İçeriğe Yönlendir

Civic Mi Focus Mu ?

Uğur Köker

Recommended Posts

Ahmet Fatih Yılmaz

2007üzeri civic kullabirsan vtec 2 ni daha çok ararsin kesinlikle daglar kadar fark var. Yakıt yol tutuşu ve performans olarak

Ben vtec2 tavsiye ediyorum zaten fd6 değil.fd6 ların tip de vtec2 kasa kadar iyi değil bence ancak beyaz veya siyah olursa çekilir o da sunroof + elegance olacak

Yorum bağlantısı

Ben vtec2 tavsiye ediyorum zaten fd6 değil.fd6 ların tip de vtec2 kasa kadar iyi değil bence ancak beyaz veya siyah olursa çekilir o da sunroof + elegance olacak

kadro 2011 bakıyor arkadaş ondan dedim elegance sunroof lu :wub:
Yorum bağlantısı
Ahmet Fatih Yılmaz

kadro 2011 bakıyor arkadaş ondan dedim elegance sunroof lu :wub:

Adamsın :)
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Özcan Çömez

Civic hakkında bayağı araştırma yapıyorum ama hiç kullanmadım. focus ile arasında gidip geliyorum.

ikisi hakkında araştırdığım kadarıyla focus genel olarak daha önde.

bu konu hakkında bende bir kaç kelam yazayım.

öncelikle belirtmek istiyorum ki, civic fd6 almak için bahane arıyorum desem yeridir, ama bazı gerçekler var bunları madde madde yazıyorum.

- civiğin yere yakınlığından dolayı, engebeli yollarda yere sürtmesi ve araçta 4-5 kişi olunca kasislerden geçerken yayın bitip küt diye vurması. bu konu ile alakalı mekanik bir bozulma duymadım. yayın üstüne toros takozu denilmiş ama pek sağlıklı değil, orjinal bir çözüm var mı bilmiyorum. spor yay önerenler olmuş ama onların tecrübelerini okuyamadım.

- şehir içi yakıt tüketimi fazla, şehir dışı normal

- aydınlatma zayıf

- frenleme zayıf, bunun için kaliteli disk balata gerekiyor denilmiş.

- trim seslerinden bazıları şikayetçi ama genel manada bilmiyorum.

- sürüş pozisyonu olarak dezavantaj olabilir, özellikle park ederken ama uzun yolda rahat ettireceğini düşünüyorum. 

- manevra bi tık düşük

- 40 bin km civarı subap ayarı istiyor

- motor kulağı sorunu kronik.

- kaporta zayıflığı, ufak kazalarda bile haddinden fazla hasar alabiliyor. ( güvenlik olarak bakmıyorum ) 

- kaporta boya inceliği.

- bagajı dar, kendi markası b segment cityde 500 lt civarı bagaj varken civicde 380 lt civarı bir baganı nasıl becerdiler anlayamıyorum.

ben bu maddelerden dolayı ibreyi tekrar focusa çevirdim gibi ama karar veremiyorum. açıkçası civicin mekanik olarak sorunsuzluğu ve spor görünümü, içinin ferahlığı, şaft tüneli olmayışı beni ikilemde bırakıyor. ama işte ben genelde yazın köy yollarına 4-5 kişi pikniğe gidebiliyoruz. tek çekincem bu açıkçası. altını sürekli vururmuyum endişesi.

açıkçası dizel focus almak istemiyorum, dpf, enjektör, turbo gibi olası problemlerden dolayı. lpg focusa yöneldiğimde ise o zaman diyorum madem tüple kullanacaksın neden civic almıyorsun.

bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa da bana yorum yapabilirler. bu yazdıklarım tamamen araştırmalarım sonucudur. 2011 focus kullanmışlığım vardır ( 4 ay )

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
On 12.04.2019 at 10:39, Özcan Çömez yazdı:

Civic hakkında bayağı araştırma yapıyorum ama hiç kullanmadım. focus ile arasında gidip geliyorum.

ikisi hakkında araştırdığım kadarıyla focus genel olarak daha önde.

bu konu hakkında bende bir kaç kelam yazayım.

öncelikle belirtmek istiyorum ki, civic fd6 almak için bahane arıyorum desem yeridir, ama bazı gerçekler var bunları madde madde yazıyorum.

- civiğin yere yakınlığından dolayı, engebeli yollarda yere sürtmesi ve araçta 4-5 kişi olunca kasislerden geçerken yayın bitip küt diye vurması. bu konu ile alakalı mekanik bir bozulma duymadım. yayın üstüne toros takozu denilmiş ama pek sağlıklı değil, orjinal bir çözüm var mı bilmiyorum. spor yay önerenler olmuş ama onların tecrübelerini okuyamadım.

- şehir içi yakıt tüketimi fazla, şehir dışı normal

- aydınlatma zayıf

- frenleme zayıf, bunun için kaliteli disk balata gerekiyor denilmiş.

- trim seslerinden bazıları şikayetçi ama genel manada bilmiyorum.

- sürüş pozisyonu olarak dezavantaj olabilir, özellikle park ederken ama uzun yolda rahat ettireceğini düşünüyorum. 

- manevra bi tık düşük

- 40 bin km civarı subap ayarı istiyor

- motor kulağı sorunu kronik.

- kaporta zayıflığı, ufak kazalarda bile haddinden fazla hasar alabiliyor. ( güvenlik olarak bakmıyorum ) 

- kaporta boya inceliği.

- bagajı dar, kendi markası b segment cityde 500 lt civarı bagaj varken civicde 380 lt civarı bir baganı nasıl becerdiler anlayamıyorum.

ben bu maddelerden dolayı ibreyi tekrar focusa çevirdim gibi ama karar veremiyorum. açıkçası civicin mekanik olarak sorunsuzluğu ve spor görünümü, içinin ferahlığı, şaft tüneli olmayışı beni ikilemde bırakıyor. ama işte ben genelde yazın köy yollarına 4-5 kişi pikniğe gidebiliyoruz. tek çekincem bu açıkçası. altını sürekli vururmuyum endişesi.

açıkçası dizel focus almak istemiyorum, dpf, enjektör, turbo gibi olası problemlerden dolayı. lpg focusa yöneldiğimde ise o zaman diyorum madem tüple kullanacaksın neden civic almıyorsun.

bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa da bana yorum yapabilirler. bu yazdıklarım tamamen araştırmalarım sonucudur. 2011 focus kullanmışlığım vardır ( 4 ay )

90kda en yakın arkadaşıma fd6 otomatik lpg li Civic aldık suan araç 180k da şanzıman yada lpg sisteminde bir sıkıntı çıkarmadı. Periyodik bakım harici masraf yapmadi. Aracın tamponlarına ek yaptırdı ve yaptırdığı eklerin hepsini surttu onun haricinde altını vurduğu olmadı. Süspansiyon sınıfına göre bence yetersiz izolasyonda öyle ama direksiyon hissi ve firenleri bence gayet güzel. Ayrıca görüş acılarınıda ben pek beğenmiyorum on konsol çok uzun. Kronik olarak direksiyonu çevirince amortisör üst takoz ses yapıyor yağsız kalma sorunu varmış o sesle kullanıyor çok rahatsız etmiyor yağlansada kısa zaman sonra yine ses yapıyormuş. Aracın 0-100 u çok tatmin etmesede 100-200 konusunda bence başarılı son sürate ulaşmakta zorluk cekmiyor. Birde aracın boyası zayıf. Bir bütün olarak bakarsak bence alınabilecek bir araç. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İki araç da bence güzel , tamamen zevk meselesi, focus iç hacmi daha az ama yol tutuşu daha iyidir, civic yere yakın daha çok şehir içi kullanıma göre tasarlanmış bana göre.

İşin mekanik boyutu olarak uzun yıllar Focus kullandım, sadece son kullandığım focus ECU sunda sıkıntı çıktı, bu da ECU nun yanlış yere monte edilmesinden dolayı global olarak olabilen bir sorunmuş ama her araçta olacak diye bir durum değil. Bence iki aracı da kullanın , içinize hangisi sinerse onu alın. ikisi de piyasada çok tutulan araçlar , zarar etmezsiniz. Sadece temizini bulmak zordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Çömez
3 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

İki araç da bence güzel , tamamen zevk meselesi, focus iç hacmi daha az ama yol tutuşu daha iyidir, civic yere yakın daha çok şehir içi kullanıma göre tasarlanmış bana göre.

İşin mekanik boyutu olarak uzun yıllar Focus kullandım, sadece son kullandığım focus ECU sunda sıkıntı çıktı, bu da ECU nun yanlış yere monte edilmesinden dolayı global olarak olabilen bir sorunmuş ama her araçta olacak diye bir durum değil. Bence iki aracı da kullanın , içinize hangisi sinerse onu alın. ikisi de piyasada çok tutulan araçlar , zarar etmezsiniz. Sadece temizini bulmak zordur.

peki yıllık 20bin km yapan birine dizel mi lpgli mi önerirsiniz ?

turbo enjektör dpf ile tecrübeleriniz varsa payalaşabilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
3 saat önce, Özcan Çömez yazdı:

peki yıllık 20bin km yapan birine dizel mi lpgli mi önerirsiniz ?

turbo enjektör dpf ile tecrübeleriniz varsa payalaşabilir misiniz ?

Lpg konusunda maalesef pek tecrübem yok. Ben yılda 45bin civarı yapıyorum. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben 2 yıl kadar 2011 2,5 kasa sedan Focus kullandım. 1.6 tdci motoru bana hiç masraf çıkartmadı. Aracı 65000 kmden 107000 kmye kadar getirdim. 15 yerine 10 binde bir yağ filtre bakımı yaptım. Bir kere motor takozu değişti bir de triger bakımını yaptırdım. Dpf falan hiç problem olmadı. En az 200 bin kmye kadar da dpf ile ilgili bir problem olacağını da sanmıyorum. O modeller kuru tipmiş çünkü.

Evet iç hacim olarak Civic kadar iyi değildir ama sürüş zevki olarak Focus çok iyiydi. Bagajı da çok iyiydi. Memlekete gittiğimde dünya kadar eşya yükledim, süspansiyon olarak da hiç bir problem yaşamadım.

Yol sesi olarak da civic ile aynıdır malesef. Hatta dizel olanı motor sesi de alır..

Kendim ufak tefek yalıtım yapmıştım benimki bayağı düzelmişti. 

Yani ikisinin de eksileri artıları var. Karar size kalmış.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özcan Çömez

Bakalım listeme Auris 1.6 132 Hp Valvematic'de ekledim. comfort extra temiz birşey denk getirebilirsem o da olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...