İçeriğe Yönlendir

Focus II - 80.000'de Subap Yaktı!

Oğuzhan Deniz

Recommended Posts

Sami Demirpaz

İlk sahibi arkadaşım 115ps. 160.000km'dir lpg'de kullanıyor. Lpg kit markası en ucuzu BRC, hiçbir sorunu yok. Bence uygulama eksikliğinden kaynaklı başka bir sorun.

Bence uygulama hatası değil abi. Çünkü uygulamada problem olsa arabada zaman içerisinde farklı sorunlarda olur. Zaten lpg nin bağlantı yerleri ile mesela egzoz subabı arasında pek bir bağlantı yok ustanın hata yapacağı.. 

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Bayramdan önce cumartesi günü tatil için gittiğimde almadılar içeri lpg li dediler.Bobin arızasıyla gitmiştim.Çekici ile Akdeniz Sanayi ye götürüp orada hallettim problemi.Belki de daha sonradan alınan bir karardır.

Ben taktıralı 2 sene oldu . Belkide yeni başlamıştır uygulama.

Haberim olsaydı burada servis yönlendirmesinde yardımcı olurdum .

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

lpg li tüm araçlarda beklenen bir durumdur.lpg enjektörlerinin açılıp kapanma zamanları benzin enjektörüne göre yavaş kaldığından yapıyor bu sıkıntıyı.üstüne birde hatalı kalibrasyon olunca sorunun başlaması daha erken oluyor.mümkün olduğu kadar 3500 devirin üstüne çıkmayın der  motordan anlayan gerçek ustalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih OZCAN

Ford araçlarda subap ayarı yoktur ve fabrika çıkışı benzin uyumludur lgp' de kuru yakıt olduğu için subapları sıkar ve yanmasına sebep olur bu arızanın kaçarı yok ilk başta allahın emri yakacak onu bikere :) bundan sonra kapak yapılırken subaplar lpg uyumlu takılsın vede subap ayarı lpg ye göre yapılsın şimdi yapılmazsa kapak kapandıktan sonra yapılamaz. Birde eğer emin değilseniz supabların yanık olup olmadığından aracın komprosörünü ölçtürün o zmn kesin olarak ortaya çıkar

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Ford araçlarda subap ayarı yoktur ve fabrika çıkışı benzin uyumludur lgp' de kuru yakıt olduğu için subapları sıkar ve yanmasına sebep olur bu arızanın kaçarı yok ilk başta allahın emri yakacak onu bikere :) bundan sonra kapak yapılırken subaplar lpg uyumlu takılsın vede subap ayarı lpg ye göre yapılsın şimdi yapılmazsa kapak kapandıktan sonra yapılamaz. Birde eğer emin değilseniz supabların yanık olup olmadığından aracın komprosörünü ölçtürün o zmn kesin olarak ortaya çıkar

Peki hocam LPG uyumlu subap Supar marka olarak yok. Sizin bildiğiniz LPG uyumlu Focus subabı var mı?

Yorum bağlantısı

Taunusa bile çelik sübap takıyorlar lpg ile uyumlu olması için, Focus'a da uygun vardır diye düşünüyorum.

İlk sahibi olduğunuz için bence bu olaya üzülün ama önemsemeyin. Sonuçta lpg'nin motora vereceği en büyük zarar bu. Kullandığınız km arttıkça bu tarz hasarların size olan maliyeti km başına düşecektir ve benzinli kullanımınıza göre yine kârlı olacaksınız. Çekilen sıkıntı stres derseniz, o da lpg taktırmanın riski zaten, istemeyen daha fazla bedel ödemeyi göze alıp benzinli kullanıyor:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

180 nin altına düşmeden nasıl gidiyorsunuz? Nerde böyle yol.

Yani koca konuda o mu dikkatini çekti? Konya - Ankara arası 180in altına düşmedim. Gel yarın tekrar git-gel yapalım ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

yakın zamanda bir arkadaşım da 80 binde subap yaktı.

Yaklaşık 50 bin km dir lpg kullanıyordu.

Bence bu motorda kaçınılmax son bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

benim aracımda lovato marka sıralı sistem mevcut benzinde yok fakat lpg de 2 000 ve 3000 devir arası tekleme yapıyor ilk etapta gazı hafif basınca sarsıntılı yiyor ve de benzinde acaip yakıyor bunların sebebi ne dir

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yani koca konuda o mu dikkatini çekti? Konya - Ankara arası 180in altına düşmedim. Gel yarın tekrar git-gel yapalım ;)

O zaman haketmişsin canım kardeşim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

O zaman haketmişsin canım kardeşim.

Kimin neyi hakedip haketmediğini kimse karar veremez. O an o şekilde gitmem gerekti şuan olsa yine aynı giderim zerre umurumda olmaz. Ama Allah sana o aciliyeti ve o hakettin dediğin sıkıntıyı yaşatmasın inşallah.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdurrahman Sezgin
(düzenlendi)

2 aracım oldu, ikisini de benzinli aldım. maksat lpgyi ben taktırayım, güvenilir olsun, içim rahat etsin.şimdi ise subap olayını öğrenince focus mk2 115 bg aldığıma  pişman oldum. keşke 100 bg alsaymışım diyorum şimdi de...

tarihinde Abdurrahman Sezgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2 aracım oldu, ikisini de benzinli aldım. maksat lpgyi ben taktırayım, güvenilir olsun, içim rahat etsin.şimdi ise subap olayını öğrenince focus mk2 115 bg aldığıma  pişman oldum. keşke 100 bg alsaymışım diyorum şimdi de...

Aracı kaç bin km boyunca kullanmayı hedefliyorsunuz bilmiyorum ama en az 60 70 bin km sorunsuz gider diye düşünüyorum.

Basit bir hesapla, aracınız 100 km'de 10 litre benzin yaksa 49 lira 10 litre gaz yaksa 27 lira çıkar cebinizden.

Gazla birlikte her 100 km de 22 lira kazanmış olursunuz. bu sayede 60 bin km sonra 13.200 lira kalmış olur.

Açacağı masraf en fazla 2.000 lira.  Cebinizde hala 11.200 lira kalıyor. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Bu arada araba 100hplik olan modellerden. Arkadaşlar araba şuan serviste motor açıldı. Akşama haber verilecek ne olup bittiği bende buradan yazarım. Hazır açmışken 80.000de olmasına rağmen trigerini de değiştirtiyorum. Bi şekilde az da olsa soğudum arabadan üstelik ilk arabam. Aceleye geldik dizel almadık çok pişmanım çook. Bu şekilde biraz binerim askere gitmeden satar gelince de hayırlısı deriz artık.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Aracı kaç bin km boyunca kullanmayı hedefliyorsunuz bilmiyorum ama en az 60 70 bin km sorunsuz gider diye düşünüyorum.

Basit bir hesapla, aracınız 100 km'de 10 litre benzin yaksa 49 lira 10 litre gaz yaksa 27 lira çıkar cebinizden.

Gazla birlikte her 100 km de 22 lira kazanmış olursunuz. bu sayede 60 bin km sonra 13.200 lira kalmış olur.

Açacağı masraf en fazla 2.000 lira.  Cebinizde hala 11.200 lira kalıyor. 

Ben de bu hesaba katılıyorum. Hadi biraz daha masraf açtı diyelim 1.200 tl kadar, yine de cebinizde bu güne kadar net 10 bin tl para kalacak. 

Bu arada çelik subap diye bir olay yok. Ben lpg kullanıyorum, çelik subap ile değiştireceğim deseniz de bulamıyor, yaptıramıyorsunuz.

Ben LPG fuarında pek çok üreticinin mühendisi ile görüştüm. Ford araçların 1,6 100 hp aracında subap yağlamaya ye gerek yok dediler. Herkes, hepbir ağızdan Chevrolet Cruze veya Opel mi dediler. Benimki de 1,6 100 hp otomatik. Bir de zaten istesem de 4.000 deviri geçemiyorum. Normalde şanzuman 40 ta 4. vitese atıyor. 4.000 devirde de araba 160 oluyor. Fazlasına da ben pek çıkmıyorum zaten. Otomatik vites, kullanıcı hatalarını da bir nebze engelliyor.

tarihinde özgür özuysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lpg yurt dışında çevre koruma amaçlı takılabilir ancak ülkemizde amaç ekonomi ve amacına uygun kullanılmalı. Uzun süreli yüksek devir kullanımında lpg ile bu tip sorunlar çıkabiliyor. Ben ara sıra gazlamak istediğimde benzine alıyorum. Veya yüksek devir kullanmak zorunda kalsam yine benzine alırım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdurrahman Sezgin
(düzenlendi)

Sizlere danışmak isterim. Aracım 2009 focus ti-vct motor (115 bg) titanium, aralık ayında 56.000`deyken aldım ve atiker marka tüp taktırdım. Araç şu anda 68.000`de... Gaz filtresi değişim zamanı mıdır? Ve subapları kontrol ettirmelimiyim? Varsayalım subaplarda aşınma söz konusu, maliyet yaklaşık ne olur? Bahsedilen yaklaşık 1500-2000 tl`lik masraf bunun için midir?

tarihinde Abdurrahman Sezgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Madem konuyu açmışız akıbetini ve yapılanlarıda yazayım. Bayram tatiline gitmeden önceki gün Landirenzo distribütörünün yerine gittim genel kontrol ve ayar amaçlı. Ayarına baktılar ve gönderdiler. Tatile gittim 3000km yol yaptım geldim araba iyice aptallaşınca güvendiğim bir ustaya bıraktım. Usta eski Tur Oto başteknisyeni ve eski dostumuz. Baktı dediki kapak açılacak subap değişecek motorunda altına bakıca ne var ne yok başka bir zarar verdi mi diye. Eyvallah dedik bıraktım arabayı açıldı motor ve pistonlarda da sorun olduğu gözüktü. Subap kavlarına(yanlış hatırlamıyorsam) kadar zarar vermiş. Öyle olunca durdum bir düşündüm. Ben bu arabayı satıcak mıyım binecek miyim diye. Satıp daha farklı bir araba almak planımda vardı ama Nisanda askerlik var bu yüzden yaptırayım binerim sonrada askerdeyken kardeşim biner dedim ve tamamen motor yaptırdım. Tamamen herşeyin en iyisinin yapılmasını istedik. Neyse motor yapıldı marş basıldı sorun yok titreme sıfır. Performans çok farketti meğer araba gitmiyormuş. Gittim bi depo benzin aldım. Kullandım bitirdim tekrar bi depo benzin aldım ve bitirdim 1050 km oldu artık LPG'ye geçebilirim dedim ve lpg filtresi ve ayar için lpgciye gittim. İşlemler yapılırken usta geldi abi senin enjektörlerin bozuk hepsinin değişmesi gerek dedi. Enjektörler aşırı yakıt gönderip zengin çalışıyormuş bu da motoru çok ısındırıp işini bitirmiş. Bi 10-15 sefer de kötü gazla doldurdum depoyu o da üstüne tuz biber olmuş. E kardeş sana geldiğimde niye kontrol etmedin bunun enjektörlerini dedim kem küm etti çıktı gitti. Bırakın arabayı dedim sinirlendim bindim işyerimize döndüm babama anlattım tamam sen sakin ol dedi ve kayseriyi Landirenzonun merkezini aradı durumu anlattı ve Lpgyi ilk takan yerle yaşadığımız sıkıntıları anlattı. Serkan diye bir arkadaşla görüştük ve sağolsun çok ilgilendi. Bendeki kiti takan bayiiden çok şikayet varmış bu yüzden sizin kitinizi sıfıı ile değiştiricez dedi. Ayrıca montajda da hata varmış enjektör hortumları öok uzunmuş. Neyse tekrar gittim lpgciye bu sefer arabada değişmesi gerekenleri değiştirdiler tank ve elektrik tesisatı değişmedi. Bir para talep etmediler bende motorla ilgili masrafları talep etmedim. Bana söylenen enjektörlerinizü sürek

Sürekli kOntorp ettirin ve lpg filtrenizi 10.000de bir değiştirin denildi. Gazı kaliteli yerden alın dedi. Normalde Focuslarda böyle bir sıkıntı olmazmış bu kmde imkansız ama enjektör bozulursa normal denildi. Eyvallah dedim yaptırdım şuan çok şükür sorunsuz sıkıntısız biniyorum. Ha bir daha LPG li araba alır mıyım? Bu sorun çıkmasaydı evet ama şuan bilmiyorum

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Sezgin

Madem konuyu açmışız akıbetini ve yapılanlarıda yazayım. Bayram tatiline gitmeden önceki gün Landirenzo distribütörünün yerine gittim genel kontrol ve ayar amaçlı. Ayarına baktılar ve gönderdiler. Tatile gittim 3000km yol yaptım geldim araba iyice aptallaşınca güvendiğim bir ustaya bıraktım. Usta eski Tur Oto başteknisyeni ve eski dostumuz. Baktı dediki kapak açılacak subap değişecek motorunda altına bakıca ne var ne yok başka bir zarar verdi mi diye. Eyvallah dedik bıraktım arabayı açıldı motor ve pistonlarda da sorun olduğu gözüktü. Subap kavlarına(yanlış hatırlamıyorsam) kadar zarar vermiş. Öyle olunca durdum bir düşündüm. Ben bu arabayı satıcak mıyım binecek miyim diye. Satıp daha farklı bir araba almak planımda vardı ama Nisanda askerlik var bu yüzden yaptırayım binerim sonrada askerdeyken kardeşim biner dedim ve tamamen motor yaptırdım. Tamamen herşeyin en iyisinin yapılmasını istedik. Neyse motor yapıldı marş basıldı sorun yok titreme sıfır. Performans çok farketti meğer araba gitmiyormuş. Gittim bi depo benzin aldım. Kullandım bitirdim tekrar bi depo benzin aldım ve bitirdim 1050 km oldu artık LPG'ye geçebilirim dedim ve lpg filtresi ve ayar için lpgciye gittim. İşlemler yapılırken usta geldi abi senin enjektörlerin bozuk hepsinin değişmesi gerek dedi. Enjektörler aşırı yakıt gönderip zengin çalışıyormuş bu da motoru çok ısındırıp işini bitirmiş. Bi 10-15 sefer de kötü gazla doldurdum depoyu o da üstüne tuz biber olmuş. E kardeş sana geldiğimde niye kontrol etmedin bunun enjektörlerini dedim kem küm etti çıktı gitti. Bırakın arabayı dedim sinirlendim bindim işyerimize döndüm babama anlattım tamam sen sakin ol dedi ve kayseriyi Landirenzonun merkezini aradı durumu anlattı ve Lpgyi ilk takan yerle yaşadığımız sıkıntıları anlattı. Serkan diye bir arkadaşla görüştük ve sağolsun çok ilgilendi. Bendeki kiti takan bayiiden çok şikayet varmış bu yüzden sizin kitinizi sıfıı ile değiştiricez dedi. Ayrıca montajda da hata varmış enjektör hortumları öok uzunmuş. Neyse tekrar gittim lpgciye bu sefer arabada değişmesi gerekenleri değiştirdiler tank ve elektrik tesisatı değişmedi. Bir para talep etmediler bende motorla ilgili masrafları talep etmedim. Bana söylenen enjektörlerinizü sürekSürekli kOntorp ettirin ve lpg filtrenizi 10.000de bir değiştirin denildi. Gazı kaliteli yerden alın dedi. Normalde Focuslarda böyle bir sıkıntı olmazmış bu kmde imkansız ama enjektör bozulursa normal denildi. Eyvallah dedim yaptırdım şuan çok şükür sorunsuz sıkıntısız biniyorum. Ha bir daha LPG li araba alır mıyım? Bu sorun çıkmasaydı evet ama şuan bilmiyorum

Enfektorleri tüpü takan yer mi kontrol ediyor ve aynı zamanda lpg filtresini?

Yorum bağlantısı
Murat Doğan

Öncelikle geçmiş olsun.Araba aptallaştı demişsiniz.Tam olarak ne gibi sorunlar yaşandı.(Öğrenmek için soruyorum)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Enfektorleri tüpü takan yer mi kontrol ediyor ve aynı zamanda lpg filtresini?

Evet ama farklı bir yerde de kontrol ettirebilirsiniz. Eğer tanıdıksa başka bir usta da kontrol ettirebilir.

Öncelikle geçmiş olsun.Araba aptallaştı demişsiniz.Tam olarak ne gibi sorunlar yaşandı.(Öğrenmek için soruyorum)

Çekişi baya düşüktü. Titreme vardı. Yakıtı çoktu. Bir depo 30.5 litre gazla 300 km giderken aynı şartlardan 340 kmye kadar çıktı şuan menzil.

Önerim tüp bakımlarını ve kontrollerini ihmal etmeyin. LPG filtresini ve ayarını kontrol ettirin. Zengin ya da fakir karışımla çalışmasın. Yakıt aldığınız yere dikkat edin. Usta oldum çıktım bu araba sayesinde :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

benim aracımda lovato marka sıralı sistem mevcut benzinde yok fakat lpg de 2 000 ve 3000 devir arası tekleme yapıyor ilk etapta gazı hafif basınca sarsıntılı yiyor ve de benzinde acaip yakıyor bunların sebebi ne dir

Benim bundan önceki iki aracım da lpg'li idi, birincisinde lpg önceden takılmıştı ve titreme sorunu vardı, çok araştırdım, bobin değiştirenler egr temizleyenler boğaz kelebeği temizlik kalibrasyon vs hepsini gördüm. Hepsinin söylediği, bir kaç gün düzeldi sonra yine aynı, neden? Çünkü sorun biraz da sürüş tarzımızda.

LPG'yi sürekli aynı istasyondan alın ve problem yapıyorsa farklı bir istasyona yönelin ve çok fazla karıştırmamaya dikkat edin.

Sattığım arabada aynı sorun vardı, sürekli totalden alıyordum, sonra alpet ucuzmuş gazı da iyi dediler gittim bir kaç kez oradan aldım titreme tekleme kalmadı.

Diğer taraftan aracınıza lpg taktırdıktan sonra onu benzinliymiş gibi kullanamazsınız. Tamam yakıt olarak büyük kârdasınız ama lpg nin de 10bin km de bir bakımı vardır ayrıca yüksek devirlerde uzun süre kullanmamalısınız. Uzun yoldayken 1-2 saatte bir 10-15  dakika benzinde kullanın ki motorunuz sağlıklı kalsın. LPG'de aracınızı çok sakin kullanmalısınız.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Gecmis olsun, hayirlisi olsun diyelim yeni motorlu bir arac oldu artik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Benim bundan önceki iki aracım da lpg'li idi, birincisinde lpg önceden takılmıştı ve titreme sorunu vardı, çok araştırdım, bobin değiştirenler egr temizleyenler boğaz kelebeği temizlik kalibrasyon vs hepsini gördüm. Hepsinin söylediği, bir kaç gün düzeldi sonra yine aynı, neden? Çünkü sorun biraz da sürüş tarzımızda.

LPG'yi sürekli aynı istasyondan alın ve problem yapıyorsa farklı bir istasyona yönelin ve çok fazla karıştırmamaya dikkat edin.

Sattığım arabada aynı sorun vardı, sürekli totalden alıyordum, sonra alpet ucuzmuş gazı da iyi dediler gittim bir kaç kez oradan aldım titreme tekleme kalmadı.

Diğer taraftan aracınıza lpg taktırdıktan sonra onu benzinliymiş gibi kullanamazsınız. Tamam yakıt olarak büyük kârdasınız ama lpg nin de 10bin km de bir bakımı vardır ayrıca yüksek devirlerde uzun süre kullanmamalısınız. Uzun yoldayken 1-2 saatte bir 10-15  dakika benzinde kullanın ki motorunuz sağlıklı kalsın. LPG'de aracınızı çok sakin kullanmalısınız.

Benim hatam benzinde çok az kullandmı bir süre. Şu an yakıt alıp kmyi sıfırladığımda her 100kmden 105. kmye kadar benzinde gidiyorum sonra tekrar lpgye geçiyorum. 

Yapilan islemin maaliyeti ne oldu?

Toplam 2800 lira gibi tuttu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...