İçeriğe Yönlendir

Opel Corsa C 1.0 Külbütör Kapağı Contası Değişimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı
(düzenlendi)

İşyerinden ekipte çalışan bayan arkadaşın arabanın motoruna bakarken çok fazla şekilde yağ kaçırdığını farkettim. Öyleki her yer yağ içindeydi.
Dedim sen git servisine bunu değiştir. 35 TL olan contanın değişimi için 100 TL işçilik istemişler, abi sen mercedese girişiyorsun, bunuda yapabilir misin diyince. İyi dedim garanti yok benim işte amaona göre dedim.
Canın sağolsun diyince bu akşam 2003 Opel Corsa 1.0 65 Bg, Mekanize Otomatik aracımızı garajımıza çektik :)

Furkan usta iş başında;
corsa1.jpg

Bu da kardeşimiz ve aldığı conta seti :)
corsa2.jpg

Motorun üstündeki küçük ECOTEC kapağını sağa doğru kaydırıp çıkardıktan sonra, bobinleri tutuan iki tane T30 tork vidayı söküp bobini çıkarıyoruz.Neyseki sızan yağlar bujilere ulaşmamış.
corsa3.jpg

Üst kapağı tutan E11 ReverseTorx vidaları ve kapağa giren havalandırma hortumlarını söktükten sonra eksantrik millerimiz ve triger zincirimiz meydane çıktı.
corsa4.jpg

corsa5.jpg

Contanın oturacağı zemin yağdan berbat hale gelmişti, daha önce mercedes için aldığım Loctite 7063 ile bir güzel detaylıca temizliyoruz, contanın değeceği zeminin yağsız olması önemli.
corsa6.jpg

Herhalde eski conta taştan biraz daha yumuşaktı, kesinlikle ömrünü tamamlamış.
corsa7.jpg

Külbütör kapağını da pis yağlardan ve tortulardan arınıdırıyoruz, özellikle contanın oturacağı kanalı detaylıca loctite 7063 ile yağdan arındırıyoruz.
corsa8.jpg

Yeni contayı yerine oturtturduktan sonra aynı işlemi tersi sırada uygulayarak karşılıklı vida sıkma işlemi ile topluyoruz. Havalandırma hortumlarını da geri kapağa bağlayınca işlem tamam.
corsa9.jpg

Ve günün sonunda mutlu son... Allah'a çok şükür bunu da hallettik.
corsa10.jpg

Arkadaş arabanın sesinin azaldığını ve daha iyi gittiğini söyledi, bende psikolojiktir o, bu ilerde problem olabilecek şeyleri engellemek içindi dedim ama belki de conta o kadar vahimdiki motor havamı alıyordu içeriye acaba diye düşünmeden edemedim.

Buda günün bonusu, bir diğer ekip arkadaşım benim arabanın yanında niye böyle bir poz vermiş anlamadım ama sahne mükemmel :D :D :D
mercedes_katili.jpg

tarihinde Ersen Tapan tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Helal olsun sana. Usta oldun çıktın :):bravo: :bravo:

Eyvallah abi, ama ustalık haddim değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Eline sağlık.. Garaj ve tamirhanesi olan bir ev hayalinde var mı benim gibi..Baba ehil bir ustaya çırak vermedi ki bizi  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Eren
(düzenlendi)

Demekki motorun etrafı yağlıysa üst kapak contası değiştirilmeliymiş. Öğrenmiş oldum.

Helal olsun.. Mondeonunki de değişirmi ki böyle :s

tarihinde Mehmet Eren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

elinize emeğinize sağlık. :nazar:  o kasa corsa ları c kasa gibi hatırlıyorum nedense :D

Evet yanlış yazmışım Corsa C olacak.

Modlarımız başlığı değişirse sevinirim.

Demekki motorun etrafı yağlıysa üst kapak contası değiştirilmeliymiş. Öğrenmiş oldum.

Helal olsun.. Mondeonunki de değişirmi ki böyle :s

Muhtemelen bu mantıktadır mondeo da, üst kapakta yağ sızıntısı olabilecek yerlerin başında bu conta geliyor, kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ah Furkan ah bütün hayallerimi yıktın. Hani mercedes servisi açacaktık senin ile ? Sen gittin ne olduğu belirsiz araçları tamir etmeye başlamışsın. Hadi araya bir mondeo sıkıştırdın Babanın diye ses çıkartmadım ama bu yakışık almamış :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Ellerine sağlık abi güzel çalışma [emoji106] 100 lira nedir çok para [emoji35]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ah Furkan ah bütün hayallerimi yıktın. Hani mercedes servisi açacaktık senin ile ? Sen gittin ne olduğu belirsiz araçları tamir etmeye başlamışsın. Hadi araya bir mondeo sıkıştırdın Babanın diye ses çıkartmadım ama bu yakışık almamış :D

Yok abi bu dost işi, mercedese devam, sen gel açalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yok abi bu dost işi, mercedese devam, sen gel açalım :)

Ha şöyle yiğit adam nerde durduğunu bilmeli :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Kendi arabası neyse, başkasının arabasının bakımını yapmak. Maharet başka birşey :D vallahi tebrikler... Elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Insan bir haber eder abi :) gelir elimi yağa sokardım :)

Ani gelişti Mert yoksa arardım :) elimde artık yağ var ne zaman istersen gelip ellerini sokabilirsin :D tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...