İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)

Ayşegül Çakmak
Çözüme git Hüseyin Sönmez tarafından,

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)  

1 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
[mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] emmi kış lastiği olmadan, kazaya karışan araç sahibine kasko ne yapıyor. Masrafını ve karşı tarafa verdiği hasarı ödermi. 

Yasal olarak kış lastiği takmak zorunda değilsin.
Dolayısı ile iyi niyetli bir sigorta şirketi bu sebeple dosya red etmez.
Kötü niyetli olansa, biz ikna olmadık gerekçesi ile bile dosya red edebiliyor.
Gerekli emniyet tedbirlerini almamış diye red edebilir.
Kaza, ani ve beklenmedik anda oluşur. Yazlık lastik ile buz kar üstüne çıkarsan, kaza beklenir hale gelir ve tanımı bozulur.
Ben kendi şirketimde bu güne kadar lastik sebebiyle bir red olayı yaşamadım.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Evren Erakçora yazdı:

Gerçek bir kış lastiği ve önden çekiş çok yerde iş görür. Bunların bir çoğunda 4 mevsim lastik var diye tahmin ediyorum. 

Hemfikiriz :) Gerçek kış lastiği sonucu çok değiştiriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Evren Erakçora yazdı:

Gerçek bir kış lastiği ve önden çekiş çok yerde iş görür. Bunların bir çoğunda 4 mevsim lastik var diye tahmin ediyorum. 

Bence de. Her konuya atıyorum bu videoyu 4 mevsim hiçbir zaman kış lastiğinin yerini tutmaz.

https://youtu.be/_wvdX3xa3N8

Bu da bir başka video.

https://youtu.be/dhpG251vK8s

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Evren Erakçora yazdı:

Pencereden dışarıyı izliyorum, bir golf 150ps falan galiba, bir saat uğraştı park yerinden çıkamadı sonra kürekle kazıdı yeri falan , zeminin kötü olduğunu anlar park eder diye bekliyorum, adam yola çıktı o lastiklerle. Daha kalkış yapamadığı zeminde nasıl durmayı planlıyor merak ediyor insan. 

Bizden daha yetenekliler direksiyonda demek ki :D

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Buzun üstünde yapılan test bence pek mantıklı bir test değil. Şehir içi buz olan yol görmedim ben. Fiestada Falken 4 mevsim var ve çok güzel. Karda hiç problem yaşamadım Ankarada.  

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mais Jannataliyev yazdı:

Buzun üstünde yapılan test bence pek mantıklı bir test değil. Şehir içi buz olan yol görmedim ben. Fiestada Falken 4 mevsim var ve çok güzel. Karda hiç problem yaşamadım Ankarada.  

Keçiören'de gördüm, Dikmen'de gördüm. Çubuk yolunda gördüm. Pursaklar'da gördüm. Bağlum zaten hep buz. 

Keçiören'de otururken evin önü yokuştu 2020'de. Yokuşu zaten çıkamıyorum da, etrafından dolanıp tepeden inmeyi deniyorum, 5. denemem de dönebilmiştim bina otoparkının girişine. Üstelikte gerçek kış lastikleri ile :) Kar yağmış, arabalar ezmiş, gece ayazda donmuş, sonra üzerine tekrar kar yağmıştı. En zoru buzun üzerine yağan kardır bu arada. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mais Jannataliyev yazdı:

Hocam aslında şu havalar tam mevsimi. Dışarıda güneşli bir hava var dün yarım 30-40 cm kar yağdı. Karlar eriyor yollar sel gibi. Akşam 4 gibi hava -3 gece -17 olacak. O sular buz pisti etkisi yaratacak sonra aşkolsun viraj dönebilene

Evren Erakçora yazdı:

O 4x4 tarzı araçlar neden kayarken ön tekere hiç aktarma vermiyor anlamıyorum 😕 Elbet kaza yaparlar ağırlığın olduğu alanda çekiş göremedim ben paten gibi uzuyorlar  Neyse ki Alman Araçlarının geneli Önden Aktarmalı. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Keçiören'de gördüm, Dikmen'de gördüm. Çubuk yolunda gördüm. Pursaklar'da gördüm. Bağlum zaten hep buz. 

Keçiören'de otururken evin önü yokuştu 2020'de. Yokuşu zaten çıkamıyorum da, etrafından dolanıp tepeden inmeyi deniyorum, 5. denemem de dönebilmiştim bina otoparkının girişine. Üstelikte gerçek kış lastikleri ile :) Kar yağmış, arabalar ezmiş, gece ayazda donmuş, sonra üzerine tekrar kar yağmıştı. En zoru buzun üzerine yağan kardır bu arada. 

Sizin orda belediye çalışmıyor demek ki😆

Çağrı Alaf yazdı:

Akşam 4 gibi hava -3 gece -17 olacak. O sular buz pisti etkisi yaratacak sonra aşkolsun viraj dönebilene

Bu sabah -12 derece idi. Ama yollar temiz ve kuru.

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mais Jannataliyev yazdı:

Bu sabah -12 derece idi. Ama yollar temiz ve kuru.

geçen geldiğinde arabayı park ettiğin yerede 10 cm kar var donuk halde, nasıl gitsin araba onun üzerinde.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mais Jannataliyev yazdı:

Belediye mi? O kim ki :unsure2:

Belediye geliyor, ana yolları, caddeleri temizleyip gidiyor. Ara sokaklara bakan yok. Büyükşehir ilçe belediyelerinin sorumluluğu diyor, ilçe belediyesi biz metropol ilçeyiz, büyükşehirin ilgilenmesi gerek, bizde karla mücadele aracı mı var diyor. Çubuk yolunu işe giderken kullanıyorum, orası cezalı ilçe zaten. Şehit cenazesinde bir siyasi partinin liderine saldırmışlardı Çubuğun bir köyünde. O günden beri o yolda hiç bir kış doğru düzgün bir çalışma görmedim :) 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ali Darbaz yazdı:

yahu öyle diyonda, -27 derecede yaz lastiği ilede sivas gezisi yaptık. Şimdi arabanın kaydığınıda görmedim. Ona ne diyeceksin peki :)

-27 de bir şey olmaz zaten

Murat Sahın yazdı:

Şans diyorum. Buzlanma olmamıştır, bazen olur öyle. Kuru ayazdır, havada nem olmayınca donacak bir şey yoktur, buzlanmaz, haliyle çok iyi tutunmasa da lastik kaymaz. Aralık sonu ya da Ocak başı idi, Afyon'dan hem de gece Ankara'ya motor getirmiştim. Kaskımın vizörü (Gözlerimin önüne gelen saydam plastik) bile dondu kendi nefesimin buharından. Yolda defalarca durup vizörden buz temizledim. Ama motor hiç kaymadı, korkutmadı. Hatta hız sınırlarının hep %30-50 civarı üzerinde seyrettim bir an önce varıp soğuktan kurtulmak için. 3 gün üşümem geçmedi :D Yani tekil olaylar kıstas oluşturmuyor. Hava çok kuruydu, hiç buzlama yoktu. 

Eskiden kış lastiği yoktu, vardı ise de bilinmiyordu. Herkes arkadan itişli tofaşlara biniyordu. Ben çocukluğumdan hatırlarım, babamın çiftliği vardı, oraya gider gelirdik sürekli. Öyle kar olurdu ki araba (131) önünde kar kürerdi, azıcık gidince durup kürekle aracın önüne yığdığı karı kenara atardı babam. Ama bu kadar çok araç, bu kadar çok trafik de yoktu. 

Kesinlikle, iki gün önce buralara yağmaya başladı kar, akşama kadar inceden yağdı ve yağan eridi. Taa ki 5 gibi eve dönüş yolunda havanın da soğumasıyla donmaya başladı ki ben şimdiki aracımın ABS ye girdiğini hatırlamam 10 km ile giderken hafif frende devreye girdi ve 5 10 m kaydı. Allah'tan trafik akıyordu da sorun olmadı. 

Sonrasında 2 3 kazaya denk geldim 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selçuk Bakış yazdı:

-27 de bir şey olmaz zaten

Kesinlikle, iki gün önce buralara yağmaya başladı kar, akşama kadar inceden yağdı ve yağan eridi. Taa ki 5 gibi eve dönüş yolunda havanın da soğumasıyla donmaya başladı ki ben şimdiki aracımın ABS ye girdiğini hatırlamam 10 km ile giderken hafif frende devreye girdi ve 5 10 m kaydı. Allah'tan trafik akıyordu da sorun olmadı. 

Sonrasında 2 3 kazaya denk geldim 

Yıllar önce Trabzon'a gidiyorduk, Samsun'da kar yağmış ve nasıl olmuşsa tutmuş. Kimse yerinden kıpırdayamıyordu :D Hepsi hepsi 3-4 cm kar sebebiyle hemen herkes yolda kalmış. Tabi herkeste yazlık lastikler. Eski kasa doğanla basıp gitmişti peder. Adamın ömrü karda buzda araba kullanarak geçti :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Anca kendimizi tatmin edelim birşey olmadı bir sorunla karşılaşmadım diye. Büyükler bir şeyi zararı vs olmadan gözleyeceksin der hep. Olduktan sonra kınayı nerene yakarsan yak ;)

Bende diyeyim 210 km hız ile gittim birşey olmadı diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Osman Ünal2

Merhabalar, 

Malum 2023 kışında İstanbul pek kış görmedi yaz başında kışlık lastiklerimi çıkartıp lastikçimde bırakmıştım bugün kontrol ettiğimizde lastiklerimi bulamadık. Çok önemli değil ancak mevcut kullanmış olduğum yazlık lastiğimden memnun değilim. (2019 Üretim Goodyear Eagle Sport 205/55/R16) Acaba diyorum artık bende mi 4 mevsim lastiğe geçiş yapsam yoksa kışlık yeni bir takım lastik mi alsam. Çünkü her sezon geçişinde depolama sorunu ve değişim ücreti vermek pek mantıklı olmuyor. Kullanım önerilerinizi ve marka model tavsiyelerini bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

yaşadığınız şehire bağlı olmakla beraber bence 4 mevsim lastik artık mantıklı,benim ön yargım vardı ama kormoran marka 4 mevsim kullandıktan sonra fikrim değişti,özellikle Ankara nın enyüksek yeri incekte yaşayan biri olarak sıkıntı yaşamadım.

lastikçi de lastik değişim ücreti 500 tl olmuş,saçma sapan fiyatlar,

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla forumdan biri 4 mevsim takmıştı sonra nedense 2 sene sonra önermedi sebepsiz 😊

Hemde İstanbul da.

Eagle Sport zaten olumsuz yorumu çok olan bir lastik.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İstanbul için michelin dört mevsim alınır. Kafa rahat kullanılır. Zaten daha iyisi yok. Diğer markaları alıp acaba mı diye sormaktan iyidir

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İstanbul için michelin dört mevsim alınır. Kafa rahat kullanılır. Zaten daha iyisi yok. 

Daha iyileri var. Goodyear Vector 4 Season Gen3 test şampiyonu. Conti All Season Contact ikinci olur sonrasında Michelin gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Daha iyileri var. Goodyear Vector 4 Season Gen3 test şampiyonu. Conti All Season Contact ikinci olur sonrasında Michelin gelir.

Testlerde hepsi değişmeli yüksek derece alıyor. Ben kafa rahat olması için dedim biraz. Hepsi iyi bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

15' kışlık takım yaparım ben olsam dört mevsim lastik takacağıma.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Testlerde hepsi değişmeli yüksek derece alıyor

Testini seveyim onların crosclimate 40 k olmadan tabanları parçalandı çöp oldu. Diş derinliği yarı bile olmamıştı. Yetmez gibi Samsun'un 3-5 parmak karında normal bayır cikamazdim arkadan çekişle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

yazlık, kışlık ve 4 mevsim lastik kullanmış biri olarak tavsiye etmem hocam, ne tam yaz lastiği gibi ne tam kış lastiği. 10 cm kar yağınca tutunamadığı gibi yazın da frene basınca güzel ses yapıyo, normal lastik gibi tutunduğunu düşünmüyorum. genelde 4 tane kara jant alıp kendim değiştiriyodum ama saklayacak yerim vardı, sizin yoksa problem tabi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...