İçeriğe Yönlendir

Amatör Telsizcilik (Yeni Hobim )

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Mustafa Karabulut

Depremde enkazda kaldı benim ki. Hatırladığım Qsl 49 mu neydi kodum :)

Çocukluktan kalan bir meraktı abi, walkie talkiem vardı bayram harçlıklarını biriktirim zar zor aldığım :) sonra liseyi denizcilik okuyunca hep bir heves kalmıştı.

Senin dediğin gibi Abi, sırf böyle durumlarda lazım olur diye aldım bir tane, sonra baktım lisans şart, okuldan aklımda kalanlar ve biraz da mevzuata çalışarak sınava girdim B sınıfını kazandım :) 

Afet anında olması gereken en önemli cihazlardan biri diye anlatıyorlar hep. Allah göstermesin o an insan ne yapacağını bilemez, aklına bile gelmez ama, bu cihazın feneri, radyosu, alarmı filan da var. şarjı da iyi gidiyor.  Sürekli yanıbaşımda. İnşallah afet durumunda kullanmak nasip olmaz.

7vPoVm.jpg

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bende de bi telsiz var mustafanın eklediği fotodakine benzer,çok teferruatlı bi mevzu yahu,daha cızırtı bile yakalayamadım bırak konuşmayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

Gemilerin ve uçakların telsizlerini dinleyebilen var mı peki?

Amatör telsizcilik belgesi ile bu kanalları kullanmak yasak. Ama piyasada bu çapta cihazlar dolu. tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bizim işyerinde çok eskiden kalma Jotrön'ler var. Pilotlarla muhaberede sorun yaşarsak oradan konuşuyoruz. Jotrön kullanan var mı peki?

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Aydın Akdeniz
(düzenlendi)

yeni telsizim

icom-v85-2-way-radios.jpg

tarihinde Aydın Akdeniz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
4 dakika önce, Erol Eser yazdı:

Aydın Hayırlı olsun detaylı bilgi rica edebilirmiyim.[emoji6]

abi @Kemal Öremiş ile takas ettik . bi kaç gün oldu UHF band . çekimi güzel. ilk aldığımdan bir kaç kat iyi. kullandıkça detaylı yazarım.

Yorum bağlantısı
Misafir

abi [mention=69592]Kemal Öremiş[/mention] ile takas ettik . bi kaç gün oldu UHF band . çekimi güzel. ilk aldığımdan bir kaç kat iyi. kullandıkça detaylı yazarım.

Şu zamana kadar Max mesafe neydi tahmini?
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Aydın ben de belge sınavını bekliyorum.

Telsiz favorim ; diğer belgeli arkadaşlarımın kullandığı Baofenf UV-5R.

Çin 'den 25-30 dolara geliyor..

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
7 dakika önce, Erol Eser yazdı:

Şu zamana kadar Max mesafe neydi tahmini?

40 km den dinleme yapıyorum. yarın denerim.

1 dakika önce, Aydın Perçem yazdı:

Aydın ben de belge sınavını bekliyorum. Telsiz favorim diğer belgeli arkadaşlarımın kullandığı Baofenf UV-5R. Çinden 25-30 dolara geliyor..

yaramaz abi. ilk telsizimdi. resimdede var. uhf-vhf olduğu için çabuk saçmalıyor. şuanki olan sadece uhf. çok güzel. 

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Valla Aydın, bana öneren arkadaşların rölesi var, o kadar diyeyim. :fiuw:

Belki de fiyat / performans olayıdır bizimkisi..

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
12 dakika önce, Aydın Perçem yazdı:

Aydın ben de belge sınavını bekliyorum. Telsiz favorim diğer belgeli arkadaşlarımın kullandığı Baofenf UV-5R. Çinden 25-30 dolara geliyor..

soruları buldunmu abi. her dönem aynı sorular çıkıyor. A alman iyi olur abi. birde burdaoldu sınav derneğe bağış ve dilekçe verdim. istediğin çağrı kodlarını yazıyorsun müsaitse onu veriyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
1 dakika önce, Aydın Akdeniz yazdı:

soruları buldunmu abi. her dönem aynı sorular çıkıyor. A alman iyi olur abi. birde burdaoldu sınav derneğe bağış ve dilekçe verdim. istediğin çağrı kodlarını yazıyorsun müsaitse onu veriyor.

istediğin kodu alabildin mi?

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
Şimdi, Aydın Perçem yazdı:

Valla Aydın, bana öneren arkadaşların rölesi var, o kadar diyeyim. :fiuw:

bu telsiz röleyi çekmezse çöp :D . telsizin en amatör hali abi. ben sadece dinleme yapıyordum . ilk başta iyiydi. sonra çarşının ortasında bile çekmemeye başladı :) telsiz çekmezse radyo dinlersin artık :)

TB6AAA  istedim TB6DAA bu geldi.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Merak etme, denenmiştir. Röle de çekiyor, p.... telsizi de :):) 

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
2 dakika önce, Aydın Perçem yazdı:

Merak etme, denenmiştir. Röle de çekiyor, p.... telsizi de :):) 

sen bilin abi :) röle sayesinde Türkiye çevrimlerini falanda dinliyordum cuma akşamları. sonra sonra iyice gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Soruları diyordun.

Elinde varsa mailler misin.

internette var, fakat sınava giren birinden almak iyi olacka.

Bu arada kıyı emniyette kayıt linki halaa de-aktif.. Nisanda diye biliyorum sınav.. Ne zaman aktif olacak bu link?

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
1 dakika önce, Aydın Perçem yazdı:

Soruları diyordun.

Elinde varsa mailler misin.

internette var, fakat sınava giren birinden almak iyi olacka.

Bu arada kıyı emniyette kayıt linki halaa de-aktif.. Nisanda diye biliyorum sınav.. Ne zaman aktif olacak bu link?

sınavı durdurdular bir süre (ohal) yakınlarda olacağı meçhul :nea:basılmış halde 300 soru örneği bulmuştum. hatta dernekte verdi bunlardan seçiliyor diye. hatırladığım kadarını yazarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
On 17.05.2014 at 12:00, Hakan Erken yazdı:

Hiç orjinal gibi değildi ama.. :)

:)

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Öremiş

Aydın sendeki cihaz vhf band
Cihaz rx ve tx olarak sadece vhf kullandığı için anten sargısında aralıgı çok geniş göndermede 5 waat çıkış var ve sadece vhf olduğu için alma ve göndermede el cihazlarının içinde iyi olanlardan sayılır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
11 dakika önce, Kemal Öremiş yazdı:

Aydın sendeki cihaz vhf band
Cihaz rx ve tx olarak sadece vhf kullandığı için anten sargısında aralıgı çok geniş göndermede 5 waat çıkış var ve sadece vhf olduğu için alma ve göndermede el cihazlarının içinde iyi olanlardan sayılır

vhf imiş :)

ben kullanıcıyım. nasıl olduğu değil bana ne verdiğine bakıyorum :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu boafng miydi neydi baya niyetlendim avda kullanmak için telefon çekmiyor çoğu yerde ama biraz erteledim aydın sayesinde bişiler kapalım bari takipteyim

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Selim Kaya

Bugün yapılan sınava giren arkadaşlara hayırlı olmasını diliyorum. Bir heves biz de denedik şansımızı. Umarım B sınıfını almaya hak kazanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...