İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)

Ayşegül Çakmak
Çözüme git Hüseyin Sönmez tarafından,

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)  

1 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ayşegül Çakmak

Kullandığım arabamın lasitkleri sanırım 60 bin km yaptı.
Ve önümüz kış sizce kış lastiğimi almak mantıklı yoksa 4 mevsim lastik mi tercih
etmeliyim? :rolleyes:

Yorum bağlantısı

4 mevsim diye bir lastik olmadığı, olan 1-2 markanında aşırı pahalı olduğu, kışın mutlaka kışlık lastik kullanılma gerekliliği...  ;)

Yorum bağlantısı

4 mevsim alırsanız 4 lastikle işiniz bitecek ama kışlık alırsanız yaza birde yazlık lastik almak zorunda kalacaksınız. 60.000 km kullanılmış sonuçta.Tekrar onları kullanmayı düşünüyorsanız birşey diyemem :)

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Arkadaşlar dört mevsim lastik diye satılan lastikler aslında yazlık lastikler. Lastikler yazlık ve kışlık lastik olarak satılıyor satıcılar gelen müşteriyi kaybetmemek adına genellikle yazlık lastikleri dört mevsim olarak satıyorlar. Eğer ki kış şartlarına hazırlık olarak almayı düşünüyorsanız mutlaka kışlık lastik almalısınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Hüseyin Sönmez

teknik olarak, -20 derece ile +45 derece ısı aralığında shore değerini (sertlik) stabil tutan kauçuk, silika yada lastik pek mümkün gibi görünmüyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ayşegül Çakmak
(düzenlendi)

Yani en mantıklısı kış lastiği almak olucak. peki marka olarak ne önerebilirsiniz ?

tarihinde Ayşegül Çakmak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

4 mevsim lastik kış şartlarında asla bir kış lastiği gibi performans göstermez.Aynı şekilde yazında yaz lastiği performansı göstermez.Yukarıda Hüseyin abi de yazdığı şeyde haklı.Sizin için en güvenli seçim bir takım kış lastiği almak.Yaz başlangıcında da bir takım yazlık lastik almak.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

yazın yaz lastiği... kışın kış lastiği.... yani önümüz kış diye şimdi kışlık takarsanız bu sıcak havalarda lastik gerekli performansı göstermez ayrıca size fazla yakıt ve yol tutuşunda azalma olarak geri dönecektir... bu bağlamda gidersek kışın sonunda da yaz var yani şimdi yazlık lastik alırsanız kışdan sonra lastik almak durumda kalmayacaksınız...imkanlar dahilinde 2 takım lastik ve hava şartlarına göre kullanım en iyisi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

teknik olarak, -20 derece ile +45 derece ısı aralığında shore değerini (sertlik) stabil tutan kauçuk, silika yada lastik pek mümkün gibi görünmüyor.

Yine teknik bir cevap Hüseyin abi. Senin şu kimya bilgine hayranım  :biggrin:  :bravo:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yine teknik bir cevap Hüseyin abi. Senin şu kimya bilgine hayranım :biggrin::bravo:

Ekmek parası. :)
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

İstanbulda olsanız da, kış lastiği artık zorunlu oldu diye biliyorum. Özellikle karlı havalarda köprü giriş, çıkışlarında yapılan denetimlerde ceza yeme ihtimali var. Özellikle kışın kısa mesafede olsa uzun yola gidilecekse kış lastiği şart. Her ne kadar pahalı olucaksa da, güvenlik ve rahatlık bakımından kış lastiği alıp yazın değiştirmek daha mantıklı olur bence.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Kasım ortalarından mart ortaları arasında kış lastikleri, nisan başından en geç kasım sonuna kadar 4 mevsim tavsiye ederim. Kış lastiği için petlas (sizin ölçüleri bilmiyom ama bugün petlas kış sorduk 185/60/15 tane 125tl), 4 mevsim içinde maddi güç yerinde ise 5,10 bakmadan iyi bir marka almanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Kasım ortalarından mart ortaları arasında kış lastikleri, nisan başından en geç kasım sonuna kadar 4 mevsim tavsiye ederim. Kış lastiği için petlas (sizin ölçüleri bilmiyom ama bugün petlas kış sorduk 185/60/15 tane 125tl), 4 mevsim içinde maddi güç yerinde ise 5,10 bakmadan iyi bir marka almanızı tavsiye ederim.

4 mevsim dediğiniz lastik yazın İstanbul gibi sıcak yerlerde kullanımı uygun değildir. Yaz lastiği doğru olanıdır. Ama İstanbul'da kış için ve tembellik edip yazında kullanmak isteyenler bu lastiği kullanabilirler.

Dünyada 3 tip lastik üretilip satışa sunulmaktadır. 1-Kış lastiği 2- Yaz lastiği, 3-Dört mevsim lastiği .Bu lastiğe Türkiyede çok az rastlanır ve geneldede kullanılıp satılmaz. Ama her nedense yaz lastiğinede ülkemizde 4 mevsim denilmektedirki bu yanlış bir bilgilendirme olmaktadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

4 mevsim dediğiniz lastik yazın İstanbul gibi sıcak yerlerde kullanımı uygun değildir. Yaz lastiği doğru olanıdır. Ama İstanbul'da kış için ve tembellik edip yazında kullanmak isteyenler bu lastiği kullanabilirler.

Dünyada 3 tip lastik üretilip satışa sunulmaktadır. 1-Kış lastiği 2- Yaz lastiği, 3-Dört mevsim lastiği .Bu lastiğe Türkiyede çok az rastlanır ve geneldede kullanılıp satılmaz. Ama her nedense yaz lastiğinede ülkemizde 4 mevsim denilmektedirki bu yanlış bir bilgilendirme olmaktadır.

Fatih bey bilgilerinize muhalefet olsun istemem (yaş itibariyle küçüğünüzüm saygım sonsuz) az çok lastik çeşitlerini bildiğimi sandığımdan özellikle dört mevsimi belirttim sebebi yaz haricinde sonbahar özellikle kışın tutunma yaz lastiklerinde iyice azalıyor (akdeniz bölgesini dahil etmiyorum) nasılki kış lastiklerinin yaz döneminde tutunma özelliklerini kaybettiği gibi . Bu nedenle şahsi fikrimdir bir önceki mesajda yazdıklarım.

Yorum bağlantısı
Ayşegül Çakmak

Herkese çok teşekkür ediyorum ama inanın benim kafam çok karıştı açıkcası ama dün kolayoto diye bir site buldum ve bana her konuda yardımcı oldular sanırım 4 mevsim lastik alıcam. hüseyin bey sizede vermiş olduğunuz önemli bilgiden dolayı ayrıca teşekkür ederim :)
peki arabaya jant taktırmak herhangi bir şey farkettirir mi? :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

İstanbul şartlarında en iyi seçenek 4 mevsim lastiktir..

Jant takılması ebatları zorlamadıkça sıkıntı yapmaz...

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu

Kış yaklaşıyor.Aracınıza kış lastiği almanız mantıklı.İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde lastik üretim tarihi ve  lastiğin saklanma koşullarını mutlaka sorgulayın.

Yorum bağlantısı
Ayşegül Çakmak

teşekkür ederim tabikide biri daha söylemişti üretim tarihini kesinlikle sorguluycam :)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Daha öncede yazıldığı üzere en güzeli kışın kış lastiği diğer mevsimlerde İstanbul için yazıyorum yağmurlu havada iyi performans veren bir yaz lastiği. Bir çok kez yazıldı tam manasıyla 4 mevsim lastiği çok az goodyear vector 4 gibi... bu lastikler özellikle yazı bile soğuk geçen avrupa ülkelerinde kiralama firmaları tarafından sıklıkla kullanılıyor kış şartlarında bagajda tabi zircirle evet fena değiller ama karda bir kar lastiği kadar ve sıcak havada da bir yaz lastiği kadar güven de vermiyorlar hep bir dikkat konumunda araba sürüyorsunuz.Eğer 8 adet lastiğe para vermek istemiyorsanız ki ben verdim...yağmurlu havada iyi performans veren bir lastik seçip karda arabayı çıkarmamak da bence iyi bir seçenek :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Gerçek 4 mevsim: evin 2. arabası vardır, kkış ayında kar lastiği yasal zorunludur (yurt dışı) bu lastikten takarlar, yazın virajda temkinli olunur, lastik sesisne katlanılır. KArda yolda bırakmaz ama uludağa tırmanırken aksiyon yapar, yağmurda az tutar. goodyear vector5 modeli gibi.

petlas ta çıkardı abcak var olan desene kılcal damarlar açtı, karda kullanma fırsatım olmadı çok isterdim. Bunun dışındaki markalarda Türkiye de satışını ben görmedim.

Yorum bağlantısı
Ayşegül Çakmak

Ya sonuçta can bizim canımız en mantıklısı kış için kış yaz içinde yaz lastiği almak şart bencede en doğru karar bu kar edicez diye canımızdan olmanın bir alemi yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...