İçeriğe Yönlendir

Samsung Galaxy S5 Sm-G900Fq Kullanım Ve Tecrübeler

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik

Geçen hafta babalar günü sebebi ile eşim ve oğlumun güzel sürprizi ile Samsung Galaxy S5 ile tanıştım.

İlk etapta Note 2 den menü özellikleri sebebi ile farklı olduğu anlaşılıyor.

Örneğin kamerası hareketli cisimleri çok çok kısa bir sürede netleyerek güzel bir çekim yapmanıza imkan sağlıyor.

Akıllı kılıfın penceresindeki ekrandan bile kılıf kapağını açmadan menüye ulaşmak mümkün olabiliyor.

Parmak izi tanıyıcı sistemi ile şifrelemeden kurtuluyorsunuz ayrıca hakikaten başarılı parmak izini karıştırmıyor ve çabucak okuyor.

Kalp hızı ölçmek gibi bir özelliği var henüz denemedim ama ihtiyaç duyulur mu duyulur.

İndirme Güçlendirici Teknolojisi LTE ve Wi-Fi bağlantılarını aynı anda kullanarak %89-90 ekstra internet hızı sağlıyor.

Toza ve suya karşı daha dayanıklı olduğu iddia ediliyor ama yinede sıvı temasından korumak gerekir diye düşünüyorum.

Zil sesi Note 2 de daha yüksekti.

Kullandıkça detayları buradan paylaşacağım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Gear yok mu abi :) Babalar günü ( haftasında ) alınan S5'lerin yanında Gear hediye diye biliyorum :D :D :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Ay ay ay, seebeşi varmış da, konular da açarmış da... :p

Beni evlatlık almayanlar utansın. :baby:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Mındar.  Ben k900 incelemesini yapıyodum tam :p

Lenovo???

Peeehhhh

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Lenovo???

Peeehhhh

Su geçirmez diye yalan tanıtımı yapılıp sadece suya dayanıklı olan telefonunla bu ne turşu sayın Ersel Çevik.  Dikkat et de arka kapağındaki siyah don lastiği bigün su almasın.. Sahi, zamsung hala oyuncak plastiğinden mi üretiliyor?  Benim k900 çelik de ondan sordum.  :fiuw:

Abim benim şaka bi yana hayırlı uğurlu olsun. :nazar: :nazar:  :nazar:  Güzel donanıma sahip hoş bi cihaz olmuş S5. 

arka kapakta suya karşı daha fazla donanım beklerdim. O ne öyle incecik şerit çekmişler. Ya bi gün farkında olmadan arka kapağın tırnağı atarda su alırsa? yazık değilmi ? ...  

Sony ericsson mu o? :p

sen gitte note2'nin kenarlarını plasti dip kapla Mert Boran :D  :p

Bu arada tanıtım tamam k900 . Dalın :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caner Kırmacı

Su geçirmeyle ilgili. Bir arkadaşım sony su geçirmez telefonunu akvaryuma soktu su kaçırmadı ama havuzds fotoğraf çekerken su kaçtı garantiden hakem heyetine başvuru işleri sonrasında parasını geri kaldı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Su geçirmeyle ilgili. Bir arkadaşım sony su geçirmez telefonunu akvaryuma soktu su kaçırmadı ama havuzds fotoğraf çekerken su kaçtı garantiden hakem heyetine başvuru işleri sonrasında parasını geri kaldı

Sıvı teması bence tehlikeli.

Her ne kadar su geçirmez dense de denemek istemem.

Ya alırsa. :unknw:

Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun. Galaxy serisinin en yeni üyesi. İlk çıktığında diğer galaxy serileri gibi acımasız eleştiriler alsa da farklılaşan özellikleri ile güzel bir model. Samsung'un su geçirmez modeli s4'te ayrı bir tasarımla çıkmıştı. Hatta çok uygun fiyatlarda şu aralar. S5'in su geçirmeme özelliğini bence de basit işlemler için düşünmekte yarar var. Nazik akıllı telefonlardan bir miktar daha dayanımı yüksek diye nitelemek daha doğru olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Caner Kırmacı

Sıvı teması bence tehlikeli.

Her ne kadar su geçirmez dense de denemek istemem.

Ya alırsa. :unknw:

Bu arada söylemeyi unuttum kabalık oldu güle güle kullanın güzel hediye
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bu arada söylemeyi unuttum kabalık oldu güle güle kullanın güzel hediye

Teşekkür ederim.

Hayırlı olsun. Galaxy serisinin en yeni üyesi. İlk çıktığında diğer galaxy serileri gibi acımasız eleştiriler alsa da farklılaşan özellikleri ile güzel bir model. Samsung'un su geçirmez modeli s4'te ayrı bir tasarımla çıkmıştı. Hatta çok uygun fiyatlarda şu aralar. S5'in su geçirmeme özelliğini bence de basit işlemler için düşünmekte yarar var. Nazik akıllı telefonlardan bir miktar daha dayanımı yüksek diye nitelemek daha doğru olur.

Saygılarımla.

Kesinlikle katılıyorum.

Ayrıca o arka kapak çok çabuk kopacakmış izlenimi veriyor bana.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Su geçirmez diye yalan tanıtımı yapılıp sadece suya dayanıklı olan telefonunla bu ne turşu sayın Ersel Çevik. Dikkat et de arka kapağındaki siyah don lastiği bigün su almasın.. Sahi, zamsung hala oyuncak plastiğinden mi üretiliyor? Benim k900 çelik de ondan sordum.

Abim benim şaka bi yana hayırlı uğurlu olsun. Güzel donanıma sahip hoş bi cihaz olmuş S5.

arka kapakta suya karşı daha fazla donanım beklerdim. O ne öyle incecik şerit çekmişler. Ya bi gün farkında olmadan arka kapağın tırnağı atarda su alırsa? yazık değilmi ? ...

sen gitte note2'nin kenarlarını plasti dip kapla Mert Boran :D:p

Bu arada tanıtım tamam k900 . Dalın :D

Note 2'nin üzerinden çok sular aktı. Bundan dolayı servis sıvı temas li dedi galiba. :p

Forever htc one. :p

Teşekkür ederim.

Kesinlikle katılıyorum.

Ayrıca o arka kapak çok çabuk kopacakmış izlenimi veriyor bana.

Abim hayırlı olsun. Allah herkese böyle hediyeler alınan baba olmayı nasip etsin. :)

S5 güzel ve ilginç bir cihaz. Alışılmışın dışında. Sıvı ile ilgili tek uyarim sakin abi. Sakin öyle bir hata yapip da samsung servisiyle muhattap olma. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alkım Hoşgör

S5'lerde sıvı temasına hakem heyeti kararıylada değişim yada iade çıkıyacak diye biliyorum. Su geçirmez değil, sıvıya dayanıklı ibaresi işleri değiştiriyor birazcık.

Yorum bağlantısı

Zaten sitesinde de öz<ellikle belirtmiş..

"IP67 sertifikasına sahip olan Galaxy S5, yağmura, kuma ve toza dayanıklıdır. Galaxy S5 zor koşullarda bile size uyum sağlar."

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Samsung xcover mı ne vardı su geçirmeyen. Bizim şirket dağıtmaya başlamış personele, Ancak onlar keser bizimkileri; hertürlü zorlu koşulları görüyor elimizde. 

Havuzda denemiş arkadaş foto falan çekmiş xcover la sıkıntı yok diyor. Ama S5 su altına gelmeyebilir.

Ersel Abi hayırlı olsun. Sen yine androidten devam etmişsin. zorunda kalıp discovery almazsam iphone a dönüş yapıcam.

Yorum bağlantısı

IP67'yi tam bulamadaım ama IP standartları aşağıdaki gibiymiş:)

Saygılarımla.

IP koruma sınıfı, elektriksel bir muhafazanın sağladığı çevresel korumayı derecelendirmek için Avrupa Komisyonu (CENELEC-Comité Européen de Normalisation Electrotechnique) tarafından geliştirilmiş bir standarttır (NEMA IEC 60529 Degrees of Protection Provided by Enclosures).

IP Sınıflaması genelde 2 (ya da 3) rakamdan oluşur.1) Katı cisim ya da malzemelere karşı koruma2) Sıvılardan koruma (su)3) Mekanik etkilerden koruma (IEC 60529 da yer almadığı için genelde kullanılmaz).

IP koruma sinifi genelde 2 bazen ise 3 rakamdan olusabilmektedir.

Ilk rakam kati cisimlere ve malzemelere karsi olan dayanikliligi
Ikinci rakam sivilara karsi olan dayanikliligi ( su )
Üçüncü rakam ise mekanik etkilere karsi olan dayaniklilik derecesini belirtir.

IP Koruma siniflarini bir örnek ile incelemek gerekirse ;IP 54 koruma sinifina ait bir elektriksel malzemenin koruma derecesi :- 5 rakami kati cisimlere karsi olan korumayi- 4 rakami ise sivilara karsi olan konuma sinifini belirtir.

Birinci Rakam - Kati Cisimlere Karsi Olan Koruma Derecesi
0 : Herhangi bir koruma yok.
1 : 50mm’ den büyük çapa sahip kati cisimlere karsi korumali (Örnek : Elle yanlislikla dokunmak)
2 : 12mm’ den büyük çapa sahip kati cisimlere karsi korumali (Örnek: Parmaklar)
3 : 2.5mm’ den büyük çapa sahip kati cisimlere karsi korumali (Örnek: Bir el aleti, tel, kablo vb. )
4 : 1mm’ den büyük çapa sahip kati cisimlere karsi korumali (Örnek : El aleti, ince tel, kablo )
5 : Toza karsi sinirli koruma ( Üzerinde asindirici toz birikimi olmamali )
6 : Toza karsi tam korumali

Ikinci Rakam : Sivilara Karsi Olan Koruma
0 : Herhangi bir koruma yok
1 : Dikey olarak damlayan suya karsi koruma ( Örnek : Bugulanma )
2 : 15 derece dikey açiyla püskürtülen suya karsi koruma
3 : 60 derece kadar olan dikey açiyla püskürtülen suya karsi koruma
4 : Her yönden ve açidan püskürtülen suya karsi koruma ( sinirli koruma )
5 : Her yönden ve açidan düsük basinçli su jetine karsi koruma ( sinirli koruma )
6 : Basinçli su jetine karsi koruma
7 : 15 cm ile 1 m arasindaki suya daldirip çikarmaya karsi koruma
8 : Su altinda uzun süre kalmaya karsi koruma

Üçüncü Rakam : Mekanik Etkilere Karsi Koruma0 : Herhangi bir koruma yok
1 : 0.225 jullük bir mekanik etkiye karsi koruma ( 150 gramlik bir cismin 15 santimetreden düsmesineesdegerdir. )
2 : 0.375 jullük bir mekanik etkiye karsi koruma ( 250 gramlik bir cismin 15 santimetreden düsmesineesdegerdir. )
3 : 0.5 jullük bir mekanik etkiye karsi koruma ( 250 gramlik bir cismin 20 santimetreden düsmesineesdegerdir. )
4 : 2 jullük bir mekanik etkiye karsi koruma ( 500 gramlik bir cismin 40 santimetreden düsmesine esdegerdir. )
5 : 6 jullük bir mekanik etkiye karsi koruma ( 1500 gramlik bir cismin 40 santimetreden düsmesine esdegerdir.)
6 : 20 jullük bir mekanik etkiye karsi koruma ( 5000 gramlik bir cismin 40 santimetreden düsmesineesdegerdir. )

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Murat Ersel Çevik

Az önce tanıtım videosu buldum.Almayı düşünenler için karar vermesine yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Öner Kurukuz

Arkadaşlar S5 in 3 versiyornu var.

G900F (uluslararası)

G900FQ (Türkiye)

G900H (ABD)

Bende F olan model var, doğal olarak buna Türkiye romu yükleyemiyorum.

Daha önce kurduğum almanya ve yunanistan romlarında 4G desteği alırken, eski sürüm olan 4.4.2 ye döndüm.

Bu sürümde 4G desteği yok, tekrar 6.0 yunanistan romuna döndüm, 4g seçeceği var ama hiçbiryerde 4g ye bağlanmaz oldu.

bu sorunu çözemedim, bir de rom yükleyen varsa hangi romu kullandığını belirtebilir mi?

Yorum bağlantısı

Telefonun android sürümüne göre 4g olmaz. Sizin telefonda 4g varsa vardır. Yoksa yoktur. Yüklediğiniz romun hatası (bug denilen) mı acaba. Xda ya bakın bence.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

Telefonun android sürümüne göre 4g olmaz. Sizin telefonda 4g varsa vardır. Yoksa yoktur. Yüklediğiniz romun hatası (bug denilen) mı acaba. Xda ya bakın bence.

Yanlışın var.

Ben bu telefonu aldığımda 5.0 yüklü idi ve bağlantı seçeneklerinde 2g, 3g, ve lte seçenekleri vardı.

Kullandım. hız olarak 50 mbps falan yakaladım.

Ancak bir programın uyumsuzluğu nedeniyle 4.4.2 yi yüklediğimde bu şebeke seçeneklerinde 4g ya da lte seçeneği yoktu.

Sadece 2G ve 3G seçenekleri vardı.

Araştırma yaptığımda bu sürümün 4G desteği olmadığını öürendim. Bir yama hazırlanmış, "LTE Enabled" adlı bir program.

root yetkisi istiyordu.

bunu da kurdum, 4G seçeneği geldi. Ancak seçmeme rağmen hiç 4G ye bağlanamadım.

Sonra tekrar Yunanistan 5.0 romu kurdum, yine 4G seçili olmasına rağmen hiç bağlanmadı.

Bir sorun vardır dedim Yunanistan 6.0 ı kurdum , yine aynı.

Her rom değişiminde wipe cache yaptım.

Aklına başka birşey gelen varsa fikirlere açığım.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Dörtten beşe beşten dörde yada altıya geçişlerde telefonların basebandları değiştiğinden uyumsuzluk yaşanır. Telefonda 4g varsa vardır yoksa yoktur. Sizin olduğunuz yerde 4g varsa çekmesi lazım. Ama dediğim gibi farklı ülkelerin telefonlarına farklı sürümler yüklendiğinde wifi de bile sorun olabilir. En güzeli xda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...