İçeriğe Yönlendir

Focus II - 80.000'de Subap Yaktı!

Oğuzhan Deniz

Recommended Posts

Oğuzhan Deniz

Araba 2.5 kasa 100lük Focus. 80.000 e geldi ve ilk sahibiyim. 22.000de LPG bağlattım. Bu zamana kadar kullandım ve motor arıza lambası yaktı ve bu arada motor sarsıntılı çalışmaya başlamıştı. Yetkili servis bakımlı araba ama garanti bittikten sonraki ilk bakımı henüz yaptırmadım. Bakımları aksatmam hiç. Motor arıza yanınca Tuncay ustaya gittim baktı bilgisayara bağladı ve dinledi arabayı sonra da subap dedi. Daha 80binde araba nasıl subap yer diye sinirlendim. Biraz daha bin gel dedi ama araba sarsıntılı çalışıyor benim içim rahat değil şimdi yaptırıcam arabayı. Supar marka kullanıcak subapları Tuncay usta. Ayrıca Tuncay usta da çok düzgün ve tam bir esnaf Allah razı olsun kendisinden. Bu kmde subap yakması normal midir? LPG'de yağlama kiti yok bunun etkisi olabilir mi? Ya da LPG enjektörleri sesli çalışan tipten bunun etkisi olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Düzgün ayarlanmayan yakıt karışımı nedeniyle böyle bir sıkıntıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra lpg bağlandıktan sonra aracı yüksek devirlerde ve sürekli kullandınız mı ?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Düzgün ayarlanmayan yakıt karışımı nedeniyle böyle bir sıkıntıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra lpg bağlandıktan sonra aracı yüksek devirlerde ve sürekli kullandınız mı ?

Bir sefer acilen Eskişehir'e gidip gelmem gerekiyordu LPG'de gittim geldim ve 150-160ın altına düşmedim. Bir sefer Konya 'ya çok acil gitmem gerekiyordu yine 170-180 gittim geldim. Onun dışı da genelede ortalama kullanırım ne sakin ne yavaş. LPG ayarını farklı farklı yerlerde kontrol ettirdim normal çıkıyor. Çekiş ve yakıt tüketimi de ideal

LPG kiti nedir?

Landirenzo kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Tvct motor için kaçınılmaz sondur. Sizinki biraz erken olmuş sadece.

Bizde 0 aldığımızda Teleflex taktırdık ve bizimki 97 bin km de iken subap kesti. Subap takımları değişti, güzel bir bakım yapıldı, triger devirdaim bütün filtreler değişti. 

Şuan sorunsuz kullanıyoruz.

Nacizane tavsiyem aracı hemen yaptırmanızdan yana olacaktır, sağlıklı çalışmayan bir motordan daha fazla hizmet beklemek ömründen çalar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ford un tüm motorları tamamen aliminyum döküm olduğundan hiç bir aracı lpg ye uyumlu değildir...

LPG zamanla motorun aksamlarına zarar veriyor özellikle subaplara ,  lpg nin yanma derecesi ile benzinin yanma derecesi bir değildir, lpg daha yüksek ısılarda yanar. Ford da varmı bilmiyorum ama lpg kullanmaya devam edecekseniz lpg uyumlu subap almanızı tavsiye ederim... 

LPG yanma ısısının benzin ile hemen hemen aynı olduğunun tespit edildiği bir bilimsel çalışma okumuştum geçen gün. Denk gelirsem buradan paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ufuk Erdem

Uzun süreli lpg kullanımlarında (50 bin ve üzeri) çok sayıda aracın başına geliyor maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin
(düzenlendi)

Benim araçta da aynı sorun oldu 73000 km de sizin gibi tek el kullandım1.6 benzinli 115 bg 2.5 kasa bende yaklaşık 40000 km tüpte kullandım, ama benim sıkıntım beyensiz usta yüzünden triger değiştirirken kasnak vidasını gevşek bırakmasından! kaynaklandı triger ne zaman ve nerde değişti güveniyormuydunuz ustanıza illa lpg den kaynaklacacak diye bir şart yok bence.

tarihinde Hüseyin Yergin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Araç 100 beygirlikmiş ama o zaman ti-vct olmuyor diye biliyorum

2.5 kasa tvct olmayan yok sanıyordum, çokta önemli değil. Lpg bu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Olabilir yanlız fordların lpg ye uyumlu olmadığı gerçek. Çoğu marka lpg li araçlarını y.servise alırlar, ford da ise Y.servisin kapısından içeri sokmuyorlar, durum böyle yani ...

Aracımız 0'dan bu yana LPG li ve bütün bakımları yetkili serviste yapıldı. Servise gitmeden önce gazı bitiriyoruz o şekilde gidiyoruz. 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Supar'ın fabrikasıyla görüştüm sadece GM grubu için LPG uyumlu subap varmış. Bilmiyorum ne derece doğru ama 40 50.000 de tekrar kapak yaptırmanız gerekebilir yeni subap taktırsanız bile diyor. Bu yağlama kitleri acaba bu sorunu engelleyebilir veya öteleyebilir mi?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

hangi yetkili servis bu ?

İstanbul dolapdere ve istinye almıyor servise.

Ford Çetaş Mahmutbey

Göztepe Mh. İnönü Cd. No: 122 Mahmutbey Bağcılar İSTANBUL

Yorum bağlantısı

C-max 'i 52bin km'de aldım.Aldığım gün lpg takıldı.Şu an 157bin km'de.Subaplarla ilgili hiç bir sorun yaşamadım.Sarsıntılı çalışma başıma benimde başıma geldi bobin değişimi ile sorun çözüldü.Eğer bakılmadıysa bobine baktırın.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

45 bin km de aynı sıkıntısı olanda oldu arakadaşımın. Sonuç 1500tl yuvarlak hesap

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Bir daha LPGli araba düşünmem büyük konuşmayım ama. Yaptıracağım artık ve bu bakımda buji kabloları bobin buji de değiştiricem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Olabilir yanlız fordların lpg ye uyumlu olmadığı gerçek. Çoğu marka lpg li araçlarını y.servise alırlar, ford da ise Y.servisin kapısından içeri sokmuyorlar, durum böyle yani ...

hangi yetkili servis bu ?

İstanbul dolapdere ve istinye almıyor servise.

Konu farklı yerlere gitti ama yinede söyliyeyim bu servis ford otosanın değil . y. servis  ama ford dışında bir sürü markanında bayiliğini almışlar. İsterseniz direk forda bağlı yani koçun kendisinin otosanın olan y.servislere sorabilirsiniz neden almadıklarınıda söylerler. iyi günler

Konu niye farklı yere gitsin ki.  Ford yetkili servisi lpg li aracı almıyor dediniz.  Ben alıyor bizzat gidiyorum ilk günden beri dedim.

Bu sefer siz hangi yetkili servis bu dediğinizde, yetkili servisin adresine kadar verdim. 

Şimdide diyorsunuz, bu Ford Otosan değil.  Otokoç olmasına gerek yok sonuç olarak onlarda Çetaş gibi Yetkili satıcı..

www.ford.com.tr sitesinde de yer alıyor resmi olarak Yetkili Bayi oldukları. 

http://www.ford.com.tr/SBE/yetkili-satici-arayin

C-max 'i 52bin km'de aldım.Aldığım gün lpg takıldı.Şu an 157bin km'de.Subaplarla ilgili hiç bir sorun yaşamadım.Sarsıntılı çalışma başıma benimde başıma geldi bobin değişimi ile sorun çözüldü.Eğer bakılmadıysa bobine baktırın.

Focus 2.5'ta kullanılan motorla sizin araçtaki motor yanlış bilmiyorsam farklı. Tvct motorlar lpgde diğerlerinden biraz daha hassas.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sami focus 2.5 lerde otomatik vites olunca 100 beygirlik focus 1 de kullanılan motor var. Bunlar lpg ye tam uyumlu diye biliyorum ki eski aracım focus 1 de uzun süre lpg ile kullandık. Düz vitesler ise 115 beygirlik ti-vct oluyormuş. Düz ve otomatik arasında motor farklılığı olması ilginç bir durum ama vardır bir bildikleri :)

Focus 1 de kullanılan motor lpg ile tam uyumlu herhangi bir sorun yaşatmıyor ama 2.5 larda otomatiği düşünmeden söyledim benim hatırladığım kadarıyla tvct var. 

Yorum bağlantısı

Konu niye farklı yere gitsin ki.  Ford yetkili servisi lpg li aracı almıyor dediniz.  Ben alıyor bizzat gidiyorum ilk günden beri dedim.

Bu sefer siz hangi yetkili servis bu dediğinizde, yetkili servisin adresine kadar verdim. 

Şimdide diyorsunuz, bu Ford Otosan değil.  Otokoç olmasına gerek yok sonuç olarak onlarda Çetaş gibi Yetkili satıcı..

www.ford.com.tr sitesinde de yer alıyor resmi olarak Yetkili Bayi oldukları. 

http://www.ford.com.tr/SBE/yetkili-satici-arayin

Focus 2.5'ta kullanılan motorla sizin araçtaki motor yanlış bilmiyorsam farklı. Tvct motorlar lpgde diğerlerinden biraz daha hassas.

100 hp F2 ile aynı motor.tvct degil.Sorun yaşayan araçta 100hp olduğundan tvct değildir tahminim.

Bayramda Antalya Ford Otokoç lpg li aracımı içeri almadı.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

100 hp F2 ile aynı motor.tvct degil.Sorun yaşayan araçta 100hp olduğundan tvct değildir tahminim.

Tvct değil ise evet sizinkiler aynı motordur. 

Her bayi alacak diye birşey yok, ama hiçbir bayi almıyor diye birşey de yok.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Aynı servis benim aracımı kolçak montajı için içeriye almıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aynı servis benim aracımı kolçak montajı için içeriye almıştı.

Bayramdan önce cumartesi günü tatil için gittiğimde almadılar içeri lpg li dediler.Bobin arızasıyla gitmiştim.Çekici ile Akdeniz Sanayi ye götürüp orada hallettim problemi.Belki de daha sonradan alınan bir karardır.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

İlk sahibi arkadaşım 115ps. 160.000km'dir lpg'de kullanıyor. Lpg kit markası en ucuzu BRC, hiçbir sorunu yok. Bence uygulama eksikliğinden kaynaklı başka bir sorun.

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...