İçeriğe Yönlendir

Motorola Moto G Ilk Izlenimler

Onur Demir

Recommended Posts

Onur Demir
(düzenlendi)

Uygun-Fiyatl%C4%B1-Motorola-Moto-G-%C3%9

Chipset Qualcomm Snapdragon 400 
CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 
GPU Adreno 305 
Camera 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus, LED flash 
Memory 8/16 GB, 1 GB RAM ( Ülkemizde 16 GB lik versiyon agirlikta ) 
Display Corning Gorilla Glass 3 IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors 
Size 720 x 1280 pixels, 4.5 inches (~329 ppi pixel density) 
Android 4.4 KitKat Isletim Sistemi

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Note2'yi sattıktan sonra düşük bütçeli bir telefon almaktı amacım. eşiminde kullandığı GM Discovery modelini alacakken "MotoG varken bu alınmaz" diye bir yorum gördüm biryerde. Ve hemen araştırmaya başladım.

MotoG modeli bu sene şubat ayından itibaren Ülkemizde satıştaymış meğerse.

Motorola markasına ilk anda çok sıcak bakmasamda Marka değeri olarak GM den birkaç adım önde olduğunu düşünüyorum. 

teknik özellikleri artı ve eksileri karşılaştırdığımda MotoG alınası bir telefon gibi geldi. Hele hele 608TL gibi bir fiyata 25TL lik arka kapak hediyesi ile birlikte GM discoveryi tahtından indirmesi gereken bir telefon.

Bu düşüncelerimin ardından sparişi verdim ve bugün elime ulaştı.

Gelelim ilk izlenimlerime;

Kutudan;

Şarj aleti (Data kablosu ve priz kısmı şeklinde değil, tek parça) ve kulaklık(kulak içi değil) çıkıyor telefon haricinde.

Data kablosu çıkmıyor.

Benim telefon 4.3 olarak geldi ve 4.4 güncellemesini yaptım hemen. şarj konusunda 3 saatlik kurcalama uygulama yükleme vs. işlemlerine rağmen %60lara ancak inmişti. Ekran süresi 2saat 40dk idi dikkatinizi çekerim :)

Telefon 2 simkart desteklemekte ve ikiside microsim. Arttırılabilir hafıza ne yazıkki yok ancak Şuana kadar hiç birtelefonumda hafıza kartı kullanmadım Benim için yeterli.

Kavisli bir arkası var. kimine göre kalın olarak değerlendirilse bile kenardan ince başlayıp ortada en kalın noktaya ulaştığı için hiç göze batmıyor. Bu kavisli yapısı sayesinde telefonun hoparlörü kapanmıyor ve ses problemi yaşamıyorsunuz GM discodaki gibi. 143gr ağırlı var ancak dengeli bir telefon.

Aşırı sağlam geldi gövde yapısı. 2070mAh Batarya çıkarılabilir değil zaten gerekte yok.

Suya dayanıklı olarak lanse ediliyor, Su geçirmez değil ancak internette yarım saate kadar suda bekletilmiş ve zarar görmemiş moto G lerin videoları mevcut.

Gelelim ekrana. Note2 nin renkleri biraz sarımtraktı, bu biraz daha solgun ancak çok gerçekçi. Note2 den bile iyi diyebilirim renk olarak. Büyüklük 4,5inc ancak Nexus4 teki gibi tuşlar ekranın en altında bulunuyor ve ekran boyutunun tamamını kullanamıyorsunuz. Ben rahatsız etmedi Beni Note2 den geçmiş olmama rağmen. Gorilla glass zaten zımba gibi camı var. Ve açı sorunu yok her açıdan net ekran, GM disco gibi sağdan soldan bakınca görmeme gibi bir sıkıntınız olmuyor.

Saf Android. Öyle diğerleri gibi Ram'a yüklenmiyor. Ama tabi dezavantaj olarak Sayfa düzeni, açık uygulamaları tek hamlede kapatmak gibi şansınız yok. Yüklenen bazı uygulamalar sayesinde sorun olmaktan çıkıyor ve daha kullanışlı hale geliyor.

Pil göstergesinde % görüntüsü yok. 

Kısacası EK kasa Honda Civic gibi bir telefon. oyuncak değil safkan aygıt. Akıyor resmen :)

Oyun ve uygulamalardaki performansına gelirsek;

Çalıştırmadığı oyun yok gibi görünüyor araştırmalarıma göre, Ben şimdilik Heroes of Order and Chaos yükledim ve hiç bir şekilde takılma yaşamadım, takılcakmış gibide durmuyor. Çok başarılı.

FaceBook vb. uygulamalarda gezerken hiç takılma donma atlama yapmıyor. 

Kamera 5MP, led flaşı var. Foto kalitesini Sensör ve mercek etkilediğini düşünürsek pek problem değil. Ha yüksek olabilirmiş. Ancak 8mp lik Discovery kamerasından farkı yok.

Benchmark Skorlari : (alıntı)

v61cmub.png
v2CqiHL.png

Dİkkat edilmesi gereken hususlar;
Işık sızması ve ölü pixel kontrolünü yapmak gerekiyor GM discodaki gibi.
kulağımıza dayadığımızda karşı tarafın sesini bize ileten hoparlör(ahize) patlak olma olasılığı olabiliyormuş. Ancak bugibi durumlarda Servis geri dönüşleri çok olumlu. Değişim ve tamir konusunda hiç şikayet okumadım. 
Hepsiburada.com dan alırsanızda koşulsuz iade gibi bir şansınızda mevcut. Kargo geldiğinde kutuyu açıp ilk kontrolü kargo görevlisinin yanında yapmakta fayda var.

Telefonun üst kısmını elinizle kapattığınızda (yatay şekilde oyun oynarken vs.) Wi-fi sinyal azalması sorunundan bahseden de hiç karşılaşmayanlarda mevcut.

Ek olarak; Güç tuşu çok stabil değil. Yani tok bir duruşu yok lımbır lımbır  :)

okuduğum yorumlarda kullanımla dahada gevşeme eğilimi olduğundan ancak algılama konusunda değişiklik olmadığını söylüyorlar. Basmada ve algılamada sorun yok sadece kenarlarda mm lik boşluklar var o sebeple oynuyor. Sorun mu? Tabikide değil.

Sonuç olarak;

Eşim'in GM Discovery kullandığını, devamlı elimin altında olduğunu ve sağlıklı bir karşılaştırma yapabileceğimi düşünürsek. 600-650TL lik (16gb) fiyatıyla şuan alınabilecek en iyi telefondur kendileri.

Tavsiye ederim...
tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Onur Demir

LG L5 serisini bir ara kullanmıştım. LG almadan önce bu telefona çok sıcak bakıyordum daha sonra yine LG'ye kaydık ne olduysa. LG 2 sene kullanmadan çöp oldu :D Bende daha sağlam daha stabil bir telefon arıyordum Nokia Lumia 920 aldım. Şuanda telefondan çok memnunum. 32 GB hafızası mevcut. Kasma donma olayı yok.

Telefonunuz hayırlı uğurlu olsun, iyi günler de kullanın inşallah.

Nokiayı severim, ama winmo Bana göre değil. sybian Belle bile daha kullanışlı geliyor. Ha Bu Bana göre ama kötüdür demiyorum :)

Sizde güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Önceki gün bir teknoloji markette hızlıca bir göz attım sizin kadar ayrıntılı incelemedim tabi. İlgimi çeken hoş bir telefondu.

Güle güle kullanın. Hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Hayırlı olsun Güle güle kullanın.Ben en çok yedek batarya taşımaya gerek duyulmamasını seviyorum :D

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

benimde aklımdaki bir telefon ama bonus kart olmayınca alamadım geçen ay :)

629+4 lira kargo. 50 hediye çeki, 50 bonus, 25 avea indirimi ile 510 liraya geliyordu :) güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Hediye çeki kullanımi icin yeni bir harcama gerekiyor. 50bonusla avea isi iyimis. Ben 608e aldim. GM discovery den baya uygun fiyati.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ben yaklaşık 2 ay önce 50 world puan+ 50 TL indirim ile 649 Liraya aldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Öküz alacaktık hani ya la?

Hayırlı olsun kardeşim güle güle kullan :nazar:

sağol Mert, öküz isini erteledim :)

Ben yaklaşık 2 ay önce 50 world puan+ 50 TL indirim ile 649 Liraya aldım.

700tl te kadar alinasi bir telefon Bence.

sizde güle güle kullanin.

Güzel telefon...

Onur eline sağlık.. Güzel konu..

tesekkur ederim Abi. Gerçekten parasinin karsiligini fazlasıyla veren bir telefon.

zamanla konuyu daha canli hale geitiriz inşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Duruyor ve memnunum, bir tane daha lazım :)

moto g al abi pişman olmazsin.

hem bildirim ledi var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Inceleme için teşekkürler kız kardeşime bu bütçede telefon bakiyorduk. Gm düşünüyordum ama bu güzel alternatif oldu

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Telefona Smart Launcher 2 kurdum. Değişik güzel bir hal aldı. DAha pratik ve hızlı oldu. 

Sağa-sola kaydırıp uygulama arama vs. derdinden kurtardı Beni.

ŞArj konusu; Dün sabaha karşı şarjdan aldım. Saat 11:00'a kadar zaman zaman kurcaladım. Devamlı 3G de, Facebook, instagram ve mailler devamlı senk halinde. 

Akşam 6gibi uyandım. 2 saat öncesine kadar; Facebook, whatsapp, instagram, tapatalk, DH, Antu.com, imdb (fragman izliyorum bazen) gibi uygulamaları kullandım. pil ayrıntılarından 4,5 saat gibi bir ekran süresi vardı. 4,5 saat boyunca mıncıklamış oluyorum haliyle. Neyse %16daydı enson ve şarja taktım 2 saat önce. 21saat 54dk. diyor. 20saat götürdü yani standart kullanımda. 

3g lazım oldukça açılırsa, mailleride manuel senk yapılırsa 2 gün çok rahat gider düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Ek olarak; Güç tuşu çok stabil değil. Yani tok bir duruşu yok lımbır lımbır :)

okuduğum yorumlarda kullanımla dahada gevşeme eğilimi olduğundan ancak algılama konusunda değişiklik olmadığını söylüyorlar. Basmada ve algılamada sorun yok sadece kenarlarda mm lik boşluklar var o sebeple oynuyor. Sorun mu? Tabikide değil.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

14397638879_0053874ecb_c.jpg
kamera performansi konusunda mp den daha iyi ayrintilar dikkat cekti.
ekranda istege bagli af cemberi cikiyor. cemberi suruklediginiz yere gore pozlama,diyafram ve odaklama yapiyorsunuz. fotoyu cektikten sonra;
flickr uygulamasi ile pozlama, wb, contrast ve efect ekliyorsunuz kaliteyi bozmadan.
standart cekimin uzerine cok ellemeden bir ornek yukledim. bi bakin bakalim :)

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Demir

4y6u3e9a.jpg

qajy2u6y.jpg

smart launcher 2 kurdum demistim ya, screenshoot eklemeyi unutmusum. cok farkli temalar falanda var. gayet hafif ve kullanisli birsey. ana ekrandaki kucuk kisayollari degistirerek cemberi buyutebiliyoruz.

ek olarak saf andro olmasindan dolayi dosya yoneticiside yok telefonda. playmarketten es dosya yoneticisi indiriyoruz. oda gayet kullanisli oluyor. orj. dosya yoneticilerinden daha basarili. Pano kullanimi ve muzik calari falan cok basarili.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Power toggles diye birsey indirdim. bildirim cubugunda sol ustte batarya yuzdesi gorunuyor. cubugu asagiya cekincede kisayollar olusturup duzenleyebiliyorsunuz.

9a4e6a6a.jpg

7adeze9a.jpg

Avg Antivurus ve diger acik programlara ragmen ram kullanimida su sekilde;

dehy9ahe.jpg

buda orjinalde bildirim cubugunu cift parmakla asagi cektigimizde cikanlar.(power toggles sayesinde ihtiyac kalmadi artik)

agu2u9av.jpg

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Telefonda ram sıkıntısı yok.Sarj sıkıntısı yok.Ben bunca zaman sarj konusunda korkum olduğu için akıllı telefona geçmemiştim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

telefonu sarjdan cekeli 4saat oldu. 10dk lik falan forumlarda dolasma ve 15dk lik telefon gorusmem mevcut toplamda sarj %96da. Note2den iyi bir performans gosteriyor suanda bayarya konusunda...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun, bu arada Moto G için, 4.4.4 yayınlandı, çok kısa zaman sonra yükleyebileceksin...

1404576118_1.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...