İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 2004 1.4 Tdci Kalkışta Gaz Yemiyor.

Gökan Demir

Recommended Posts

Gökan Demir
merhaba arkadaşlar
2004 fiesta 1.4 tdci sahibiyim, araç 7 yıldır bende, şu an araç 108 bin km de, 100 bin de triger, vantilatör kayışı, debriyaj baskı, balata değişti (dayco marka), akışmetreyi orjinaliyle değiştirdim, yağı castrol 5w30 a1 tam sentetik yağ kullanırım, antifrizi ihmal etmem, ancak beni rahatsız eden bir olay var, araç sıcak yaz günlerinde ilk çalıştırmadan 10 dk sonraya kadar fişek gibi, 10 dk dan sonra gaz pedalı tepkisizleşiyor, gaz yemiyor, hafif eğimli yokuşlarda yerinden kalkmak istemiyor, hele klima açıksa ve yüklüyse daha da kötü oluyor, bu sebeple yarım debriyaj yaparak kalkmaya çalışıyorum ve haliye debriyajdan kokular gelmeye başlıyor, bir çok forumda bu modelde intercooler olmadığı için turbonun motora soğuk hava gönderemediği ve bu yüzden motor gücünün düştüğü yazıyor, intercooler olmaması bu kadar etkiler mi ? yoksa başka bir çzümü var mıdır? uzman arkadaşlardan yorum bekliyorum, teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

coller olmaması etkiler yalnız bariz fark etmez bizde de fusion var tamam motor soğukken veya hava soğukken bi tık daha ciğerli oluyo ama sizin dediğinize göre başka sıkıntılar var 10 dkya kadar iyi sonra kötü diyosunuz o zaman turbodan kaynaklı sorununuz olabilir turbo ısındığında bir takım sorunlar başlıyor ona baktırın tamam performansı iyi değildir 1.4 tdci nin ama öyle kalkmıyo gaz yemiyo kadar da değil 

Yorum bağlantısı
Gökan Demir

bir kaç kere yokuşta kaldığımı hatırlıyorum, turbo aşırı ısınıyor sanırım, acaba kronik bir sorun mu ? düzeltilebilir mi ?

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

bir kaç kere yokuşta kaldığımı hatırlıyorum, turbo aşırı ısınıyor sanırım, acaba kronik bir sorun mu ? düzeltilebilir mi ?

kronik bir sorun değil sizin turboda sıkıntı olabilir siyah veya beyaz duman da atıyosa ondandır bir kontrol ettirin turboda sıkıntı varsa tamiri 500-700 arası birşey yenisi pahalı ama siz en iyisi anlayan bir ustaya baktırın yokuşta kalmaz sağlıklı olsa araç

Yorum bağlantısı
Gökan Demir

herhangi bir duman atma yok, dediğim gibi soğuk havalarda sıkıntı yok, yinede turboya baktırsak iyi olur dediğiniz gibi, tşk.ler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökan Demir

arkadaşlar bu araçta dump valf diye bir parça varmış turbo basıncını gaza göre ayarlayan bir parçaymış yerini bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Gökan Demir

nette biraz araştırma yaptım, bendeki problemin turbo wastegate actuator valfin den olabileceğini düşündüm ve bu parçayı kontrol ettim, birçok forumda bu parçanın turbodan gelen fazla basıncı düşürmek için gaz verince hareket ettiği fazla gelen turbo basıncını düşürerek aracın boğulmasını ve turbonun aşırı ısınmasını engellediği yazıyor, benim araçtaki resmen yerine kaynamış gaz versem bile yerinden oynamıyo, hatta penseyle hareket ettirmeye çalıştım ama yinede olmadı, bu parçaya wd40 yağlayıcı sprey sıksak bir zararı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Gökan Demir

Problemi kendim çözdüm, wastegate valfin kolunun iki ucuna wd40 sıktım ve çekiçle hafif tıklayarak hareketini sağladım, aracı kullandım ve problem kalmadı, yardımcı olan olmayan herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Problemi kendim çözdüm, wastegate valfin kolunun iki ucuna wd40 sıktım ve çekiçle hafif tıklayarak hareketini sağladım, aracı kullandım ve problem kalmadı, yardımcı olan olmayan herkese teşekkürler.

Geçmiş olsun. Öyle bir valf var mı fiestada tam anlayamadım? Fotoğrafla gösterebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Gökan Demir
(düzenlendi)

http://imgur.com/3tqmG7T

Turbo bölümünün kaputu açıp gördüğünüz kısmı budur, valfin ve valf kolunun konumu oklarla işaretli

http://imgur.com/bkzMJz6

Üstte wd40 sıktığım yerleri gösterdim.

tarihinde Gökan Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Uğur Öztürk

İyi akşamlar Gökhan Bey,

Konuyu okuduktan sonra aynı model ve tiptironik dizel Fiestam'da da benzer sorunu uzun zamandır yaşadığımdan dolayı aynı işlemi yapmaya karar verdim.Ancak turbo üzerindeki ısı kalkanını sökemedim.Dolayısıyla da resimdeki kısıma ulaşamadım.Acaba turbo ısı kalkanını (muhafazasını) sökmenin kolay bir yolu var mı? 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Vidalarını sökmen gerek mecburen, yalnız aradan gözükür diye hatırlıyorum, wd-40 ın hortumu vardır, onu aradan sıkarsın sanırım.

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Aslında dediğiniz şekilde wd-40'ın hortumunu aradan uzatıp yağlama yaptım Ali Bey ama arkadaşın yaptığı milin oynayıp oynamadığına dair kontrolü yapamadım.Bu yüzden turbo ısı kalkanını çıkarmak istedim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aslında dediğiniz şekilde wd-40'ın hortumunu aradan uzatıp yağlama yaptım Ali Bey ama arkadaşın yaptığı milin oynayıp oynamadığına dair kontrolü yapamadım.Bu yüzden turbo ısı kalkanını çıkarmak istedim.

O zaman mecburen sökeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Erdogan Berlik
On 30.08.2014 at 19:49, Gökan Demir yazdı:

Hocam bu sekildemiydi sizinkide ? Bende denedim hic hareket yok.video cektim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...