İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)

Ayşegül Çakmak
Çözüme git Hüseyin Sönmez tarafından,

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)  

1 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Çağrı Alaf
Ozkan çoban yazdı:

2 yıl 4 mevsim kullandım, bu yaz artık yeni yazlıklar alıp taktıracağım çünkü 4 mevsim yazın performansı kısıyor.

Hocam sadece yazın mı kısıyor ? Şu mevsimlerde kızaklama bırakma gibi durumlar  yaşamıyor musunuz ?

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
Hocam sadece yazın mı kısıyor ? Şu mevsimlerde kızaklama bırakma gibi durumlar  yaşamıyor musunuz ?
en bilineni kullanıyorum. 3. yılı iyiydi ama bu sene tam tutmuyor. 1 senede 25 bin km yaptım. yazın epey yıprandı heralde. araç 4x değil se kastamonu gibi soğuk yerlerde tavsiye etmem dogrusu
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla ben Falken as210 ile istanbulda şov yapıyorum. Sıcak havada, soğuk havada hatta karda kışta kıyamette. Gayet güzel çalışıyor.  Takalı daha 3000 km oldu. 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
Valla ben Falken as210 ile istanbulda şov yapıyorum. Sıcak havada, soğuk havada hatta karda kışta kıyamette. Gayet güzel çalışıyor.  Takalı daha 3000 km oldu. 
istanbul gibi don çok olmayan yerlerde kullanılabilir. Ancak ilk sezon değerlendirmek için erken sayılabilir.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Test yapan kuruluşlar, dergiler genelde şöyle diyor:  küçük araçlarda , kışı çok sert geçmeyen yerlerde mantıklı olabilir. Sürekli geliştikleri, bir süre sonra sıfır araç standart donanımı ile gelebilecekleri söyleniyor. Genel zaafiyetleri yazın uzun fren mesafeleri. Genelde 100 km ile giderken yaz lastiği le 35-36m de durabilirken, dört mevsim 40 m civarında ancak duruyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Darbaz yazdı:

Bakalım ne kadar dayanacak hocam ^^ 

Emrullah Aydoğdu yazdı:

1 senede 25 bin km yaptım

Maşallah :D 

Emrullah Aydoğdu yazdı:

en bilineni kullanıyorum. 3. yılı iyiydi ama bu sene tam tutmuyor

Zaten normal bir lastik maksimum 5 sene götürüyor. Demek ki sıcak soğuk farkına yine de dayanabilen bir yapısı var. Yazın sürerken gürültü yapıyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

İstanbul deniz kenarı, onu saymıyoruz :D 

Bizde yol önce donar, sonra üzerine kar yağar. En kayganı bu zaten hocam. Bir de ilk yıl çok bir anlam ifade etmiyor benim gözümde. 2. hatta 3. yılını görmek lazım. Umarım iyi çıkar, pişman etmez sizi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağrı Alaf yazdı:

Zaten normal bir lastik maksimum 5 sene götürüyor. Demek ki sıcak soğuk farkına yine de dayanabilen bir yapısı var. Yazın sürerken gürültü yapıyor mu ? 

Ben bu teste bakarak ve fiyatına bakarak aldım :D https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Murat Sahın yazdı:

İstanbul deniz kenarı, onu saymıyoruz :D 

Bizde yol önce donar, sonra üzerine kar yağar. En kayganı bu zaten hocam. Bir de ilk yıl çok bir anlam ifade etmiyor benim gözümde. 2. hatta 3. yılını görmek lazım. Umarım iyi çıkar, pişman etmez sizi. 

Valla -2 den sonra bir kıpırdanma hissetmeye başladım. Bende yalan yok. :D - 5 dereceden sonra nasıl bir hal alır bilemiyorum. :D

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Darbaz yazdı:

Ben bu teste bakarak ve fiyatına bakarak aldım :D https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Valla -2 den sonra bir kıpırdanma hissetmeye başladım. Bende yalan yok. :D - 5 dereceden sonra nasıl bir hal alır bilemiyorum. :D

Bizim buralar -20 derece hocam en iyisi yazlığı kışlığı birbirinden ayırmak :D 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Deniz kıyısı şehirlerde iş görür. Fazla da zorlamadan araç gider karda. Zaten kışları ılıman geçen deniz kıyısı şehirlerde kışın dört mevsim mantıklı. Yazın yaz lastiği takılırsa daha mantıklı. Uzun yol yapılacaksa bu yollar illa karasal iklimli yerlerden geçecek. O zaman daha yumuşak hamurlu kışlık hayat kurtarabilir. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

-2? :D Ben -2'de balkonda kısa kollu ile oturup kahve içiyorum hocam. Nisanda bile geceleri -2 olabiliyor buralarda :D 

Dışarısı çok soğuk olduğunda evdeki camların içleri buhar olur ya hani, ben o buharın camda donduğunu çok gördüm :) Sizin kışınız bize bahar gelir :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Evren Erakçora yazdı:

Test yapan kuruluşlar, dergiler genelde şöyle diyor:  küçük araçlarda , kışı çok sert geçmeyen yerlerde mantıklı olabilir. Sürekli geliştikleri, bir süre sonra sıfır araç standart donanımı ile gelebilecekleri söyleniyor. Genel zaafiyetleri yazın uzun fren mesafeleri. Genelde 100 km ile giderken yaz lastiği le 35-36m de durabilirken, dört mevsim 40 m civarında ancak duruyor. 

Sanırım en önemli konu da burası. 35 üzerinden 5 metre demek 10 üzerinden 2 puana yakın bir değer demek. Epey fark var yani öyle görünmese de. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Ben -2'de balkonda kısa kollu ile oturup kahve içiyorum hocam. Nisanda bile geceleri -2 olabiliyor buralarda

Klasik İç Anadolulu Problemi abi Temmuzda yazlık giymeye başlıyoruz :D 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
Çağrı Alaf yazdı:

Sıradışı bir gürültüye rastlamadım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

-2? :D Ben -2'de balkonda kısa kollu ile oturup kahve içiyorum hocam. Nisanda bile geceleri -2 olabiliyor buralarda :D 

Dışarısı çok soğuk olduğunda evdeki camların içleri buhar olur ya hani, ben o buharın camda donduğunu çok gördüm :) Sizin kışınız bize bahar gelir :D 

yahu öyle diyonda, -27 derecede yaz lastiği ilede sivas gezisi yaptık. Şimdi arabanın kaydığınıda görmedim. Ona ne diyeceksin peki :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Pencereden dışarıyı izliyorum, bir golf 150ps falan galiba, bir saat uğraştı park yerinden çıkamadı sonra kürekle kazıdı yeri falan , zeminin kötü olduğunu anlar park eder diye bekliyorum, adam yola çıktı o lastiklerle. Daha kalkış yapamadığı zeminde nasıl durmayı planlıyor merak ediyor insan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

yahu öyle diyonda, -27 derecede yaz lastiği ilede sivas gezisi yaptık. Şimdi arabanın kaydığınıda görmedim. Ona ne diyeceksin peki :)

Şans diyorum. Buzlanma olmamıştır, bazen olur öyle. Kuru ayazdır, havada nem olmayınca donacak bir şey yoktur, buzlanmaz, haliyle çok iyi tutunmasa da lastik kaymaz. Aralık sonu ya da Ocak başı idi, Afyon'dan hem de gece Ankara'ya motor getirmiştim. Kaskımın vizörü (Gözlerimin önüne gelen saydam plastik) bile dondu kendi nefesimin buharından. Yolda defalarca durup vizörden buz temizledim. Ama motor hiç kaymadı, korkutmadı. Hatta hız sınırlarının hep %30-50 civarı üzerinde seyrettim bir an önce varıp soğuktan kurtulmak için. 3 gün üşümem geçmedi :D Yani tekil olaylar kıstas oluşturmuyor. Hava çok kuruydu, hiç buzlama yoktu. 

Eskiden kış lastiği yoktu, vardı ise de bilinmiyordu. Herkes arkadan itişli tofaşlara biniyordu. Ben çocukluğumdan hatırlarım, babamın çiftliği vardı, oraya gider gelirdik sürekli. Öyle kar olurdu ki araba (131) önünde kar kürerdi, azıcık gidince durup kürekle aracın önüne yığdığı karı kenara atardı babam. Ama bu kadar çok araç, bu kadar çok trafik de yoktu. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Nokian 4 mevsim bu kış 4 yada 5. senesi. 50-60.000 km civarında yol yaptım. Hem yılda 2 kez değiştirme derdi yok hemde her an araba kış koşullarına hazır. 
Lastiğin tek kötü yanı sesli bir lastik olması. Ben sürekli şehir içinde kullandığım için sorun olmuyor. Şehir dışına çıkarsak diğer aracı kullanıyoruz. 
Bu sene diş derinlikleri azaldığı için değiştirecektim ama haftasonu yasakları yüzünden vakit bulamadım ama şu son zamanlardaki kış şartlarında bile hiç zorlamadı beni. 

5 yılda 2 sefer kışlık yazlık değişiminden 1000 tl nin cepte kalmasıda cabası.
Zorlanmadan karlı Uludağ yollunda inişte ve çıkışta hiç üzmedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

michelin croslimet vardı önceki aracımda güzeldi karda da hiç sorun yaşatmadı

ama tam anlamıyla ne yaz lastiği nede tam kar lastiği arası bir performans dı 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...