İçeriğe Yönlendir

Yeni C-Max Gizli Özelliklerin Açtırılması

Olgaç Öcek

Recommended Posts

İsa Köse

Bu kabloyu nereden sipariş edebiliriz.

Ya da şöyle sorayım: Gizli özellikleri açabilmek için kablo mu gerek yoksa bluetooth obd cihazı da iş görüyor mu? Cepten bağlanıyor mu?

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Diğer sayfada söylemiştim ; Tit X aracım için açılabilecek ekstra bir özellik yok ise , maceraya şahsım adına girmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
ilhan yalçın

dün elm cihazı ile yokuş kalkış ve lastik basıncı özelliklerini açtım, yapması gayet kolay.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gürkan Çakıroğlu

dün elm cihazı ile yokuş kalkış ve lastik basıncı özelliklerini açtım, yapması gayet kolay.

hareket edince otomatik kilitlenen kapı özelliğini de açabilirsin...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Halit Bebek
(düzenlendi)

Ilhan bey. Sizin aracta eco mode varmi? Elm327 ile eco mode acilabiliyor mu?

Keske pc deki menu ekranini paylassaniz cok iyi olur. Baska neler var gorurduk.

tarihinde Halit Bebek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ilhan yalçın

Ilhan bey. Sizin aracta eco mode varmi? Elm327 ile eco mode acilabiliyor mu?

Keske pc deki menu ekranini paylassaniz cok iyi olur. Baska neler var gorurduk.

ecomod var yarın ekran görüntülerini paylaşayım halit  bey

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Karaçor
(düzenlendi)

Olgaç bey IDS olduğu için standart listeyi gördük yani arabada olan tüm özellikleri.

Hillholder yoktu benim araçta ve Without hillholder ibaresini değiştiremedik.

Fakat başka bir arkadaş sayesinde rusların yazılım programıyla normal bir laptop ve ELM 327

Kablo ile yükleme sonucu hillholder, lastik basınç ve hareket edince otomatik kapı kilidim aktif oldu, çok da güzel oldu...

Gürkan Bey açtırdığınız özellikler gerçekten çok gerekli özellikler de lastik basınç sistemi olması için sensör olması gerekmiyor mu? abs ye bağlı olarak çalışan bir sistem mi sizin açılan? mesela lastik havası indiğinde hangi lastiğin havası inik onu görebiliyor musunuz?

Bir de benim araç 2013 Trend TDCİ C Max...Acep benim araca da yapabilir miyiz?

tarihinde Volkan Karaçor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ilhan yalçın

Hocam hangi lastigin oldugunu gostermiyor sadece lastik havalarini kontrol edin diyor. Sizin dediginizin olmasi icin bildigim kadariyla chip olmasi gerekli.yokus kalkis esp ile ilgili diye biliyorum. Kendi aricam yaptim. Aracinizin ayarlar kisminda lastik basinc ve yokus kalkis secenekleri cikiyor.

Yorum bağlantısı
Volkan Karaçor

Hocam hangi lastigin oldugunu gostermiyor sadece lastik havalarini kontrol edin diyor. Sizin dediginizin olmasi icin bildigim kadariyla chip olmasi gerekli.yokus kalkis esp ile ilgili diye biliyorum. Kendi aricam yaptim. Aracinizin ayarlar kisminda lastik basinc ve yokus kalkis secenekleri cikiyor.

İlhan Hocam teşekkür ederim..En kısa zamanda fotoğrafta paylaşırsanız sevinirim :)

Ya bu özellikler madem ki araçta var neden açık olarak vermiyorlar.. ya da servis neden açmıyor / açamıyor hala anlamış değilim :(

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk
(düzenlendi)

İlhan Hocam teşekkür ederim..En kısa zamanda fotoğrafta paylaşırsanız sevinirim :)

Ya bu özellikler madem ki araçta var neden açık olarak vermiyorlar.. ya da servis neden açmıyor / açamıyor hala anlamış değilim :(

Çünkü bu özelliklere sahip her araç için Ford'un, patent sahibi firmaya (Bosch) para vermesi gerekiyor. tarihinde Murat Kavuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsa Köse

C-max'in

- yokuş kalkış desteği,

- lastik basınç uyarısı,

- hareket edince kapıların otomatik kapanması özelliklerini Elm 327 kablosuyla açmak istiyorum.

Elimde kablo var. Focccus programını da yukarıdaki linkten indirdim. Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilecek olan var mı? Yanlış birşey yapmaktan çekiniyorum.

Yorum bağlantısı
ilhan yalçın

Isa bey elm kablosuyla gelen driverlari bilgisayarinaza yukeyin. Kabloyu kaporta acma kolunun ust tarafinda arac baglatnti yerine elm kabloyu baglayin. Anahtari gosterge isiklari calis vaziyettiki konuma getirin. Bilgisayara kabloyu baglayin Bilgisayardan foccus programini sag tikla yonetici olarak acin.

Yorum bağlantısı
ilhan yalçın

Arkadaslar baska bi forum ismi paylasmakta sikinti var mi ?cunku bu gizli ozelliklerin acilmasi konusunda baska bi forumda ayrintili anlatim var

Yorum bağlantısı
İsa Köse

İlhan Bey çok teşekkür ederim. İstediğim tam da böyle bir yardımdı. :)

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Az önce C-max'e Elm327 kablosuyla bağlanıp bahsedilen 3 özelliği açtım.

- Kapıların otomatik kilitlenmesi.

- Yokuş kalkış destek sistemi.

- Lastik basınç uyarı sistemi.

Kapı kilidi ve yokuş kalkış desteği hemen test edebildim. Sorunsuz çalışıyor. Lastik basınç uyarısını aktif ettim ama o da çalışacaktır inşallah.

Yapmak isteyip de sağda solda ayar aramak istemeyenler için kısaca nasıl yaptığımı yazayım:

Öncelikle gerekenler:

1- Bir adet C-max Trend :)

2- Kablolu ELM327 Cihazı (önce driverlerini laptopa yüklemeniz gerekiyor)

3- Bir laptop (pili sağlam olsun)

4- FoCCCus programı (Buradan indirebilirsiniz.)

5- Biraz cesaret :p

Nasıl yapacağız?

1- Aracın OBD bağlantısını yapıyoruz. Direksiyonun sol altında bulunan kapağa anahtar vs sokarak kapağı kendinize doğru çekin. Sonra kabloyu bağlayın.

2- Bilgisayardan FoCCCus programını çalıştırın. Çıkan ekranda OPEN deyin.

3- Program cihazı bulunca karşınıza bir ekran gelecek. Altında READ FROM BCM'ye tıklayın. Program aracınızın mevcut durumunu okuyacak. Bu arada C-max'in gösterge ekranında birşeyler olabilir. Sesler çıkabilir. Endişe etmeyin. :)

4- a) Kapıların otomatik kilitlenmesi için 32 numaralı özelliği AUTOMATIC LOCKING olarak değiştirin.

b) Yokuş kalkış destek sistemi için 218 numaralı özelliği WITH HILL LAUNCH ASSIST olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.

c) Lastik basınç uyarısı için 101 numaralı özelliği DEFLATION DETECTION SYSTEM olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.

5- Ana ekranda aşağıdaki WRITE TO BCM'ye tıklayıp yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Kayıt işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamam!

6- Programı kapatın. Kontağı kapatın. Kabloyu çıkarın.

Şimdi değişiklikleri deneme zamanı! :) :) :)

Not: Ben İlhan Yalçın Hocamın verdiği linkten öğrendiklerimi bu şekilde uyguladım. Yukarıda anlattıklarım da kendi tecrübemin kısaca anlatımıdır. Ayrıntılı anlatım BURADA var. Kendine güvenen yapsın. Olumsuz birşey olursa sorumluluk benim değildir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Diğerleri yazılımla olacak iş ama lastik basınç uyarısı donanım gerektirebilir.

Iki sistem vardır. Ya tur sayar, ya da sensörle basınç ölçer.

Tur sayıyorsa. Çalışabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Diğerleri yazılımla olacak iş ama lastik basınç uyarısı donanım gerektirebilir.

Iki sistem vardır. Ya tur sayar, ya da sensörle basınç ölçer.

Tur sayıyorsa. Çalışabilir.

Tur sayıyor ve gayet güzel çalışıyor :)

Ben de yaptım çok da güzel oldu.

Yorum bağlantısı
İsa Köse
(düzenlendi)

Evet tur sayıyor(muş). Linklerden öğrenmiştim.

Bu arada yokuş kalkış desteği ne güzel/garip birşeymiş. Ayağımı frenden çekiyorum sanki gizli bir el aracı tutuyor. :)

Başta güvensem mi diye düşündüm ama işini çok iyi yapıyor.

Sistem devreye girince göstergede ışık yanması gerekmiyor muydu? Bende yanmıyor.

tarihinde İsa K&#246se tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

Az önce C-max'e Elm327 kablosuyla bağlanıp bahsedilen 3 özelliği açtım.

- Kapıların otomatik kilitlenmesi.

- Yokuş kalkış destek sistemi.

- Lastik basınç uyarı sistemi.

Kapı kilidi ve yokuş kalkış desteği hemen test edebildim. Sorunsuz çalışıyor. Lastik basınç uyarısını aktif ettim ama o da çalışacaktır inşallah.

Yapmak isteyip de sağda solda ayar aramak istemeyenler için kısaca nasıl yaptığımı yazayım:

Öncelikle gerekenler:

1- Bir adet C-max Trend :)

2- Kablolu ELM327 Cihazı (önce driverlerini laptopa yüklemeniz gerekiyor)

3- Bir laptop (pili sağlam olsun)

4- FoCCCus programı (Buradan indirebilirsiniz.)

5- Biraz cesaret [emoji14]

Nasıl yapacağız?

1- Aracın OBD bağlantısını yapıyoruz. Direksiyonun sol altında bulunan kapağa anahtar vs sokarak kapağı kendinize doğru çekin. Sonra kabloyu bağlayın.

2- Bilgisayardan FoCCCus programını çalıştırın. Çıkan ekranda OPEN deyin.

3- Program cihazı bulunca karşınıza bir ekran gelecek. Altında READ FROM BCM'ye tıklayın. Program aracınızın mevcut durumunu okuyacak. Bu arada C-max'in gösterge ekranında birşeyler olabilir. Sesler çıkabilir. Endişe etmeyin. :)

4- a) Kapıların otomatik kilitlenmesi için 32 numaralı özelliği AUTOMATIC LOCKING olarak değiştirin.

b) Yokuş kalkış destek sistemi için 218 numaralı özelliği WITH HILL LAUNCH ASSIST olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.

c) Lastik basınç uyarısı için 101 numaralı özelliği DEFLATION DETECTION SYSTEM olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.

5- Ana ekranda aşağıdaki WRITE TO BCM'ye tıklayıp yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Kayıt işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamam!

6- Programı kapatın. Kontağı kapatın. Kabloyu çıkarın.

Şimdi değişiklikleri deneme zamanı! :) :) :)

Not: Ben İlhan Yalçın Hocamın verdiği linkten öğrendiklerimi bu şekilde uyguladım. Yukarıda anlattıklarım da kendi tecrübemin kısaca anlatımıdır. Ayrıntılı anlatım BURADA var. Kendine güvenen yapsın. Olumsuz birşey olursa sorumluluk benim değildir.

İsa bey sizin aldığınız kablolu elm nin linkini atarmısınız. Calısan bir kablo alalım. BEnde 2011 mondeo titanyumda denemek istiyorum. lastik basınç sensörü olayını
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse
(düzenlendi)

Ben aşağıdaki linkten almıştım ama cd boş çıktı. Satıcı cdyi yandexe yüklemiş. Link verdi de cd içeriğini indirebildim. Zaten elinde kalmamış bundan. Hepsi aynıdır. Daha iyisi bile var galiba. Tr programı olanlar.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/elm327-kablolu-obd-ii-usb-baglanti-cd-182146316

tarihinde İsa K&#246se tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

Ben aşağıdaki linkten almıştım ama cd boş çıktı. Satıcı cdyi yandexe yüklemiş. Link verdi de cd içeriğini indirebildim. Zaten elinde kalmamış bundan. Hepsi aynıdır. Daha iyisi bile var galiba. Tr programı olanlar.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/elm327-kablolu-obd-ii-usb-baglanti-cd-182146316

ELM modifiye edilmemişse bu özelliklerin aktive olmadığını okumuştum. O yüzden size sordum. Ama sanırım siz modifiye etmeden bunları yapabildiniz.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Hayır modifiye etmedim. Aldım ve öylece kullandım.

Şimdi de sadece veri okumak için bluetooth olanından almayı planlıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...