İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Araç Motor Numarasının Başka Araçta Çıkması

şakir çelik

Recommended Posts

şakir çelik
(düzenlendi)

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.herkese selamlar.aracımda başıma gelen bir sıkıntıyı anlatacağım. Aracım 2006 focus kazasız belasız bir araç . Geçende kasko yaptırmaya gittiğimde aracımın şase den çıkmayan bir kaza motor nodan çıktı. İyice araştırdım,aracımla kaza yapmamış biri olarak  farklı geldi.araştırmalarım sonucu kaza yapan aracın mondeo olduğu ve aracımla motor numarasının uyduğunu öğrendim. Ford larda şasenin son 7 hanesi motor numarası oluyor ve şansa bak ki bu mondeonun şase farklı fakat son 7 hane benimkinle aynı deli olacağım gnlerdir kaskodan o araca ödeme yapan firmaya geçtim emniyetle irtibata geçtim bir trl hasar kaydının motorumla alakalı olmadığını anlatamadım .En son iş ford yetkili servisine ve FORD-OTOSANA kaldı ne yapacağımla ilgili bir fikri olan varsa yardım etsin

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Fordlarda doğrudur. Motor no; şase no ile son bölüleri aynıdır. Bununla beraber aracınızın motor no'su başka bir modelle değil, başka bir araçla bile tutmamalı. Muhtemel yanlışlık, kaza ypan mondeo'nun motor no'su poliçe düzenlenirken yanlış yazılmış ve tramere yanlış transfer olmuştur. Etis sistemine şase no'larını girdiğinizde mondeo'nun şasesinden araç bilgilerinin çıkmaması lazım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne yapacaksınız bilmiyorum ama o mondeo da bu forumda, aracının orjinal olduğu dair forddan yazı alarak ruhsatını alabildi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fordlarda doğrudur. Motor no; şase no ile son bölüleri aynıdır. Bununla beraber aracınızın motor no'su başka bir modelle değil, başka bir araçla bile tutmamalı. Muhtemel yanlışlık, kaza ypan mondeo'nun motor no'su poliçe düzenlenirken yanlış yazılmış ve tramere yanlış transfer olmuştur. Etis sistemine şase no'larını girdiğinizde mondeo'nun şasesinden araç bilgilerinin çıkmaması lazım.

Saygılarımla.

Değil üstad, ikisinin de motor numarası aynı :)

Mondeonun şasisinden mondeo geliyor etiste ben baktım.. sorun motor numarasında :)

Yorum bağlantısı

Bu durumda üstad,problem focus'ta gözüküyor. Peki focus'un gerçek motor no'su evrakta yazan olamaz o zaman. Muhtemelen kayıtlarında yanlışlık var. Motor üzerinden motor no okunursa farklılık anlaşılmaz mı? Ben mi bir yerlerde yanılıyorum?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
şakir çelik

Aracima guveniyorum ve forddan uygunluk belgesi.istedim bakalim ne.olacak en son.is hukuki yola basvutmak

İkiside etiste ayni motor.no ya sahip ne yapabilirim sizce

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Aracima guveniyorum ve forddan uygunluk belgesi.istedim bakalim ne.olacak en son.is hukuki yola basvutmak

İkiside etiste ayni motor.no ya sahip ne yapabilirim sizce

ETİS de araç modeli ne yazıyor? Mondeo mu Focus mu?

Yorum bağlantısı
şakir çelik

Etis de şase no dan valencia yapimi ford focus diye geciyor kaldi ki bu aracin.kazasi ben aldiktan.sonra oluyor ve sase numaram dogru aracin butun ozellikleri cikiyor fakat etis te motor no yaziyormu bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durumda üstad,problem focus'ta gözüküyor. Peki focus'un gerçek motor no'su evrakta yazan olamaz o zaman. Muhtemelen kayıtlarında yanlışlık var. Motor üzerinden motor no okunursa farklılık anlaşılmaz mı? Ben mi bir yerlerde yanılıyorum?

Saygılarımla.

Benim anladığım kadarıyla evrak değil blok hatası... 

Yani her iki aracın da bloğunda aynı numara vurulmuş

Yorum bağlantısı
şakir çelik

Aynen oyle ve ne yapacagimi bilmiyorrum benim aracimin karistigi kaza yok

Yorum bağlantısı
Özgür Can Öztürk

Sattığım 2009 model Mondeo aracımda böyle bir problem vardı. Mehmet abi bakmıştı hatta kayıtlara aynı sorun focusun motor numarasıyla benim araçtaki motor no aynıydı ama o karışan focus aynı yıl ve modeli yani 2009 Mondeo Titanium-x ve 2009 Focus Titanium-x idi. Emniyetten ruhsat alınırken aracın mükkerrer olduğu mühendisler odasına gidip orjinaldir raporu almamı istediler. Mühendisler odasına gitmeden ford'dan motor no ve şase orjinaldir diye rapor aldım ama emniyet onu geçersiz saydı. 250 TL  gibi bi ücret vererek mühendisler odasından şase no orjinallik raporu aldım. Mavi bir ışıkla şase numarasına, motor bloklarına fln bakıyorlar herhangi bir oynama tamir kaynak gibi birşey varmı diye. Bu şekilde ruhsatı aldım. Aracı sattım satarkende herhangi bir problem yaşamadım zaten alırkende yaşamamıştım ve nasıl kasko yaptıramadınız acaba ben daha ruhsatı üstüme almadan kasko başlamıştı bile yani bir problem olsaydı bende yaptıramazdım diye düşünüyorum.

Herneyse probleminizi yaşamış biri olarak kocaman Ford'un nasıl böyle basit hata yaparak insanları Ford markasından soğuttuğunu yaşadım ama bu durumda yapılacak tek iş mühendisler odasından ve Ford'dan orjinallik raporu almak ve emniyete bunları ibraz etmek. Başka yapabileceğiniz birşey yok galiba.

Yorum bağlantısı
şakir çelik

Ruhsatım var kasko firmasi yapariz dedi firmaya rapor gececeklermis fakat aracimi satmaya calisirken onume cikiyor diger arac kazayakaristigindan.dolayi

Yorum bağlantısı
Özgür Can Öztürk
(düzenlendi)

Benim aracımda kaza yoktu tramerden sase nodan sms atınca filan birşey çıkmıyordu. Bendeki problemde benim aracımda 5 satış vardı ama sistemde 8  satış görnüyordu diğer focusun satışlarıda motor nodan dolayı heralde bana yansımıştı muhtemelen onada 3 satış olmasına rağmen 8 satış görünüyordu.

http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/Hasar-Bilgi-D%C3%BCzeltme-Durum-Sorgula.aspx

http://www.sbm.org.tr/tr/Sayfalar/Hasar-Bilgi-D%C3%BCzeltme-(Otokontrol-5664).aspx

Yukarıdaki linke tıklarsanız hasar düzeltme gibi birşeyden bahsediliyor belki yanlışlığı düzeltebilirler tam ne işe yaradığınıda bilmiyorum ama belki faydası olabilir

tarihinde Özgür Can Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
şakir çelik

Burayi aradim cok ilgilenmediler vallahi anlamis degilim ne yapacagimi sasirdim arabami acil satmam lazum

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

çok ilginçmiş yahu.2 ayrı arabaya aynı motor numarasını vuruyorlar ikisi de türkiye de satılıyor (+ ikisi de forumda)

bu nasıl bir hatadır nasıl bir iş bilmezliktir,ah ford ah :angry:

Yorum bağlantısı
şakir çelik

Diğer arkadas buradami gercekten.anlamadim bir baskasinin kazasini bende cekiyorum

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Halil İbrahim Bekar

Başlıkta söylediğim gibi , aracımı satma arefesindeyim . Araca müşteri olan bir abi , motor numarasını istedi. sorgulama da 3 araç çıkmış aynı motor no ile , biri benim araç diğer ikisi de ford connect. Böyle bi durum olması normal midir. şasi no'da sıkıntı yok.İlerde sıkıntı oluşturur mu.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba, benzer bir sorunda benim başıma geldi. Dün 2008 focus titanium x bir araç satın aldım. Plakayı ve şaseyi 5664'ten sorguladığımda 600 lira civarı önemsiz bir kayıt çıktı. araçta sadece bikaç parça boya vardı ve satın aldım. Daha sonra kasko yaptırmak için sigortacılardan teklif isterken hepsi bana motor no'sunda pert kaydı olduğunu bildirdi. nasıl olur diye araştırınca benim motor no mu sisteme girince 2009 bir connect aracın 2014 yılında perte çıkarıldığını öğrendim. dolayısıyla aynı motor nosuna sahip olduğumuz için benim sorgulamamı yapanda beni de pert görüyor. rica minnet sigortacılardan güneş sigorta ile ilgili olduğunu dosya numarasını falan öğrendim orayla konuştum.mail istediler ama bi dönüş yapmadılar. diğer taraftan eski sahibin sigortacısı da olayı takip edip groupama sigorta ile alakalı olduğunu, adamlarla konuşup hatalarını kabul ettiklerini falan söyledi. kayıt açmış şimdi. 1 2  haftaya sonuçlanır dedi. Şimdi gerçekten bu olay sbm aracılığıyla da olsa düzelir mi? ne kadar sürer? ve en önemlisi konuyu açan arkadaşın şuan durumu nedir bi bilen varsa yardımcı olsa?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Kılıç3

Arkadaşlar merhaba, benzer bir sorunda benim başıma geldi. Dün 2008 focus titanium x bir araç satın aldım. Plakayı ve şaseyi 5664'ten sorguladığımda 600 lira civarı önemsiz bir kayıt çıktı. araçta sadece bikaç parça boya vardı ve satın aldım. Daha sonra kasko yaptırmak için sigortacılardan teklif isterken hepsi bana motor no'sunda pert kaydı olduğunu bildirdi. nasıl olur diye araştırınca benim motor no mu sisteme girince 2009 bir connect aracın 2014 yılında perte çıkarıldığını öğrendim. dolayısıyla aynı motor nosuna sahip olduğumuz için benim sorgulamamı yapanda beni de pert görüyor. rica minnet sigortacılardan güneş sigorta ile ilgili olduğunu dosya numarasını falan öğrendim orayla konuştum.mail istediler ama bi dönüş yapmadılar. diğer taraftan eski sahibin sigortacısı da olayı takip edip groupama sigorta ile alakalı olduğunu, adamlarla konuşup hatalarını kabul ettiklerini falan söyledi. kayıt açmış şimdi. 1 2  haftaya sonuçlanır dedi. Şimdi gerçekten bu olay sbm aracılığıyla da olsa düzelir mi? ne kadar sürer? ve en önemlisi konuyu açan arkadaşın şuan durumu nedir bi bilen varsa yardımcı olsa?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Bende aynı sorun çıktı 2012 fiestamın motor nosu 2012 connect araçta da varmış şasenin son 7 hanesi birbiriyle aynı bu yüzden motor no lar çakışmış ilk sene sıkıntısız kasko vs yaptım 2. sene kasko yapmak istediğimde 5 ay önce diğer aracın perte çıkmasından dolayı benim motor no dan dolayı aracım perte çıktı. nasıl düzeltilrbilir acaba kasko yapamıyorum şuan çözüm yolunu bulan va rmı?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Adem Akın

Sa arkadaslar yeni aldigim trendx 2013 aracimda da ayni sorunu yasiyorum connet marka bi arac in motor no ile benim aracimin motor no ayni .. Connet pert kayitli benim aracima kasko yapmiyolar daha once bu sorunu yasayip cozum bulan varmi ford mahkemeye veren flan varsa acil yardimlarinizi bekliyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Normal şartlarda, acenta bunun açıklamasını sigorta şirketine yaparak durumu düzeltiyor, ancak düzeltemeyenlerin de olduğunu okuyoruz, karışık bir durum.

ŞAse nosu aslında aracın kimliğini oluşturan nurmar, bu kısımda sigorta şirketleri de çeki düzen verebilir sisteme

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...