İçeriğe Yönlendir

Yeni C-Max Gizli Özelliklerin Açtırılması

Olgaç Öcek

Recommended Posts

Özer Yılmaz

Hayır modifiye etmedim. Aldım ve öylece kullandım.

Şimdi de sadece veri okumak için bluetooth olanından almayı planlıyorum.

bende var ali expressten getirttim. Cihaz benim arabada kod okuyor ama resetleme yapmıyor. Yeni model sistemmiş benimki. Ne demekse o. Şu anda DTC de hata mesajları ile dolanıyorum. Özel servis 50TL istiyor IDS ye bağlamak için. Kafamı kızdıracaklar alacam çinden bir tane IDS :)

Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

e bay da olduğuna göre çinde de kesin  vardır :) Zaten hevesim kursağımda kaldı. Mondeoyu (2011-2014) destekleyen hiçbir program bulamadım :(

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Az önce bluetooth elm327 v1.5 version olan cihazı 4,74 $'a Çin'den sipariş ettim. 15 güne gelir.

Ben bunu sürekli orada tutup yedek telefonumla eşleştirip araç monitörü olarak kullanmayı düşünüyorum.

Böylece C-max daha keyifli olur diye düşünüyorum. :)

Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

Az önce bluetooth elm327 v1.5 version olan cihazı 4,74 $'a Çin'den sipariş ettim. 15 güne gelir.

Ben bunu sürekli orada tutup yedek telefonumla eşleştirip araç monitörü olarak kullanmayı düşünüyorum.

Böylece C-max daha keyifli olur diye düşünüyorum. :)

Güzel oluyor ama obd cihazını taakınca benim eski fusionda da mondeo da da kapak kapanmıyor. Açık kaldığı için sürekli takılı tutamıyorum bende. 

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Aslında derinlik boyutu daha kısa olan tip de var ama şu 1.5 versiyon meselesi nedeniyle çekindim. O model kapak kapalıyken bile sığar oraya.

Ben yine de bir çare düşünüyorum. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Karaçor

Az önce C-max'e Elm327 kablosuyla bağlanıp bahsedilen 3 özelliği açtım.

- Kapıların otomatik kilitlenmesi.

- Yokuş kalkış destek sistemi.

- Lastik basınç uyarı sistemi.

Kapı kilidi ve yokuş kalkış desteği hemen test edebildim. Sorunsuz çalışıyor. Lastik basınç uyarısını aktif ettim ama o da çalışacaktır inşallah.

Yapmak isteyip de sağda solda ayar aramak istemeyenler için kısaca nasıl yaptığımı yazayım:

Öncelikle gerekenler:

1- Bir adet C-max Trend :)

2- Kablolu ELM327 Cihazı (önce driverlerini laptopa yüklemeniz gerekiyor)

3- Bir laptop (pili sağlam olsun)

4- FoCCCus programı (Buradan indirebilirsiniz.)

5- Biraz cesaret :p

Nasıl yapacağız?

1- Aracın OBD bağlantısını yapıyoruz. Direksiyonun sol altında bulunan kapağa anahtar vs sokarak kapağı kendinize doğru çekin. Sonra kabloyu bağlayın.

2- Bilgisayardan FoCCCus programını çalıştırın. Çıkan ekranda OPEN deyin.

3- Program cihazı bulunca karşınıza bir ekran gelecek. Altında READ FROM BCM'ye tıklayın. Program aracınızın mevcut durumunu okuyacak. Bu arada C-max'in gösterge ekranında birşeyler olabilir. Sesler çıkabilir. Endişe etmeyin. :)

4- a) Kapıların otomatik kilitlenmesi için 32 numaralı özelliği AUTOMATIC LOCKING olarak değiştirin.

b) Yokuş kalkış destek sistemi için 218 numaralı özelliği WITH HILL LAUNCH ASSIST olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.

c) Lastik basınç uyarısı için 101 numaralı özelliği DEFLATION DETECTION SYSTEM olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.

5- Ana ekranda aşağıdaki WRITE TO BCM'ye tıklayıp yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Kayıt işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamam!

6- Programı kapatın. Kontağı kapatın. Kabloyu çıkarın.

Şimdi değişiklikleri deneme zamanı! :) :) :)

Not: Ben İlhan Yalçın Hocamın verdiği linkten öğrendiklerimi bu şekilde uyguladım. Yukarıda anlattıklarım da kendi tecrübemin kısaca anlatımıdır. Ayrıntılı anlatım BURADA var. Kendine güvenen yapsın. Olumsuz birşey olursa sorumluluk benim değildir.

İsa Bey bu verdiğiniz linkteki zip dosyalarının tamamını mı indirmemiz gerek acaba ?

Yorum bağlantısı
İsa Köse

FoCCCus programını diyorsanız sadece son sürümü indirmeniz yeterli. Tarihlerinden bakarsınız.

0.8.4 olanı indirin.

Yorum bağlantısı
Volkan Karaçor

FoCCCus programını diyorsanız sadece son sürümü indirmeniz yeterli. Tarihlerinden bakarsınız.

0.8.4 olanı indirin.

Teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hakan Gürsu

Evet Hakan kablo bu ama hepsi sağlıklı çalıştırmıyor programı.

Bu bana biraz ucuz geldi ama deneyebilirsin, belki çalışır.

Bu kablonun iyisini nasıl anlıcam, satılan biyer varmı Gürkan.

Yorum bağlantısı
metehan koç

arkadaşlar bu özellikler 2009 mondeo içinde uygulanabilir mi acaba.titanium mondeoda yolkuş kalkış,otomatik kapı kapanması lastik basınç açılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

arkadaşlar bu özellikler 2009 mondeo içinde uygulanabilir mi acaba.titanium mondeoda yolkuş kalkış,otomatik kapı kapanması lastik basınç açılabilir mi?

Yazılım sadece Focus 3 ler ve aynı platformu taşıyan C-max ler için diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
metehan koç

Yazılım sadece Focus 3 ler ve aynı platformu taşıyan C-max ler için diye biliyorum.

hmm

asslında 2009 mondeolarda x paket olanlarda yokuş kalkış desteği var ancak düz titaniumlarda yok. bir şekilde aktif edilebilir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

hmm

asslında 2009 mondeolarda x paket olanlarda yokuş kalkış desteği var ancak düz titaniumlarda yok. bir şekilde aktif edilebilir diye düşünüyorum

Mondeo için kullanılan bi yazlım var ise yapılabilme ihtimali çok yüksek. Focus için kullanılan bu yazılım Focus 3.5 lara bile mudahele edemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Turgay Kotil

arkadaşlar bu  otomatik kapı  kilidi iini kocaeli de yapacak biri varmı  acba bende hillhold var sadece otomatik kilit yok

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Cemil Kaynak

Ben geri vitese takınca yan aynalar aşağı göstersin istiyorum.

Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece-Bahçeşehir civarı yardımcı olabilecek varmı?

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ben geri vitese takınca yan aynalar aşağı göstersin istiyorum.

Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece-Bahçeşehir civarı yardımcı olabilecek varmı?

C-max in en üst donanımında bile aynaların aşağı inme olayı yok diye biliyorum. Eğer opsiyonda bile yoksa aktif edilemez.

Yorum bağlantısı
Misafir

C-max in en üst donanımında bile aynaların aşağı inme olayı yok diye biliyorum. Eğer opsiyonda bile yoksa aktif edilemez.

Dışarıdan müdahale ile modül alınarak yapılabiliyor. Hakan Erken in Focus ta var. Ama orjinalde maalesef yok. Ayna içi motor lazım ona.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Fatih Aldemir

Hayır modifiye etmedim. Aldım ve öylece kullandım.

Şimdi de sadece veri okumak için bluetooth olanından almayı planlıyorum.

Modifiye edilmeden de çalışıyor mu ki? Bende bi tane var eski opel aracımda kullandığım. Modifiye şart diye hiç bağlanmayı denemedim bile...

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Modifiye edilmeden de çalışıyor mu ki? Bende bi tane var eski opel aracımda kullandığım. Modifiye şart diye hiç bağlanmayı denemedim bile...

Evet çalışıyor. Ben aldım, taktım, programları kurdum ve 3 önemli özellik ekledim.

Yokuş kalkış desteği

Kapıların otomatik kilitlenmesi

Lastik basınç uyarı sistemi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin kayalar

Merhabalar ,

Yol bilgisayarındaki gizli özelliklerden bahsetmiyorum arkadaşlar.

Beyine bağlanacak olan sistemle gizli özellikler açılabiliyormuş. Misal : Geri vitese takıldığında dikiz aynalarının otomatik aşağı doğru eğimlenmesi gibi...

Yetkili servisler muhtemelen bunu yapmaz. Nereye gidebiliriz bu özellikler için ve bildiğiniz açılan özellikler neler?

Tşk.

trend ford cmax aracımınım 3 özeliiğini kendim açtım 

yokuş kalkış, hareket kapı kilidi, lastik basınç sensörleri. elm 327 ile. aliağa da oturuyorum. buyurun gelin açalım.

Yorum bağlantısı

Dışarıdan müdahale ile modül alınarak yapılabiliyor. Hakan Erken in Focus ta var. Ama orjinalde maalesef yok. Ayna içi motor lazım ona.

Hangisi var Geri vitese takınca otomatik aşağı inme mi var :)
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
hakan oguz

Arkadaşlar merhaba bana da bu konuda Antalya ilinde yardımcı olabilecek birisi var mı ?

Daha önce Yapan ve elinde kablosu olan.

Kabloyu neden herkes ayrı ayrı satınalıyor anlamadım . Bir seferlik kullanılmıyor mu alan ikinci el satsa daha iyi değil mi :) milli servet sonuçta .

Birde konunun üzerinden zaman geçmiş bayağı. İsa bey Gürkan bey gibi arkadaşlar güncel durum bildirebilir mi. Hala sorunsuz kullanabiliyorlar mı açtıkları 3 özelliği ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...