)

Merhabalar,

Otomatik Mondeo'nun anlaşılamayan arızası konu kısmında bahsedilen arızalar ve sonucunu inceledim. benim sıkıntımda bu yönde. Çok değil ama bazen vites geçişlerinde kararsızlık (3-4 arası) arada sallama vb...

sanırım benimki de sensör arızası veya bakım ihtiyacı.

Forumda bahsedilen (a/t hız sensörü) (tr sensörünü) (hız devir sensörü) sanırım aynı şey fakat farklı isimlerle anılmış. Birde ( vites seçici diyor bazıları vites tarağı bazıları güvenlik anahtarı)

Bende bu sensörün oluyasa bakımını yoksa yenisini, olabiliyorsa denemelik 1 adet bulup gerekliyse değişimini yapmayı düşünüyorum. İnternet'te bazı sitelerde mevcut ve resimleri var.

(http://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Mondeo-1997-2000-20-Zetec-E-Kilometre-Hiz-Sensoru-Orjinal.html)

ben bu sensörün yada vites tarağı veya seçicinin nasıl olduğu konusunda yardım istiyorum. bir fotoğraf olur. link olur vb. araçın üzerinde fotoğraf olabilir...

Farklı bir arızası olduğunu sanmıyorum ama olabilecek şeyler hakkındaki yardımlarınızı da bekliyorum.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Yanlız kusuruma bakmayın konu yanlış yerde olmuş özür dilerim. araman 98 mondeo ghia otomatik editörden ricam taşıyabir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Muhammet Arslan Ankara'da 250 tl değiştirdi. Aynı sorun araç 3-4 yapıyor ve birkaç kez stop bile etmişti.

Değiştirdi kurtuldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Sanırım bu zımbırtı tamir olmuyor. Yenisini alacağız. Şimdi biraz araştıralım bakalım nerede kaç para...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fuat GÜVEN

merhabalar,

tr sensörü ile alakalı bir sonuç elde edemedim. Bu parçayı nereden alabilirim yada hangi ustaya gitsem yardımcı olur.Sakarya'da yaşıyorum.Hep uyduruk şanzumancılar var piyasada.Direk şanzuman sökümüne giriyorlar yada "normal yapar" diyorlar.

Valla 300km yol yapayım işi ehline vereyim diyorum.Sonra  daha büyük sorunlarla boğuşmayalım.

Yorum bağlantısı
Mert Nazmi Serin

merhabalar,

tr sensörü ile alakalı bir sonuç elde edemedim. Bu parçayı nereden alabilirim yada hangi ustaya gitsem yardımcı olur.Sakarya'da yaşıyorum.Hep uyduruk şanzumancılar var piyasada.Direk şanzuman sökümüne giriyorlar yada "normal yapar" diyorlar.

Valla 300km yol yapayım işi ehline vereyim diyorum.Sonra  daha büyük sorunlarla boğuşmayalım.

Eğer ciddi sorun teşkil etmiyorsa bence hiç kurcalatma. Aynı durumu benzinde de giderken yapıyor mu buna bir dikkat et. LPG de Benim aracım düşük viteslerde alt devirleri çok iyi (hatta benzinden dahi daha iyi) iken üst devirlerde biraz sirkinme yapıyor.

LPG ile hafif rampa çıkarken de , erken 3 den 4 e atıyor ve bayılmaya başlıyor, bazen de inatla 4 le rampa çıkacam diye uğraşıyor. Şanzımanla ilgili olduğunu düşünüyordum. OBD ile baktığımda fakir yakıt karışımı olduğunu farkettim. Aynı durumu benzinle denediğimde sorun ortadan kalkıyor.    

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

haklısın benzinde deneme yapmak gerekir.Sorun 140kmh civarlarında vitesi arttıramıyor gibi. 3-4 arası gidip gelme.gerçi 140tan sonra nereye gideceğiz ama insan herşeyin tam olmasını istiyor işte

deneme yapıp sonucu yazarım

Yorum bağlantısı
Mert Nazmi Serin

haklısın benzinde deneme yapmak gerekir.Sorun 140kmh civarlarında vitesi arttıramıyor gibi. 3-4 arası gidip gelme.gerçi 140tan sonra nereye gideceğiz ama insan herşeyin tam olmasını istiyor işte

deneme yapıp sonucu yazarım

Benzin ile düz yolda 140 km de iken ayağını gazdan çekip, hafif hafif dokun. Hatta CC yi devreye al bakalım. Yine 3-4 arası fazlasıyla kararsız kalacak mı en iyi deneme yöntemi bu. Ha bir de obd olsa canlı canlı "motor yükünü" görme şansınız olurdu. Bu sayede aracın doğru zamanda doğru vites seçimi yapıp yapmadığı konusunda daha iyi fikir edinilebilir idi. 

Bu arada sanırım aracı yeni aldınız klasik olarak basit ama, önemli test edilebilecek şeyler var. Bunlar sırasıyla

1-Maf sensörü ve İAT temizliği

2-Otomatik şanzıman yağının durumu. 

3-Obd de verdiği hatalar (sensörler, fakir zengin karışım vs.) 

Bunlara dikkat edince cidden inanılmaz farklar oluşuyor araçta. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fuat GÜVEN

Benzin ile düz yolda 140 km de iken ayağını gazdan çekip, hafif hafif dokun. Hatta CC yi devreye al bakalım. Yine 3-4 arası fazlasıyla kararsız kalacak mı en iyi deneme yöntemi bu. Ha bir de obd olsa canlı canlı "motor yükünü" görme şansınız olurdu. Bu sayede aracın doğru zamanda doğru vites seçimi yapıp yapmadığı konusunda daha iyi fikir edinilebilir idi. 

Bu arada sanırım aracı yeni aldınız klasik olarak basit ama, önemli test edilebilecek şeyler var. Bunlar sırasıyla

1-Maf sensörü ve İAT temizliği

2-Otomatik şanzıman yağının durumu. 

3-Obd de verdiği hatalar (sensörler, fakir zengin karışım vs.) 

Bunlara dikkat edince cidden inanılmaz farklar oluşuyor araçta. 

İlk olarak uzun yol sayılmaz ama İstanbul!a gittim geldim. sorunu anlama fırsatım oldu sorun;

-araç 0-120 km aralığında pek sıkıntı yapmıyor

-120 kmh dan sonra araç 2500 devir civarı giderken birden devir 4500 civarına çıkıyor ve öyle yol alıyor. sanki 2 de gider gibi

-bu sorun oluşunca hızı düşürünce silkeleme ve vites şaşırması vb. yapıyor 

-yükseltince zaten yüksek olan devir dahada yukarı gidiyor ve gaz yakıyoruz.

-yukarı veya aşağı gitmek pek fark etmiyor.gaz benzin de aynı.hatta hız sabitleyici de bile giderken 120 den sonra sapıtıyor.

Yukarıda sorunu biraz anlatmaya çalıştım.Sorunun büyük ihtimalle tr sensöründen kaynaklandığını düşünüyorum.ama yinede merak ettiğim 0-110 arasında pek sorun yaşamamam.Acaba başka birşeyden olabilir mi?

Sanırım Ankara'ya giderek bu sensörün yenisini arabaya takıp deneme yapmaktan başka çarem yok.Takıp test edeceğiz. Düzelirse ne ala. Düzelmezse en azından işin erbabı bir ustaya arabamızı yaptırıp öyle döneriz.

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

zRz1BB.jpg

internette bu ürünü buldum. 150 tl fiyatı.adı 93-07 ARASI FORD MONDEO CD4E OTOMATiK ŞANZIMAN SEViYE SENSÖRÜ iTHAL.

olarak yazılmış. ankarada tr sensörüne 350tl dediler. 

ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

deneme için pahalı bir yöntem , ehil bir teknisyentest sürüşü yapsa daha iyi olur

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

deneme için pahalı bir yöntem , ehil bir teknisyentest sürüşü yapsa daha iyi olur

Benim sıkıntım vites geçişi hatası, silkeleme vb.olmaktan çıktı.Dün yolde giderken araba 4000 d/dk geçmemeye başladı, o/d gibi vites atmadan gitmeye başladı,...... Benim iyice canım sıkıldı.Ustaya gittim. 4000d/d geçmemesi motor emniyetiymiş. P veya N pozisyonunda gerçekten geçmiyor.Sorunun tr sensörü olduğu iyice belli oldu.Bilgisayardan da aynı hata kodunu aldık. Bende dün akşam sensörü söktüm. Nasıl olsa yenisini alacağız diye.

Valla dostlarım perçinleri söküp içini açınca şok oldum. Neredeyse boş içi. Sadece yollar var vede sarı renkli bir yağ dolu.Bu yağ öyle bir hal almış ki gres katranlaşıp metale yapışır da keçe gibi olur ya aynen öyle. Yollar arası elektrik transferi yapan iletken ayaklar nasıl elektrik iletsin? Bende içini güzelce temizledim, sildim. Yağın yumuşak olan kısmından aralara az şekilde tekrar sürdüm. Topladım ve sonuç:

Şu an hiç bir sorun yok gibi görünüyor.Vites geçişi olsun hızlanma olsun, sabit gidiş olsun gayet iyi.Biraz kullanalım bakalım sonucu ara ara tekrar yazarım.

inşallah düzelir de sizlerde bu sorunla karşılaşırsanız 20 dk.lık bir iş için 350-400 tl ödemekten kurtulursunuz.

sonuç olumlu olursa resim vb yükleyeceğim.

şimdi yüklemiyorum ki benim aracım daha kötü olursa sizde aynı şeylerle karşılaşmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Nazmi Serin

Benim sıkıntım vites geçişi hatası, silkeleme vb.olmaktan çıktı.Dün yolde giderken araba 4000 d/dk geçmemeye başladı, o/d gibi vites atmadan gitmeye başladı,...... Benim iyice canım sıkıldı.Ustaya gittim. 4000d/d geçmemesi motor emniyetiymiş. P veya N pozisyonunda gerçekten geçmiyor.Sorunun tr sensörü olduğu iyice belli oldu.Bilgisayardan da aynı hata kodunu aldık. Bende dün akşam sensörü söktüm. Nasıl olsa yenisini alacağız diye.

Valla dostlarım perçinleri söküp içini açınca şok oldum. Neredeyse boş içi. Sadece yollar var vede sarı renkli bir yağ dolu.Bu yağ öyle bir hal almış ki gres katranlaşıp metale yapışır da keçe gibi olur ya aynen öyle. Yollar arası elektrik transferi yapan iletken ayaklar nasıl elektrik iletsin? Bende içini güzelce temizledim, sildim. Yağın yumuşak olan kısmından aralara az şekilde tekrar sürdüm. Topladım ve sonuç:

Şu an hiç bir sorun yok gibi görünüyor.Vites geçişi olsun hızlanma olsun, sabit gidiş olsun gayet iyi.Biraz kullanalım bakalım sonucu ara ara tekrar yazarım.

inşallah düzelir de sizlerde bu sorunla karşılaşırsanız 20 dk.lık bir iş için 350-400 tl ödemekten kurtulursunuz.

sonuç olumlu olursa resim vb yükleyeceğim.

şimdi yüklemiyorum ki benim aracım daha kötü olursa sizde aynı şeylerle karşılaşmayın.

Cidden çok sevindirici bir durum, yalnız jack soket vs. sökerken çok dikkatli olun. Kabloların dış kısımları okadar kurumuş deforme olmuşlar ki, elimi değdirdiğim yer dökülüyor. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fuat GÜVEN

Merhabalar

Aracımı on gündür test ediyorum. Hafta sonu İstanbul'a gittim. Şu ana kadar hiç bir sıkıntı yok. Hatta eskiden 140 kmh geçemezken 190 bastım banamısın demedi.(test amaçlı kısa süreli olarak-aşırı hız=kaza=?????) onun haricinde 100-150 arası kademeli olarak çeşitli hızlarda belli süreyle kullandım, sorun yaşamadım. Birad daha test etmeye devam edeyim bakalım ne olacak.

Sonrasında size bu sensörün tüm resimlerini paylaşacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
Tansel Yavuz

Sensör hava filtre kutusu ile bobinin arasından görünüyor, sensörü sökmek için hava filtre kutusu yerinden çıkarılıyor.

Aynı sorun benim mondide de var. Sensörün yan sanayisi(ithal deneni) 150 tl, orjinali 300 tl. Bugün bu sensörün yan sanayi olanını taktım, vites te kararsızlık durumu düzeldi, fakat geri vitese geçince o/d lambası birkaç defa yanıp sönüyor, nadiren de olsa d konumunda lamba yanıyor.

Şu an vites geçişleri çok seri ve bir sorun yok gibi görünüyor ama lamba neden yanıyor henüz çözemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Rifat Lüleci

İlk olarak uzun yol sayılmaz ama İstanbul!a gittim geldim. sorunu anlama fırsatım oldu sorun;

-araç 0-120 km aralığında pek sıkıntı yapmıyor

-120 kmh dan sonra araç 2500 devir civarı giderken birden devir 4500 civarına çıkıyor ve öyle yol alıyor. sanki 2 de gider gibi

-bu sorun oluşunca hızı düşürünce silkeleme ve vites şaşırması vb. yapıyor 

-yükseltince zaten yüksek olan devir dahada yukarı gidiyor ve gaz yakıyoruz.

-yukarı veya aşağı gitmek pek fark etmiyor.gaz benzin de aynı.hatta hız sabitleyici de bile giderken 120 den sonra sapıtıyor.

Yukarıda sorunu biraz anlatmaya çalıştım.Sorunun büyük ihtimalle tr sensöründen kaynaklandığını düşünüyorum.ama yinede merak ettiğim 0-110 arasında pek sorun yaşamamam.Acaba başka birşeyden olabilir mi?

Sanırım Ankara'ya giderek bu sensörün yenisini arabaya takıp deneme yapmaktan başka çarem yok.Takıp test edeceğiz. Düzelirse ne ala. Düzelmezse en azından işin erbabı bir ustaya arabamızı yaptırıp öyle döneriz.

tr.sensörü muhakkak değişmelisin.Ankara şaşmaz da parça 240tl montaj ve cihaz çeki 80-100 tl.

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

tr.sensörü muhakkak değişmelisin.Ankara şaşmaz da parça 240tl montaj ve cihaz çeki 80-100 tl.

3 aydan beri kullanıyorum arabayı. sensörün yenisini mutlaka alacağım. çünkü üzerindekinin ne zaman patlayacağı belli değil ama

3 aydır da sıkıntı yok. Bakalım biniyoruz şuan. Yakınlarda ankara ya geleceğim. o zaman şaşmaza uğrar alırım artık.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fuat GÜVEN

parçaların ikiside  değil. parça aşağıdaki parça hava filitresinin altında kalıyorzRz1BB.jpg

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Özgür Özcan

zRz1BB.jpg

internette bu ürünü buldum. 150 tl fiyatı.adı 93-07 ARASI FORD MONDEO CD4E OTOMATiK ŞANZIMAN SEViYE SENSÖRÜ iTHAL.

olarak yazılmış. ankarada tr sensörüne 350tl dediler. 

ne yapmalıyım?

ustadım bu urunu nerden buldugunuzu yazabilirmisiniz tskler

Yorum bağlantısı
Özgür Özcan

umarım rahatsız etmiyorum fuat bey bu parca 93-07 arası yazmıssınız benim arac 2005 mondeo ona takılabilirmi cevap verirseniz cok sevinecegim.

forum takip ederek arızamın sizinkiyle aynı oldugunu dusunuyorum sanzuman ustası ise ısrarla sanzumanı sokmekten soz ediyor bu parca senın araca olmaz diyor.Ancak benim ısrarlarıma dayanamayıp yarın takacak  bakalım umarım sorun hallolur.

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Bence de şanzumanı söktürmeyin. Aynı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Aracınızın kaputun altından tr sensörünün fotoğrafını çekip koyarsanız yorum yapabilirim. Farklı bile olsa arızayı gidermek için önce sensörden başla. Sensör 300-500 tl arası değiştirilir ama şanzuman 2000-3000 ve üstü fiyatlaran bahsediyorlar. Siz önce sensörü deneyin büyük ihtimal düzelecektir. Yağınıda değiştirin. Düzelmezse son çare şanzuman revizyonunu yaparsınız. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...